• Wymiana termostatu mkI (mkII)

  Zimno w samochodzie? Wskazówka temperatury ledwo drgnie w górę, mimo iż przejachane już kilkanaście kilometrów? Jeśli czeka Cię wymiana termostatu, zrobisz to samodzielnie, po lekturze tego artykułu.

  Co potrzeba do wymiany termostatu mkI (mkII)
  1 Klucz żabka
  2 Grzechotka 8 z przedłużką

  Aby wymienic termostat należy jako punkt 1 odkręcić korek w zbiorniku wyrównawczym, aby wyrównać ciśnienie z układzie chłodzenia.

  Natępnie zlać płyn chłodzący z układu chłodzenia – MK1 – śruba na dole chłodnicy – MK2 – śruba zabudaowana – albo odkęcamy zasłone pod zderzakiem, albo ściągamy wąż układu chłodzącego jak na zdjęciu. Proponuje nie robic tego przy gorącym silniku.

  Termostat przymocowany jest za pomocą 4 śrub 10mm po prawej stronie (patrzac od strony chłodnicy) zaraz przed aparatem zapłonowym. W wersji MK1 trzeba wymontować jeszcze rezonator powietrza.

  Jak już wcześniej zauważyłem aby wymienić sam termostat nie trzeba odkręcać go do bloku silnika. Odczepiamy górny, wąski wąż prowadzący do zbiornika wyrównawczego.


  Następnie ściągamy grubszy wąż

  Teraz możemy odkręcić 3 śruby mocujące pokrywę termostatu

  Termostat mozemy wyciagnac palcami, oczywiscie jak poczekaliśmy uprzednio ze spadkiem temperatury
  Termostat dostajemy oryginalny od razu z uszczelka. Zamontowanie w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy, że przy ponownym napełnianiu płynem układu chłodzącego nie prezlewać ponad MAX. Odpalić motor a nastepnie dolać po tym, jak poziom spadł poniżej oznacznika MIN na pojemniku cieczy chłodzącej. W MK2 nie trzeba specjalnie odpowietrzać układu – uklad odpowietrzy się automatycznie. Nie zapomnijmy przy tym otworzyć ogrzewania na maksa – wtedy ciecz dotrze do wszystkich węży i wymiennika ciepła.
  Jak widzicie sprawa jest prosta i dokonać tej naprawy może każdy, kto potrafi odkręcać śruby.
 • Partnerzy  Sklep z częściami samochodowymi

  http://www.oilcenter.pl/
  http://www.wikar.pl/ http://www.rezulteo-opony.pl/
 • Kluby zaprzyjaźnione

  Focus Klub Polska Fiesta Klub Polska Ford Escort FanKlub Polska
 • Warto odwiedzić


  Polska Jazda  Grupa Image

  MKP na Facebook

  Mondeo Tube

  Mondeo Bowling

  Mondeo Nasza Klasa