PDA

Zobacz pełną wersję : olej do skrzyni



bolek
17-04-2005, 22:45
wiem że oleju skrzyni nie wymienia się i nie ma korka,ale u mnie jest, mam pytanie czy zamiennikiem oleju ford do skrzyni jest ATF220 czy jakiś inny,mam jakoś dziwne przyzwyczajenia do olejów i nie wierzę że olej po 10latach jest taki sam,a jeśli chodzi o olej ford to jest drogi 65zł litr,a jeszcze jedno ile go tam wchodzi?Dzięki pozdrawiam

altoot
25-11-2008, 00:28
wiem że oleju skrzyni nie wymienia się i nie ma korka,ale u mnie jest, mam pytanie czy zamiennikiem oleju ford do skrzyni jest ATF220


Do automatycznej - owszem. :skromny:

Ale jak masz wersję "ręka", to jednak poszukałbym czegoś innego :hehe:

sosnowicz
26-11-2008, 15:10
Tu masz zamiennik do skrzyni manualnej (chyba sprzedają wysyłkowo): http://www.kroon-oil.pl/index.php?produkt=505&id_kat=&promocja=&nowosci=&przedzial=1&koszyk=&wysw=
Połowa ceny oryginału. Do manualnej skrzyni nie lej ATF, bo mogą być problemy (inny współczynnik tarcia).

Dodam jeszcze że wchodzi 2,6 litra. W moim poprzednim wymieniłem przy przebiegu ~175000 i skrzynia odżyła (skończyło się "przyhaczanie" drugiego biegu)

modo
05-12-2008, 10:45
sosnowicz-dobrze radzi,albo oryginał zalecany przez forda albo ten z linki bo w przeciwnym wypadku będziesz miał problemy z biegami na zimnym oleju a pora roku jest jaka jest.Nawt nie próbuj bawić się w jakieś inne oleje przekładnowe przerabiałem to w zeszłym roku :nono:

Paolo
05-12-2008, 11:15
Tak dla ścisłości ford wycofał się z produkcji czerwonego oleju do skrzyń MTX75 czyli ręcznych, obecnie zalewa się go olejejm przekładniowym 75W90 np. mobila :) lub innego producenta i jest korek spustowy i nalewowy w skrzyni ręcznej

zdjęcia korka tutaj

http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=55134

Kleber
05-12-2008, 16:36
jak kupilem mondka to zmienilem na przekladniowy syntetyczny ,owszem biegi moze ciut ciezej wchodza ale nie ma problemu, zmienilem bo moim zdaniem orginalny plyn jest za suchy

MICZ
05-12-2008, 17:52
plyn jest za suchy
8O rozwiń proszę

norbi333
05-12-2008, 19:30
Ja i siebie zmieniałem na Mobila

Netoper
05-12-2008, 19:42
Z tydzień temu była dyskusja o ATF do manuala. i któryś z kolegów zalał Atf-em, skrzynia mu się wyciszyła i zniknął problem z ciężkim wsadzaniem dwójki.
Z głowy uleciało kto to był.

skuter
05-12-2008, 19:52
a ja mam pytanie jak sie ma wymiana oleju w MDO mkIII 2.0 130 KM AUTOMAT??

Netoper
05-12-2008, 19:58
Serwis powiada że olej jest dożywotni, ale warto zrobić pierwszą wymianę po 100tyś a kolejne co 60-75.
Tu była fajna dyskusja o wymianie
http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=34380&postdays=0&postorder=asc&start=0

skuter
05-12-2008, 20:54
ok to mam dalesze pytanie, czy w sklad wymiany wchodzi tez jakikolwiek filtr?

Kleber
05-12-2008, 21:04
plyn jest za suchy
8O rozwiń proszę
zmienialem kiedys skrzynie biegow w fordzie galaxy bo nie mozna bylo zadnego biegu wbic ,diagnoza lozysko na wybieraku w skrzyni totalnie zapieczone czy to od tego oleju pewnosci nie mam ale wolalem nie ryzykowac, po prostu olej przekladniowy jest bardziej tlusty, lepki a tamto lozysko smarowane jest rozbryzgowo

bis2
05-12-2008, 22:35
Z tydzień temu była dyskusja o ATF do manuala. i któryś z kolegów zalał Atf-em, skrzynia mu się wyciszyła i zniknął problem z ciężkim wsadzaniem dwójki.
Z głowy uleciało kto to był.


Czytalem ten temat, zmienil z rok temu na ATF dextron II, bo tak w katalogu mu pokazali.
I wlasnie z ta dwojka problem zniknal.

Netoper
06-12-2008, 08:08
ok to mam dalesze pytanie, czy w sklad wymiany wchodzi tez jakikolwiek filtr?
Zależy od zasobności portfela :) bo trza skrzynię zrzucać i ją rozkładać, filtr jest w środku.
Zasadniczo sama wymiana oleju wystarcza, bez ruszania filtra.
Nie wiem czy w naszym, poprzedni właściciel robił wymianę, ale jak robiliśmy przy 250tyś to olej wyraźnie był ciemniejszy i taki jakiś mniej śliski jak na palcach rozcierałem.
Po wymianie dało się odczuć płynniejszą zmianę biegów.

skuter
06-12-2008, 18:18
no moj wlasnie przeskoczyl 100tys km
wiec chyba sama wymiana oleju starczy

andrzej1963
08-12-2008, 18:38
Tak dla ścisłości ford wycofał się z produkcji czerwonego oleju do skrzyń MTX75 czyli ręcznych
Paolo,czyli jaki wniosek-ten olej Kroona jest dobry do zalania czy niekoniecznie? Wiesz może dlaczego Ford się z tego czerwonego wycofał. I jeszcze jedno,do skrzyni manualnej faktycznie wejdzie około 2.6litra jak kolega powyżej wspomniał?

Stacho22
09-12-2008, 08:14
W MKI i MKII olej do skrzyni tylko ATF.Ciekawe czy producent przewidział przebiegi 300tyś?Co prawda gdy wymieniałem po 240tyś olej był czerwony,czysty,ale i tak wlałem nowego.Parę lat do tyły do pierwszego mondka zalałem przekładniowy mineral i przejeździłem dwie zimy i zmieniłem jak podają w katalogu na ATF.Zimą biegi nie bardzo wchodziły.Teraz mam trzeciego mondka i ze skrzynią spokój.

Paolo
09-12-2008, 08:25
Paolo,czyli jaki wniosek-ten olej Kroona jest dobry do zalania czy niekoniecznie?

dobry do zalania



Wiesz może dlaczego Ford się z tego czerwonego wycofał

Zapytaj forda :) zapewne sami oni tego nie wiedzą




W MKI i MKII olej do skrzyni tylko ATF

Tak oczywiście jak ktos ma automatyczną skrzynię biegów :)

Tak dla ścisłosci ATF - automatic tranmission fluid olej hydrauliczny, jest zalecany do wszelkiego typu przekładni automatycznych przeniesienia napędu używanych w samochodach osobowych, dostawczych oraz off road.

andrzej1963
10-12-2008, 20:38
[quote]Paolo,czyli jaki wniosek-ten olej Kroona jest dobry do zalania czy niekoniecznie?

dobry do zalania



Wiesz może dlaczego Ford się z tego czerwonego wycofał

Zapytaj forda :) zapewne sami oni tego nie wiedzą

Dzięki za info,tak że do skrzyni "pójdzie" kroon"

przecinek89
26-12-2008, 01:35
panowie ja w moim mondku wymienilem olej w skrzyni na hipol i cos bardzo ciezko mi wchodza biegi czasem nawet sie chacza albo nawet cos zgrzytnie przy szybkiej zmianie biegu a wczesniej tak nie bylo jaka rada zly to jest olej??kolega mi powiedzial ze moge wlac taki co do silnika uzywam 10w40 ps a do silnika to jest dobry olej castrol 10w40??

Paolo
26-12-2008, 08:55
Kolego Przecinek tak czytam twoje posty jak dalej będziesz słuchał się kolegów to za miesiąc odstawisz swoje auto na złom. Co za matoł :wall: kazał ci wlać olej hipol do skrzyni a teraz każe ci zalewać silnikowym :panna:, natychmiast spuścić olej zalać olejem przekładniowym np. mobil 75w90

bis2
26-12-2008, 12:48
Kolego przecinak - tez mam takiego kolege juz dawno przestalem go sluchac :) niby siedzi ciagle w garazu i dlubie przy tym aucie, ale jego porady to moze sa i dobre ale do starego 15 letniego opla ktorego jeszcze niedawno mial :)

Lepiej posluchaj Paolo i zrob tak jak Ci mowi - bo niedlugo bedziesz szukal nowego bolida.

andrzej1963
26-12-2008, 18:05
panowie ja w moim mondku wymienilem olej w skrzyni na hipol i cos bardzo ciezko mi wchodza biegi czasem nawet sie chacza albo nawet cos zgrzytnie przy szybkiej zmianie biegu a wczesniej tak nie bylo jaka rada zly to jest olej??kolega mi powiedzial ze moge wlac taki co do silnika uzywam 10w40 ps a do silnika to jest dobry olej castrol 10w40?? współczuję wiedzy jaką posiada kolega.....tak jak wspomnieli poprzednicy jak chcesz pojeżdzić autem to stosuj do niego materiały eksploatacyjne jak "w ksiązce napisano". W przeciwnym wypadku w niedługim czasie narobisz sobie sporo problemów. To nie maluch z całym szacunkiem dla Fiata 126p.

Miroo
26-12-2008, 19:47
Paolo ma świętą racje. Castrol 10w40 jest dobry do silnika,śmigałem na takim.Teraz mam Elfa 10W40.

BS
29-12-2008, 10:09
bo niedlugo bedziesz szukal nowego bolida.

a teraz radzę się odezwać do kolegi gorilla666 z Poznania o nową skrzynię biegów bo skoro tak się zachowuje to już po niej i nie ma sensu remontować tego... nie słuchaj się kolegów co w życiu nic sami w samochodzie DOBRZE nie zrobili- masz forum, masz sporo ludzi jakąś tam wiedzę posiadających -korzystaj więc z tego dobrodziejstwa...

przecinek89
01-01-2009, 22:44
koledzy dziekuje bardzo za informacje ale ten kolega to jest mechanikiem od 20 lat i jak kazdemu tak radzi i tak robi to dlugo auta nie posluza kolego BS mowisz ze nawet wymiana oleju nic nie da ??ja tez jestem z poznania a moze wiesz ile chce za ta skrzynie??ale jak ja widze rozbieranie i wyjmowanie tej skrzyni w mondku to tragedia;/ dziekuje pozdro

Jakub
02-01-2009, 00:32
75w90 syntetyk - taki jest do skrzyni w Fordzie.

adamuus
21-01-2009, 23:22
a tam pitolicie koledzy. ja zalalem hipola 75w90 i niech ktos mi powie ze nie bedzie dobry?? 1,5roku juz jezdze na nim i zadnych zlych objawow.
co do atf-a no to zycze powodzenia tym co go zalali do manualnej skrzyni. juz widzialem co ten olej potrafi zrobic z pompa wspomagania w mondku.

Netoper
22-01-2009, 09:58
juz widzialem co ten olej potrafi zrobic z pompa wspomagania w mondku.
No atf jest zalecany właśnie do układów wspomagania, jak i do ASB.
A do manuala to na razie dwóch kolegów zalało i nie narzekają, chyba na FCP 9albo na innym fordowskim forum) też pisali że ASO zaleca ATF-a do manuala.

adamuus
23-01-2009, 12:28
za rzadki jest ATF do naszych pomp. kumpel wymienil go u siebie i po nie dlugim czasie zatarl pompe. przerzucilismy moja do niego zeby sie upewnic ze to pompa. poniewaz mialem literka atf-a pomysoalem zmienie u siebie. ja pierdziele co sie zaczelo u mnie z pompa to glowa boli. wyla jakby sie lozysko zacieralo. i tylko przy dodawaniu gazu. natychmiast go wywalilem i zalalem bodajrze dexronem 3 (tutaj nie jestem do konca pewny specyfikacji bo moze to nawet 4 byla).