PDA

Zobacz pełną wersję : gaz-wtrysk ciagly



nicox
19-04-2005, 13:00
ostatnio ktos mi powiedzial ze jest cos takiego jak instalacja gazowa z wtryskiem ciaglym (III gen.) cos pomiedzy zwykla instalka(IIgen) a sekwencja a kosz to ponad 2 tys....ktos cos wie na ten temat?
istnieje cos takiego czy to bujda?
pytam bo chce zalozyc gaz II gen bez wymiany kolektora na metalowy do swojego mondasa i chce wiedziec jakie ejszcze sa opcje :P
a moze proponujecie cos innego? sekwencja raczej odpada bo za droga jak dla mnie pozatym na liczniku juz 166 tys :P

pingwin
19-04-2005, 13:06
Generacje instalacji gazowych (www.motolpg.friko.pl/lpg_serwis.htm)

"1. Prymitywny - Dawka gazu ustalana na podstawie uchylonej przepustnicy i śruby ograniczającej nadmierny wypływ gazu z reduktora (parownika) wszystkie instalacje gaźnikowe i wiele instalacji wtryskowych.!
2. [CPU sterowany Sonda Lambda]Bardziej Inteligentny lecz jego dawkowanie opiera się jedynie na odczytach z Sondy Lambda
2.1. [CPU sterowany Sonda, Prędkością obrotowa silnika, położeniem przepustnicy] Dość inteligentny system, zaawansowane opcje regulacyjne.
3. [Bezpośredni wtrysk gazu] system oparty na swoim poprzedniku zastosowano w nim dwa silniki krokowe, jak również zespól wtryskiwaczy gazu, zalecany do plastikowych kolektorów ssących, wada jest cena, nie wnosi nic więcej niż opisywany model 2.1
4. [Sekwencyjny wtrysk gazu] system zaawansowany technologicznie obecnie nowinka na rynku, wtryskiwacze do gazu sterowane komputerem benzynowym - gaz podawany w fazie ciekłej, wada - cena jak również precyzyjny montaż samych wtryskiwaczy (marznące komory kolektorów ssących)

Ad.1 Jeżeli chodzi o ten tym instalacji gazowej stanowczo odradzam, chyba ze jest to auto nie wyposażone w Sąde Lambda ewentualnie jest o dość znacznym przebiegu i po sprawdzeniu w warsztacie montującym dana instalacje monter stwierdza iż jest ona uszkodzona a auto skład mieszanki benzynowo-powietrznej dobiera na podstawie zaprogramowanych danych z własnej jednostki CPU, objawy dość duże spalanie benzyny bez znaczenia czy auto jest mocno deptane czy tez nie.
Wady tego rozwiązania - przy częstym jeżdżeniu na wysokich obrotach szybkie uszkodzenie sondy lambda, wylatujące uszczelki pod głowica, podpieranie zaworów, jak również wypalanie gniazd zaworowych. W większości przypadków konieczność repetowania Memory CPU, gdyż po pewnym czasie odmawia pracy lub zaczyna wariować na benzynie.
Zalety - Tania instalacja gazowa, niekiedy jedyna jaka można zamontować.

Ad.2 Proces dobierania składu mieszanki opiera się jedynie na odczytach z Sondy Lambda, czadzenia już prawie niestosowane w większości przypadków działają poprawnie do dnia dzisiejszego o ile Sonda Lambda podaje właściwe dane, mała możliwość konfiguracji typów stosowanych Sond, nie nadaje się do większości nowszych autek.
Wady - przy nieprawidłowej pracy Sondy przelewa gaz przez silnik, mała ilość trybów pracy
Zalety - W miarę poprawne dawkowanie, ochrona komór spalania przed nadmiernym przegrzewaniem się (efekt zubożenia mieszanki)

Ad.2.1 Bardzo Ciekawe rozwiązania świetny stosunek ceny do możliwości, polecam, osobiście używam ten tym urządzenia, w połączeniu z wariatorem, samochód ma lepsza dynamikę niż na benzynie.!! Duże możliwości konfiguracji, 3 tryby jazdy Auto - Ekonomia - Sport Dość ciekawa opcja Cut Off wspomagająca jazdę miejska
Zalety - Jak wyżej dokładne dawkowanie mieszanki, duże możliwości konfiguracyjne.
Wady - To jeszcze nie jest wtrysk gazu

Ad.3 Rozbudowana wersja 2.1 wyposażona w zespół wtrysków Zalety - Wyeliminowano cofnięcia płomieni, dokładnie dobrany skład mieszanki, idealna dla zasobniejszych klientów.! Wady - W zależności od producenta, większość bazuje jeszcze na odparowanym LPG, Cena, CPU w większości przypadków przyporządkowany do danego modelu stosowanego wtrysku, brak możliwości przenoszenia na inne jednostki.!

Ad.4 Wygląda olśniewająco nie miałem okazji jeszcze tego montować, nauczony doświadczeniem urządzeń v.3 jedynym problemem będzie montaż samych wtryskiwaczy, jak się będzie spisywać czas pokaże, wada tu pewnie będzie cena, choć sprzęt nie posiada typowego CPU do sterowania dawka LPG, musi być wyposażony elektronikę typu v.2 z dodatkowymi emulatorami itp. Za nowinki zawsze się dużo płaci ;-((("

Autor: Tadeusz Radzimski


Pozdrawiam,
pInGwIn

sebty
19-04-2005, 19:34
Mam pytanie do pingwina. widze ze znasz sie na tym wiec czy do mondka '93 1,8 przejechane 97tys km polecasz trzecia generacje gazu? czy cos lepiej zle bez przesady z cena?

pingwin
19-04-2005, 21:37
Sebty, przeceniasz mnie. Przeczytaj uwaznie, ten post to cytat! :). Sam mam SGI i tylko na tym sie znam.

Z tego opisu wynika, ze przewaga III gen nad II.1 jest tylko taka, ze ci kolektora plastikowego nie rozwali, bo nie wystapi cofka. Generalnie, z innych postow wynika, ze klubowicze montuja praktycznie wszystkie typy instalacji i genralna konkluzja jest taka, ze jesli jest instalacja dobrze ustawiona, masz filtry w porzadku i sprawne kable WN i swiece, to nawet II gen. sie spisuje dobrze i o strzalach w kolektor wiesz tylko z opowiesci.

Wiem, ze rada jest banalna, ale najlepiej zrobisz jesli zapytasz (dobrego) gazownika co by polecal pod Twoj silnik.

Sorry, tylko tyle moge Ci napisac nie zmyslajac :)

Pozdrawiam,
pInGwIn

kaz
19-04-2005, 23:43
A dobry gazownik powie-sekwencja.

BJSusel
20-04-2005, 08:13
Wg mnie głupoty facet pisze....

Po pierwsze instalacja III gen. różni się zdecydowanie od II gen. Jest zupełnie inne sterowanie i brak jest miksera, który w przypadku II gen. obniża moc silnika zarówno na LPG i na Pb !
Po drugie IV gen. to nie jest wtrysk gazu w fazie ciekłej !
Generalnie tekst wygląda jakby był napisany ze 2-3 lata temu.

pingwin
20-04-2005, 08:32
Ten tekst znalazlem w necie na stronce tematycznej. Ale faktycznie, w sekwencji jest wtryskiwany odparowany gaz.

Echhhh... nikomu juz nie mozna zaufac :))

Pozdrawiam,
pInGwIn