PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr-osuszacz



niuniek
24-11-2005, 10:45
Witajcie,
jestem nowym użytkowniekiem MKII. Jedną z pierwszych rzeczy, którą zrobiłem to przegląd KLIMY, tzn sprawdzenie szczelnosci, uzupełnienie czynnika (i dobrze bo brakowało 300 gr). Polecono mi wymianę filtra przeciwpyłkowego teraz i odgrzybienie na wiosnę. Póżniej przeczytałem gdzieś o konieczności wymiany filtra-osuszacza (inaczej filtra-akumulatora). Cytat: "Część wilgoci zatrzymuje i odfiltrowuje filtr-osuszacz, ale jego możliwości wyczerpują się definitywnie po dwóch latach pracy. Jeśli filtr-osuszacz nie jest regularnie wymieniany, wysoka zawartość wody doprowadzi do korozji wszystkich elementów układu. "
W serwisie nic mi o tym nie wspomniano. Czy słyszeliście o czym takim w MONDEO?

werc
24-11-2005, 11:34
Nadużycie :wall: - to tak jabym stwierdził że opony definitywnie nadają się do wymiany po np. 2 latach :satan:
Stan osuszacza powinni ci ocenić przy przeglądzie klimy - a ten zalecam raz w roku (co 2 lata) Jego zużycie zależy od wielu czynników m.in. od częstotliwości używania klimatyzacji. Nie znaczy to że jak będziesz jeździł całe lato bez włączonej klimy to dobrze (dla ciebie i układu) :))
Generalnie z obserwacji i rozmów z kolegami stwierdzam że żywotność takiego urządzenia wacha się w granicach 5-8 lat i nijak nie pasuje mi do przytoczonej zasady.
Moim zdaniem - głupota :terefere:

jdiabel
29-11-2005, 13:32
czy mozna prosic o zlokalizowanie tego filtra ???(filtr osusz)

fuel111
29-11-2005, 17:45
Filtr osuszacz jest umocowany po prawej stronie w komorze silnika pod akumulatorem taka bania aluminiowa. z przewodami elektrycznymi :metal

fuel111
29-11-2005, 18:06
O tu fotka

http://img354.imageshack.us/img354/6266/osuszacz5rx.jpg

ODWADNIACZ Z FILTREM (Popularnie osuszacz) - czynnik chłodniczy ze skraplacza przepływa do odwadniacza. W odwadniaczu, którym jest zbiornik płynu, znajduje się pewna ilość czynnika chłodniczego do uzupełniania ilości czynnika w parowniku. W odwadniaczu następuje oczyszczenie i osuszenie czynnika. Podczas rozprężania czynnika chłodniczego w zaworze rozprężnym znajdująca się w czynniku chłodniczym woda, wydziela się w postaci kryształków lodu, które mogą osadzać się w otworze dławiącym i wywoływać zakłócenia w działaniiu parownika. Podobne zakłócenia mogą być powodowane przez twarde zanieczyszczenia, takie jak opiłki, osad, brud, zgorzelina czy odpryski po spawaniu.
Stosowane środki osuszające to: sito molekularne, żel silikonowy i tlenek glinu, a w urządzeniach z czynnikiem chłodniczym R134a - Zeolith. Sito molekularne jest krystalicznym związkiem chemicznym. Jego bardzo małe pory, znajdujące się pomiędzy kryształami, przechwytują cząsteczki wody.
Co do wymiany to nie ma jakiegoś wyraźnego zalecenia. Jak masz pieniążki i chcesz mieć wszystko na tip top to ponieważ osuszacz zawiera substancję pochłaniającą
wilgoć, może wchłonąć tylko pewną ilość wody, a następnie ulega nasyceniu. Jeżli dojdzie do tego, z podanych przyczyn, układ przestanie funkcjonować. Najczęściej dzieje się tak, że po rozszczelnieniu układu pochłaniacz wchłania wilgoć z otoczenia. Dlatego jeśeli układ był rozszczelniony przez dłuższy okres przed ponownym napełnieniem czynnikiem, osuszacz należy wymienić na nowy. No to tyle :metal

jdiabel
30-11-2005, 15:23
niuniek zapodaj w moim imieniu fuelowi :bigok:

fuel111
30-11-2005, 17:11
No dzięki ale przy okazji Passata klimą się zająłem. :satan: