PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Hamulec ręczny



matys
17-06-2011, 15:59
Witam
Posiadam Mondziaka MK1 94r.
Panowie mam problem po wymianie szczek i bębnów nie działa mi hamulec ręczny.
Kupiłem nawet nowa rączkę ale to nie pomogło.
Jest mozliwos wyregulowania ręcznego?

Optysio
17-06-2011, 16:05
Z tyłu są smoregulatory, które mają za zadanie utrzymywać szczęki blisko bębna. Często się zdarza, że nie działają. Trza by wyjąć i oczyścić. Innym problemem jest wadliwie działający napinacz linki w rączce. Wtedy też ręcznego nie ma lub jest słaby.

matys
17-06-2011, 16:35
samoleguratory sa wyczyszczone ten bembenek przy rączce jest dobry.
słyszałem ze mozna jakos te zabatki naciagnąc tylko jak ktos pomoze

Optysio
17-06-2011, 17:07
Musisz podnieść tunel. Zaciągasz ręczny. Łapiesz kombinerkami czy innymi szczypcami za linkę i przytrzymujesz. opuszczasz rączkę na dół. Powinno pomóc, jeśli jeszcze mało to operację powtarzasz.

matys
17-06-2011, 17:15
WIesz co zabardzo sie na tym nie znam dalo by sie to jakos prosciej krok po ktoku wytłumaczy c ze szczególami

Optysio
17-06-2011, 17:18
Sorki, jeszcze tego nie robiłem, wyczytane na forum, to tak przekazuję. Może ktoś bardziej łopatologicznie wytłumaczy.

wolny_l
18-06-2011, 16:34
Kolego rozbierasz cały tunel wtedy zobaczysz całą wajchę ręcznego i linkę.Zaciągasz ręczny do samej góry i lapiesz linkę kombinerkami w miejscu gdzie wychodzi z karoserii.Trzymając mocno linkę tak aby nie miała ruchu opuszczasz ręczny.

matys
18-06-2011, 19:10
NO tak ale pomysł jak bedzie linka naprężona to jak moge wajche recznego opuscic. to nie ma sensu moim zdaniem
a próbowałeś to juz robic??

Optysio
18-06-2011, 21:41
Podciągając rączkę napinasz linkę. Jak opuszczasz to linka się luzuje. W rączce jest mechanizm napinania linki - kasuje nadmierny luz. Czasem nie działa prawidłowo. Musisz zaciągnąć ręczny, przytrzymać linkę szczypcami coby się nie cofnęła i opuścić rączkę. Wtedy powinien zadziałać samonapinacz linki. Przy ponownym zaciągnięciu ręcznego rączka podnosi się mniej bo linka jest skrócona i szczęki dociskają do bębnów.

peeeteeer
18-06-2011, 22:29
Panowie, pamiętajcie, że wajcha ma sprężynę, która przy zbyt mocnym napięciu linki popuszcza ją...
Próbowałem u siebie tak zrobić, tzn. oszukać napinacz, ale linka po spuszczeniu hamulca cofa się o te zęby, które sztucznie złapałem.
Działo się tak na dwóch wajchach. Więc albo tak ma być albo obie są do luftu :))

matys
18-06-2011, 23:36
A sprawdziłes przy tym bębny czy nie zostały juz do konca wytarte??

Optysio
18-06-2011, 23:50
Oszukanie napinacza ma sens tylko wtedy, kiedy nie jest zbyt mocno zużyty (niestety w MK1 bywają problemy) i samoregulatory w bębnach działają poprawnie. Oprócz nasmarowania, żeby lekko się kręciły to jeszcze muszą mieć ostre "ząbki". Ponadto jak Matys napisał, bębny nie mogą być zużyte ponad normę. Jeśli bęben będzie wytarty zbyt mocno, to samoregulator dojdzie do końca i dalej kicha. Najłatwiej wychwycimy to właśnie na ręcznym. Przy hamowaniu hamulcem zasadniczym ("nożnym") pedał po prostu wejdzie bardziej w podłogę. Poza tym weźcie też pod uwagę, że linka hamulca ręcznego też się wyciąga i samoregulacje mogą nie dać rady zlikwidować luzów.

maakaron
22-06-2011, 17:54
dokładnie te oszukanie samoregulatora niema sensu..bo po 4-5 spuszczeniu ręcznego..wszystko wraca do poprzednich ustawień..

NoJz
23-06-2011, 15:03
Ale coś tu nie gra, czemu szukamy przyczyny w lince, skoro linka śmigała przed zmianą bębnów itp... była ustawiona poprawnie przed wymianą, więc albo linka się rozpadła, albo winy pasowałoby szukać przy szczękach itp. Jak nie masz założonego bębna, to prawidłowo pracują szczęki?

gwiazda111
24-06-2011, 21:34
panowie potrzebuje pomocy jestem świeżym nabywca forda mondeo 2001r. 2.0 tddi. ostatnio jadę sobie i nagle słyszę pisk z kół tylnich zatrzymałem się i okazało się że felgi są gorące jak [diabli] sprawdziłem i nie odbija ręczny czy muszę wymienić zaciski czy wystarczy sama linka od ręcznego. z góry dziękuje za podpowiedz. :smash:


Na forum nie klniemy .Tym razem pouczam, w taki sposób. Następnym razem będzie ostrzeżenie.
[Więcej informacji -odsyłam regulamin]

maakaron
25-06-2011, 11:20
ja bym stawiał na samoregulatory w bebnach z tyłu...ja też czysciłem i chodziły cacy..ale jak złozyłem recznego nie było