PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Nie jedzie do przodu- jedynie wsteczny jest.



Robi
02-05-2011, 12:36
Witam Wszystkich forumowiczów.
Jestem tu nowy, bo stałem się posiadaczem Forda Mondeo MkI 2.0 16V ze skrzynią automatyczną i od razu mam problem jak w temacie. Auto nie jedzie do przodu w żadnej pozycji (D,1,2,). Olej w skrzyni jest, a poprzedni właściciel a to mój stryjek mówił, że biegi tracił sukcesywnie. Czy to pora na wymianę skrzyni?? Co mam sprawdzić żeby zdiagnozować usterkę?

rodan555
02-05-2011, 13:54
kontrolka o/d miga nie? poziom oleju jest taki jak powinien być? wogóle nie rusza czy próbuje zapinać bieg i go wyrzuca?

---------- Post dodany o 12:54 ---------- Poprzedni post dodany o 12:52 ----------

odepnij brązową złączkę na szczycie skrzyni i spróbuj ruszyć na D. jak ruszy to hydraulika sprawna raczej.

rafantek
02-05-2011, 15:19
jak do przodu nic, to poszedł kosz sprzegła forward, albo taśma na nim.

Robi
02-05-2011, 17:57
Kontrolka o/d jest zgaszona i żagnych sygnałów nie nadaje w międzyczasie. Poziom na uruchomionym silniku jest ok. 5mm poniżej dolnej kreski na bagnecie. Rodan555 czy ta złączka to ta 10-cio pinowa(u mnie jest czarna:) )?

rodan555
02-05-2011, 19:28
może być i czarna. w każdym bądź razie to właśnie o nią chodzi. zdejmij i zobacz czy ruszy. olej powinien być w zakreskowanym polu jak jest poniżej to znaczy że jest go zbyt mało i objaw może być taki że będzie zapinać bieg i go rozłączać (najczęściej).

rafantek. to co napisałeś może być prawdą ale nie jest to aż tak oczywiste jak myślisz. już mi się zdarzało że za sprawą elektroniki ta konkretna skrzynia nie chciała jechać do przodu albo do tyłu albo trzymała tylko na jednym biegu. trzeba najpierw wszystko obejrzeć pomacać a potem dopiero serwować wyroki. to taj jak z tym co napisałeś że właściwie skrzynię przeczytasz tylko wds-ids a ja jakoś nie mam zbyt wielkich problemów z odczytaniem błędów skrzyni przez scanxl.

rafantek
04-05-2011, 02:11
Owszem masz racje. Odłaczenie elektryki powinno ja wrzycic w tryb awari, powinna miec 3 do przodu i R. Za malo oleju da podobny efekt, niemniej jestem złowrogim wrozbita jesli chodzi o te skrzynie

PS a jak auto jest zimne na kilka sekund nie startuje do przodu?

Robi
05-05-2011, 14:03
Dopiero dziś miałem możliwość sprawdzenia skrzymi po wyczyszczeniu MLP. A więc dalej jest ten sam problem, a po odłączeniu kostki 10-cio pinowej efekt jest taki że zapina bieg i "chce ale nie może ruszyć:)". Sprawdziłem również miernikiem przejście między pinami 5i6, 6i7, i przejście jest.

rodan555
05-05-2011, 15:32
ok to jeszcze sprawdź dokładnie ten poziom oleju i jeśli jest zbyt mało to uzupełnij i wtedy zobacz czy zapnie bieg. nim dolejesz to upuść trochę oleju zobacz czy niema opiłków w nim, powąchaj czy nie czuć spalenizna sprawdź jaki ma kolor. i napisz jakie są efekty badania jeszcze nim dolejesz oleju.

Robi
05-05-2011, 18:14
ok to jeszcze sprawdź dokładnie ten poziom oleju i jeśli jest zbyt mało to uzupełnij i wtedy zobacz czy zapnie bieg. nim dolejesz to upuść trochę oleju zobacz czy niema opiłków w nim, powąchaj czy nie czuć spalenizna sprawdź jaki ma kolor. i napisz jakie są efekty badania jeszcze nim dolejesz oleju.

Cholerka- olej uzupełniłem już wcześniej. Zapina tylko na awaryjnym czyli po rozłączeniu kostki. Efekt jest taki jakby samochód wpadł w dziurę i nie może z niej wyjechać (po dodaniu gazu ciągnie delikatnie do przodu a po puszczeniu pedału gazu cofa się może dlatego że na trawce jeszcze stoi). Po dodaniu mocno gazu słychać jakieś obcieranie gdzieś w skrzyni:(. Dzwięk podobny do pracy turbiny ale na pewno gdzieś ze skrzyni i to tylko na włączonych biegach.

rodan555
05-05-2011, 20:09
oleju pewnie nie wąchałeś ... no cóż obawiam się że trzeba będzie ją rozebrać i wtedy wyjdzie coś się dokładnie stało, bo po rozłączeniu kostki powinien ruszyć i to z wyraźnym szarpnięciem. jeśli masz gdzie i trochę zdolności do mechaniki to naprawa wcale nie musi być koszmarnie droga. myślę że to będzie tak jak sugerował kolega rafantek kosz forward.

Robi
06-05-2011, 00:20
Będę to oczywiście robił sam, bo jeżeli chodzi o mechanikę, to nie mam z tym problemu. Remonty kapitalne silników mam już "zaliczone":) więc może skrzynię automat da się naprawić:hmm: ? Czy żeby sprawdzić i ew. wymienić ten kosz forward trzeba wyciągać skrzynię z auta jeżeli tak to do co można zrobić zdejmując przednią blaszaną pokrywę? Czy to o ten kosz chodzi
http://midparts.com.pl/pl/p/CD4E-Kosz-sprzeglowy-ForwardDirect-oryginalny/172
Nie ma tańszych zamienników?

rodan555
06-05-2011, 09:43
najbardziej to chodzi o tarczki i przekładki w tym koszu. nie rozbierzesz nie zobaczysz. pod tym czarnym blaszanym deklem jest sterownik skrzyni. powiem ci że najwygodniej będziesz mieć jeśli jednak wyjmiesz skrzynię z samochodu bo i wymienisz sobie filtr oleju który kosztuje grosze i przejrzysz całą skrzynię wymyjesz wyczyścisz. zawsze to potem lepiej chodzi. a jak baaaaardzo nie chcesz wyjmować całej skrzyni to możesz dostać się do tego kosza wykręcając pompę oleju a masz ją za lewym przednim kołem. polecam ściągnąć sobie z netu manual atsg. poszukaj w google: +CD4E +pdf . nie pamiętam ale któryś z pierwszych 10 linków na pewno ciebie do niego zaprowadzi.

Robi
30-06-2011, 01:15
Problem został rozpoznany. Przyczyna było rozpięcie pierścienia zabezpieczającego tarczki kosza sprzegła forward. Posypały się zęby na koszu i pierścień puścił. Ale dlaczego zęby się skruszyły??

ewa
11-08-2014, 20:05
Witam
czytalam dzisiaj ten post bo mam problem ze skrzynia biegow - te same objawy. Probuje sciagnac pompe ze skrzyni biegow ale nie chce zejsc, czy cos ja moze jeszcze trzymac (wszystkie srubki odkrecone)?
bede wdzieczna za pomoc
pozdrawiam
ewa

ps dodaje zdjecia
http://i548.photobucket.com/albums/ii338/eva007/photo3_zpsff52d333.jpg
http://i548.photobucket.com/albums/ii338/eva007/photo1_zps7b9a8223.jpg
http://i548.photobucket.com/albums/ii338/eva007/photo2_zps9aa2d71c.jpg

najbardziej to chodzi o tarczki i przekładki w tym koszu. nie rozbierzesz nie zobaczysz. pod tym czarnym blaszanym deklem jest sterownik skrzyni. powiem ci że najwygodniej będziesz mieć jeśli jednak wyjmiesz skrzynię z samochodu bo i wymienisz sobie filtr oleju który kosztuje grosze i przejrzysz całą skrzynię wymyjesz wyczyścisz. zawsze to potem lepiej chodzi. a jak baaaaardzo nie chcesz wyjmować całej skrzyni to możesz dostać się do tego kosza wykręcając pompę oleju a masz ją za lewym przednim kołem. polecam ściągnąć sobie z netu manual atsg. poszukaj w google: +CD4E +pdf . nie pamiętam ale któryś z pierwszych 10 linków na pewno ciebie do niego zaprowadzi.

rodan555
03-09-2014, 22:24
tam już więcej nic nie trzyma poza skorodowaną aluminiową obudową, niestety w takich przypadkach trzeba się trochę namęczyć aby taką pompę wyjąć. Co do zdjęć mogę jeszcze powiedzieć że skrzynię trzeba dużo bardziej opuścić w stosunku do nadwozia ponieważ pompa wchodzi głęboko w skrzynię i nie wysunie się jej jeśli nie opuścimy skrzyni poniżej podłużnic.