PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] CB-splitter



Bork
14-03-2006, 23:38
Witam

Planuję montaż CB (zgodnie z panującym zwyczajem Uniden520), ale chciałbym założyć antenę CB w miejsce radiowej i splitter - czy to jest dobre rozwiązanie - nie chcę zakłóceń w żadnym radiu i chcę normalnego zasięgu Cb (15 km) - czy jest to możliwe i jeżeli tak to jak powinna być antena - wiem że jak najdłuższa ale konkretnie - jaki model można tak zamontowć

Pozdrawiam

rc23
15-03-2006, 00:04
hmmm to złe wyjście o ile pamiętam z fizyki
chodzi o długość fali. Długości anteny są tak dobierane by rafić w długość fali radiowej. i tak jeśli fala ma długość załóżmy jednego metra to i antena musi mieć taką długość i to jest założenie optymalne, jednak stosuje się anteny o połowie długości w stosunku do fali(anteny półfalowe)
anteny o 1/4 długości(ćwierćfalowe) oraz ich wariacje
jak zatem chcesz anteną która ma np. 1.25m trafić w zakres fal ultrakrótkich? Według mnie jest to słabe rozwiązanie. Na pewno będą zakłócenia między odbiornikami. W momenie nadawania sygnał w odbiorniku radiowym będzie przytłumiony. Na 100% w odbiorniku radiowym wzrosną szumy.

bartim
15-03-2006, 00:41
Coto jest ten splitter?? coto za wynalazek nie lepij tka normalnie po prostacku antena radiowa w podsufitke a CB w miejsce radiowej> Werc tak ma i nie skarzył sie na zadne zakłucenia.

Graluu
15-03-2006, 00:47
hmmm to złe wyjście o ile pamiętam z fizyki
chodzi o długość fali.


hmmm, masz rację :)


żeby to działało normalnie to nie jest możliwe ( choć są pewne wyjątki, opierające się na pewnej duuużej zbieżności kilku czynników, ale na to bym specjalnie nie liczył ) - przy takim rozwiązaniu z czegoś musisz zrezygnować

Bork
15-03-2006, 01:16
No to wielkie dzięki- auto będzie wyglądać jak cywilny radiowóż ;-)))

3 anteny:
-radio
-CB
-komórka

No i jak to ładnie zmontować co???

Odp: splitter = po naszemu rozdzielacz sygnału

i jeszcze pytam:

jaka antena do CB ładnie pasuję i nie ma takiej wielkiej cewki....

Andy
15-03-2006, 01:20
Nie musi tak wyglądać Werc antenę od CB ma w miejscu radiowej, a radiową schowaną w podsufitce. I z tego co pisał jest cacy. :metal

werc
15-03-2006, 09:34
Ma, ma :) i nie narzeka - nie założysz anteny z duużą cewką - u mnie wstawiony jest LEM 120 cm jak na razie bez problemów - chociaż odbiór radiowy jakiś słabszy, co nie znaczy gorszy jakościowo, poprostu nie wyłapuje słabych sygnałów. :beer:

pawulon
15-03-2006, 18:15
A antene do telefonu możesz zastosować taką płaską klejoną do szyby od wewnątrz. Na zwenątrz nie ma po niej śladu. Ja we wszystkich autach takie miałem i byłem bardzo zadowolony.

sleep
17-03-2006, 10:10
President Indiana
http://www.president.com.pl/index.php?s=oferta:anteny&ps=1&model=indiana

waldezk
25-04-2006, 11:45
Panowie spliter a właściwie duplekser/diplekser tylko porządnie wykonany, wszystkie sekcje filtrów dolno- i górno- przepustowych powinny być porządnie zaekranowane, i odpowiednio zestrojone, te pseudo dipleksery do cb to jest tandeta rodem z komunistycznych chin.
Dipleksery stosuje np. policja w nieoznakowanych wozach, tylko że tam jako antena jest to zwykły bat od anteny radiowej, ale odpowiednio dopasowany obwodami LC, a w naszym przypadku była by to antena od CB, do której podłączone bylo by radio i CB

werc
25-04-2006, 13:18
Jakiś namiar? firma? koszt?

waldezk
25-04-2006, 14:27
hmmm namiar, nie mam pojecia kto teraz cos takiego robi, z polskich firm to robił RADMOR, nie wiem czy maja to w wolnej sprzedaży i po pierwsze czy jeszcze sie łącznością zajmują.

werc
25-04-2006, 14:36
nie mają :(
zresztą, za dużo zachodu - muszę coś innego pomodzić :))
chyba nawet wiem co....

waldezk
25-04-2006, 14:37
nie mają :(
zresztą, za dużo zachodu - muszę coś innego pomodzić :))
chyba nawet wiem co....
dzoniłeś do nich ??
bo wlazłem na ich stronę

werc
25-04-2006, 16:38
Pokombinuję coś z anteną radiową w wolnym czasie :metal
Nic seryjnego się nie nadaje - przynajmniej to co widziałem jak ci nie zwiekszy szumów to w najlepszym wypadku nic nie daje :wall:

waldezk
25-04-2006, 20:02
trzeba będzie odgrzebać stare schematy w takim razie i pomysleć coś samemu nad zrobieniem, dostęp do wobuloskopu będe chyba miał, to będzie można przetestować diplekser "home made".

Pseudokibic
20-05-2006, 11:58
No to wielkie dzięki- auto będzie wyglądać jak cywilny radiowóż ;-)))

3 anteny:
-radio
-CB
-komórka

No i jak to ładnie zmontować co???


U mnie jest podobnie, z tym, ze do uchwytu komorki uzywam adaptera (zestaw byl na Nokie wieksza, np. 6310 a ja mam mniejsza 6230i) przez ten adapter
(http://www.allegro.pl/item105212427_adapter_do_zestawu_cark_91_wawagsm.h tml) nie dziala antena od zestawu, tylko ta w telefonie. Wskutek tego woze antene GSM na dachu zupelnie niepotrzebnie. W zwiazku z tym pytanie - czy wywalic GSM i w istniejacy otwor w dachu wstawic CB? Czy moze polecicie jakies inne rozwiazanie

Pozdrawiam

Piotr