PDA

Zobacz pełną wersję : podtlenek w dieslu



Miroo
10-04-2005, 01:45
Ciekaw jestem czy moze wymyslono juz jak zalozyc podtlenek(NOS) w dieslu.Wie ktos?
I jeszcze jedno czy jest mozliwosc aby silnik diesla jezdzil na zwyklym gazie?Pomijam tu sens przerabiania auta , chodzi mi o zwykla ciekawosc.

altoot
10-04-2005, 10:29
I jeszcze jedno czy jest mozliwosc aby silnik diesla jezdzil na zwyklym gazie?Pomijam tu sens przerabiania auta , chodzi mi o zwykla ciekawosc.

W jakims starm numerze "AŚ" czytałem kiedys ze mozna przerabiac silniki diesla na zasilanie gazowe (nie wiem czy to identyczny propan-butan jak na naszych stacjach)....Jakas firma przerobiła w ten sposob kilka autobusów miejskich i ciężarówek...


Z tego co doczytałem poza tymi kilkoma egzemplarzami nikt tego nadal nie praktykuje - koszty są ponoć olbrzymie - przewyzszają zakup nowego takiego autobusu

RWalentynowicz
10-04-2005, 10:34
Jazda diesla na LPG jest jak najbardziej możliwa. Nawet widziałem ofertę firmy, która robi tego typu przeróbki w TIRach. Koszt takiej zabawy to ok 20 kilo PLN.

altoot
10-04-2005, 10:37
Koszt takiej zabawy to ok 20 kilo PLN.


znaczy sie z kosztami "lekko" przesadziłem :)
No tak.... co głuchy nie usł...tfu... ślepy nie doczyta, to reszte zmysli :)

RWalentynowicz
10-04-2005, 10:48
[quote=RWalentynowicz]
znaczy sie z kosztami "lekko" przesadziłem :)


No tak.... co głuchy nie usł...tfu... ślepy nie doczyta, to reszte zmysli :)
Może autor tego artykułu brał pod uwagę ceny autobusów wyprodukowanych gdzieś głęboko w Azji...

Fredee
10-04-2005, 12:23
koszty instalacji gazowej do diwsla to około 10 tys PLN, różnica jest taka, że auto nie dymi na czarno jak diesel przy przegazowaniu. Co do nosu to nie wiem.... :banan:

RWalentynowicz
10-04-2005, 15:16
koszty instalacji gazowej do diwsla to około 10 tys PLN, różnica jest taka, że auto nie dymi na czarno jak diesel przy przegazowaniu. Co do nosu to nie wiem.... :banan:

10 kilo to do osobówki podobno kosztuje... :)

altoot
10-04-2005, 15:32
10 kilo to do osobówki podobno kosztuje... :)

Mondeo TD + LPG :metal :metal :metal

Nephilim
10-04-2005, 17:35
PXS shot
odpowiednik systemu nitro dla turbodiesli, uruchamiany przyciskiem przez kierowcę
koszt założenia 1.850 zł

PXS ECU
odpowiednik systemu nitro dla turbodiesli, wraz z progresywnym sterowaniem realizowanym przez komputer
koszt założenia 2.550 zł

Dostajesz +40% mocy. maksymalny czas pracy ciągłej około 15s. But;a starczy na ok 5 jazd. Koszty butli - od 200 do 300 zł.


Przy dotartym prawidłowo silniku nie powinno być problemów i nie skróci jego żywota. ALE stara jednostka może tego po prostu nie wytrzymac /vide: pasek rozrządu/.
Pozdrawiam,
Michał.

Tauros
10-04-2005, 22:06
Nitro + Diesel - owszem, kolega, kolegi ma takie cos w Fiescie nie tej najnowszej tylko ostatniej - kolor bialy, jezdzi takie cudo po Kraku i wymiata co nieco :)...Dane: nie mialem czasu szukac wiecej, ale ogolnie TUTAJ (http://srk.aplus.pl/car.php?mode=viewprofile&u=26)

jarekch
11-04-2005, 02:22
Nie jestem pewien czy LPG ale na pewno da się przerobić na CNG - instalacja na gaz ziemny. Niestety jej koszty są duże - od 10tyś.
Duży udział w kosztach ma specjalny zbiornik - inny niż w LPG.
Koszty eksploatacji są mniejsze - 1l chyba coś w okolicach 1zł (może troszkę więcej), natomiast stacji CNG w Polsce jest bardzo niewiele. W UE troszkę więcej ale też bez rewelacji.

Miroo
12-04-2005, 00:21
1l chyba coś w okolicach 1zł (może troszkę więcej)

gdyby tak ropa...........mazenia

Buli3miasto
13-04-2005, 21:30
przerabianie silników diesla na gaz wydaje mi się dość dziwnym pomysłem 8O i chyba nie potrzebnym z racj tego, że te silniki są oszczędne bez przerabiania a jeśli podawane wyżej koszty takiej instalacji są prawdziwe to jush zupełnie nie widzę powodu przerabiania i tak oszczędnego silnika.
CO do instalacji "nitro" w dieslach nie spotkałem sie z czymś takim osobiście ale w angielskim programie motoryzacyjnym (TOP GEAR) wykonali taki zabieg w VW golfie III efekt był całkiem ciekawy

POZDRAWIAM

mburz
13-04-2005, 23:15
Ciekaw jestem czy moze wymyslono juz jak zalozyc podtlenek(NOS) w dieslu.Wie ktos?
I jeszcze jedno czy jest mozliwosc aby silnik diesla jezdzil na zwyklym gazie?Pomijam tu sens przerabiania auta , chodzi mi o zwykla ciekawosc.

Diesel + NOS - :)) jaja sobie robicie, ..... zwłaszcza w TDCI

jarekch
13-04-2005, 23:56
przerabianie silników diesla na gaz wydaje mi się dość dziwnym pomysłem 8O i chyba nie potrzebnym z racj tego, że te silniki są oszczędne bez przerabiania a jeśli podawane wyżej koszty takiej instalacji są prawdziwe to jush zupełnie nie widzę powodu przerabiania i tak oszczędnego silnika.

Silników dieslowskich z osobówek się nie przerabia na CNG (raczej benzynowe) natomiast jak najbardziej przerabiane są silniki dieslowskie z autobusów i ciężarówek. Tam spalanie jest dużo większe :( i ma to sens. Dodatkowo dochodzi jeszcze aspekt ekologiczny - nie to co u nas starsze autobusy - jak zakopcą, to zaczyna ci tlenu brakować :(

W Niemczech jest to dość popularne i sam byłem tankować raz na stacji gdzie był LPG i CNG, którym były tankowane autobusy miejskie. Na autobusach były nawet napisy Erdgas.