PDA

Zobacz pełn± wersję : [MkII] dziwne dzwieki ze skrzyni biegow (chyba:))



Budzigniew
11-10-2011, 20:32
Witam, sprawa dotyczy mondeo mk2 1996 zetec 1,8

ostatnimi czasy oprocz normalnej pracy silnika slychac takze dziwne dzwieki, ktore ktos juz kiedys opisal na tym forum, jako przypominajace "koło fortuny". Czytalem tamtejszy watek z uwaga, ale ostatecznie nie dowiedzialem sie, co bylo przyczyna tych dzwiekow. Podaje wiecej szcegolow:
- dzwieki sa dosc metaliczne o czestotliwosci wspomnianego wyzej kola fortuny
- pojawiaja sie one tylko wtedy gdy silnik jest rozgrzany, stoi w miejscu lub jedzie powoli na pozycji D lub R
- dzwiekow tych nie slychac gdy skrzynia jest ustawiona na pozycji N lub P, nie slychac ich takze gdy samochod jedzie szybciej (byc moze dlatego ze halas silnika przyglusza te "kolo fortuny"). Dzwieki te bowiem nie sa zbyt glosne i nie powoduja specjalnego dyskomfortu poza swiadomoscia, ze cos moze byc nie tak.
- podkresle, ze gdy silnik jest zimny, dzwiekow tych wogle nie ma
- samochod ma przejechane 160k, ostatnia wymiana oleju miala miejsce kilka lat temu przy przebiegu okolo 130k, tak przynajmniej wynika z deklaracji poprzedniego wlasciciela.
- na chwile obecna stan oleju jest minimalny, jest juz brazowawy i przymierzam sie do jego wymiany. Oleju wczesniej bylo wiecej, ale skrzynia moja niestety poci sie co widac zagladajac za lewe (od strony kierowcy) przednie kolo.
- poza lekkim szarpnieciem przy zmianie z N na D podczas postoju, ktore zreszta bylo od zawsze i potraktowalem ten fakt jako ceche charakterystyczna dobrze sprawujacej sie skrzyni biegow, skrzynia dziala caly czas bez zarzutu przez caly okres czasu w ktorym ja uzytkuje, czyli juz od prawie 3 lat.

Moje pytanie wiec brzmi, czy te dzwieki to skrzynia biegow? czy moze cos zupelnie innego? Przypuszczam ze to skrzynia biegow, skoro ich wystepowanie uzaleznione ejst od polozenia wajhy asb. A jezeli skrzynia biegow, to co to konkretnie moze byc? Olej oczywiscie wymienie, ale czy to cos da, to sie dopiero okaze. Jesli ktos mial podobny problem i zna jego przyczyne to bylbym wdzieczny za odpowiedz.

SteelRat
14-10-2011, 11:32
moze zapadka, odpowiadajaca za blokowanie auta na P? trzeba by od tej strony moze poszukac. o ile to faktycznie skrzynia, a nie cos innego ruchomego.