PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Jatco - jaki olej i ile ?



cdsoftware
08-04-2011, 09:06
Witam.

Właśnie - ile go kupić i jaki ?
Znalazłem gdzieś na forum opis wymiany i olej razem ze sklepem internetowym, aczkolwiek nie widzę go już w tym sklepie, albo nie umiem znaleźć ;)

Pozdrawiam !

Tom101
29-09-2011, 15:21
Czesc,
w/g specyfikacji Forda dla Jatco 5 speed Tiptronic powinien byc zastosowany taki olej:

http://www.fordonlineparts.co.uk/product/Ford_Mondeo_Transmission_Oil_Auto_Transaxles_%28%2 B%29_5-Speed_Jatco_Select_Shift%2C_J-5S%2C_Wss-M2C922-A1_for_a_1.0_L_10|00-03|07_F1209001_F1209001-2738
niestety nie doszukalem sie info czy to DEX II czy DEX III
Ilosc oleju w/g eTIS:7.9L dla Jatco z silnikiem 2.0 TDCI oraz 8.8L dla Jatco z 2.5L V6 silnika.Domyslam sie ze te ilosci podano dla dynamicznej wymiany.
Rekomendowane przez Jatco zamienniki: Esso LT 71141; Shell ATF 3403 M115; Shell M1375.4; MERCON V XT-5-QM ATF; IDEMITSU K17; Jatco 3100 PL085.
Jak ktos ma czas to niech sprawdzi jak to sie ma do standardu Dextron.

*UWAGA:Sprawdzalem z sklepie katalogi firm Carlube oraz Valvoline.W pozycjach skrzyni biegow przy Fordzie z automatem nie ma podanych zamiennikow tych firm,jest opis ze ten olej to "specilal product" czyli zaden z oferowanych olejow tych firm nie moze byc zastosowany do Mondeo z Jatco transmisja.*
Dlaczego Ford oznaczyl swoj fluid jako 75W-90 B0?Czyzby to byl normalny olej hydrauliczny do skrzyn i przekladni?Bo takowe znalazlem w sklepie z takim samym oznaczeniem....zagadka..
Pozdro.

andrzejud
29-09-2011, 19:40
Ja po awarii miałem zalaną mobilem. Nie wiem dokładnie jakim, ale efekt był taki, że po roku zatarła się przekładnia planetarna i znowu skrzynia do roboty.
Nie wiem czy to była wina oleju bo w bardzo renomowanym warsztacie powiedzieli, że oni taki olej leją do wszystkich skrzyń gdzie ma być syntetyk i na pewno będzie wszystko ok. Gwarancja była niestety tylko na pół roku więc drugi raz naprawiałem gdzie indziej. Tam poszedł - mobil z tą samą argumentacją.

Z uwagi na powyższe bardzo rozważnie bym podchodził do tego jaki olej tam wlejesz.
Mnie to wszystko kosztowało pow 10tys PLN. To sporo.

dominiq
29-09-2011, 19:45
A ja znalazłem coś takiego. Też mam w planie zmianę oleju. Auto ma przejechane 107 tys. i nie wiem czy olej był wymieniany http://ford.sklep.pl/pl,product,537735,olej,przekladniowy,skrzyni,autom atycznej.html

Tom101
29-09-2011, 19:52
specyfikacja Forda: WSS-M2C922-A1,tak to olej ktory podaje TIS..wiec prawidlowy.
U mnie jest maly wyciek na skrzyni,chcialem troche dolac,ale nie wiem czy ktos kiedykolwiek wymienial olej i jaki zastosowal.Dylemat teraz powstal co dolac.

dominiq
29-09-2011, 19:56
Czyli można brać w ciemno? Macie jeszcze namiary na filtry i uszczelki do Jatko?

Tom101
29-09-2011, 20:11
@dominiq Ford zaleca taki wlasie olej do skrzyni Jatco 5 biegow/Tiptronic.Ja powiem tak:zawsze najlepsze sa orginalne czesci/oleje/smary zalecane przez producenta,zabawa z experymetami moze trzepnac po kieszeni duuuzooo,duzo jak tutaj @andrzejud napisal.Kosztuje to wszystko wiecej,ale ma sie pewnosc ze jest to co ma byc.Jesli nie jestes pewien jaki masz teraz olej w skrzyni,musisz zastosowac dynamiczna wymiane,czyli sciagnac wszystko z systemu.tak zreszta zaleca Ford i nie tylko.
Nic nie wiem w temacie uszczelki,ale gdzies na forum ktos cos pisal o nich w innym temacie.

Netoper
29-09-2011, 20:54
filtry i uszczelki do Jatko?
poszukaj w googlach midparts czy samko, zadzwoń i zapytaj czy mają.

Sartan
30-09-2011, 15:42
Chcesz zrobić wymianę statyczną czy dynamiczną. Jeśli statyczną to zadzwoń do sklepu tomateam.pl. Ja u nich dostałem bańkę 5L oleju do skrzyni JATCO za około 220 PLN. Na stronie nie mają tego oleju w ofercie ale jak zadzwonisz to powinni mieć. Ja zrobiłem tym olejem statyczna wymianę i nie zaobserwowałem jakiś problemów.

Zobacz zresztą mój manual wymiany oleju podwieszony w tym dziale.
http://img828.imageshack.us/img828/9484/olejasbjatco.jpg

Tom101
30-09-2011, 19:45
@Sartan,masz jakies namiary na jakas specyfikacje tego oleju?Czy dane ktore jednoznacznie stwierdzaja ze ten olej jest w 100% kompatybilny ze skrzynia Jatco robiona dla Forda?
Znam przypadek,gdzie ktos kiedys zastosowam niby ten sam olej innej marki niz Ford,tez do skrzyni takiej jak Fordowska i niestety nie-zagralo na dluzej,skrzynia nie pracowala prawidlow i zaczela swirowac z przelaczaniem po przejechaniu na tym oleju okolo 12 tys.km.A niby mialo byc to samo.Teoretycznie bylo tyle ze w danych oleju Fordowskiego bylo oznaczenie "Type F" a na tamtym oleju nie bylo.Okazalo sie ze to fluid robiony tylko i wylacznie dla Forda do jego skrzyn.Tutaj w naszych przypadkach moze byc podobnie.Brzmi to jak SF ale dedykowanie oleju do skrzyni to chyba praktyka Forda .Wszystko okaze sie po przejechaniu ilus tam km.

Gdyby byl jakich dostep do analizy skladu oleju Forda,i innych zamiennikow byloby wiadomo co jest grane.Jest tu jakich chemik?

dominiq
30-09-2011, 20:05
@Sartan, manual czytałem. Jest bardzo pomocny. Wydaję mi się, że pójdę na łatwiznę i zrobię statyczną wymianę. Olej zaleje raczej Fordowski dedykowany do Jatco. Szukam tylko namiarów na jakieś filtry i uszczelki.

koval123
30-09-2011, 20:22
Wtrącę swoje 3 grosze: 1,5 roku (około 50 tys. km) temu wymieniłem statycznie 2 razy (w odstępie 2 tygodni) oleum z nie-wiadomo-jakiego (poprzedni własciciel wymieniał ok. 60 tys km przed sprzedaniem i nie wie co mu zalali) na Dexron VI. Wynik: jazda w lecie normalna, w zimie bardzo głośna praca zanim się rozgrzeje. Ogólnie skrzynię trochę bardziej słychać ale nic poza tym.

No i jeszcze dodam ze teraz ma ok. 250 tys. km. A na Dexrona VI się zdecydowałem bo był tani no i można go lać zamiast Dexronów II i III które ludziska do Jatco też leją i nie narzekają.

Tom101
01-10-2011, 00:42
Kwestia,co kto lubi i na ile moze sobie pozwolic finansowo,bo to chyba podstawowy dylemat w sprawach wymian czegokolwiek w aucie.Kazy ma wolny wybor i robi co uwaza.Mnie raczej chodzi o to ze jesli nie ma 100% pewnosci wynikajacej ze specyfikacji zalecanej przez firme to chyba najlepiej zastosowac sie do zalecen producenta,a nie opierac sie na experymetach czy tez podpowiedziach "bo to to samo" i bedzie OK.W tym przypadku,tego oleju,nie ma podanej specyfikacji co to konkretnie jest,DEX II,DEX III,DEX IV czy tez co innego.
Przekopalem niejedno forum po angielskiemu i wszedzie ten sam dylemat.Co to Ford odwalil z tym olejem do Jatco?
Jesli skrzynia ma rozne zachowania w zaleznosci od temperatury otoczenia to jasne ze olej nie ma odpowiednich parametrow do pracy w tejze.Kryterium lepkosci,krzepniecia,nagrzewania,cisnienia i wiele innych..

Sartan
01-10-2011, 19:48
Niestety nie mam specyfikacji ale ten olej jest dedykowany do skrzyni JF 506 E czy takiej jak u nas. Ja nikogo nie namawiam ale wymieniłem olej przy 162 000, teraz mam 178 000 i odpukać nic się nie dzieje. Generalnie w zimie nie zaobserwowałem jakieś głośniejszej pracy więc ... decyzję pozostawiam wam. Ja na razie nie mam wolnych środków ale przed zimą chcę zrobić jeszcze jedną wymianę statyczną. Olej zlany za pierwszym razem był mocno sfatygowany.

Tom101
01-10-2011, 20:41
Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa,czy rodzaj oleju moze tez zalezec od tego pod jakimi obciazeniami pracuje skrzynia tz.moc silnika i przelozenia biegow,bo na pewno te parametry sa inaczej ustawione dla Mondeo niz np dla Mazdy z taka sama transmisja..hmm
Za czeste wymiany oleju sa tez nie za dobrym pomyslem w przypadku jesli nic nie ciagasz na autem ciezkiego i nie jezdzisz jako Taxi.

Sartan
01-10-2011, 23:29
Powiem wam tyle, że Ford na pewno nie składał tych skrzyń u siebie. Dostawał gotowe skrzynie zalane olejem i tyle. To jest konstrukcja zewnętrznej firmy. Skrzynia JF 506E była montowana w wielu autach grupy GM i nie tylko. Owszem mogła się różnić przełożeniami ale nie sądzę aby bebechy były znacząco różne. Uważam, że nie ma co się za dużo tutaj rozwodzić. Jeśli ktoś nie jest pewien może kupić oryginalny olej z nalepką FORD na opakowaniu. Ja bynajmniej następny olej kupię jak poprzednio. Jest po prostu taniej. W UK także polecali ten olej od Rovera.

Netoper
02-10-2011, 17:42
czy rodzaj oleju moze tez zalezec od tego pod jakimi obciazeniami pracuje skrzynia tz.moc silnika i przelozenia biegow,bo na pewno te parametry sa inaczej ustawione dla Mondeo niz np dla Mazdy
To jest marginalna sprawa, przede wszystkim dobierany jest tak skład aby tarczki prawidłowo się "lepiły" i nie były "zżerane" przez olej.

cdsoftware
06-12-2011, 09:56
Na tą chwilę rovera 5l kosztuje 220zł - także jest znacząca różnica porównując do ceny oleju z nalepką Ford na baniaku.
J ateż do drugiej statycznej wymiany kupię baniak z nalepką Rover :)

mrletter
03-12-2012, 16:23
Witam Wszystkich forumowiczów. W sobotę stałem się posiadaczem Mondka w automacie.
W tym tygodniu przymierzam się do wymiany olej w skrzyni (zapobiegawczo)

W związku z tym mam pytanie czy taki olej
http://allegro.pl/olej-mobil-esso-atf-lt-71141-skrzynia-automat-i2837657179.html
będzie ok. Sugerowałem się postem wyżej odnośnie zamienników polecanych przez Jatco.
Skrzynia 5 biegowa Tiptronic.

Z góry dzięki za wszelkie informacje jak również propozycje innych olei- najlepiej sprawdzonych przez Was. Mile widziane namiary. Pozdrawiam

Sartan
17-12-2012, 10:45
Ja bym kupił olej sprawdzony do Rovera. Wymieniłem już dwa razy olej statycznie i ze skrzynią nic się nie dzieje, a od pierwszej wymiany przejechałem ponad 40 000 km.
Widzę, że olej już podrożał i różnica między olejem Ford, a Rover jest coraz mniejsza ale i tak jest to około 130 PLN więc gra warta świeczki.
http://www.tomateam.pl/sklep/index.php?m_model=-&m_silnik=&m_dzial=chemia&c=48

ZBYCH-RST
24-02-2013, 23:17
witam
Po wcześniejszym przeczytaniu forum mam kilka pytań? Planuje zrobić wymianę dynamiczną w skrzyni biegów i jestem ciekawy w jakiej cenie jest olej z napisem Ford i co jeszce należy wymienić? i ile kosztuje? czekam na wasze rady. pozdrawiam

ZBYCH-RST
27-02-2013, 22:09
witam, statyczna czy dynamiczna? chciałem dynamiczną ale nigdzie w okolicy nie mogłem znaleźć kto robi dynamiczna czyli za pomocą urządzenia przetłaczającego olej więc zrobiłem statyczną wymianę, i zalałem olejem firmy REVANOL ATF JF506E i tak jak wielu z nas ma ten dylemat czy zmieniać olej jeśli jest wszystko OK ale Ja zmieniłem bo nie chcę czekać na awarie skrzyni, zrobiłem już 1500km i w niedługim czasie myślę powtórzyć zabieg bo jak wiadomo przy wymianie statycznej wymienia się około 40% – 60% oleju w układzie :helm:

IamPIamP
17-04-2014, 19:01
http://midparts.com.pl/mobile/pl/p/ZESTAW-DO-WYMIANY-OLEJU-JATCO-JF506E/3030

to znalazlem na midparts.com.pl kupilem tydz temu mk3 2.0tdci automat, przebieg to prawie 197 tys km i nosze sie z wymiana oleju w skrzyni, problem w tym, ze nie wiem czy poprzedni wlasciciele go zmieniali (bylo dwoch roznych wlascieli) w 2008 byla wymieniana skrzynia w aso (faktura na 17 000 pln) nie pamietam dokladnie ale mial wtedy cos lekko ponad 100kkm przebiegu...myslicie ze moge wymienic olej? baaardzo prosze o odpowiedz

Maciek1992
02-08-2014, 11:12
Witam :) w najbliższym czasie przymierzam się do wymiany oleju w skrzyni biegów Jatco :) doradźcie mi czy warto kupić ten olej Ravenol atf-jf506e??