PDA

Zobacz pełną wersję : Za dużo oleju w skrzyni i szarpie - powiązane?



hobart
31-01-2011, 09:21
Witam.

Jestem świeżo upieczonym posiadaczem mondka z automatem. Skrzynia trochę szarpie przy przerzucaniu z 1 na 2 i trochę słabiej z 2 na 3. Zrzucałem to na karb wieku (auto ma 10 lat) i ogólnego zużycia. Ostatnio przyjrzałem się bagnetowi oleju (po rozgrzaniu skrzyni) i tak: olej czysty, różowy, wygląda w porządku, nie śmierdzi. Natomiast poziom jest ok. 3,5 - 4 cm ponad kreskę, na której jest napisane, żeby jej nie przekraczać.

Jak bardzo jest szkodliwa jazda z za dużą ilością oleju w skrzyni i czy może to być powodem szarpania? Spuszczać?

rodan555
31-01-2011, 09:28
oczywiście sprawdzałeś na chodzącym silniku a nie wyłączonym? jeśli tak to spuść nadmiar olej powinien być dokładnie w zakreskowanym polu.

hobart
31-01-2011, 10:02
silnik nie pracował, sprawdzałem zaraz po zatrzymaniu samochodu. To ma duże znaczenie?

rodan555
31-01-2011, 10:07
owszem ma. olej w automacie sprawdza się zawsze na chodzącym silniku lewarek w pozycji P najlepiej po przejechaniu paru km albo należy na postoju trzymając nogę na pedale hamulca pozmieniać biegi i pozwolić je pozapinać parę razy. chodzi o to aby olej wypełnił chłodnicę a przede wszystkim żeby odpowiednia jego ilość była w konwerterze hydrokinetycznym.
Sprawdź stan oleju na chodzącym silniku i jeśli będzie za mało bądź za dużo to wtedy koryguj.

hobart
01-02-2011, 10:29
Po rozgrzaniu skrzyni i zmierzeniu poziomu oleju tak, jak mi powiedziałeś wciąż wychodzi, że olej jest ok. 2,5 - 3 cm powyżej kreski na bagnecie. Czy za dużo oleju to za duże ciśnienia i może szarpać skrzynią?

rodan555
01-02-2011, 11:12
masz jedna kreskę na bagnecie?
na bagnecie powinieneś mieć od dołu zakreskowane pole (jakieś półtora cm długie) zakończone od góry kropką i strzałką która wyznacza maksymalny poziom oleju w skrzyni. potem napis : "don`t add in this area - don`t overfill -check hot idling in park ..."
Olej ma być dokładnie w zakreskowanym polu ani więcej ani mniej.
A teraz do twojego pytania to za dużo oleju nie oznacza większego jego ciśnienia bo nie przeskoczysz wydajności pompy, poza tym ciśnienie jest regulowane przez sterownik skrzyni (znajduje się pod czarnym deklem z przodu skrzyni). U ciebie szarpanie nie jest spowodowane problemami z regulacją ciśnienia bo od razu by ci wyskoczył błąd skrzyni i skrzynia by przeszła w tryb awaryjny z miganiem kontrolki o/d. jak kontrolka nie miga to masz takie możliwości:
- sprawdzić poduszki skrzyni czy czasem któraś nie jest już zużyta i czy nie rzuca całą jednostką napędową przy zmianie biegu
- nie wiem jaki jest przebieg tej skrzyni ale możliwe jest zużycie tarczek i przede wszystkich taśmy hamulca przekładni planetarnej
- kiedy był zmieniany olej w skrzyni? zużyty olej też może powodować szarpanie
- możliwe że czujnik MLP nadaje się do czyszczenia i on powoduje poszarpywania skrzyni.

hobart
01-02-2011, 11:32
Zmierzony przeze mnie poziom oleju jest właśnie ponad zakreskowanym polem z kropką i strzałką z napisem. Olej wygląda i pachnie w porządku, lecz kiedy był zmieniany, to nie wiem. Poprzedni właściciel mówił mgliście o "ubiegłym roku" ale za bardzo mu nie wierzę.

Czy możliwe przyczyny szarpania, które tu wymieniasz (oczywiście poza poduszką) będą dawały błędy, które da się zczytać?

rodan555
01-02-2011, 11:41
taśma hamulca to dopiero jak pęknie to może dać błąd, MLP może ale i nie musi go dać, tarczki dopiero jak przestanie zmieniać biegi.
Jak nie wiesz kiedy olej zmieniany to go zmień profilaktycznie i dołóż dodatkowy filtr oleju skrzyni przed lub za chłodnicą (można kupić taki uniwersalny filtr zakładany na przewód olejowy) swoją drogą szarpanie może być też spowodowane zamuloną chłodnicą jeśli ma ona za małą przepustowość.

hobart
01-02-2011, 11:48
Możliwych przyczyn od groma i ciut ciut. Bez rozebrania skrzyni chyba nic się nie powie na pewno. Zacznę od wymiany oleju na wiosnę, trochę na razie go upuszczę, bo i tak jest za dużo. Dziękuję za pomoc, jeszcze się odezwę, gdy będę potrzebował rady.

rodan555
01-02-2011, 11:58
zacznij od tego co nie wymaga rozbierania czyli sprawdz poduszki upuść oleju wyczyść MLP.

Netoper
01-02-2011, 15:40
Czy za dużo oleju to za duże ciśnienia i może szarpać skrzynią?
Jak najbardziej, i może też ją uszkodzić.

VeruS
01-04-2011, 14:53
Ale rodan555 już wspomniał, że ciśnienie jest takie jakie daje pompa i ilość oleju nie powinna mieć na to wpływu.

U mnie w skrzyni ostatnio dało się słyszeć szuranie (wstępnie myślałem, że osłona konwertera - dźwięk jak by blaszka ocierała o koło zamachowe i raz dało się słyszeć szum lub brzdęki... a raz nie). Wczoraj niestety na podnośniku okazało się, że szuranie wydobywa się ze skrzyni biegów.

Jak na złość dwa tygodnie temu wymieniali mi konwerter i filtr oleju skrzyni biegów. W ramach gwarancji mają mi wyciągnąć skrzynię biegów i sprawdzić co tam takiego się dzieje. zastanawiam się czy dodatkowo nie dokupić taśmy hamulca do skrzyni biegów. Poniżej postaram się opisać problemy ze skrzynią najdokładniej jak potrafię.

Zimny silnik.

Wsteczny - lekkie metaliczne puknięcie, bez szarpnięcia - redukowanie luzu w przekładni głównej (dodam, że na podnośniku jak kręcę kołem do przodu lub tyłu to mam swobodę około 1,5 cm nim drugie koło zacznie kręcić się w przeciwną stronę. myślałem, że to luz na planetarce, ale podczas wymiany filtra oleju zobaczyłem, ze luzu tam żadnego nie ma.
Do przodu - zaraz po wstecznym. bieg wchodzi miękko i przyjemnie - praktycznie nic nie czuć.
przez rok ze dwa lub trze razy zrobił mi coś takiego, że podczas zmiany z 1 na 2 bieg następowało coś dziwnego, czego opisać nie umiem. Jak by skakał sobie pomiędzy 1 a 2 biegiem nie wiedząc na którym chce jechać i po chwili zapina poprawnie 2.

Na ciepło.
Wrzucenie biegu do przodu lub wstecznego następuje zawsze z szarpnięciem.

Podczas jazdy
podczas przyspieszania skrzynia płynnie zmienia biegi.
podczas przerwania przyspieszania pomiędzy 55 - 60 km/h (zdjęcie nogi z gazu) skrzynia zmienia bieg na wyższy z bardzo nieprzyjemnym szarpnięciem (najpierw zablokowanie samochodu - przyhamowanie, a po wpięciu wyższego biegu szarpnięcie do przodu wynikające z bezwładności obrotów silnika).

Wpakowałem w tą skrzynię 1900 PLN na dzień dzisiejszy i zastanawiam się ile jeszcze w nią włożę. co mam robić ? POMOCY !

a i dodam, że zatrzymując auto na światłach słyszę syk (zakładam, że odpowietrzenie skrzyni biegów). syk słychać przez jedną lub dwie sekundy i ustaje. Syk pojawił się w momencie kiedy zaczął padać stary konwerter, ale jeszcze przez grzebaniem w skrzyni biegów.

Netoper
01-04-2011, 15:58
ilość oleju nie powinna mieć na to wpływu.
W sierce jak przelałem to były cyrki z biegami i szlag mnie trafiał, bo olej dolałem tuż przed ruszeniem na wybrzeże żeby plecki wygrzać, i całą trasę była mordownia.
A co do ciśnienia to faktycznie nie będzie większe niż jest pompa w stanie wytworzyć.

sayuk
18-04-2011, 17:58
s sprawie szarpania z 1 na 2 zresetuj komp (ECU) i adaptacja,jeśli masz gas to czasem tak sie robi ze łapie błędy u mnie reset co 2 mce to reguła jak jeżdze na gazie