PDA

Zobacz pełną wersję : podłączenie dziennych świateł w mk2 - włączanie aut. lub po przekręceniu kluczyka -



piotr70
02-08-2011, 17:42
Witam wszystkich

UWAGA - ze względu na zaobserwowane u mnie i nie tylko "żarzenie" się kontrolki ładowania akumulatora postanowiłem zmienić podłaczenie (niby ładowanie jest OK ale dla bezpieczeństwa alternatora) - dla tych co chcą aby włączały sie automatycznie wątek pozostaje bez zmian, a dla tych którzy nie chcą "żarzenia" się kontrolki należy sygnał do modułu sterującego pobrać z przewodu zielonego z czerwonym paskiem podłączony jest do niego niebieski przewód- zdjęcie poniżej.
http://images41.fotosik.pl/1269/3a2d404da5532cafgen.jpg


INSTRUKCJA AUTOMATYCZNEGO WŁĄCZANIA DZIENNYCH - (może występować żarzenie się lampki kontrolnej ładowania - niby ładowanie OK ale nie wiem jak to wpływa na alternator)

poniżej krótka instrukcja podłączenia dziennych z wykorzystaniem automatu na dwóch przekaźnikach - w przypadku braku automatu można użyć dwóch przekaźników i dla zainteresowanych wyśle schemat lu wstawię skan.
widok auta od przodu
http://images49.fotosik.pl/966/7052eddec19c343cgen.jpg
widok zamontowanej lewej i prawej lampy led
http://images45.fotosik.pl/1014/87cf7953c4a3a214gen.jpg , http://images43.fotosik.pl/1013/990a8c3e87f807edgen.jpg
ogólny widok podłączeń
http://images35.fotosik.pl/826/76c53195a99db2dagen.jpg
1- podłączenie zasilania +12
2- masa -12,
3- zintegrowany przekaźnik - automat właczajacy światła dzienne(kupiony na allegro za ok 26pln+ przesyłka) - można go zastąpić dwoma zwykłymi ale wtedy potrzeba więcej miejsca i trzeba wykonać więcej połączeń;
4- bezpiecznik zasilania automatu i led - nie zapominamy :) zakładamy o ile chcemy się cieszyć długo naszym wozem
widok z bliska bezpiecznika i masy (drugi u mnie idzie do CB)
http://images35.fotosik.pl/826/c9ba62d7b8ce7720gen.jpg
widok na automat (przekaźniki sterujące pracą)
http://images43.fotosik.pl/1013/eb28fd730ce59e04.jpg
kupiony przeze mnie moduł miał 5 przewodów
czerwony - +12
czarny - -12
biały - wyprowadzenie +12 dla led
niebieski - sygnał +12 ze stacyjki (właczenie światełdziennych)
żółty - sygnał +12 z postojówek (krótkich lub halogenów ale wtedy trzeba robić przewód od każdego z rodzai świateł np jeden od krótkich i jeden przewód od halogenów i wstawiać w obwód diody aby nie zasilać halogenów z krótkich i na odwrót).
zamontowałem wszystko mechanicznie po czym przyszła pora na elektrykę
http://images49.fotosik.pl/1003/42d69d3884f16346.jpg
sygnał dla włączenia świateł wziąłem z alternatora - czarnozielony przewód we wtyczce idącej od silnika - patrząc od przodu, w pierwszym rzędzie drugi od dołu nr 1 na zdjęciu - do niego podłączyłem niebieski przewód nr 2 na zdjęciu. Efekt - ledy zapalają się dopiero po zapaleniu silnika.

UWAGA - dla tych co nie chcą żarzenia się kontrolki zdjęcie z miejscem podłączenia sygnału na początku postu.

Potem podłączyłem resztę przewodów
czerwony przez bezpiecznik do +12, czarny do masy tu akurat do śruby pod błotnikiem
http://images39.fotosik.pl/995/da44767655e43d47gen.jpg
1- masa ledów - czarny przewód
2- podłączenie ledów biały z przekaźnika do czerwonego ledów
3- żołty do kostki 4 koło reflektora - przewód zasilania +12 postojówek
Ja dodatkowo wszystkie przewody zaizolowałem i spiąłem opaskami aby się nie "walały" po komorze silnika.

oczywiście jak ktoś kupi inny automat to kolory mogą być inne, ale zawsze przy automatach dostajemy opis jak podłączyć więc można poszukać odpowiednich kolorów i podłączyć wg mojej instrukcji.
Bezpiecznik jest typu rurkowego radiowego 3A - wystarczy spokojnie pobór prądu to ok 1A max.

Jakby co to pisać to pomogę - schemat na dwa zwykłe przekaźniki zamieszczę przy okazji.
Piotr

Gebar
02-08-2011, 17:49
yyyy, nie ma to żadnego manuala.
Możesz wstawić opis i zdjęcia tutaj ?

Petroholic
02-08-2011, 17:51
yyy no i gdzie ta instrukcja?

piotr70
02-08-2011, 18:14
spoko rodzi się:)

Gebar
02-08-2011, 19:33
Pytałem w innym wątku, ale nie było odpowiedzi, więc dubluje moje zapytanie tutaj..

Po co ludzie montują takie moduły świetlne ?
W czym to jest lepsze od zwykłych lamp ?

Dla mnie jedyny plus takiego rozwiązania to barwa światła, ale minusów jest znacznie więcej.

Dobra robota z tym manualem

Petroholic
02-08-2011, 19:36
emmmm i chyba Ledy sa mniej pradozerne... poza tym ja zmajstruje take cos u siebie ale na normalne mijania a nie jakies dodatkowe wynalazki... co ori to ori :)

Gebar
02-08-2011, 20:12
chyba Ledy sa mniej pradozerne

ok, przyjmuję do wiadomości, ale na co się ta różnica w poborze prądu ma przekładać ?

---------- Post dodany o 20:12 ---------- Poprzedni post dodany o 20:10 ----------

Nie chcę poruszać tu wątku estetycznego, bo to indywidualna sprawa, bardziej chodzi mi właśnie o praktyczne plusy takiego rozwiązania.
Mnie osobiście się to bardzo nie podoba, jak jedzie ktoś ze zgaszonymi światłami a gdzieś tam świecą mu jakieś punkciki ;)

No, ale.. moje "xenony" też pewnie wszystkim nie pasują ;)

Petroholic
02-08-2011, 20:27
ok, przyjmuję do wiadomości, ale na co się ta różnica w poborze prądu ma przekładać

mniejsze obciazenie alternatora = teoretycznie jego dluzsza zywotnosc plus masz dodatkowe Ampery na Car Audio :)

Gebar
02-08-2011, 22:37
mniejsze obciazenie alternatora = teoretycznie jego dluzsza zywotnosc plus masz dodatkowe Ampery na Car Audio

bla, bla, bla :)

na tyle urządzeń elektrycznych w aucie takie światła to jakiś procent

---------- Post dodany o 22:36 ---------- Poprzedni post dodany o 22:35 ----------

Tak oglądam te zdjęcia auta, to w sumie i tak nie najgorzej to wygląda, choć zdania nie zmienię, że to gorzej jak seria ;)

---------- Post dodany o 22:37 ---------- Poprzedni post dodany o 22:36 ----------

Ledowe Paski to do Audi ;)

---------- Post dodany o 22:37 ---------- Poprzedni post dodany o 22:37 ----------

;) :)

piotr70
02-08-2011, 22:45
Gebar to jest tendencja ogólnoświatowa do redukcji emisji gazów - wszystkie nowe samochody muszą być wyposażone w dzienne ledy - mniejsze zużycie paliwa dla jednostki może to być 0,1-0,5 l/100 km ale globalnie jakby to przemnożyć przez miliony aut to daje obraz tego, podobnie z żarówkami wymiana rzdziej jak ktoś przeważnie się porusza w dzień a co za tym idzie mniejsze ilości żarówek do utylizacji.
to tak jak z żarówkami oświetleniowymi w domach już nie produkuje się wysokich wartości w przyszłości wszystkie będziesz miał tylko energooszczędne :)
Za kilka lat będziemy płacić podatek ekologiczny jak nie będziemy się poruszać pojazdami na "prąd" tylko spalinowymi.
Cały świat idzie w kierunku oszczędności czy tego chcemy czy nie.
druga sprawa to moda i wyróżnienie się z tłumu.

ery
02-08-2011, 22:47
10 watt (maksymalnie) poboru zamiast 150watt (minimum, krótkie, oświetlenie dechy, tylne pozycyjne, oświetlenie tablicy) dla mnie przy mocno rozbudowanym CA ma znaczenie :) Po drugie niższe zużycie paliwa, po trzecie bezsensowne przepisy każące poruszać się na krótkich nawet w słoneczne dni...

Gebar
02-08-2011, 22:58
Gebar to jest tendencja ogólnoświatowa do redukcji emisji gazów

To jest jakiś powód :)


druga sprawa to moda i wyróżnienie się z tłumu.

Też przyjmuję, każdemu podoba się coś innego.
Jeśli faktycznie jest znacząca różnica w poborze prądu, to jestem w stanie zrozumieć userów takiego moda

---------- Post dodany o 22:58 ---------- Poprzedni post dodany o 22:57 ----------

A czy w nocy można poruszać się na takich światłach ?

---------- Post dodany o 22:58 ---------- Poprzedni post dodany o 22:58 ----------

Jeśli nie to kiedy mamy mrok a kiedy dzień ?

ery
02-08-2011, 23:03
A czy w nocy można poruszać się na takich światłach ?

Nie


Jeśli nie to kiedy mamy mrok a kiedy dzień ?

Sam to określasz, ewentualnie pan policjant może cię uświadomić że powinieneś już mieć krótkie odpalone ;)

piotr70
02-08-2011, 23:09
To jest tak samo jak z halogenami - kiedy można zapalić a kiedy jeszcze nie - każdy ma inne odczucia, dla mnie jest oczywiste jak pada i kiepska widoczność to i tak odpalam "normalne" światła (hehehe teraz definicja by się przydała kiedy jest kiepska widoczność), bezpieczeństwo przede wszystkim.

Gebar
02-08-2011, 23:17
Sam to określasz, ewentualnie pan policjant może cię uświadomić że powinieneś już mieć krótkie odpalone

Skąd ja to znam :)
Przednie lampy straciły homologację 2 lata temu po wsadzeniu palników i zeszłą zimą wraz z malowaniem ich na czarno.
Tylne lampy straciły homologację z miesiąc temu w momencie pomalowania ich farbą czarną i czerwoną ;)

Proszę nie brać przykładu :)

---------- Post dodany o 23:17 ---------- Poprzedni post dodany o 23:16 ----------

Ale co by była jasność.. Nie sądzę by te mody wpływały negatywnie na bezpieczeństwo na drodze moje i innych uczestników ruchu drogowego

ery
03-08-2011, 10:01
A ja mam jeszcze pytanie do autora, czy zagłębiałeś się może w schemat instalacji elektrycznej, interesuje mnie przewód przy stacyjce lub skrzynce bezpieczników w kabinie gdzie pojawia się 12 po odpaleniu, jakiś kolor przewodu lub coś w tym stylu ?

piotr70
03-08-2011, 17:37
zielono czarny przewód - jest min doprowadzone napięcie +12 z zacisku alternatora (D+) do gaszenia kontrolki ładowania - na pewno jest podłączony do licznika - czy jest w skrzynce - raczej nie, przy stacyjce też raczej nie ma sygnału po opaleniu jedynie po przekręceniu

kilus89
06-08-2011, 13:34
Dobra jeżeli z przodu nam się palą światła do jazdy dziennej to czy z tyłu palą się normalne postojówki??:>

krzysiekbyd
06-08-2011, 14:28
ale przepisowo sa w odpowiedniej odleglosci od siebie ??

kilus89
06-08-2011, 14:49
z tego co przeczytałem na http://moto.pl/MotoPL/1,90109,8398309,Swiatla_do_jazdy_dziennej___z_przo du_tak__z_tylu_nie.html to palą się tylko światła dzienne z przodu a z tyłu nie palą się światła mijania :D
Tutaj też są opisane jak prawne powinny być umieszczone:D

ery
06-08-2011, 21:39
Dobra jeżeli z przodu nam się palą światła do jazdy dziennej to czy z tyłu palą się normalne postojówki??:>

Nie ma takiego obowiązku według obecnych przepisów, wcześniej razem z dziennymi musiały sie świecić postojówki z tyłu, obecnie mogą się palić same dzienne z przodu.

kilus89
06-08-2011, 22:20
Dzięki za wytłumaczenie :)

---------- Post dodany o 22:20 ---------- Poprzedni post dodany o 22:19 ----------

w mk1 też je da radę tak podłączyć czy trzeba jakoś inaczej chociaż widziałem na opakowaniu świateł ,że jest ogólny świateł ich montowania jeżeli chodzi o elektrykę ??:)

lukasz2525
07-08-2011, 10:24
Osobiście nienawidzę ledówek i bandy wieśniaków w starych golfach i bmw'icach , którzy na tym jeżdżą oraz kierowców skód , którzy jeżdżą na halogenach i myślą , że mają światła zapalone... Tylko mijania i tyle . Ale mam inne pytanie . U siebie będę chciał zrobić oświetlenie , akurat inne , ale pytanie jest czy można podłączyć pod zapłon i pod coś innego , na przykład lampki w suficie , żeby zapalało mi się przy zapalonym silniku i/lub otwartych drzwiach i czy nie powstanie jakiś konflikt w tym momencie ?

Petroholic
07-08-2011, 10:27
Osobiście nienawidzę ledówek i bandy wieśniaków w starych golfach i bmw'icach , którzy na tym jeżdżą oraz kierowców skód , którzy jeżdżą na halogenach i myślą , że mają światła zapalone... Tylko mijania i tyle . Ale mam inne pytanie . U siebie będę chciał zrobić oświetlenie , akurat inne , ale pytanie jest czy można podłączyć pod zapłon i pod coś innego , na przykład lampki w suficie , żeby zapalało mi się przy zapalonym silniku i/lub otwartych drzwiach i czy nie powstanie jakiś konflikt w tym momencie ?

wszystko da sie zrobic tylko napisz dokladnie co ma sie zapalic i przy jakich warunkach bo troszke zakreciles...

lukasz2525
07-08-2011, 10:53
No przykładowa żaróweczka lub dioda w jakimś tam miejscu ( wydaje mi się , że to jest mało istotne jaka i gdzie na tym etapie ) , która ma się świecić : a) po otworzeniu drzwi ; b) po odpaleniu silnika ; c) no i przy zapalonym silniku z otwartymi drzwiami :) , chyba prościej teraz napisałem :)

Petroholic
07-08-2011, 13:36
No przykładowa żaróweczka lub dioda w jakimś tam miejscu ( wydaje mi się , że to jest mało istotne jaka i gdzie na tym etapie ) , która ma się świecić : a) po otworzeniu drzwi ; b) po odpaleniu silnika ; c) no i przy zapalonym silniku z otwartymi drzwiami :) , chyba prościej teraz napisałem :)

no to teraz sam sobie utrudniasz zycie :)

1. po otworzeniu drzwi
2. po odpaleniu silnika
3. po odpaleniu i otwarciu drzwi

1. nic prostszego zasilanie stałe na przekaźnik załączenie przekaźnika sygnałem masowym z krańcówki w drzwiach

2. zasilenie na przekaźnik po zapłonie + załączenie przekaźnika sygnałem z ładowania (odpalony = ładuje prąd = załącza przekaźnik)

3. zasilanie na przekaźnik po zapłonie + załączenie przekaźnika plusem po ładowaniu i masą z krańcówki drzwi... (musi być zapalony i otwarte drzwi, żeby się włączyło)

lukasz2525
07-08-2011, 14:36
Ojeju no , to c) to było tak o , wiadomo że jest ma się zapalać z drzwiami lub zapłonem , to przy połączeniu tych dwóch warunków też ma się świecić no :D , chodzi o dwie pierwsze opcje , trzecia będzie automatycznie zrobiona .

---------- Post dodany o 14:36 ---------- Poprzedni post dodany o 14:22 ----------

Dobra , napiszę jeszcze raz , bo może rzeczywiście się zamotałem trochę ( a kiedyś na forum o innej tematyce się dowiedziałem , że czasami ciężko mnie zrozumieć :P ) . Światełko ma się palić cały czas kiedy jest otwarte i używane , kiedy stoi się przy nim , jedzie się nim , siedzi się w nim , a ma gasnąć dopiero jak się zamyka auto i idzie do domu . I albo tak jak ja myślałem , najpierw zapal się po otworzeniu drzwi , później z zapłonu , gasimy i znowu z drzwi , zamykamy idziemy . Chyba że jest w Mondi'm jakaś inna lampka albo urządzenie , które działa tylko gdy auto jest otwarte i to załatwi nam problem .

ery
07-08-2011, 16:32
Dzięki za wytłumaczenie

---------- Post dodany o 22:20 ---------- Poprzedni post dodany o 22:19 ----------

w mk1 też je da radę tak podłączyć czy trzeba jakoś inaczej chociaż widziałem na opakowaniu świateł ,że jest ogólny świateł ich montowania jeżeli chodzi o elektrykę ??

Nie ma znaczenia auto, i do malucha byś podłączył, wystarczy znaleźć odpowiednie przewody...

kilus89
07-08-2011, 18:02
Tak myślałem Dzięki :D

piotr70
07-08-2011, 21:06
w mkI praktycznie masz taka sama instalacje jak w mk2 - jedyna różnica to inna wtyczka idąca do silnika (tam chyba sa dwie) ale napewno jest inna - ta którą wstawiłem na fotce jest w modelach po 98 r zasilanie z D+ akumulatora powinno mieć ten sam kolor co w mk2 zielono czarny i nie jest to gruby tylko raczej w tych cieńszych przewodów tak 0,5 do 0,7mm2 przekroju.

kilus89
07-08-2011, 21:08
To sobie poradzę :)

---------- Post dodany o 21:08 ---------- Poprzedni post dodany o 21:08 ----------

Dzięki za radę :)

lutolinski
07-08-2011, 22:36
Mam takie same ledy i tak zamontowane, oczywiście różnice odczuwam w spalaniu i mniejsze obciążenie na silnik tyle że odłączyłem pompkę w baku i praktycznie auto nie pobiera prądu, sama pompka bierze 65W + światła mijania 125W czyli oszczędzam 190wat. Niektórym się nie podoba ale ja lubię takie rozwiązania, spalanie mi napewno spadło nie napisze ile bo nie uwierzycie, sami przetestujcie.

kilus89
07-08-2011, 22:48
ale jak Ci ciągnie teraz paliwo??:> 1 pompka przy silniku tylko ciągnie Ci paliwo??:>

lukasz2525
09-08-2011, 06:09
Napisz napisz , ja ci uwierzę :D , a pompke jak odłączyłeś : kabelkami czy ma swój bezpiecznik i wyciągnąłeś ?

lutolinski
11-08-2011, 22:16
Ok, sprawdziłem trasę na długich odcinkach, zawsze wychodziło mi 10.5-10.7 teraz 9.7-10 kilka razy testowane. Pompka wyłącza się przez przekaźnik w momencie przełączenia na gaz. Teraz brat założył do 2.0 mkII i też odczuwa różnice i też testowany t4 co rozwozi leki codziennie te same trasy od paru lat po założeniu zauważalna różnica.

ery
14-08-2011, 11:15
Pompka wyłącza się przez przekaźnik w momencie przełączenia na gaz
Tego nie dodałeś dlatego koledzy się zdziwili :)

Gebar
14-08-2011, 11:41
Nie ma takiego obowiązku według obecnych przepisów, wcześniej razem z dziennymi musiały sie świecić postojówki z tyłu, obecnie mogą się palić same dzienne z przodu.

Ale czy nie w przypadku kiedy światła do jazdy dziennej montowanie były fabrycznie?

kilus89
14-08-2011, 11:53
Tego nie dodałeś dlatego koledzy się zdziwili :)
Teraz rozumiem :D

---------- Post dodany o 11:53 ---------- Poprzedni post dodany o 11:51 ----------


Ale czy nie w przypadku kiedy światła do jazdy dziennej montowanie były fabrycznie?
Czyli najwyżej włączamy postojówki z przodu można je wyciągnąć i w razie czego szybko włożyć na wieczór a z tyłu nam świecą też powinno być trochę mniejsze żużycie prądu niż przy światłach mijania :)

SteelRat
14-08-2011, 21:43
obecnie moga sie swiecic same dzienne, nie musza sie swiecic zadne inne swiatla, jednakze w momencie wlaczenia swiatel mijania, czy pozycji, dzienne powinny sie wygasic.
nakaz swiecenia innych swiatel razem z dziennymi obowiazywal tylko w przypadku aut dostosowywanych (czyli dzienne byly dodatkowe) i w tym roku juz go nie ma.
wyjatek, gdy swiatla do jazdy dziennej spelniaja role swiatel pozycyjnych, wtedy musza sie swiecic caly czas, niezaleznie od stosowanego oswietlenia.

no chyba ze sie cos pozmienialo jeszcze w tym roku.
jak sie myle, niech mnie ktos poprawi, na poczatku roku wybronilem sie przed demontazem LEDow [brak homologacji i zly montaz jakos "umknely" polucjantom] niedawno jednak sie niebiescy z legnicy douczyli i zainwestowalem w Philipsy, leza i czekaja, az Bestyje ozywie, mialem podpiete jako pozycyjne i sie czepili, czemu swieca sie w nocy.

zreszta jak pamietam, jest gdzies na forum podany link do przepisow?

kilus89
14-08-2011, 21:46
to fajnie bo oszczędzamy aku alternator paliwo :)

kilus89
15-08-2011, 00:53
Ok, sprawdziłem trasę na długich odcinkach, zawsze wychodziło mi 10.5-10.7 teraz 9.7-10 kilka razy testowane. Pompka wyłącza się przez przekaźnik w momencie przełączenia na gaz. Teraz brat założył do 2.0 mkII i też odczuwa różnice i też testowany t4 co rozwozi leki codziennie te same trasy od paru lat po założeniu zauważalna różnica.
Dajmy że na 100 km przyoszczędzisz 1litr paliwa dajmy średnio 5,50zł za 1l 98 :D u mnie w brico takie światła kosztują z atestem 150 zł czyli mamy zmienną x - ilość km po których zwróci się zakup świateł do jazdy dziennej
5,50zł-100km
150zł-xkm
x= 150*100/5,50=15000/5,50zł=2727,272727272 km prawie 3 tyś km:) to szybko :D

SteelRat
15-08-2011, 08:44
doloz jeszcze jedna zmienna, procent jazdy na swiatlach LED i na zwyklych, to sie troszke wydluzy.
ja u siebie nie zauwazylem zadnej roznicy przy jezdzie na LEDach, a wracajac nwet kolo 19 do domu tylko na nich jeszcze jezdzilem, bo bylo jasno.
teraz jezdze tylko na zarowkach, spalanie jest takie samo, jak bylo, ale moze moja Bestia nie jest zadnym wyznacznikiem...
roznica w poborze to ok 120W, bo LEDy byly tez jako pozycyjne. pompki nie odpinalem...

kilus89
15-08-2011, 11:37
tak teoretycznie podeszłem ale taki wynik jest możliwy :)

---------- Post dodany o 11:37 ---------- Poprzedni post dodany o 11:34 ----------

Szkoda ,że nie ma takiego przepisu ,że jeżeli ktoś nie ma świateł do jazdy dziennej to może jeździć na samych postojówkach w dzień :D

lukasz2525
15-08-2011, 12:48
Za litr paliwa denerwować innych kierowców i być nie widocznym na drodze ? Nie , dziękuję . Myślałem , że to jest kilka litrów , skoro się tak zachwycacie , a jak już mówiłem nienawidzę ledówek . Bardzo często ludzie mają je źle założone , albo dwie koło siebie na grillu sobie założą i z daleka się zastanawiam czy to motor jedzie czy co , albo na samym dole pod zderzakiem i zlewa się z drogą , a jeszcze jak samochód ciemny to go nie widać , z tyłu to samo , ciemne auto i ani żaróweczki zapalonej , do tego bardzo często są za słabe i w ogóle nie widać , że się świecą , dopiero jak się mija samochód z takimi ledówkami , lub za mocne i oślepiają . Kombinujecie strasznie , te światła są niefajne , brzydkie i denerwują wszystkich dookoła , a pożytku żadnego z tego nie ma , takie jest moje zdanie na ten temat .

Grzesio
15-08-2011, 13:05
denerwują wszystkich dookoła

Już ci mówie że nie wszystkich. Mi nie przeszkadzają :) Także jesteś kolego w błędzie.

lukasz2525
15-08-2011, 17:32
Hehehe , nie . Bo jeżeli ja jestem najpiękniejszy , najmądrzejszy i ogólnie jestem wszystkim i wszystkimi , to jeżeli denerwuje mnie , to znaczy , że denerwuje wszystkich , czyż nie ? :D

Grzesio
15-08-2011, 17:43
Masz kompleks jakiś ?

SteelRat
15-08-2011, 20:07
nie, ale ma jedna, drobna wade.. jest niesmaowicie skromny ;>

a ja tam jestem za LEDami, dobre, dobrze zalozone, nie ma szans, zeby byly gorzej widoczne niz "cwaniaczki" z wynalazkami w stylu oslabionych drogowych, czy mocnych pozycyjnych...

ja tam zainwestowalem w porzadne, Philipsy, ale kiedy zaloze, nie wiem... poki co Bestyja robi za nieruchomosc.

ery
15-08-2011, 20:22
Za litr paliwa denerwować innych kierowców i być nie widocznym na drodze ?
Proponuję w takim razie wizytę u okulisty bo ja widzę z dala samochód który nawet bez świateł się porusza, jeśli ty nie widzisz auta z zapalonymi ledami to masz większy problem niż myślisz... Bo w tym momencie jesteś niebezpieczny dla innych użytkowników drogi...

lutolinski
16-08-2011, 12:27
Ja za ledy dałem coś koło 70zł testy robiłem w drodze do włoch i powrót wiem jakie mi wychodziły koszty bez ledów a z ledami ,ostatnio 2 razy byłem bez ledów i 2 razy z ledami( coś koło 7000km z ledami) i jeszcze po polsce troche pojeździłem koło 1000km. Aha w mieście nie zauważycie różnicy i na kruciótkich odcinkach, może i jakieś są ale w mieście tego nie sprawdzam poprostu jest i koniec.

P.S. ostatnio w okolicach Nowego Targu gość Tirem mnie minął i mówi wyłącz te ledy bo nikt cię nie widzi, a ja do niego to jak mnie zauważyłeś i ........ cisza heh.

kilus89
16-08-2011, 14:52
P.S. ostatnio w okolicach Nowego Targu gość Tirem mnie minął i mówi wyłącz te ledy bo nikt cię nie widzi, a ja do niego to jak mnie zauważyłeś i ........ cisza heh.
Ale gościu musiał mieć minę :D

lukasz2525
17-08-2011, 10:41
Nie , ja dosyć często ( a zwłaszcza w okresie wakacyjnym ) jeżdżę długie trasy i samochód ze światłami mijania widać z kilkuset metrów , tylko jak wyjedzie zza zakrętu bądź wzniesienia , a z ledami różnie bywa . Zgadza się , że są też porządne i mocno świecące , ale i tak ludzie montują je za nisko , więc efekt jest taki sobie . I mam wadę wzroku ( niewielką ) , więc u okulisty jestem na bieżąco . Mówcie sobie co chcecie , ale mijania a diody nie ma porównania żadnego .

majkel001
17-08-2011, 11:49
właśnie od tego jest policja, aby egzekwować przepisy i zabierać dowody za nieprawidlowy montaż drl. ale oni wolą stać z radarem, bo to większą i pewniejsza kasa. kiedys widziałem jakiegoś rupiecia z ledami, które nie spełniały żadnych wymagań, stała drogowka z radarem i nic nie zareagowała, koles pojechal dalej.
reasumując, DRL LED jak najbardziej TAK , tylko prawidłowo zamontowane i z homologacja. w innym przypadku powinny być pietnowane jak HIDy i itp.

kilus89
17-08-2011, 11:57
Zgadzam się a szczególnie ,że już bardzo potaniały u mnie w sklepie z homologacją można kupić za 150zł:) a bez za 80 a na początku widziałem philipsa za 400 zł:/

swojtas
20-08-2011, 08:43
No chłopaki, jak już kupować jakieś ledy to tylko philips lub osram. Ostatnio na stronie neoled pojawiły się światła dzienne oparte na bardzo dobrych diodach power led ;) U mnie po Grudządzu jeździ pare asów w vw i audi co sobie zwykłe listwy ledowe porobili i w słoneczny dzień nawet przy ilości okolo 30 diod w listwie przy każdej lampie samochód taki jest nie widoczny...
Dzieki za podesłanie linu do tematu Piotr70 :) tylko u siebie mam 3 jakja a nie jedna złączkę więc i tak będę musiał prześledzić schematy...

luker
17-09-2011, 21:42
Pytanie do kogoś kto podłączył dzienne załączane przez alternator - nie żarzy wam się kontrolka ładowania jak są załączone dzienne? właśnie dzisiaj założyłem sobie dzienne i mam problem z żarząca się kontrolka ładowania - ładowanie jest. Gdy włączę mijania dzienne gasną jak powinny i kontrolka przestaje się żarzyć.

piotr70
18-09-2011, 14:10
Też to ostatnio zaobserwowałem szybciej się robi ciemno łatwiej zaobserwować, sprawdzałem ładowanie ok ale fakt żarzy się - nie wiem jak się tego pozbyć prąd pobierany przez przekaźnik to ok 0.2A wic nie ma wpływu jedynie co może być to mniejszy opór i przebija napięcie od strony deski - takie moje przypuszczenia. Obecnie zastanawiam sie z tego powodu nad przełączeniem pod zapłon i kombinuje z układem załączającym wzrostem napięcia.

luker
19-09-2011, 19:24
Ja sie zastanawiam na jakims ukladzie na tranzystorze ktory bedzie zalanczal przekaznik - mniejszy pobor pradu przez tranzystor, do tego jeszcze pasuje zrobic jakies opoznienie na ukladzie zeby dzienne nie mrugaly podczas krecenia rozrusznikiem.

adiksik
14-10-2011, 03:57
Koledzy obecnie pracuje nad rozwiązaniem waszego problemu tak by światła zapalały się przy uruchomieniu silnika i nie wpinać się w alternator. Mam już patent i jak podłącze to zdam relacje

swojtas
14-10-2011, 07:07
to miło będzie. ja myślałem o najłatwiejszym rozwiązaniu, poprostu podłączyć pod podświetlenie klamek lub włącznika świateł. Włącza się razem ze stacyjka, a pobór świateł dziennych jest znikomy więc nie powinno wpływać na odpalanie autka ;)

Co ty robisz o 3:57 przed kompem :)

vivo
14-10-2011, 08:06
oraz kierowców skód , którzy jeżdżą na halogenach i myślą , że mają światła zapalone...
I tu się grubo mylisz, bo Octavia II po lifcie ma zespolone światła dzienne/halogeny w jednym kloszu, podobnie jest z Fabią i dlatego wydaje ci się, że jadą na halogenach, trzeba się troszkę zorientować jak jest na prawdę, dopiero wypisywać takie bzdety

adiksik
14-10-2011, 13:24
I tu się grubo mylisz, bo Octavia II po lifcie ma zespolone światła dzienne/halogeny w jednym kloszu, podobnie jest z Fabią i dlatego wydaje ci się, że jadą na halogenach, trzeba się troszkę zorientować jak jest na prawdę, dopiero wypisywać takie bzdety
Zgadza się


to miło będzie. ja myślałem o najłatwiejszym rozwiązaniu, poprostu podłączyć pod podświetlenie klamek lub włącznika świateł. Włącza się razem ze stacyjka, a pobór świateł dziennych jest znikomy więc nie powinno wpływać na odpalanie autka ;)

Co ty robisz o 3:57 przed kompem :)

Pracuję, mam teraz nocki i się relaksowałem na forum:)
Chodzi głównie o to by uniknąć żarzenia się kontrolki czy też migania świateł podczas odpalania

swojtas
14-10-2011, 14:24
a przy seryjnych światłach dziennych światła zapalają sie z zapłonem? czy dopiero po odpaleniu silnika ? Jak to wygląda?

adiksik
14-10-2011, 19:32
Z tego co się orientowałem to zapalaja się po przekręceniu stacyjki na pozycję 2(czyli wtedy gdy zapalają się kontrolki)

swojtas
14-10-2011, 21:25
czyli nie ma co kombinować tylko podłączyć się tak jak wyżej napisałem ;) chyba w ten weekend tak zrobie o ile pogoda dopisze :)

SteelRat
18-10-2011, 12:53
kruca bomba, pora zalozyc Philipsy wreszcie... w Mk2 spelniaja sie warunki montazu w dole zderzaka?

KLUSEK
19-10-2011, 00:11
Ja ostatnio montowałem. Wykorzystałem do tego nieuzywany pin nr 4 w przekaźniku świateł mijania. Napięcie tam jest cały czas (nawet przy wyłączonym zapłonie), a znika w momencie włączenia świateł mijania. Jako, że sterownik sam załączał po wykryciu > 13V to osiągnąłem zamierzony efekt :)

Tutaj efekty:

http://www.youtube.com/watch?v=hUzq9Da8qZo

http://i.imgur.com/uVuFH.jpg

Co do siły świecenia ... lampki są na power ledach, więc świeci powiedziałbym dośc mocno, czego nie widać na filmie jakoś :)

Shelby
19-10-2011, 00:37
Klusek a możesz to tak opisać jak dla typowego laika w kwesti elektro?
Naprawdę kozacko to wygląda co zrobiłeś u siebie
Będę wdzięczny jak opiszesz krok po kroku

KLUSEK
19-10-2011, 00:55
Postaram się :)

Krok 1. Kupujesz na allegro zestaw, szukasz okrągłych 7cm DRLów. Jest wiele modeli od wielu sprzedawców, ale różnią się tylko sterownikami, a same lampki są takie same. http://allegro.pl/listing.php/search?category=620&sg=0&description=1&string=drl+7cm

Krok 2. W zderzaku STkowym, wywalamy halogenki, i montujemy nowe lampki, trzeba się trochę namęczyć, dorobić uchwyty z jakichś blaszek starych, bo za pomocą tych dołączonych do zestawu się nie da w tej dziurze umieścić.

Krok 3. Podłączanie.
Mój sterownik podłączało się poprostu pod akumulator, a on sam wykrywał czy jest ładowanie czy nie i zapalał lampki, z drugiej strony jeden przewód podłączasz szybkozłączką do przewodu przy lampie. Szukasz poprostu we wtyczce, na którym przewodzie pojawia się napięcie po włączeniu świateł mijania i w niego się wpinasz. Ja sam sterownik umieściłem miedzy lewą lampą, a akumulatorem i tam też podłączyłem się do lampy.

Problem jaki u mnie wyniknął był taki, że ten sterownik po wykryciu, że włączyliśmy mijania zamiast wyłączać całkowicie dzienne, wygaszał je do 50% - taki bajer tuningowy miał to być ;) - niestety, nawet na tych 50% w nocy strasznie raziły, więc podłączyłem zamiast do aku, to do tego pinu w przekaźniku, a którym pisałem w poprzednim poście i jest jak ma być :)
Wszystko zależy od tego jaką wersje lampek kupimy. Więc niekoniecznie trzeba kombinować.

Podsumowując
- Lampy mają 7cm średnicy, tyle samo mają otwory w maskownikach halogenów
- Lampy są homologowane RL oraz E8 na kloszu
- Miejsce halogenów, o ile nie mamy zrobionej w aucie gleby spełniają warunki przepisów, więc wszystko jest ok i na przeglądzie i na kontroli drogowej :)

Jak masz jakies pytania to wal śmiało :)

---------- Post added at 00:55 ---------- Previous post was at 00:49 ----------

Mam jeszcze fotkę z bliska

http://i.imgur.com/fXenPl.jpg

swojtas
19-10-2011, 07:09
Tak z ciekawości, znasz parametry diod ze swoich lampek, ile jedna dioda ma lm? po mocy wychodzi 0,5W na diode jesli zestaw ma 5,2W jak podaje producent

Ja u siebie podłączyłem pod pompe paliwa, włączaja sie razem z przekreceniem kluczyka. Pobor jest znikomy wiec nie ma wplywu na zaplon, a diody nie przygasna przy skoku napiecia ze wzgeldu na drivery ;) pozdro

KLUSEK
19-10-2011, 11:29
Niestety, nie znam dokładnych parametrów. Z tego co na moim opakowaniu jest napisane to jest 1W na jedną diodę, więc obie 8W.

swojtas
20-10-2011, 13:55
Niestety, nie znam dokładnych parametrów. Z tego co na moim opakowaniu jest napisane to jest 1W na jedną diodę, więc obie 8W.

To podaj dokładny model swoich lamp ;)

KLUSEK
20-10-2011, 13:59
Na opakowaniu nie ma nawet producenta ;)
Jest jedynie "Daytime Running Lights" :D

piotr70
21-01-2012, 22:42
Witam

ze względu na problem żarzenia się kontrolki ładowania zmieniłem miejsce podłączenia sygnału sterującego - teraz zapalają się po przekręceniu kluczyka w stacyjce, informacje w pierwszym poście :)

guliwers
23-02-2012, 12:16
post wyedytowany

luksam
06-07-2012, 11:18
Panowie gdyby ktoś jeszcze sie głowił nad źródłem zasilania dla świateł do jazdy dziennej led po przekręceniu kluczyka to mam propozycję. Czytałem w necie i szukałem odpowiedniego źródła zasilania przez kilka dni, ale nic. Wpadłem na pomysł który sie sprawdził. Otóż mozna podpiąć sie pod oświetlenie włącznika świateł. Mamy tam ciągłe 12V od momentu włączenia zapłonu.
Przy podłączaniu LED skorzystałem z istniejącej instalacji grzenia przedniej szyny (nie mam grzanej szyby, ale mam gotową instalację) i w ten sposób już miałem zasilanie i masę w komorze silnika. Następnie wystarczy przeciągnąc kable, podpiąć sie pod postojówkę z sygnałem do gaszenia LED i gotowe. Wszystko działa jak należy.
Co sądzicie o moim pomyśle?
Jeżeli ktoś wykombinował jeszcze coś innego to piszcie.

mixol11
06-07-2012, 22:46
u mnie mam podpięte tak:
w skrzynce bezpieczników w komorze mam wolne miejsce na kostkę - tam znalazłem zasilanie,
masa wiadomo pod aku
a 3 kabelek też w skrzyneczkę pod światła

i gra i bucy - znaczy świeci ... po uruchomieniu silnika LED się zapala, gaśnie jak przełączę na światła bo na postojówkach LED dalej działają, więc w razie czego zawsze mogę przy LED podświetlić zadek :smash:

kabzik
09-06-2013, 19:16
No to ja przedstawiam swoje pomysły i problemy.

Otóż mam MK2 bez uper zderzaka. Ot zwykły obły. I teraz rodzi się pytanie gdzie umiejscowić te światła ? Okrągłe maja 7 cm, a ja po p.mgielnych mam 13/9 cm wolnej przestrzeni. Są także punktowe diody ( 5 diodek na stronę) ale gdzie je umieścić ? ( koszt 200 pln to i tak sporo ). Czy ktoś ma jakieś pomysły ? Nie chcę wiercić otworów by później powiedzieć, że mi nie pasuje.

jablkot
09-06-2013, 19:35
Jest akt prawny regulujący rozmieszczenie świateł w pojazdach mechanicznych i masz w nim wszystko dokładnie opisane co gdzie i jak ma być. Oto on "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 31 GRUDNIA 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia" (Dz. U. Nr 32 poz. 0262). Poczytaj sobie i będziesz wszystko wiedział.
A jeśli chodzi o kwestię kupowania tanich świateł dziennych to uważam, że są do d... i kierowcy którzy ich używają powinni dostawać mandaty na równi z tymi, którzy jeżdżą zupełnie bez świateł.