• Wymiana łożyska w przednim kole Mondeo MkIII

  Chciałbym się z z wami podzielić wskazówkami odnośnie wymiany łożyska w Mondziaku MKIII.

  Nadmienię, iż procedura wymiany jest bardzo podobna jak ta opisana przez fuel111.

  W przeciwieństwie do fuel111 niestety nie byłem wyposażony w tak profesjonalne narzędzia do wybijania/wprasowywania łożyska, lecz wykonałem tą wymianę „domowym” sposobem z małą pomocą warsztatu samochodowego, w którym osadzono łożysko w zwrotnicy praską hydrauliczną.

  Nie będę się rozpisywał jakie występują objawy padania łożyska, ponieważ ogrom takich informacji można znaleźć na forum, lecz nadmienię iż u mnie wyczuwalne były luzy w kole oraz nasilający hałas podczas skrętu w lewo. Łożysko wymieniane było z lewej strony.

  A wiec po kolei:

  Poluzowujemy nakrętkę piasty koła – klucz 32 mm.

  Uwaga! Jeżeli macie alufelgi polecałbym wcześniej założenie koła zapasowego aby w razie omsknięca klucza jej nie porysować.

  Następnie poluzowujemy nakrętki koła i podnosimy lewarkiem lub żabką auto. Oczywiście zabezpieczamy tylne koła klinami.  Ściągamy koło. Spryskujemy wszystkie połączenia śrubowe, króre chcemy odkręcić wraz z zamocowaniem amortyzatora w zwrotnicy preparatem typu WD-40.  W trakcie gdy WD-40 będzie penetrował miejsca które chcemy odkręcić, rozkręcamy 2 śruby mocujące zacisk hamulcowy oraz demontujemy tarcze. Tarczę z zaciskiem podwieszamy lub kładziemy w moim przypadku na doniczce :-) aby przewody elastyczne nie były napięte. Następnie demontujemy mocowania przewodów hamulcowych oraz górne mocowanie łącznika stabilizatora od kolumny zawieszenia – oznaczone strzałkami. Odłączamy złączkę przewodu czujnika ABS’u z zwrotnicy.  Wybijamy końcówkę drążka kierowniczego, wykręcamy śrubę mocującą amortyzator oraz sworzeń wahacza w zwrotnicy.

  Poluzowujemy o 5 obrotów nakętke mocowania tłoczyska amortyzatora w kielichu unieruchamiając go kluczem imbusowym.  Podpieramy ramę zawieszenia przedniego podnośnikiem, rozkręcamy śruby mocujące ramę na długość ok. 2 cm. (klucz 10mm oraz 21 lub 22mm)  Po poluzowaniu śrub mocujących ramę, opuszczamy ramę co umożliwi nam demontaż sworznia wahacza z zwrotnicy bez uszkadzania tulei. Po wyjęciu sworznia wybijamy przegub oraz przechodzimy do wyjęcia amortyzatora z zwrotnicy.
  Odkręcamy czujnik ABS’u z zwrotnicy oraz przystępujemy do wybicia piasty.
  Niestety z powodu nie wystarczającego zaplecza warsztatowego :-) do podparcia zwrotnicy użyłem cegieł, które jak widać będzie na następnym zdjęciu nie wytrzymały próby czasu…….

  Pamiętajmy iż każdy demontaż łożyska powoduje jego zniszczenie ponieważ jest to łożysko dwurzędowe o dzielonej bieżni wewnętrznej!!!

  Do wybicia piasty z zwrotnicy użyłem nasadki dopasowanej do średnicy czopa piasty. Na piaście pozostanie wewnętrzna bieżnia łożyska - którą trzeba zdjąć ściągaczem do łożysk.  Wybijamy bieżenie zewnętrzną łożyska z zwrotnicy. Do tego celu najlepiej użyć tulejki dotoczonej na wymiar.
  Niestety nie posiadam zdjęć montażu nowego łożyska w zwrotnicy - zawsze brakuje jednej wolnej ręki …. więc ograniczę się jedynie do opisu.

  Oczyszczamy siedzenie łożyska w zwrotnicy, czop piasty oraz lekko smarujemy powierzchnie, w której ma być osadzone łożysko i wprasowujemy łożysko do zwrotnicy na prasce. (tulejką przez bieżnie zewnętrzną).

  Uwaga!! Łożysko należy zamocować w zwrotnicy pierścieniem magnetycznym (zaznaczony na zdjęciu poniżej) od strony przegubu, jeżeli tak nie zrobimy nie będzie działał czujnik ABS’u.  Wprasowujemy piastę (podkładając tulejkę pod bieżenie wewnętrzną, aby nie zniszczyć łożyska).

  Przykręcamy czujnik ABS do zwrotnicy oraz zaczynamy składać wszystko w odwrotnej kolejności, czyli zamocowujemy amortyzator, przegub (smarujemy wieloklin przegubu smarem oraz nakręcamy nakrętkę – jest w zestawie z łożyskiem), sworzeń wahacza oraz końcówkę drążka kierowniczego do zwrotnicy. Skręcamy ramę zawieszenia, łącznik stabilizatora, tarczę hamulcową z zaciskiem, podłączamy przewód ABS’u oraz wstępnie dokręcamy nakrętkę piasty.  Zakładamy koło, przykręcamy śruby i opuszczamy samochód. Nakrętkę piasty należy dokręcić momentem 290 Nm. Nie należy przekraczać tej wartości ponieważ w niedługim czasie będziemy musieli ponownie wymieniać łożysko.

  A teraz tylko test na drodze szybkiego ruchu w celu sprawdzenia czy wszystkie niechciane dźwięki umilkły .. oraz wizyta w warsztacie samochodowym celu sprawdzenia zbieżności.

  powodzenia

  tebex
  Komentarze 3 Komentarze
  1. Awatar sly_PL
   sly_PL -
   Sciagnąłem zwrotnice bez obniżania prowadnic na głównych śrubach ramy i przez to nie trzeba było ponownej zbieżności robić. Potrzeba tylko dwóch ludzi i łoma do naciśnięcia wahacza ( nie uszkadza to niczego i nie trzeba jakoś super mocno naciskać na wahacz).
  1. Awatar AKuba
   AKuba -
   "Wprasowujemy piastę (podkładając tulejkę pod bieżenie wewnętrzną, aby nie zniszczyć łożyska)."


   WEWNĘTRZNĄ?
  1. Awatar Racuch
   Racuch -
   Cytat Zamieszczone przez AKuba Zobacz posta
   WEWNĘTRZNĄ?
   No jak wprasowujesz piastę w łożysko to podkładasz tulejkę pod bieżnię wewnętrzną, żeby nie zniszczyć łożyska, a jak wprasowujesz łożysko w zwrotnicę to przykładasz tuleję do bieżni zewnętrznej
 • Partnerzy  Sklep z częściami samochodowymi

  http://www.oilcenter.pl/
  http://www.wikar.pl/ http://www.rezulteo-opony.pl/
 • Kluby zaprzyjaźnione

  Focus Klub Polska Fiesta Klub Polska Ford Escort FanKlub Polska
 • Warto odwiedzić


  Polska Jazda  Grupa Image

  MKP na Facebook

  Mondeo Tube

  Mondeo Bowling

  Mondeo Nasza Klasa