PDA

Zobacz pełną wersję : [MKIII] Czy wlali dobry olej??



Domel
04-03-2006, 18:30
Witam wszystkich.Postanowiłem pojechać swoim samochodem do serwisu na przegląd (Wymiana olei, filtrów itp.)Wiem,że samochód jeździł na oryginalnym oleju Forda 5W40, natomiast w serwisie zalali mi olej Forda 5W30.Wiem,że 5W40 to pełny syntetyk natomiast 5W30 to półsyntetyk.Mam więc pytanie, czy na pewno dobrze zrobili lejąc taki olej i czy to nie zaszkodzi temu silnikowi??Aha samochód to Ford Mondeo 2,5 V6 GHIA 2001, przebieg 88 tyś. km.Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

radeq
04-03-2006, 18:53
chyba za mlode auto i za maly przebieg na polsyntetyk

waldemarz
04-03-2006, 18:53
Nie wiem czemu zalali ci go olejem 5W30 a nie tym co miales.
Moze doszli do wniosku ze lepiej zalac go polsyntetykiem, bo nie mieli na stanie pelnego syntetyku. :satan: Napewno nie zaszkodzi to twojemu silnikowi. Gorzej gdyby zrobili odwrotnie. :) Faktem jest, ze szkoda przy tak malym przebiegu zalewac go polsyntetykiem, chyba ze nie jest to prawdziwy przebieg. Czy to autko masz od poczatku.
Powinienes sie odrazu ich zapytac dlaczego zmienili ci olej z syntetyku na polsyntetyk.

pawulon
04-03-2006, 18:56
Przy następnej wymianie dopilnuj tylko żeby zalali pełnym syntetykiem.

waldemarz
04-03-2006, 18:58
Przy następnej wymianie dopilnuj tylko żeby zalali pełnym syntetykiem.
Pawuloniku tego napewno juz bym nie robil. Nie mozna co wymiane zmieniac klase oleju. Z lepszej na gorsza i ponownie potem na lepszą.

pawulon
04-03-2006, 19:01
To jest świerzy motor przebieg ma nie za duży, myśle że nie powinno być skutków ubocznych, bo po syntetyku motor jest czysty w środku, bez nagaru który mógłby sie wypłukać.

Domel
04-03-2006, 20:16
Przy następnej wymianie dopilnuj tylko żeby zalali pełnym syntetykiem.
Właśnie planuje tak zrobić.Aha autko dopiero kupiłem i było sprowqadzone z niemiec.Przebieg udokumentowany oczywiście.Tylko nie wiem czy właśnie ta wymiana za 20 tyś km nie zaszkodzi.Dzięki wszystkim za sugestie.Pozdrawiam.

Domel
04-03-2006, 20:22
Już wiem jak zrobie. A więc na kolejny przegląd mam jechać za 12 tysiecy poniewaz teraz mam przejecha ne 88 tyś. Dlatego,że chce wyruwnać te przeglądy tzn co 20 tyś chce robić,a dokładnie za 12 tyś bede miał 100 tyś prezjechane.Czy dobrze zrobie gdy za te 12 tyś. karze zmienić na 5W40??Sorki,że troche namieszałem:)

pawulon
04-03-2006, 20:52
Waldek pewnie powie Ci że tak sie nie powinno robić,
a ja uważam że
- przebieg masz niewielki, tak że możosz tak zrobic spokojnie,
- to jest suntetyk i półsyntetyk a nie półsyntetyk i minerał - jeżdziłeś na syntetyku, więc nagaru w motorze nie masz, a teraz jak na pół syntetyku zrobisz 12tyś to też sie nie nazbiera co by było potem ryzyko wycieku po wlanoi pełnego syntetyka

Mam kolege który ma bmw 323 z 96 roku, latem jeżdzi na półsyntetyku, a zimą, jako że twierdzi że lepiej smaruje syntetyk to właśnie syntetyka zalewa (duzo jeżdzi wiec wymiany dość często) i problemów z moteorm najmniejszych.

Domel
04-03-2006, 21:08
Waldek pewnie powie Ci że tak sie nie powinno robić,
a ja uważam że
- przebieg masz niewielki, tak że możosz tak zrobic spokojnie,
- to jest suntetyk i półsyntetyk a nie półsyntetyk i minerał - jeżdziłeś na syntetyku, więc nagaru w motorze nie masz, a teraz jak na pół syntetyku zrobisz 12tyś to też sie nie nazbiera co by było potem ryzyko wycieku po wlanoi pełnego syntetyka

Mam kolege który ma bmw 323 z 96 roku, latem jeżdzi na półsyntetyku, a zimą, jako że twierdzi że lepiej smaruje syntetyk to właśnie syntetyka zalewa (duzo jeżdzi wiec wymiany dość często) i problemów z moteorm najmniejszych.
Wielkie dzienx pawulon.Obyś miał raacje:) Tak też zrobię.Rozmyślałem jeszcze czy nie wymienic od razu na pełny syntetyk,ale doszedłem do wniosku,że po co wywalać na darmo pieniądze skoro jazda przez te 12 tysiecy nie zaszkodzi.Czyli po 12 tysiącach wymieniam na pełny synteteyk.Aha i jeszce dwie sprawy:1. co najlepiej wlać.Ten olej co pisałem,a mianowicie Oryginalny fordowski 5W40 czy jakiś inny np Castrol lub Mobil??
2.Czy w serwisie nie będą robili problemu jeżeli sam kupie sobie olej i dam im do wlania??

pawulon
04-03-2006, 21:14
1. co najlepiej wlać.Ten olej co pisałem,a mianowicie Oryginalny fordowski 5W40 czy jakiś inny np Castrol lub Mobil??
2.Czy w serwisie nie będą robili problemu jeżeli sam kupie sobie olej i dam im do wlania??

Ad 1 Ja tam sobie nie komplikuje życia, ide do ASO i kupuje Fordowski, jeszcze bym sie miał godzine zastanawiać co mam kupic za olej. Jeżeli oni to polecają to znaczy ze dobre jest i tyle

Chociaż zaraz usłyszysz pewnie tysiąć innych opini, ze Castrol, że Shell, ze.................. (tu wpisać dowolniw wybrany olej) :satan: :) :satan:

Ad2 Zależy od stacji. W ASO myśle mogą stękać jak im zaniesiesz "swój" olej, jak wymieniasz na stacji "ogólnej" jak np. Carman to oni tam mają prawie każdy olej, a jak w warsztacie, to co im dasz, to Ci wleją.

Domel
04-03-2006, 21:20
1. co najlepiej wlać.Ten olej co pisałem,a mianowicie Oryginalny fordowski 5W40 czy jakiś inny np Castrol lub Mobil??
2.Czy w serwisie nie będą robili problemu jeżeli sam kupie sobie olej i dam im do wlania??

Ad 1 Ja tam sobie nie komplikuje życia, ide do ASO i kupuje Fordowski, jeszcze bym sie miał godzine zastanawiać co mam kupic za olej. Jeżeli oni to polecają to znaczy ze dobre jest i tyle

Chociaż zaraz usłyszysz pewnie tysiąć innych opini, ze Castrol, że Shell, ze.................. (tu wpisać dowolniw wybrany olej) :satan: :) :satan:

Ad2 Zależy od stacji. W ASO myśle mogą stękać jak im zaniesiesz "swój" olej, jak wymieniasz na stacji "ogólnej" jak np. Carman to oni tam mają prawie każdy olej, a jak w warsztacie, to co im dasz, to Ci wleją.
Jeszce raz dzięki.Wiec muszę przed kolejnym przeglądem dogadać się z ASO.Pozdrawiam.

STraits
04-03-2006, 22:06
A ja bym pojechał z awanturą że wlali taki olej. Zażądał wymiany na 5w40 i powiedz im niech dają duży rabat, jak nie to do nich nie przyjedziesz. Lepiej zlać wcześniej niż czekać 15 000 km. 100 PLN można chyba odżałować, niż potem cierpieć...

marek101
04-03-2006, 22:28
wg specyfikacji to ci wlali właśnie to co trzeba

Domel
04-03-2006, 22:32
A ja bym pojechał z awanturą że wlali taki olej. Zażądał wymiany na 5w40 i powiedz im niech dają duży rabat, jak nie to do nich nie przyjedziesz. Lepiej zlać wcześniej niż czekać 15 000 km. 100 PLN można chyba odżałować, niż potem cierpieć...
Dokładnie to zostało mi do następnej wizyty w serwisie niecałe 12 tyś km.Kurde naprawde teraz to już nie wiem co zrobić.Czy jak najszybciej wymienić ten olej na syntetyk poza ASO czy czekać te 12 tyś i wymienić w ASO.Aha jhak powiedziałem w ASO ,zę mialem zalany 5W40 i wolał bym mieć takim samym zalane to powiedzieli,że oni leją tylko 5w30.Ja już ich nie rozumie.Jak wkońcu mówicie czekać do kolejnej wizyty w ASO i wtedy wymienić , czy poświęcić te 200zł i wymienić olej jak najszybciej??

STraits
04-03-2006, 22:40
200 PLN ? Jak jeździsz wymieniać olej do Panów którzy wymieniają Ci go w garniturach to moze i tak kosztuje. Normalnie 150 PLN kosztuje olej FORDa 5w40 za 5 litrowy baniak :) Wymiana gratis zazwyczaj jest przy zakupie.

Dobra... sprawdziłem specyfikacje i faktycznie jest 5w30. Jednak jeśli od samego początku jeździsz na 5w40 i nie bierze oleju to lałbym 5w40. To na prawde dobry olej i nie zaszkodzi silnikowi...

Domel
04-03-2006, 22:53
200 PLN ? Jak jeździsz wymieniać olej do Panów którzy wymieniają Ci go w garniturach to moze i tak kosztuje. Normalnie 150 PLN kosztuje olej FORDa 5w40 za 5 litrowy baniak :) Wymiana gratis zazwyczaj jest przy zakupie.

Dobra... sprawdziłem specyfikacje i faktycznie jest 5w30. Jednak jeśli od samego początku jeździsz na 5w40 i nie bierze oleju to lałbym 5w40. To na prawde dobry olej i nie zaszkodzi silnikowi...
Zgadza się,ale z tego co się orientuje to do mojego silnika wchodzi 5,5 literka oleju więc muszę jak by nie patrzeć kupić 6 litrów tego specyfiku.No i do tego jeszcze filtr.Mój problem jednak nie polega na cenie tylko na termminie wymiany.Nie wiem czy pojeździć sobie na tym półsyntetyku czy jak najszybciej zmienić go spowerotem na pełny syntetyk??

pawulon
04-03-2006, 22:54
A ja ciągle swoje:

przejechanie na półsyntetyku 12 tyś km nie sponiewiera silnika, tym bardziej ze olej ten przewiduje producent, nie róbmy tu dramatu.
Co innego jakby wlali minerał :)

Ja kupując olej w ASO nie wnikam nawet w to co mi dają. Podaje rocznik, silnik, sprzedawca sprawdza w komputrze i podaje mi olej, poprostu.

Domel
04-03-2006, 23:14
Przed chwilą zadzwoniłem do człowieka ktory kiedys pracował w serwisie forda i twierdzi,że ten olej 5w30 był i pewnie nadal jest lany nawet do nowych silników,tzn jest wykorzystywany do pierwszego zalania.Teraz to już nic nie rozumie.Niedługo się pewnie jeszcze dowiem,że ten olej jezeli chodzi o silniki forda jest lepszy od np 5w40.Mało tego,podobno w prawie każdym ASO chcą lać ten olej (o 5w40 nawet nie wspomną).O co tutaj chodzi??

mistrz
04-03-2006, 23:14
cze jestem na 100% pewny że zalali go dobrym olejem tu masz dane jakie zaleca producent prosto ze strony forda

Maksymalne zużycie oleju
0,5 l/1000 km

Olej silnikowy
Opis
Lepkośc
Specyfikacja

Zalecany olej silnikowy



Ford Formula E
SAE 5W-30
WSS-M2C913-B

Alternatywne oleje silnikowe



Ford Formula S
SAE 5W-40
ACEA A3/B3

Ford XR+ High Performance
SAE 10W-40
ACEA A3/B3

pojemność 5,5 l

śpij spokojnie :bigok: narka

Domel
04-03-2006, 23:20
cze jestem na 100% pewny że zalali go dobrym olejem tu masz dane jakie zaleca producent prosto ze strony forda

Maksymalne zużycie oleju
0,5 l/1000 km

Olej silnikowy
Opis
Lepkośc
Specyfikacja

Zalecany olej silnikowy



Ford Formula E
SAE 5W-30
WSS-M2C913-B

Alternatywne oleje silnikowe



Ford Formula S
SAE 5W-40
ACEA A3/B3

Ford XR+ High Performance
SAE 10W-40
ACEA A3/B3

pojemność 5,5 l

śpij spokojnie :bigok: narka
Dzięki.Kurde wedłóg Twojej opini to mam zalany dobry olej.Masz może jakiś link do strony skąd te informacje wziąłeś??

pawulon
04-03-2006, 23:25
Przed chwilą zadzwoniłem do człowieka ktory kiedys pracował w serwisie forda i twierdzi,że ten olej 5w30 był i pewnie nadal jest lany nawet do nowych silników,tzn jest wykorzystywany do pierwszego zalania.Teraz to już nic nie rozumie.Niedługo się pewnie jeszcze dowiem,że ten olej jezeli chodzi o silniki forda jest lepszy od np 5w40.Mało tego,podobno w prawie każdym ASO chcą lać ten olej (o 5w40 nawet nie wspomną).O co tutaj chodzi??

Straits, poprostu ten silnik jest pasowany z taką dokłądnością (albo niedokładnością) że może chodzić zarówno na jednym jak i na drugim oleju.

Do pierwszego zalania stosują półsyntetyk dlatego że spełnia normy i jest tańszy, a potem klient może sobie zalać pełny syntetyk bo mniejsze spalanie i lepsze właściwości smarne, ale widać silnikowi nie zrobi to specjalnej różnicy.
Może przy ekstremalnym, wyczynowym wykorzystaniu tak, ale w codziennej eksploatacji raczej nie.

Zam za to pare motorów, co nawet nowych byś syntetykiem nie zalał, bo przeleci praktycznie od razu, amerykańskie motory tak mają.

waldemarz
04-03-2006, 23:29
Waldek pewnie powie Ci że tak sie nie powinno robić,
a ja uważam że
- przebieg masz niewielki, tak że możosz tak zrobic spokojnie,
- to jest suntetyk i półsyntetyk a nie półsyntetyk i minerał - jeżdziłeś na syntetyku, więc nagaru w motorze nie masz, a teraz jak na pół syntetyku zrobisz 12tyś to też sie nie nazbiera co by było potem ryzyko wycieku po wlanoi pełnego syntetyka

Mam kolege który ma bmw 323 z 96 roku, latem jeżdzi na półsyntetyku, a zimą, jako że twierdzi że lepiej smaruje syntetyk to właśnie syntetyka zalewa (duzo jeżdzi wiec wymiany dość często) i problemów z moteorm najmniejszych.
Pawuloniku nic nie bede mowil, bo masz racje, ale ja nie mam 100 % pewnosci co do jego prawdziwego przebiegu. Oczywiscie jesli przeglady w Niemczech ma zapisane jeden po drugim i nie ma wielkiej przerwy miedzy przedostatnim i ostatnim to moge wziac jego przebieg za oryginalny. :metal

Domel
04-03-2006, 23:40
Waldek pewnie powie Ci że tak sie nie powinno robić,
a ja uważam że
- przebieg masz niewielki, tak że możosz tak zrobic spokojnie,
- to jest suntetyk i półsyntetyk a nie półsyntetyk i minerał - jeżdziłeś na syntetyku, więc nagaru w motorze nie masz, a teraz jak na pół syntetyku zrobisz 12tyś to też sie nie nazbiera co by było potem ryzyko wycieku po wlanoi pełnego syntetyka

Mam kolege który ma bmw 323 z 96 roku, latem jeżdzi na półsyntetyku, a zimą, jako że twierdzi że lepiej smaruje syntetyk to właśnie syntetyka zalewa (duzo jeżdzi wiec wymiany dość często) i problemów z moteorm najmniejszych.
Pawuloniku nic nie bede mowil, bo masz racje, ale ja nie mam 100 % pewnosci co do jego prawdziwego przebiegu. Oczywiscie jesli przeglady w Niemczech ma zapisane jeden po drugim i nie ma wielkiej przerwy miedzy przedostatnim i ostatnim to moge wziac jego przebieg za oryginalny. :metal
Jestem przekonany na 100% ,ze przegląd mam oryginalny.Świadczą o tym miedzy innymi pieczątki, niepowycierana kierownica, niepowycierane gumki na pedalach:)Jednak ciekawi mnie czy mam ten olej dobry zalany czy nie??Trudna sprawa!!

mistrz
04-03-2006, 23:48
sorki ale nic ci nie podam bo strona jest zatajona i konieczne jest hasło którego nie podaję jeśli masz pytania postaram ci pomóc narka :bigok:

konio
04-03-2006, 23:57
Z tym olejem to jest rózne w zależności od kraju , u nas leją 5W30.
W poprzednim mondku MKI 2,0 od początku w/g książki serwisowej miał w Niemczech lany Mobil 5W50 syntetyk , lałem i ja cały czas taki .Auto miało 278kkm i latało na syntetyku 5W50 mobil 1 co ciekawe od wymiany do wymiany zero dolewek.
Moim zdaniem 5W30 mu nie zaszkodzi nawet przez 15kkm , potem spokojnie wlejesz 40 , a jak cię to męczy to odżałuj 200 pln i zalej w jakimś pożadnym zakładzie , a nie w ASO.

konio
04-03-2006, 23:59
Waldek pewnie powie Ci że tak sie nie powinno robić,
a ja uważam że
- przebieg masz niewielki, tak że możosz tak zrobic spokojnie,
- to jest suntetyk i półsyntetyk a nie półsyntetyk i minerał - jeżdziłeś na syntetyku, więc nagaru w motorze nie masz, a teraz jak na pół syntetyku zrobisz 12tyś to też sie nie nazbiera co by było potem ryzyko wycieku po wlanoi pełnego syntetyka

Mam kolege który ma bmw 323 z 96 roku, latem jeżdzi na półsyntetyku, a zimą, jako że twierdzi że lepiej smaruje syntetyk to właśnie syntetyka zalewa (duzo jeżdzi wiec wymiany dość często) i problemów z moteorm najmniejszych.
Pawuloniku nic nie bede mowil, bo masz racje, ale ja nie mam 100 % pewnosci co do jego prawdziwego przebiegu. Oczywiscie jesli przeglady w Niemczech ma zapisane jeden po drugim i nie ma wielkiej przerwy miedzy przedostatnim i ostatnim to moge wziac jego przebieg za oryginalny. :metal
Jestem przekonany na 100% ,ze przegląd mam oryginalny.Świadczą o tym miedzy innymi pieczątki, niepowycierana kierownica, niepowycierane gumki na pedalach:)Jednak ciekawi mnie czy mam ten olej dobry zalany czy nie??Trudna sprawa!!
Co do kierownicy i pedalów to tym się nie sugeruj.Pedały i kierownice zmieniają jak auto ma duży przebieg - bo każdy na to patrzy.
Ps.
Ale wersje i silnik wybrałeś właściwy :beer: :) :beer:

Domel
05-03-2006, 00:01
sorki ale nic ci nie podam bo strona jest zatajona i konieczne jest hasło którego nie podaję jeśli masz pytania postaram ci pomóc narka :bigok:
Ok rozumie.Więc wedłóg Ciebie mam pozostać na tym oleju 5w30 zalanym przez serwis przy następnej wymianie wymienić na 5w40??

Andy
05-03-2006, 00:08
Nie ma paniki, tak jak napisał Pavulon to nie jest zmiana z mineralnego na syntetyk i po 12000 zmienisz z powrotem na syntetyk i będzie lux. :metal

mistrz
05-03-2006, 00:13
sorki ale nic ci nie podam bo strona jest zatajona i konieczne jest hasło którego nie podaję jeśli masz pytania postaram ci pomóc narka :bigok:
Ok rozumie.Więc wedłóg Ciebie mam pozostać na tym oleju 5w30 zalanym przez serwis przy następnej wymianie wymienić na 5w40??

pewnie ile v6 jeżdzi na tym i nie ma problemów :metal :bigok: nara

LaBobas
05-03-2006, 02:54
Przy następnej wymianie dopilnuj tylko żeby zalali pełnym syntetykiem.
Właśnie planuje tak zrobić.Aha autko dopiero kupiłem i było sprowqadzone z niemiec.Przebieg udokumentowany oczywiście.Tylko nie wiem czy właśnie ta wymiana za 20 tyś km nie zaszkodzi.Dzięki wszystkim za sugestie.Pozdrawiam.Moze jestem staroswicki,ale zawsze wymienialem i bede wymienial olej co 10 tys, km.Jaki by nie byl.Oczywiscie robi sie teraz wiecej kilometrow i to kosztuje...czeste wymiany,ale jak sie chce jezdzic dlugo dobrym autkiem ze zdrowym sercem to mysle tak trzeba.

Domel
05-03-2006, 08:44
Przy następnej wymianie dopilnuj tylko żeby zalali pełnym syntetykiem.
Właśnie planuje tak zrobić.Aha autko dopiero kupiłem i było sprowqadzone z niemiec.Przebieg udokumentowany oczywiście.Tylko nie wiem czy właśnie ta wymiana za 20 tyś km nie zaszkodzi.Dzięki wszystkim za sugestie.Pozdrawiam.Moze jestem staroswicki,ale zawsze wymienialem i bede wymienial olej co 10 tys, km.Jaki by nie byl.Oczywiscie robi sie teraz wiecej kilometrow i to kosztuje...czeste wymiany,ale jak sie chce jezdzic dlugo dobrym autkiem ze zdrowym sercem to mysle tak trzeba.
Przed mondkiem miałem Opla Vectre B i też wymieniałem pełny syntetyk co 10/ 15 tyś.Jednk skoro bede wymieniał oleje w serwisie to powiedzieli,że nie ma potrzeby co 15 tyś.Wystarczy ,że wymienię co 20.Czy mieli racje tego też nie jestem na 100% pewien.

mistrz
05-03-2006, 10:41
ja wymieniam olej co 10tyś i napewno tego nie zmienie bo kto smaruje ten jedzie :bigok: narka

Domel
05-03-2006, 10:55
ja wymieniam olej co 10tyś i napewno tego nie zmienie bo kto smaruje ten jedzie :bigok: narka
Tak zgadzam się ale...Ja naprawde nie wiem jaki Ty masz przebieg w swoim samochodzie,a le wydaje mi się że gdybym w swoim miał np 180 tyś to nawet bym się nie wahal i wymieniał bym co 10 lub 15 tyś.Jednak przy przebiegu 80 tyś mam mieszane zdanie.Chyba jednak prezy następnej wymianie zaleje motor 4w40 forda i bede wymieniał tak jak serwis mówi co 20 tyś.Pozdro

arrian
05-03-2006, 10:57
witam jako ze kolega juz sie wszystkiego dowiedziła to niebede zakładał nowego tematu zeby niezasmiecac forum a tyczy sie podobnej rzeczy tylko ze w skrzynie biegów. Mój stary jako ze jest totalnym baranem :jezyk1: zmieniał olej w skrzyni biegów i oczywiscie żeby zaoszczedzic pojechał do jaiegos kolegi co ma niby warsztat .Tamten napisał mu jaki ma kupic olej a stary kupił inny bo takiego niebyło :(
Teraz z rana to jak jest nierozgrzany to trzeba nieżle sie powyslilac zeby wrzucic bieg a i tak czesto wyskakuje to noramlnie chodzi jakby było niesmarowane z tysiąc lat. Jak sie przejedzie sporo kilometrów to jest troche lepiej ale i tak powinno byc chyba lepiej . Jak stary go sprowadził to było wszystko pieknien same wskakiwały bieg ale chciał wymienic olej i tak wyszło. Teraz pojechał do noramlnego warsztatu to go wysmiali jak usłyszeli jaki olej kupił i kazali kupic taki shell transaxle 75w/90 czy ten bedzie dobry bo to niekosztuje pare złotych wiec by było żle jakby znowu był zły??

mistrz
05-03-2006, 11:17
ja wymieniam olej co 10tyś i napewno tego nie zmienie bo kto smaruje ten jedzie :bigok: narka
Tak zgadzam się ale...Ja naprawde nie wiem jaki Ty masz przebieg w swoim samochodzie,a le wydaje mi się że gdybym w swoim miał np 180 tyś to nawet bym się nie wahal i wymieniał bym co 10 lub 15 tyś.Jednak przy przebiegu 80 tyś mam mieszane zdanie.Chyba jednak prezy następnej wymianie zaleje motor 4w40 forda i bede wymieniał tak jak serwis mówi co 20 tyś.Pozdro

ja ma 200tyś ale to nie do końca przebieg silnika decyduje o częstrzych wymianach. olej traci swoje właściwości smarne gdy go grzejesz a potem studzisz i jeśli robisz krutkie odcinki np. do pracy to po 20tyś olej nie jest już najlepszy no chyba ża u ciebie jest tak że wsiadasz w aute i jedziesz z 500km dziennie to wtedy spokojnie mozesz wymieniać co 20tyś. Ja jestem za tym kto robi krótkie odcinki to zalecam wymiane co 10-15tyś niezalerznie od przebiegu silnika :bigok:

Domel
05-03-2006, 11:52
ja wymieniam olej co 10tyś i napewno tego nie zmienie bo kto smaruje ten jedzie :bigok: narka
Tak zgadzam się ale...Ja naprawde nie wiem jaki Ty masz przebieg w swoim samochodzie,a le wydaje mi się że gdybym w swoim miał np 180 tyś to nawet bym się nie wahal i wymieniał bym co 10 lub 15 tyś.Jednak przy przebiegu 80 tyś mam mieszane zdanie.Chyba jednak prezy następnej wymianie zaleje motor 4w40 forda i bede wymieniał tak jak serwis mówi co 20 tyś.Pozdro

ja ma 200tyś ale to nie do końca przebieg silnika decyduje o częstrzych wymianach. olej traci swoje właściwości smarne gdy go grzejesz a potem studzisz i jeśli robisz krutkie odcinki np. do pracy to po 20tyś olej nie jest już najlepszy no chyba ża u ciebie jest tak że wsiadasz w aute i jedziesz z 500km dziennie to wtedy spokojnie mozesz wymieniać co 20tyś. Ja jestem za tym kto robi krótkie odcinki to zalecam wymiane co 10-15tyś niezalerznie od przebiegu silnika :bigok:
Chyba masz racje.Nie robie większych dystansów niż 20 KM więc muszę to przemysleć.

Domel
05-03-2006, 18:51
Witam.No i wiem już dokładnie jak to jest z tymi olejami.Więc w serwiosie wlali mi 5w30 poniewaz jest to najbardziej optymalny olej do tego samochodu w naszym klimacie.Ponadto ford podobno olej ten nie uważa wcale za olej półsyntetyczny ,a jako olej syntetyczny (z tynm akurat nie wiem dlaczego tak jest, podobno olej ten posiada jakieś tam składniki z oleju syntetycznego czy coś tam i dlatego dorównuje olejom syntetycznym.Z tego co mi już się udało ustalić to wszystkie np. nowe mondea benzynowe od nowości chodzą na oleju 5w30.Więc wydaje mi się osobioście ,że chyba nie warto przepłacać za pełny syntetyk.