PDA

Zobacz pełną wersję : montaż anteny



voter
30-03-2006, 15:47
No to pierwsze pytanie tutaj :)

Czy w mondziaku można mocować antenę do relingów. Wiem że w fokusie można. Chodzi chyba o to czy relingi będą masować antenę.

:metal :beer:

Luca
30-03-2006, 16:00
Wydaje mi się, że raczej tak, parę MKI widziałem z tak założonymi antenkami. Zawsze można masą pociągnąć jakimś dodatkowym kabelkiem :satan: .
U mnie siedzi na klapie bagażnika i jest Ok.

:metal :beer: :bigok:

krzys-68
30-03-2006, 16:52
No to pierwsze pytanie tutaj :)

Czy w mondziaku można mocować antenę do relingów. Wiem że w fokusie można. Chodzi chyba o to czy relingi będą masować antenę.

:metal :beer:Nie wiem jak w sprawie montarzu,ale w temacie montażu anteny na relingu moge sie wypowiedzieć.Mondeo nie ma masy na relingu,wiec trzeba dodatkowo poprowadzić masę po przewodzie antenowym :metal

krzys125
30-03-2006, 18:39
No to pierwsze pytanie tutaj :)

Czy w mondziaku można mocować antenę do relingów. Wiem że w fokusie można. Chodzi chyba o to czy relingi będą masować antenę.

:metal :beer:Nie wiem jak w sprawie montarzu,ale w temacie montażu anteny na relingu moge sie wypowiedzieć.Mondeo nie ma masy na relingu,wiec trzeba dodatkowo poprowadzić masę po przewodzie antenowym :metal


nie wiem jak MK I i MK III, ale MK II napewno ma masę na relingu :terefere: :terefere: :terefere:
bo przynajmniej u mnie jest i wszystko bangla jak należy, a zadnym kabelkiem masy nie ciągnołem. :banan: :banan: :banan:

bary
30-03-2006, 21:17
Jak najlepiej to zrobić, żeby nie oszpecić auta.
Najlepiej zamontować antenę w tylnej części relingu, jak najbliżej klapy bagażnika.
Niestety będzie potrzebna przedłużka kabla bo w standardzie jest za krótki.
Kupić masę (plecionkę miedzianą) od silnika od Malucha, owinąć ją czarną izolacją, albo jakąś inna koszulką.
Jedna część do mocowania anteny, druga pod śrubę od bagażnika
i po robocie.
Miłego odbioru.

voter
30-03-2006, 22:29
Przepraszam z byki :pad: Niestety zdarzają mi się i to chyba często.

Będę jednak musiał znależć inne miejsce na montaż anteny. Dziura w dachu będzie chyba najlepszym rozwiązaniem. Gzieś z tyłu auta, po środku, będzie nawet nieźle wyglądać. Jakoś nie mam ochoty na ciągnięcie dodatkowych przewodów, ale dzięki za naświetlenie tematu.

gbear
30-03-2006, 22:51
Przepraszam z byki :pad: Niestety zdarzają mi się i to chyba często.

Będę jednak musiał znależć inne miejsce na montaż anteny. Dziura w dachu będzie chyba najlepszym rozwiązaniem. Gzieś z tyłu auta, po środku, będzie nawet nieźle wyglądać. Jakoś nie mam ochoty na ciągnięcie dodatkowych przewodów, ale dzięki za naświetlenie tematu.

Niezależnie gdzie zamontujesz, przygotuj się, że standarodowo dodawany kabel będzie niestety za krótki o jakies 30-50 cm. Moge się mylić, ale tak mi ostatnio jakoś w kombi wyszlo (passat, ale to podobne), a montowałem koledze na klapie.

Nie rób na połaczenia na beczce, tylko jak coś, pociągnij cały kabel od anteny do radia.

pzdr

gozma
30-03-2006, 23:11
Przepraszam z byki :pad: Niestety zdarzają mi się i to chyba często.

Będę jednak musiał znależć inne miejsce na montaż anteny. Dziura w dachu będzie chyba najlepszym rozwiązaniem. Gzieś z tyłu auta, po środku, będzie nawet nieźle wyglądać. Jakoś nie mam ochoty na ciągnięcie dodatkowych przewodów, ale dzięki za naświetlenie tematu.

Niezależnie gdzie zamontujesz, przygotuj się, że standarodowo dodawany kabel będzie niestety za krótki o jakies 30-50 cm. Moge się mylić, ale tak mi ostatnio jakoś w kombi wyszlo (passat, ale to podobne), a montowałem koledze na klapie.

Nie rób na połaczenia na beczce, tylko jak coś, pociągnij cały kabel od anteny do radia.

Koledze chodziło raczej o dodatkowy kabel w celu podciągnięcia masy do anteny w przypadku mocowania do relingów, a nie o to, że antenowy będzie za krótki.

Luca
30-03-2006, 23:31
Niezależnie gdzie zamontujesz, przygotuj się, że standarodowo dodawany kabel będzie niestety za krótki o jakies 30-50 cm. Moge się mylić ...

Możesz :satan: , a nawet powiem więcej - mylisz się :)
U mnie radyjko jest zamontowane na tunelu obok skrzyni biegów (przed fotelem kierowcy), antenka (Sirtel Santiago 600) na klapie bagażnika (z boku pod szybą, na uchwycie krawędziowym) i standardowy kabelek starczył z około 10 - 15 cm zapasem :banan: :banan: :banan: :banan:

Tak więc można, trzeba się tylko postarać :) .

:metal :beer: :bigok:

gbear
31-03-2006, 00:50
antenka (Sirtel Santiago 600) na klapie bagażnika (z boku pod szybą, na uchwycie krawędziowym) i standardowy kabelek starczył z około 10 - 15 cm zapasem :banan: :banan: :banan: :banan:

Tak więc można, trzeba się tylko postarać :) .

:metal :beer: :bigok:

nie ciesz sie tak - mi tez wystarczylo :banan: :satan:

ale wiem, że z długościami kabla róznie bywa. Dlatego lepiej dmuchac na zimne niz potem beczke montować na kablu :satan:


Gozma - wiem, ale nie moglem sie oprzec, żeby napisac. :) a tak poważniej, to skoro kolega bedzie montowal, to lepiej mu opowiedziec wszytkie czarne scenariusze. Nic chyba bardzie nie denerwuje niż ponowne wyciagania kabla spod swiezo zamontowanej tapicerki
:satan: :satan: :satan:

pzdr

voter
31-03-2006, 10:36
Czy to są duże straty sygnału jeśli połączy się gdzieś po drodze kabel od anteny ? Będę musiał pewnie przedłużyć kabel :zly: ponieważ chcę zamontować radyjko pod włącznikiem świateł czyli dosyć daleko.

Tylko wiąże się z tym jeszcze jeden problem. Jakoś nie pasuje mi gruszka po lewej stronie. Chciałbym mieć ją gdzieś koło lewarka zmiany biegów. Da się ten kabel jakoś przedłużyć ?

gbear
31-03-2006, 13:09
Czy to są duże straty sygnału jeśli połączy się gdzieś po drodze kabel od anteny ? Będę musiał pewnie przedłużyć kabel :zly: ponieważ chcę zamontować radyjko pod włącznikiem świateł czyli dosyć daleko.

Tylko wiąże się z tym jeszcze jeden problem. Jakoś nie pasuje mi gruszka po lewej stronie. Chciałbym mieć ją gdzieś koło lewarka zmiany biegów. Da się ten kabel jakoś przedłużyć ?

Różnie to bywa z tymi stratami. Niestety na to ci konkretnie nie odpowiem. Natomiast kabel od mikrofonu - można spróbować zrobić samemu nieco dłuższy, ale tego to powinno ci akurat wystarczyc :-)

pzdr

m3hoo
31-03-2006, 16:58
Kabla anteny nie przedłużaj - straty są spore - lepiej kupić dłuższy.
Ja mam antenę z tyłu, na dachu, radio pod włącznikiem świateł - na półeczce - i kabla starczyło (kabel oryginales w komplecie z Sirtelem Santiago).

krzys-68
01-04-2006, 09:34
standartowe 4-4,5 mb przewodu przy dluzszych antenach starcza na montaż anteny z tyła auta :metal

werc
02-04-2006, 17:50
Czy to są duże straty sygnału jeśli połączy się gdzieś po drodze kabel od anteny ? Będę musiał pewnie przedłużyć kabel :zly: ponieważ chcę zamontować radyjko pod włącznikiem świateł czyli dosyć daleko.
Generalnie w 99% anten (nie jakiegoś badziewia) powinno ci jeszcze zostać - gdyby jednak - kup standartową złączkę (skręcaną - nie na wcisk) i wszystko będzie OK


Tylko wiąże się z tym jeszcze jeden problem. Jakoś nie pasuje mi gruszka po lewej stronie. Chciałbym mieć ją gdzieś koło lewarka zmiany biegów. Da się ten kabel jakoś przedłużyć ?
Też tak mówiłem gdy zakładałem radio :)) dzisiaj nie wyobrażam sobie lepszego miejsca :metal to tylko kwestia paru przejechanych km. Powiem więcej - takie zamontowanie gruchy wydaje mi się bezpieczniejsze :bigok:
Możesz trochę poczytać tutaj (http://www.mondeoklubpolska.org/modules.php?name=News&file=article&sid=83&mode=&order=0&thold=0) (najlepiej ściągnąć pdf'a - tam masz zdjęcia :)

voter
02-04-2006, 19:56
A czy antena musi stać na dachu pionowo czy może być pochylona ?
Mondi ma jakieś 150 cm wysokości a mój wjazd do garażu 200 cm. Taka 50 cm antena to trochę mało, ale pochylona mogła by być dłuższa.

Jakie parametry anteny trzeba brać pod uwagę (oprócz długości) przed zakupem? Zysk, moc, a może częstotliwość strojenia ?

:beer: :beer: :beer:

krzys-68
02-04-2006, 23:55
A czy antena musi stać na dachu pionowo czy może być pochylona ?
Mondi ma jakieś 150 cm wysokości a mój wjazd do garażu 200 cm. Taka 50 cm antena to trochę mało, ale pochylona mogła by być dłuższa.

Jakie parametry anteny trzeba brać pod uwagę (oprócz długości) przed zakupem? Zysk, moc, a może częstotliwość strojenia ?

:beer: :beer: :beer:mozesz i pochylona antene wozić,ale najlepiej kup taką ktora bedzie na motylek przykrecana i wóczas ja opuścisz przed garazem.Ja mam co prawda opuszczoną non stop,ale zasieg spada,wec jak jade na dluzej to antenka idzie w pion :metal

SEZREP
03-04-2006, 23:00
Witam Wszystkich użytkowników CBradia dzis kolega dał mi do sprawdzenia jego stary sprzęt, z możliwością odkupienia go. I mam problem z montażem anteny w moim mondku. Prosze o podpowiedź w jaki sposób moge zmontować antene na relingu w MkI,jaki zastosować uchwyt aby nie robić dziury w dachu lub w klapie bagażnika. Bardzo mile widziane foto jeśli można oraz gdzie takie mocoawnie można kupić? :zaklopotanie:
Pozdrawiam Wszystkich SEZREP

Luca
03-04-2006, 23:14
Uchwyty wszelkiej maści - relingowe, krawędziowe itp. najczęściej można kupić w sklepach handlujących antenami, radyjkami i całą resztą "gratów" służących użytkownikom CB. U mnie antenka jest zamontowana na krawędzi tylnej klapy (pod szybą) i sprawuje się bardzo dobrze. Fotki przesłałem do Graluu, który obiecał przekazać je Oktanowi celem podwieszenia w dziale jako jedną z propozycji montażu. Wiem też, że są użytkownicy na naszym Forum, którzy zamontowali antenki na relingu - tutaj jest kwestia dobrego połączenia z masą. Poczekaj na odzew, a potem wybieraj najlepsze rozwiązanie :)

:metal :beer: :bigok:

SEZREP
03-04-2006, 23:22
Dzięki za podpowiedź jutro zobacze gdzieś za uchwytem i jak mi się uda to zrobie pare foto . Ach jeszcze musze zostawić troche kasy bo w piątek czeka mnie wymiana przedniej szyby :wall: .
Pozdrawiam SEZREP

Ari
04-04-2006, 11:01
Jakie parametry anteny trzeba brać pod uwagę (oprócz długości) przed zakupem? Zysk, moc, a może częstotliwość strojenia ?

:beer: :beer: :beer:

Te parametry ktore wymieniles to zwykle marketingowy bełkot :wall:
Najwazniejsze sa "walory elektryczne" antenki".
Dlatego biorac pod uwage to co napisales proponuje Ci antenke Lemm AT-1200 - optymalny kompromis dlugosci/parametrow i ceny duzo nizszej nicz podobny produkt Presidenta o zysku 6 Db wyssanym z palca.

werc
04-04-2006, 11:44
Mam LEMa 1200 po prawie roku eksploatacji jestem zadowolony, ale szczerze mówiąc teraz wolałbym ze 40 cm więcej :))
1200 ma jeszcze tą zaletę że po demontażu idealnie pasuje w poprzek MDO - możesz ją rzucić z tyłu na siedzenie lub do kufra nie "blokujac" miejsca :metal

Ari
04-04-2006, 13:46
Mam LEMa 1200 po prawie roku eksploatacji jestem zadowolony, ale szczerze mówiąc teraz wolałbym ze 40 cm więcej :))
1200 ma jeszcze tą zaletę że po demontażu idealnie pasuje w poprzek MDO - możesz ją rzucić z tyłu na siedzenie lub do kufra nie "blokujac" miejsca :metal

to chyba raczej na psyche bardziej dziala, aczkolwiek faktycznie zmieniajac swoja na Lemm'a turbo 2001 o dlougosci 2 m roznica byla ogromna
Ja co prawda w Astrze uzywam AT-1500 obecnie, ale jej nie demontuje.
Cewke do glowki przykrecilem normalna nakretka i wyciagam na noc samego bata ktory nie jest skrecony na maxa, ale tez nie wypadnie podczas jazdy. Bat "wchodzi" do konca w cewke :satan: a antena byla wczesniej strojona dlugoscia wiec nic sie przez to nie rozstroi. Sama cewka pozostawiona w miescie czy tez na noc pod blokiem nie wzbudza zadnego zainteresowania i nie rzuca sie przedewszystkim w oczy.Zreszta, nakretka zasniedziala/zardzewiala tak ze sam pewnie bede mial problem z odkreceniem. A no i jeszcze jedno: sama cewka nie przeszkadza w ogloe na mujni automatycznej :metal

voter
04-04-2006, 14:15
Dzięki wszystkim za podpowiedzi. :pad: Temat mam dość mocno naświetlony.
Teraz zostało tylko najmniej przyjemne - wyłożenie kaski :(
Jak zainstaluje to podzielę się wrażeniami

:bigok: :beer: :beer: :beer: :bigok: