PDA

Zobacz pełną wersję : ART Regeneracja TPS 1.8TD MKI / MKII



Sliwiec
04-06-2011, 03:39
Coz...po moich bojach z TPS w TDeku, postanowilem podzielic sie wiedza ktorej nie moglem tu znalezc....Jak wiecie (albo i nie) 1.8TD posiada podobnie jak benzyniaki czujnik otwarcia (umownie) przepustnicy. Diesel przepustnicy nie posiada, jest za to manetka w pompie wtryskowej, sterujaca dawka paliwa podawanego do silnika. Zasada dzialania czujnika jest identyczna jak w benzyniaku - potencjometr ktory przekazuje sygnal do PCM (umownie "komputera silnika") o tym, jak gleboko wcisnelismy pedal "gazu".
Dla jasnosci :

po 1. w MKI ten czujnik (jak i "komputer") jest psu na bude, pic na wode do sterowania EGR by auto spelnialo normy emisji spalin.
Z jednym wyjatkiem - jesli posiadasz klimatyzacje ten czujnik powinien byc sprawny, poniewaz przy gwaltownych wcisnieciu pedalu gazu, informuje od PCM ze zbierasz sie np do wyprzedzania, i odlacza sprezarke na czas tego manewru.

po 2. w MKII to juz bardziej klopotliwa sprawa, poniewaz TPS ma wplyw na korektor wyprzedzenia wtrysku

Jedziemy od poczatku. Jesl chcesz sprawdzic czy Twoj TPS dziala jak trzeba...sprawdz go :) Jak?
Potrzebny bedzie do tego multimetr (miernik) np taki:
http://mondeo.jax.net.pl/materialy/multimetr.jpg

Ustawiamy go na pomiar pradu stalego, do 20V (oznaczenie DCV lub trzy kreseczki pod myslnikiem). Przekrecamy kluczyk w stacyjce - NIE ODPALAMY AUTA!!!, maja sie zapalic kontrolki w desce, starczy.
Nastepnie czarny przewod miernika wtykamy w kleme "minus" akumulatora, tak zeby styk byl dobry, i szukamy czerwonego przewodu we wtyczce TPS w okolicy pompy.
W MKI moze byc to osobna wtyczka, z trzema przewodami (czerwony, żółty i zielony), lub tak samo jak w MKII - jedna zespolona wtyczka ( w tej tez szukamy powyzej wymienionych przewodow)
foto:
http://mondeo.jax.net.pl/materialy/wtyk.jpg

Widac chyba wyraznie, jak cos to chodzi o drugi przewod od gory. Przewody wsuniece sa we wtyczke i uszczelnione mieciutka gumka - miedzy nia a przewod wsuncie druga sonde multimetru. Na jego wyswietlaczu powinno pokazac sie cos okolo 0.4V (jesli wartosc jest nizsza , mozecie byc pewni ze TPS zmarl). Teraz powolutku podciagajce dzwignie gazu i obserwujcie wyswietlacz multimetru - wartosc napiecia powinna stopniowo rosnac (skok 0.1V) bez gwaltownych spadkow (jesli w czasie testu zdazy sie ze na wyswietlaczu pokaze sie 0.00 chocby na ulamek sekundy - Wasz TPS jest niesprawny!), przy maksymalnym wychyleniu dzwigni gazu, wartosc napiecia nie moze przekroczyc 5V (nie moze byc mniej niz 4,2V). Po dociagnieciu dzwigni gazu do oporu -powolutku opuszczajcie ja w dol obserwujac wyswietlacz multimetru. Jezeli pojawia sie skoki w wartosciach odczytu - TPS umiera.
Jesli test przebieg pomyslnie - olejcie czytanie tej epopei i idzcie na browar, jesli nie zapraszam bo bedzie ciekawie (mam nadzieje) :).

Dla posiadaczy MKI mam wiadomosc zla i dobra:
zla - TPS nie da sie zregenerowac. Dlaczego? o tym za chwile.
dobra - mozecie zalozyc TPS od MKII, ktory daje sie naprawic ;)

Dla jasnoci to jest TPS:
http://mondeo.jax.net.pl/materialy/lokalizacja.jpg

Czarny gosc, kawaleczek nad linka gazu. (tu juz po "regeneracji").
Teraz sekcja zwlok:
Tak wyglada TPS w MKI:
http://mondeo.jax.net.pl/materialy/TPS%20MKI/IMAGE_102.jpg
http://mondeo.jax.net.pl/materialy/TPS%20MKI/IMAGE_103.jpg


Jesli Wasz wyglada tak samo - od razu szukajcie na MKP lub innych zrodlach czesci takiego od MKII.Dlaczego? Spojrzcie:

http://mondeo.jax.net.pl/materialy/TPS%20MKI/IMAGE_104.jpg
http://mondeo.jax.net.pl/materialy/TPS%20MKI/IMAGE_106.jpg
http://mondeo.jax.net.pl/materialy/TPS%20MKI/IMAGE_107.jpg

Wewnatrz TPSa ulozona jest folia, z natrysnietymi sciezkami weglowymi (widac na 1 i 2 zdjeciu). Na trzecim zdjeciu widac ja w calej okazalosci - powinna miec trzy sciezki (dwie szeroki i jedna waska). Sciezki byly zesypane zanim wyjalem ta folie z wnetrza czujnika.
I to koniec - tu nie ma mowy o narpawie, regeneracji itp itd. To nadaj sie tylko do utylizacji.

Teraz przechodzimy do konkretow.
Potrzebujemy :
-nozyk tapicerski
-plaski srubokret
-izopropanol (Kontakt IPA)
-Kontakt PR (do potencjometrow) lub Kontakt 60. Od biedy moze byc WD40 lub pochodna ale nie polecam.
-sprezone powietrze (moze byc w sprayu takie np do komputerow)
-cienki pedzelek
-pistolet na klej na goraco
-opalarka

Wbrew pozorom cala operacja trwa 20-30 minut, nie martwcie sie na zapas. Czy warto? Hmmm
Jesli masz MKI i klimatyzacja Ci szaleje, albo MKII i silnik poszarpuje lub nierowno pracuje - mysle ze tak. Tymbardziej ze jest to element nie do kupienia osobno (pomijajajc uzywki)
Od czego zaczac?
Tak wyglada pacjent:
http://mondeo.jax.net.pl/materialy/TPS%20MKII/IMAGE_110.jpg

Tu nie widac dokladnie, lae zaznaczylem czerwona linia miejsce gdize znajduje sie klej, laczacy dekielek z korpusem TPSa.
Tu wkracza opalarka (najlepiej z regulacja temperatury). Podmuchem okolo 250 st C, podgrzewamy ok minute ten klej i ostroznie nizykiem tapicerskim wyskrobujemy ile sie da (mozna na zimno,ale wtedy twardy jest jak kamien).
Nastepnie podgrzewamy jeszcze raz, miejsce gdzie byl klei, kierujac tez strumien powietrza na boczne scianki TPSa.
Teraz uwaga - na sciance przeciwleglej do wejscia przewodow moze ujawnic sie Wam swiecacy drucik, bez paniki to nic zlego. Wrecz przeciwnie, wlasnie w tym miejscu mozemy delikatnie wsunac plaski srubokret i delikatnie podwazac dekielek (z wyczuciem !!!) jesli sie poruszy, podgrzejmy jeszcze troche krawedzie, potrwa to troche dluzej niz wyrwanie go na chama, ale tak bedzie bezpieczniej i estetyczniej.
Po zerwaniu delkielka mamy taki oto widok:
http://mondeo.jax.net.pl/materialy/TPS%20MKII/IMAGE_112.jpg

Odczpeiamy sprezynke od obudowy TPS i delikatnie wyciagamy ja ze slizgacza (ten czarny plastik pod sprezynka)
http://mondeo.jax.net.pl/materialy/TPS%20MKII/IMAGE_114.jpg

Zeby ja wyjac, trzeba delikatnie przekrecic ta sprezynke przeciwnie do ruchu wskazowek zegara i podniesc do gory (przyjrzyjcie sie, bedzie widac miejsce zaczepu spezynki).Dalej nic nie rozmontujemy.

Jak widac - konstrukcja jest zupelnie inna
Plytka z napylonymi sciezkami. Mechanicznie stabilna, wiec sciezki sie nie pokrusza. Powodem zlego dzialania TPSa w tej wersji to najczesciej tlenki metalu ktore znajduja sie na koncowce slizgacza i na powierzchni sciezek.
Ta nieprawidlowa praca to dokladnie to samo co trzask w glosnikach przy zglasnianiu starego radia.
Aby ten efekt usunac, myjemy wnetrze TPSa Kontaktem IPA (izopropanol) tylko z wyczuciem, nie pedzlujemy tam za mocno, w zasadzie wymiatamy tylko grubszy syf.
Potem osuszamy sprezonym powietrzem (albo polozcie to na warsztat i przerwa na dymek ;) ).
Psikamy Kontakt PR (czy Kontakt 60,albo w OSTATECZNOSCI WD40), czekamy kilka chwil, mocujemy sprezynke i nakladamy wieczko.
Wieczko zaklejamy klejem na goraco (klejem, nie wypelniaczem!) kupilem jeden patyczek czarnego kleju zeby i estetyke zachowac (0.20 zl).
Musimy dobrze to uszczelnic zeby nie dostawal sie tam syf bo na nic nasz majchrowy trud.
no i tyle
http://mondeo.jax.net.pl/materialy/TPS%20MKII/IMAGE_116.jpg

Montujemy i podlaczamy gada spowrotem i robimy test, wg algorytmu podanego na poczatku tego nudnego artykulu :)
Jesli dziala - to ciesze sie ze sie udalo. Jesli nie - mozesz powotrzyc jeszcze raz cala procedure (bedzie latwiej, klej jest slabszy niz fabryczny)

U mnie zadzialalo :)

Powodzenia :)

Krzychu32
04-06-2011, 07:19
Przeniosę ten temacik do działu HOWTOs.

Potek
05-06-2011, 19:47
Fajny opis, na pewno ktoś skorzysta.



Tymbardziej ze jest to element nie do kupienia osobno (pomijajajc uzywki)

Można kupić bez problemu, np. http://ford.sklep.pl/pl,product,2430068,potencjometr,polozenia,przepust nicy.html

Sliwiec
05-06-2011, 22:10
jasne...do benzyniaka..jakbys sie przyjrzal zamiast na pałe wklejac link to bys zauwazyl ze to zupelnie inny element....Z
Zawsze sie musi jakis malkontent znalezc...

guliwers
08-07-2011, 20:14
Mam pytanie, przed chwileczką sprawdzałem, i nie mam takich kabli jak na zdjęciu, wszystkie są dwu kolorowe i wsadzałem w każdą dziurkę i w prawie wszystkich było OK 12v a w jednej na starcie 0,51v gdy podciągałem linkę to wartość rosła i zatrzymała się na lekko poniżej 4 volt
Czy w dobrą dziurkę trafiłem ? czy może pomyliłem wiązki ? ta wiązka leci do TPS

swojtas
16-10-2011, 19:30
Pytanie, skąd wziąłeś te wartosci napiec? sprawdzalem u siebie , bo czasami mi poszarpuje jak przyspieszam, napiecie poczatkowe 0,66V napiecie koncowe 3,7 V. Podczas ruchu dzwigni gazu napiecie nie skacze plynnie wzrasta oraz maleje przy puszczaniu dzwigni. Poruszalem ja bardzo powolutku zeby zaobserwowac spadki a tu nic.
Prosilbym o odpowiedz

zizitop901
17-10-2011, 18:16
ja u siebie dziada wywaliłem. pali bez problemów, on odpowiada za egr i wył klimy jak depniesz mocniej w trakcie wyprzedzania - podobno. ten czujnik to pic na wode.

Sliwiec
19-10-2011, 09:38
Pytanie, skąd wziąłeś te wartosci napiec? sprawdzalem u siebie , bo czasami mi poszarpuje jak przyspieszam, napiecie poczatkowe 0,66V napiecie koncowe 3,7 V. Podczas ruchu dzwigni gazu napiecie nie skacze plynnie wzrasta oraz maleje przy puszczaniu dzwigni. Poruszalem ja bardzo powolutku zeby zaobserwowac spadki a tu nic.
Prosilbym o odpowiedzMusialbym pogrzebac w notatkach,ale zdaj sie ze wygrzebalem ta informacje z jakiegos angielskiego forum.


ja u siebie dziada wywaliłem. pali bez problemów, on odpowiada za egr i wył klimy jak depniesz mocniej w trakcie wyprzedzania - podobno. ten czujnik to pic na wode.
Nie podobno - tylko tak. W MKII ma wiekszy wplyw na prace silnika (korektor kata wtrysku i silniczek pod aku w MKII sa zalezne od TPSa), skoro nie odczules roznicy, to znaczy ze nie dzialal.

swojtas
19-10-2011, 10:01
ja mam mkII endura de z 98 roku ( kwiecien ) i wydaje mi sie ze TPS mam od mk I, ze zdjeć wygląda jak od mk I .... Czy to możliwe?

janek_d69
30-10-2011, 17:14
ja mam mkII endura de z 98 roku ( kwiecien ) i wydaje mi sie ze TPS mam od mk I, ze zdjeć wygląda jak od mk I .... Czy to możliwe?

kolego bardzo możliwe jakiś mechanik lub elektryk mógł przełożyć z mk1 :) ale to się nic nie dzieje jeśli działa prawidłowo nie ma co szukać, u mnie niestety padł ale tylko (jeden styk) jeszcze go nie rozbierałem ale myślę że można go naprawić jak nie styk to nawet wmontuje inny (zwykły)potencjometr tylko muszę znać wartość rezystancji i charakterystykę potencjometru na pewno dam zdjęcia z tego co zrobiłem ale dopiero po święcie zmarłych.

prośba do kolegów mógłby ktoś napisać jaką dokładnie ma rezystancję na 2 skrajnych kablach potencjometru ?(chyba na) żółtym i zielonym?
oczywiście kostka musi być odpięta podczas pomiaru:)

kemot678
30-10-2011, 18:16
ja mam mkII endura de z 98 roku ( kwiecien ) i wydaje mi sie ze TPS mam od mk I, ze zdjeć wygląda jak od mk I .... Czy to możliwe?

Chyba możliwe bo mój z marca '98 i też ma taki TPS.

swojtas
30-10-2011, 20:55
czyżby dopiero po kwietniu 98 montowali te "nowsze" ? jak znajde chwilke to zmierzę, ale może dopiero pod koniec tego tygodnia...

Sliwiec
30-10-2011, 22:19
)potencjometr tylko muszę znać wartość rezystancji i charakterystykę potencjometru na pewno dam zdjęcia z tego co zrobiłem ale dopiero po święcie zmarłych.
miedy stykami 1 a 2 na biegu jalowym - 5k na pelnym otwarciu - 1k
miedzy 1 a 3 na jalowym 3,3k na pelnym obicazeniu 5k
IMHO to potencjometr linowy

janek_d69
31-10-2011, 10:47
dzięki kolego Sliwiec myślę że uda się dobrać jakiś potencjometr ze sklepu i go wmontować w starą obudowę tego oryginalnego bo mój jak się okazało dziś rano ma jedną ścieżkę przerwaną i ni jak ją polutować :(nie czepi się cyna czarnego pola(w sumie to się nawet nie dziwie to w końcu napylone coś)a jak zeskrobałem kawałek to i tak nic to nie dało.Tym czasem muszę pojeździć kilka dni bez tego ustrojstwa ale to raczej nie ma znaczenia gdyż do tej pory i tak nie było styku na nim wiec (nie dzielił napięcia czyli nie dawał informacji do kompa)ale o dziwo nie pali dużo i nie ma innych dziwnych objawów :)

zizitop901
01-11-2011, 20:20
no jasne że nie działał załaczał mi egr przy 2tys obrotów na 5biegu i efekt był taki że samochód zwalniał a jak pogibałem pegałem gazu ro styki w potencjometrze dostawały styku i egr sie zamykał i jechał normalnie. odpinałem kable wpierw od wtyku na zgaszonym i odpalałem go było ok palił normalne. potem na wł silniku bez zmian w obrotach i pracy silnika jak dławienie i wzrosty obrotów czy spadki obrotów. a kotekorem wtrysku steruje czujnik położenia wału korbowego a nie ten TPS nieszczęsny.

luker
02-11-2011, 20:20
dołączam do tematu ponieważ mam z tym ustrojstwem również problem, właśnie mam potencjometr na biurku i u mnie pomiędzy czerwonym a zółtym przewodem jest od 1,7k do 8,8k wiec te parametry ni jak się maja do podanych wcześniej, poza tą rezystancja nie ma nic więcej pomiędzy reszta przewodów jak bym nie kombinował, potencjometr oczywiście już po rozbiorce i czyszczeniu

swojtas
02-11-2011, 20:43
Czekamy na osobę która kupi nówke i poda wartości oporu ;)

zizitop901
03-11-2011, 22:46
bo bez tego badziewia nic sie w pracy silnika nie zmieni. on nie steruje niczym konkternym. sterowanie wtryskiem odbywa sie elektrycznie przez czujnik poł wału korbowego inaczej korektor wtrysku na pompie nie wiedział by jak - w którym momecie - ma nastąpić synchronizacja korekta wtrysku, jeszcze jest wtrysk sterujący po którego odczycie iglica wzniesiona /opuszczona cpu wie dokładnie kiedy nastąpił wtrysk paliwa w 1 wtrysku czyli sterującym i cpu znjac poł wału korbowego i owej iglicy jest w stanie precyzyjnie zgrać wtrysk wzgledem ruchu tłoków. tps steruje: egie-erem, klimą-odciaza wyłacza sprężarkę klimy np w trakcie wyprzedzania gdy wdepniemy gaz a owy tps nagła zmiana rezystancji poinformuje cpu że wyprzedzamy odłaczy klime tak samo jest z egr.

---------- Post added at 21:46 ---------- Previous post was at 21:45 ----------

smigam bez tego ustrojstwa 2 lata i jest wszystko jak ta lala

luker
08-11-2011, 23:06
Czy ktoś się już uporał z tym ustrojstwem?

zizitop901
15-11-2011, 11:17
jak widac walka trwa

janek_d69
08-12-2011, 17:13
witam wszystkich po przerwie nie udało się dobrać potencjometru nie mam do tego zdrowia tzn nie ma go jak tam umiejscowić ponieważ wychył gazu jest niewielki a potencjometr ma jednak dość szeroki wachlarz regulacji wiec nie chce tam kleić żadnych plastykowych trybów ani innego rzemiosła wiec odpuszczam.
Jedyne jeszcze co zauważyłem to po odpięciu potencjometru i zostawieniu silniczka(przyspieszającego zapłon lub jak go zwał)auto więcej paliło
gdy odpiąłem wtyczkę od tegoż silniczka (zaznaczam że jest na 100%sprawny a linka wisiała nawet po podciągnięciu) spalanie spadło:)
i tak właśnie zostaje jak ma ktoś jakiś pomysł będę czekał może z innego komuś się uda:)
powodzenia:)

tommo1982
02-04-2013, 20:47
Czujnik położenia dźwigni sterującej (FLVR) jest potencjometrem obrotowym w pompie wtryskowej (A74), który wysyła do zacisku 89 modułu PCM (A147) sygnał zależny od położenia dźwigni sterującej. Na podstawie tego sygnału moduł PCM (A147) oblicza ilość doprowadzanego paliwa w zależności od obciążenia (bieg jałowy, obciążenie częściowe lub całkowite). Czujnik FLVR otrzymuje napięcie odniesienia wynoszące 5 V przez zacisk 90 modułu PCM (A147) i jest przełączany przez zacisk 91 na masę.
Przepływomierz powietrza (MAF) (B22) określa za pomocą dwóch sond z gorącym drutem i elektronicznych elementów sterujących masę powietrza, która przepływa przez filtr powietrza. Te informacje są przekazywane na zaciski 36 i 88 modułu PCM (A147) i służą do obliczenia ilości doprowadzanego paliwa.
Czujnik prędkości obrotowej silnika (B7), indukcyjny generator impulsów, wysyła sygnały napięcia zmiennego do modułu PCM (A147). Na podstawie tych sygnałów jest określony moment wtrysku paliwa. Czujnik prędkości obrotowej silnika (B7) i moduł PCM (A147) są połączone bezpośrednio przez styki 22 i 21.
Czujnik temperatury cieczy chłodzącej (ECT) (B10), element o rezystancji zależnej od temperatury, jest połączony z zaciskami 38 i 91 modułu PCM (A147). Czujnik ECT (B10) przekazuje do modułu PCM (A147) dane dotyczące temperatury pracy silnika. Moduł PCM (A147) oblicza na ich podstawie odpowiednio wcześniejszy wtrysk paliwa podczas pracy zimnego silnika przez pompę wtryskową (A74), ilość spalin potrzebną do recyrkulacji i wyłączenie urządzenia klimatyzacyjnego, gdy temperatura silnika jest za wysoka.



Wiedza zaczerpnięta z książki Sam Naprawiam. TPS określony jest tutaj jako FLVR. W książce używane są obydwa skróty. Powinno rozjaśnić sytuację.

zizitop901
10-04-2013, 20:23
odgrzeję temat. ostatnio podłączyłem mego diesla pod auto com2012 i z diagnozy wyszło że wszystko jest oki a nie ma lfvr i serwa pod aku od kilku lat .ważny jest czujnik - predkości obrotowej silnika i wtrysk sterujący