PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie grzanych foteli w mkII



dream
23-07-2011, 01:20
Ponieważ padło dużo pytań w związku z moim wątkiem podłączeniem grzanych foteli w mkI

Opiszemy te operacje również dla mkII

Potrzebujemy:

-grzane fotele
-2 przekaźniki grzanych foteli
-panel z włącznikami


Szukamy w skrzynce bezpieczników, bezpiecznik przeznaczony dla grzanych foteli i przeciągamy z niego 2 przewody (po jednym dla każdego przekaźnika) i podłączamy go do jednego z szerokich pinów w przekaźniku. Z drugiego szerokiego pinu musimy przeciągnąć przewód do wtyczki pod siedzeniem, dodatkowo do tej wtyczki musimy skądś podłączyć masę.

Zostało podłączenie "wąskich pinów" Musimy poszukać + "po stacyjce" czyli taki przewód gdzie + pojawia się po przekręceniu kluczyka w pozycje zapłon i znika po przekręceniu w pozycje "0" ten przewód rozgałęziamy na dwa i podpinamy po jednym dla każdego z włączników fotela a z niego dalej do jednego z wąskich pinów, pod drugi z wąskich pinów podpinamy masę.

Tu prosty łopatologiczny schemat podłączenia

http://img19.imageshack.us/img19/210/schematmc.png (http://imageshack.us/photo/my-images/19/schematmc.png/)

Nie opisywałęm, które piny są do czego we włączniku grzania bo nie pamiętam, dodatkowo trzeba pamietać żeby podłączyć diodę we włączniku, która zapala się gdy fotel ma włączone grzanie
Teraz wszystko powinno działać i można się cieszyć ciepłem w zimne dni.

Colorado30
25-07-2011, 06:32
A masz moze fote w ktorym miejscu jest ten bezpiecznik od foteli?, dobra robota bede montowal to w swoim

dream
25-07-2011, 22:16
A masz moze fote w ktorym miejscu jest ten bezpiecznik od foteli?


nr 8 pod maską

Gebar
29-07-2011, 23:14
Jasno i czytelnie :)

W poniedziałek podłączę przekaźniki, a jutro ciągnę już instalkę

batman72
02-08-2011, 12:45
Schemat zamieszczony powyżej jest ok, jednak oryginalna instalacja posiada 1 przekaźnik. Napięcie do niego jest podawane z bezpiecznika nr28 w kabinie i po zasterowaniu poprzez prąd z bezpiecznika nr32 (czyli po przekręceniu kluczyka w pozycję 1) pojawia się prąd na wejściach wyłączników do grzania foteli. Włączniki w tym przypadku nie sterują przekaźnikiem- są po stronie wtórnej i podają prąd bezpośrednio na maty. Do włączenia podgrzewania foteli nie musimy odpalać silnika, gdyż to ten sam potencjał, który włącza nam radio. Dodam, że nie ma w moim aucie bezpiecznika nr8 pod maską.

dream
02-08-2011, 12:55
Schemat zamieszczony powyżej jest ok, jednak oryginalna instalacja posiada 1 przekaźnik. Napięcie do niego jest podawane z bezpiecznika 28 w kabinie i po zasterowaniu poprzez prąd z bezpiecznika 32 (czyli po przekręceniu kluczyka) pojawia się prąd na wejściach wyłączników do grzania foteli.

sie zgadza

ale


Włączniki w tym przypadku nie sterują przekaźnikiem- są po stronie wtórnej i podają prąd bezpośrednio na maty.

tak ale to rozwiązanie obciąża włączniki :hmm: moje rozwiązanie ma temu zapobiegać

batman72
02-08-2011, 13:10
Gdyby włączniki były mocno obciążone, to by to tak nie wyglądało. Prąd pobierany przez maty jest na tyle mały, że producent dopuścił w tym przypadku do pracy ten układ bez uruchamiania silnika, czyli prosto z akumulatora. Inne instalacje grzewcze, czyli przednia szyba, tylna szyba i lusterka działają tylko po uruchomieniu silnika i tylko za pośrednictwem przekaźników,gdyż pobór jest duży i akumulator powiedziałby szybko papa- również wyłączniki by się powypalały.
Bardzo często używam grzania foteli- (nawet teraz wczesnym rankiem, bo mieszkam w wilgotnym klimacie i w aucie pierwsze parę minut jest nieprzyjemne) i nic sie włącznikom nie stało.

Gebar
09-08-2011, 22:02
Schemat zamieszczony przez Adama w pierwszym poście działa.
Według tego schematu zainstalowałem od podstaw grzane siedzenia u mnie i działa znakomicie :)

Jeszcze raz dzięki Adam za pomoc !

MAREK_WOKNAP
06-09-2011, 11:49
Kolego a co w sytuacji gdy mam fotele z mkI i mam dwa przewody tzn. czarny i niebieski ? Czarny jest masą ? I gdzie kupię przekaźniki ?

dream
06-09-2011, 12:52
Czarny jest masą ?

tak czarny to masa


I gdzie kupię przekaźniki ?

tu na MKP w dziale sprzedam

MAREK_WOKNAP
06-09-2011, 13:15
Jeszcze jedno pytanie. Mam szukać przekaźnika od mkI czy mkII ? Posiada może ktoś z was zdjęcie tego przekaźnika ?

Gebar
06-09-2011, 14:24
Ja posiadam zdjęcia przekaźnika, numery itd.
Ale wstawić tu mogę wieczorem.

MAREK_WOKNAP
06-09-2011, 14:40
Już kupiłem przekaźnik od kolegi z forum. Jutro ma mi wysłać. Tylko zastanawia mnie czy muszę sie podpinać pod włącznik, gdyż mam fotele z mkI.
Ja posiadam zdjęcia przekaźnika, numery itd.
Ale wstawić tu mogę wieczorem.

jarecki2201
06-09-2011, 14:40
http://imageshack.us/photo/my-images/17/img0652dy.jpg/ Poleć znajomym
http://imageshack.us/photo/my-images/804/img0651f.jpg/
jak się nie mylę to chyba o te chodzi

MAREK_WOKNAP
06-09-2011, 15:51
Muszę się wpinać do włącznika ? Mam fotele z MKI i w nich jest wbudowany włącznik

dream
06-09-2011, 15:57
Muszę się wpinać do włącznika ? Mam fotele z MKI i w nich jest wbudowany włącznik

tu masz opis do foteli mkI

http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/53369-Pod%B3%B1czenie-grzanych-foteli-w-mkI

zizitop901
27-09-2011, 21:24
słuchajcie a same maty włożyć do foteli? pod tapicerkę korci mnie to a instalka elektryczna no najmniejszy problem.

Mike44
27-09-2011, 21:36
słuchajcie a same maty włożyć do foteli? pod tapicerkę korci mnie to a instalka elektryczna no najmniejszy problem.dziura w gąbce na przewody i powinno się dać :bigok:

zizitop901
27-09-2011, 22:07
dokładnie Mike44 nie kupie kompletu foteli z grzaniem bo co zrobie z tymi co mam?a są w dobrym stanie i mam plan na włożenie mat

Mike44
27-09-2011, 22:10
dokładnie Mike44 nie kupie kompletu foteli z grzaniem bo co zrobie z tymi co mam?a są w dobrym stanie i mam plan na włożenie matskoro dokładał ktoś na tył to na przód na 100% da się dołożyć :hmm: swoją drogą, kiedyś dołożę sobie na tył :hmm:

Gebar
28-09-2011, 00:03
Tył jest o tyle fajniejszy w modach, ponieważ łatwiej jest zdjąć tapicerkę z kanapy tylnej

Fortis
28-09-2011, 11:32
A z oparcia?

zizitop901
29-09-2011, 20:40
no z tym to był by kłopot.trzeba by od spodu chyba znaczy od strony mocowania oparcia czyli od podłogi do góry wsunać

wdzieczny83
20-10-2011, 21:56
Witam mam pytanie czy trzeba dokładnie te same przekaźniki czy takie zwykłe też mogą być.

zizitop901
01-11-2011, 20:22
przekaźnik za 3zł a alle..... 30/40A 12V DC bedzie idelany

Gebar
02-11-2011, 10:56
przekaźnik za 3zł a alle..... 30/40A 12V DC bedzie idelany

teoria, czy doświadczenie ?

zizitop901
03-11-2011, 22:48
zawodowa wiedza elektryka. mata ma niewielka moc i 40 amper nie pobiera a 40 amper to bardzo wileki prąd dla 12V-15V.

Colorado30
04-11-2011, 06:32
no wyrwalem takie maty od mk1 sprawne trza bedzie pokombinowac:hmm:

Gebar
04-11-2011, 10:10
no wyrwalem takie maty od mk1 sprawne trza bedzie pokombinowac

Kup se pokrowce na siedzenia i wsadź sobie pod nie maty :D:hmm:

neomiodek
04-11-2011, 10:41
skoro już rozbierać siedzenia to może wsadzić w nie maty z grzaniem i masażem ? :D:D

piotr70
06-11-2011, 14:48
apropos grzania tyłeczków mam niby grzane tyłeczki, ale nie czuje po włączeniu ciepła z foteli jak położę rękę na ile to się nagrzewa?? czy li jak jest ok 5 na dworze to po włączeniu poczuje ciepło na fotelach??

dream
06-11-2011, 15:22
na ile to się nagrzewa??

Na tyle, że aż pali w w cztery litery

piotr70
06-11-2011, 15:29
a na przednich ?? tez tak pali :) jak sprawdzić czy prawidłowo grzeje :)

dream
06-11-2011, 15:33
a na przednich ??

W mk II grzane fotele tylko były z przodu

piotr70
06-11-2011, 15:55
a ok Adam źle zrozumiałem ...."na tyle"...... ja mam tylko z przodu a czytałem że, z tyłu też montujecie :) w moim nic nie czuje więc się dopytuje jak to grzeje jaki opór jest na matach i czy jak będę sprawdzał miernikiem z brzęczykiem to będzie sygnał czy wartość liczbowa :)
szkoda żeby nie działało jak jest :) więc jak to sprawdzić i potwierdzic że jest OK lub że jest uwalone:)

zizitop901
09-11-2011, 19:54
u mnie nie ma mat ale nie mam czsu na maty teraz. kupuje sprzecik do diagnostyki komputerowej elektroniki samochodowej i na maty nie mam czasu. ale to banalnie proste w montarzu i td a grzeje solidnie w Mercedes CLS 63 AMG można sobie usmarzyć jajka na fotelach.

jerzuu123
12-11-2011, 10:42
Właśnie u mnie tak grzeje że w jaja parzy.Czy da się zrobić do tego jakąś regulację siły grzania?

piotr70
12-11-2011, 11:31
no to u mnie nie grzeje :(
coś nie tak zabawa z miernikiem - a jakie kolory kabli pod fotelem??i jak to jest łączone - siedziska i oparcia równolegle czy szeregowo??
jakiś schemacik z manuala forda?? please :)

zizitop901
12-11-2011, 22:01
e tam schemacik zależy ile kabli wychodzi z tych foteli czy mat. jak 2 to niema problemu z reg temperatury jak 3 i wiecej tym prościej temp regulować.

---------- Post added at 19:56 ---------- Previous post was at 19:48 ----------

jak 2 kable to w obród grzałki maty np w jej środek obwodu grzałki wstawić szeregowo czyli przeciąć grzałke spitale grzejna i wstawic w to miejsce termorezystor gdzie gdy mata zacznie sie grzać jego rezystancja bedzie rosła aż osiagnie taka wielkośc że prąd niemal przestanie płynąć w efekcie słabiej grzać nie smarząc jajek. tylko trzeba dobrac odp termorezystor - np 30% max rezystancji. spradzic to poprostu na krutko miernik pod dupsko na fotel siadamy i grzejemy do 20stopni i czujemy co sie dzieje potem 30 i moim zdaniem 30stopni to sporo - chodzi by odp dobrac odcięcie tym termorezystorem.

---------- Post added at 20:00 ---------- Previous post was at 19:56 ----------

znaczy miernik w rękę a termopara na fotel i siadamy nań

---------- Post added at 20:07 ---------- Previous post was at 20:00 ----------

macie tu troche o tym: http://books.google.pl/books?id=H5SGdMGiEVAC&pg=PA45&lpg=PA45&dq=termorezystor&source=bl&ots=N_6ET_iQqu&sig=imG4Sd5nRCyL0lR10P0S-XqgzBc&hl=pl&ei=ZsC-Tt3UHNCgOqe5pNYB&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=10&sqi=2&ved=0CGMQ6AEwCQ#v=onepage&q&f=false

---------- Post added at 21:01 ---------- Previous post was at 20:07 ----------

tu maty do kupienia http://edumed.com.pl/Apteka-internetowa-k93/Maty-grzewcze-Koce-elektryczne-Buty-rozgrzewajace-k107/MATA-GRZEWCZA-NA-FOTELE-SAMOCHODOWE-p11316.html

jasiugm
20-11-2011, 23:56
Zdemontowałem dzisiaj fotel z zamiarem rekonesansu co do mojej instalacji pod grzanie i mam pewne wnioski. Pod klapką są 3 gniazda. 2 żółte od napinaczy i bocznych poduszek oraz jedna 4-pinowa czarna. Na zdjęciu z ford club polska widać wpiętą w nią wtyczkę.
http://forum.fordclubpolska.org/attachment.php?attachmentid=7787&d=1241902852
Wtyczka ta obsługuje ogrzewanie i elektryczną regulacje fotela. Logicznie wychodzi, że po dwa kable na funkcję. Ja u siebie mam tylko gniazdo. Czy ktoś wie gdzie w instalacji kończą się kable od strony włącznika grzanych siedzeń na konsoli środkowej? Instalacja podłogowa wydaje się być zunifikowana i wyposażona w gniazda z obu stron.
Może montaż instalacji wymagałby oprócz mat, włącznika i przekaźnika, jedynie wpięcia fabrycznych kabli:
-włącznik -> instalacja podłogi
-instalacja podłogi -> fotel
Gniazdo przekaźnika znajduje się za schowkiem chyba w każdym mondeo.
Czy ktoś mógłby to zweryfikować?
Jeśli mam rację to prowadzenie osobnej instalacji jest zbędne.
Nie wiem tylko jak z zasilaniem i bezpiecznikiem w skrzynce:)

piotr70
25-11-2011, 15:51
u mnie sprawdziłem nie ma przejścia na macie siedziska (mata oparcia jak podłącze pod miernik to piszczy czyli przejście jest)- fotel do rozbiórki?? - czy jakieś problemy ?? ile to trwa ?? bo nie mam garażu a autko stoi na zewnątrz.

zizitop901
29-11-2011, 20:23
sprawdz miernikiem ustawionym na omy - pomiar rezystancji - ile om ma mata to wywnioskujemy z tego czy sprawna czy nie i le ma wat - mocy znaczy. bo to że piszczy nic nie oznacza konkretnego

piotr70
30-11-2011, 00:40
oki trochę więcej na temat - co do miernika to nie ma problemów posługuję się nim od lat hobby elektronika :) - maty sprawdzałem na zasadzie 1. odłączam główna wtyczkę od kostki i sprawdzałem przejście i omomierzem i na "piszczka" - zero reakcji - omomierz wskazuje zero piszczek nie daje sygnału -2. rozłączyłem kostkę prowadząca do oparcia i ponowny test - omomierz wskazuje opór - piszczek piszczy - wniosek uszkodzona mata siedziska - z testu wynika szeregowe połączenie mat
Moje pytanie- jak wygląda trudność rozbiórki siedzenia ile to trwa i czy da się to zrobić na zimnie bez garażu ewentualnie jaki jest koszt mat i czy w ogóle jest sens to naprawiać :)

zizitop901
02-12-2011, 17:47
sens jest zawsze coś naprawić plus radocha z naprawy własnymi rękoma. i radocha jak działa. na zimnie to ci ręce zgrabieją. wyjmij fotel weź do domu i tam grzebaj. porób fotki dla potomnych.

PrOmiL87
15-04-2012, 19:07
Witam Chciałbym się podpiąć pod temat i zapytać o włącznik grzanych foteli.Kupiłem sobie fotele do mojego mdo w skórze ale z brakiem włącznika do foteli ,nie wiecie jakim mogę go zastąpić ? zwiernym ,rozwiernym czy jakis monostabilny

piotr70
15-04-2012, 20:35
PrOmil87 co do podłączenia to musisz podłączyć mate jeden przewód pin we wtyczce do masy a drugi do zasilania przez włącznik - jak włączysz to będzie grzało jak rozłączysz to przestanie.

Inne pytanie skąd - gdzie dostać oryginalne maty do mondka ??

tomascor
14-12-2012, 15:16
Szybkie pytanie , na kiego grzyba założony jest przekaźnik ( wersja seryjna ) jeśli jak ktoś tu napisał klawisz podaje na sztywno 12V . Czy powinno pojawiać się 12V jeśli miernik wpinam między dwa piny kostki pod fotelem ??

zrazik
11-10-2013, 10:24
Witam

trochę może nie w temacie

chcę założyć do innego forda w którym nie było grzanych foteli czy kanapy, owo podgrzewanie, mam przyciski z mk2, ale np mnie lekko parzą te seryjne maty, system będę budował od podstaw i nie wiem czy bawić się w jakieś termistory, czy może kupić przełącznik z regulacją np z galaxy - tylko tu pytanie czy rezystor jest (przeważnie) w przycisku czy trzeba do tego jakiś specjalny przekaźnik?

dream
11-10-2013, 14:33
tylko tu pytanie czy rezystor jest (przeważnie) w przycisku czy trzeba do tego jakiś specjalny przekaźnik?

Wystarczą te włączniki z galaxy, ja swego czasu chciałem zamontować takie włączniki z bmw bo są małych gabarytów

Unio
13-10-2013, 15:45
Jakie są to przekaźniki i gdzie je umieścić może macie jakieś foto ??

Kondziu
14-10-2013, 21:30
Jakie są to przekaźniki i gdzie je umieścić może macie jakieś foto ??
Kolego otwórz schowek do połowy, następnie mocno wyciągnij. Będziesz miał widok na trzy przekaźniki na listwie, dwa białe są od podgrzewanej szyby (jeśli masz) a jeden przekaźnik brązowy R26 od grzanych tyłków. Włożenie schowka odwrotna procedura do wyjęcia :))

Unio
27-10-2013, 18:03
Kolego otwórz schowek do połowy, następnie mocno wyciągnij. Będziesz miał widok na trzy przekaźniki na listwie, dwa białe są od podgrzewanej szyby (jeśli masz) a jeden przekaźnik brązowy R26 od grzanych tyłków. Włożenie schowka odwrotna procedura do wyjęcia
Ja mam cztery kostki w szeregu pierwsza taka niebieska ale ona jest spięta, a pozostałe to jedna biała i dwie brązowe i jedna na końcu ma tylko przekaźnik. Oczywiście mam grzanie przedniej szyby.

Kondziu
27-10-2013, 19:56
Według książki powinny być 2 białe- lewa i prawa część sygnalizacji przeciwwłamaniowej
Jeden brązowy (chyba ostatni po prawej)- ogrzewanie siedzeń.
Przekaźnik od przedniej szyby jest w skrzynce bezp. pod maską.
Zamontuj ostatni brązowy i jeśli masz wtyczki pod siedzeniami powinno być ok.

Unio
27-10-2013, 20:59
Ja mam tak są takie trzy wtyczki i od lewej jest biała i dwie brązowe i prawa brązowa ma przekaźnik, a rozbierałem panel z klawiszami od grzania bo ma tylko kontrole trakcji. Patrzyłem czy mam wtyczki i mam. Do tego pod fotelami kierowcy jak i pasażera mam wtyczki i są spięte z fotelami. Czyli to by działało czy nie ?

Kondziu
27-10-2013, 21:37
Z twojego opisu wynika że wszystko masz, więc podłącz przyciski i sprawdź czy grzeją...

iceman150
27-10-2013, 21:52
Musisz jeszcze tylko włożyć bezpiecznik i przekaźnik :)

Kondziu
27-10-2013, 22:05
włożyć bezpiecznik i przekaźnik
O to to...

Unio
27-10-2013, 22:12
A przekaźnik to ma być włożony w brązowe gniazdo z prawej strony ? A gdzie się znajduje bezpiecznik ??

Kondziu
27-10-2013, 23:17
bezpiecznik nr. 8 w skrzynce pod maską. (patrząc z przodu auta- na dole pierwszy z prawej) 30A

Unio
27-10-2013, 23:57
Dziękuję bardzo za tą ważną informacje jak przyjdą mi klawisze do podgrzewania to zaraz sprawdzę :)

Unio
09-11-2013, 21:41
Witam Koledzy! Zamontowałem panel z klawiszami i trzeba było jeszcze zamontować przekaźnik i działa wszystko tak jak trzeba :zakrecony:
Dziękuję Koledzy za pomoc jeszcze raz :)

logeen
11-02-2014, 11:06
Jak dobrze że trafiłem na ten wątek :) też mam zamiar włożyć oryginalne maty do moich foteli i podłączyć całość. powoli gromadzę wszystkie potrzebne 'klocki' i jak tylko zrobi się nieco cieplej, wszystko trafi w odpowiednie miejsca w aucie. Na razie używam jakiejś uniwersalnej maty podłączanej do gniazda zapalniczki. Dzięki za informacje.. mam zamiar zrobić tę część instalacji jakby byłą ori

.. i wszystko działa jak powinno :-D użyłem kleju tapicerskiego w sprayu do mat i oryginalnych drutów do mocowania elementów poszycia