PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] MkI: Układ chłodniczy



kordian
05-02-2006, 13:18
Witam,

Temat pewnie był już poruszany na forum, jednakże gwoli podsumowania trochę, chciałem zadać pytanie.

Żeby mondziak grzał cieplutkim powietrzem w mroźne dni należy:
1. Mieć sprawny termostat (mam chyba, bo nie wiem jak to sprawdzić bez odkręcania)
2. mieć płyn w chłodnicy (błyskotliwe! a jeżeli mam poniżej wartości max, to czy będzie dłużej/słabiej grzał?)

I teraz pytanko. Wieje mocno, ale dłuuugo leci raczej chłodne powietrze, a wskazówka ciepła oleju (??? lewy dolny róg) praktycznie mi się nie rusza. Czy tio oznacza, że mam zrąbany termostat czy za mało płynu czy jedno i drugie?

Pozdrawiam
Kordian

MarkOne
05-02-2006, 13:56
W lewym dolny rogu to nie jest wskazówka ciśnienia oleju tylko wskazówka temperatury silnika. I jeżeli masz zrąbany termostat to własnie może byc tego objawem to iż ta wskazówka sie nie rusza. Płyn również musi być na max-takie sa zalecenia w razie niegrzania.

wojtek-68
05-02-2006, 14:10
Drogi kolego w moim mondku napewno jest sprawny termostat i płyn chłodżący na odpowiednim poziomie,aciepło po włonczeniu silnikaw mrożne dni dopiero odczówalne jest dopiero po 10minutach

woj9
05-02-2006, 14:10
Witam prawdopodobnie bedziesz jednak musiał wymienić termostat a bedzie spoko :metal :beer: :metal

kordian
05-02-2006, 14:30
Hmmmm. Zanim go kupiłem do kuzyna powiedział mi, że wymianiał termostat, ponieważ jadąc samochode wskaźnik pokazywał mu maxa, ale chłodnica była zimna. Ale może nawet rodzinie nie można ufać ;-))

digital123
05-02-2006, 14:39
Hmmmm. Zanim go kupiłem do kuzyna powiedział mi, że wymianiał termostat, ponieważ jadąc samochode wskaźnik pokazywał mu maxa, ale chłodnica była zimna. Ale może nawet rodzinie nie można ufać ;-))

A może kuzyn przegrzał silnik??

Wnioskując z tej wypowiedzi, terostat nie otwierał się i nie puszczał na duży obieg chłodzenia, czyli nagrzewnica- silnik- chłodnica. Najprawdopodobniej układ pracował na małym obiegu czyli tylko silnik- nagrzewnica. Co powodowało szybki wzrost temperatury silnika, gdyż nie był dostatecznie schładzany.

Proponuje sprawdzić węże idące z chłodnicy do silnika, jeden z nich musi być wyraźnie chłodniejszy( ten idący do termostatu) dopiero po osiągnięciu zadanej temperatury (otwarcie terostatu) temperatura ma się wyrównać.

Jeśli oba węże jednakowo się nagrzewają po odpaleniu silnika to najprawdopodobniej termostat jest cały czas otwarty

waldemarz
05-02-2006, 14:50
2. mieć płyn w chłodnicy (błyskotliwe! a jeżeli mam poniżej wartości max, to czy będzie dłużej/słabiej grzał?)

Pozdrawiam
Kordian
Plyn w pojemniku wyrownawczym powinien byc na poziomie max , a nie ponizej. Poniewaz wlasnie jak nie jest pelen stan plynu w ukladzie to wtedy ma prawo gorzej leciec ciepelko.
Jesli chodzi o wskaznik temperatury, to nie zawsze jest wina termostatu, bo moze byc to wina tez czujnika temperatury.

kordian
05-02-2006, 23:05
OK, zatem doleje najpierw płynu i zobacze, czy pomogła. Mam jednak pytanko. Czy musze spiscić cały płyn i dolać świeży czy mogę uzupełnić ten, który jest "pod kolor" czyli wlać taki sam wizualne pasujący do obecnego? :)

geralcik
05-02-2006, 23:15
OK, zatem doleje najpierw płynu i zobacze, czy pomogła. Mam jednak pytanko. Czy musze spiscić cały płyn i dolać świeży czy mogę uzupełnić ten, który jest "pod kolor" czyli wlać taki sam wizualne pasujący do obecnego? :)

jeżeli masz płyn na bazie glikolu (a chyba powinieneś taki mieć) to możesz dolać dowolnego na tej samej bazie. z tego co wiem one są w pełni "mieszalne". a kolor to już zależy od producenta.