PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Usztywniony - telepie -rozpacz!...



marswiec
18-06-2011, 21:55
Witam!
Powoli ma dość mojego Mundka.
Wymieniłem całe zawieszenie przód, lewą półoś. Tarcze i klocki wymieniane w zeszłym roku. Po wymiania w/w podzespołów, przy prędkości około 80km/h strasznie zaczyna telepać na boki. Nie mam pojęcia co to może być. Proszę o pomoc. THX

dream
18-06-2011, 22:40
Rozumiem, że bicie felg i opon wykluczone?

marswiec
18-06-2011, 22:43
Hm. Opony zeszłoroczne, felgi aluminiowe bez wpadki w duże wyrwy czy inne przeszkody. Co prawda nie sprawdzałem, ale nie wydaje mi się prawdopodobne że to one. Choć czasem intuicja zawodzi... może jutro podmienie koła tył z przodem. Nie mam już innej koncepcji.

dream
18-06-2011, 22:46
Opony zeszłoroczne, felgi aluminiowe bez wpadki w duże wyrwy czy inne przeszkody


nie jeden tak myślał


może jutro podmienie koła tył z przodem

spróbuj nic nie tracisz

marswiec
18-06-2011, 23:11
Jasne. Jutro sprawdzę, jeśli to nie zmieni sytuacji to dam znać.

Rafal_K
19-06-2011, 07:44
Od kiedy masz te objawy telepania??
Może poprostu po zimie jak założyłeś letnie koła, to poprostu ich nie wywarzyłeś??
No i pytanie czy po przekroczeniu prędkości 80km/h np 100-120 też jest te telepanie, czy przestaje??
Bo jak przestaje to koła do wywarzenia...

mondziak2005
19-06-2011, 09:40
kolego jedz na wulkanizacje i niech ci koła wywaza , 20 zł koszuje wywazenie i masz spokuj i bedziesz widział jak pracuje koło czy ma bicie czy nie ,

marswiec
19-06-2011, 11:46
Właśnie podmieniałem z zapasem koło po kole. Obiawy pozostały. Co ciekawe czasami autem bardziej trzęsie, czasami mniej. Ma ktoś jakieś pomysły?

Rafal_K
19-06-2011, 15:44
Podmiana po jednym kole może nic CI nie dać, bo jak masz krzywe 2 to bicia i tak bedziesz miał...
Jedź do wulkanizatora, a jeżeli to faktycznie nic nie da to udaj sie na stacje kontroli pojazdów na szarpaki...
Niech sprawdzą Ci jakieś ewentualne luzy, może coś sie poluźniło...

maniek_
19-06-2011, 17:42
a półoś dobrze założona? Jak źle złożysz pojawia się bardzo silne telepanie całą budą

marswiec
19-06-2011, 18:38
Co to znaczy źle założona? Włożona jest na swoje miejsce, w skrzyni weszła do końca a do piasty weszła luźno. Nakrętka dociągnięta dynamometrem. Jaki błąd można popełnić i co sprawdzić?

Sisiek
20-06-2011, 23:22
Podczas manipulacji półośką może się zdarzyć, że zbyt mocną ją przechylimy w którąś stronę i wtedy może zlecieć łożysko z krzyżaka przegubu. Sprawdzenie tego to chyba trzeba wytarmosić półośkę na nowo :(

adamuus
21-06-2011, 00:13
Co to znaczy źle założona? Włożona jest na swoje miejsce, w skrzyni weszła do końca a do piasty weszła luźno. Nakrętka dociągnięta dynamometrem. Jaki błąd można popełnić i co sprawdzić?
przegub wewnętrzny. sprawdź czy dobrze jest włożony krzyżak. musi wejść idealnie w swoje miejsce. w przeciwnym wypadku będzie telepało. czy dobrze podokręcałeś śruby.

Linarr
21-06-2011, 18:57
przegub wewnętrzny. sprawdź czy dobrze jest włożony krzyżak. musi wejść idealnie w swoje miejsce. w przeciwnym wypadku będzie telepało. czy dobrze podokręcałeś śruby.
a jak dobijałem ośkę przez piastę młotkiem :) bo nie chciała wejść chociaż wydawało mi się ok? mogą tam być jakieś luzy albo np że jest przekręcona o te 120 stopni ma jakieś znaczenie? trzeba rozbierać drugi raz?

marswiec
21-06-2011, 20:44
Ok, w czwartek wyjmę jeszcze raz półoś i zobaczę czy nie nabroiłem

adamuus
22-06-2011, 00:56
a jak dobijałem ośkę przez piastę młotkiem :) bo nie chciała wejść chociaż wydawało mi się ok? mogą tam być jakieś luzy albo np że jest przekręcona o te 120 stopni ma jakieś znaczenie? trzeba rozbierać drugi raz?
nie bardzo wiem o co ci chodzi. dobić młotkiem możesz byleby z umiarem. krzyżak ma wskoczyć w swoje miejsce. nie da sie go przekręcić o 120%. z krzyżaka mogło ci łożysko wylecieć. zdemontuj i posprawdzaj czy masz cały krzyżak w wewnętrznym przegubie oraz czy nie masz luzów zarówno w wewnętrznym jak i zewnętrznym.

uszkodzenie zewnętrznego przegubu to nie tylko terkotanie na skręconych kołach.