+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    Niedzielny kierowca Awatar Fietkus
    Imię
    Jakub
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Opis
    MONDEO MK3 1,8l 125KM, było a jest MK4 2,0 TDCI
    Od
    12 Nov 2010
    Mieszka w
    Stalowa Wola

    Cool MK3 Wymiana Klapek opis co i jak było u mnie:)

    Witam jak już wspomniałem w ostatnim okresie czasu dokonałem zakupu Klapek w sklepie internetowym FORD-a (www.ford.sklep.pl), wraz z uszczelkami

    Trochę brudnawy silnik ale grunt że prace zacząć trzeba:
    1. Najpierw odkręcamy pokrywę filtra powietrza potem zdejmujemy rurę do przepustnicy oraz tę odmy w celu późniejszego umycia przed założeniem.



    2. Potem zdejmujemy wiązkę elektryczną biegnąca nad kolektorem a sięgającą aż w okolice za cewką, odcinając przy tym wszystkie uchwyty, opaski które tę wiązkę trzymają. (najlepiej oznaczyć sobie która gdzie idzie np paskami lakieru bądź jakoś inaczej gdyby ktoś ma tendencje do zapominania) ps. wiązka intuicyjnie ułoży się pod gniazda do których ma być wpięta.


    3. Potem odkręcamy przepustnicę uprzednio zdejmując linkę cięgna.
    linkę zdejmuje się bardzo łatwo przekręcamy ją do siebie zgodnie ze wskazówkami zegara a potem przez rozcięcie w uchwycie wyjmujemy linkę, kładziemy na bok w kierunku lewej lampy.



    tu widać którędy dopuszczane są spaliny do kolektora dolotowego.

    4. Tam za przepustnica jest wpięty przewód chyba odpowietrzenie serwa hamulcowego które należy wyjąć w ten sposób, że pierścień pod końcówka węża dociskamy w dół a wąż ciągniemy ku górze i łatwo wychodzi (ja się trochę na siłowałem zanim wyczaiłem jak to wyjąć)
    5. Dla sprawniejszego i wygodniejszego odkręcania kolektora odkręcamy krokowca i ramie na którym założona była linka od gazu.


    6. Dalej dla ułatwienia odkręcamy zawór podciśnienia delikatnie dużym śrubokrętem zdejmując jego ramię z kulki na cięgnie od klapek.
    7. Tak jak jeden z naszych kolegów na forum wspomniał, Kolektor dolotowy przykręcony jest na 8 śrub, które ciężko siedzą na swoich miejscach.
    Tu widać gdzie są one umieszczone:

    8. Trzy pierwsze śruby są łatwo widoczne i dostęp do nich jest dosyć prosty od góry, ale klucz "10" należy wkładać od przodu żeby wszedł czołowo na śrubę.

    Czwarta śruba jest po prawej stronie za uprzednio odkręconym zaworem podciśnienia.

    Piąta znajduje się na środku i trzeba po na sięgnąć kluczem z przedłużeniem pomiędzy środkowymi żeberkami kolektora. (jesli po wykręceniu spadnie nie martw się wyjmiesz ją jak odkręcisz cały kolektor.

    Szósta śruba znajduje się w lewym dolnym rogu kolektora tj zaraz za pompą od wspomagania. (dostać się tam można z nasadką i przedłużką 12cm ale klucz już można założyć osobno gdy już założymy nasadkę na śrubę bo inaczej się nie mieści a inna przedłużka którą miałem była za długa i przeszkadzała wówczas obudowa wentylatora.

    Siódma śruba jest po prawej stronie dobrze widoczna po odkręceniu przepustnicy co już pewnie zauważyliśmy.

    Ósma śruba (najciekawsza, jeśli nie stoisz na kanale lub podnośniku lepiej pod windować auto od strony pasażera na podnośniku samochodowym, z zaciągniętym ręcznym i wbitym biegiem) dostępna jest i od góry i od dołu ale ja jak już jeden z kolegów wspomniał dostać się do niej od spodu ja miałem utrudniony dostęp bo musiałem demontować osłonę silnika i przez nią własnie ją odkręcić. OD spodu również trzeba się namęczyć obiema rękami bo przeszkadza wąż od chłodzenia i wiązka elektryczna.

    Po odkręceniu wszystkich śrub możemy wyjmować kolektor najpierw odciągamy go do siebie gdyż trzyma się on jeszcze na pozycjonujących go trzpieniach a potem do góry pomału.

    I tak to u mnie wyglądało:





    Ja z uwagi na fakt, iż klapki mam w doskonałym stanie nie wymieniałem ich jak i nie wymieniałem uszczelek. Dokonałem kompleksowego mycia wszystkiego co plastikowe po przednim odkręceniu tego co elektroniczne.



    Zważywszy na fakt iż miałem dobry dostęp by coś jeszcze odkręcić odkręciłem EGR-a którego również wyczyściłem (przy odkręcaniu pierwsza śruba odkręca się łatwo ale drugą tylko zrywamy małą grzechotką a potem samą nasadka odkręcamy w palcach bo inaczej się nie da), przy odkręcaniu EGR-a zaopatrujemy się w śrubę 6mm albo duży śrubokręt gwiazdkowy którym tamujemy wypływanie płynu chłodzącego z wężyka który odpinamy od EGR-u.




    Gdy już sobie wszystko wyczyściłem to dokonałem wymiany przewodów podciśnienia które były przy kolektorze oraz pozostałych. poszło mi go niecały 1 metr.

    A tak to wyglądało po demontażu kolektora. (napsikane są miejsca w które wkręcane są śruby mocujące kolektor - smar miedziowy w sprayu)









    A tak wygląda kolektor po przykręcaniu już niektórych rzeczy



    No i prawie punkt początkowy:



    To by było tyle ode mnie dziękuje za uwagę

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Mzzyku ; 08-01-2013 o 11:04

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Kursant Awatar sebaq
    Opis
    MK3 1.8 PB
    Od
    11 Mar 2013
    Mieszka w
    Poznań/Koziegłowy
    Fajny tutek, niebawem skorzystam Tak tylko zapytam - czy wskazane jest używanie miedzi na gwinty w głowicy? Bo głowica jest chyba z jakiegoś stopu aluminium.

  4. #3
    Niedzielny kierowca Awatar Fietkus
    Imię
    Jakub
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Opis
    MONDEO MK3 1,8l 125KM, było a jest MK4 2,0 TDCI
    Od
    12 Nov 2010
    Mieszka w
    Stalowa Wola
    klapki mogłem odać do sklepu takze już ich nie mam ale kupowałem w zaprzyjaźnionym sklepie z MKP tj.ford.sklep.pl
    co do tej miedzi to nie do końsa tam jest miedź tylko taki jak tawot w sprayu. aż sprawdzę dokładnie jak znajdę tę puszkę.

  5. #4
    Pogromca zakrętów Awatar danielWr
    Imię
    Daniel
    Model
    Mondeo MKIV,Focus MK2,Czarna Strzała bez dachu
    Silnik
    2.0+1.6+1.6=345KM
    Od
    08 Jun 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Straszny syf w kolektorze masz z EGR. Ile ci oleju wciąga ?

    Mogłeś też zaworek separatora jeszcze wyczyścić.

    Budę widzę masz przed liftowa, klapki masz wymienione na nowszego typu.
    Ostatnio edytowane przez danielWr ; 11-04-2013 o 10:38

  6. #5
    Kursant
    Opis
    mondeo mk3 2.0 PB+LPG
    Od
    25 Dec 2012
    Mieszka w
    Lublin
    ja mam pytanie odnośnie wiązki przewodów biegnacej nad kolektorem, dwa razy już wyjmowałem kolektor jednak nigdy jej nie zdjąłem całkowicie tylko gimnastykowałem sie żeby wyjąć kolektor odciągając ją na bok.
    Przeciąłeś przewody i ją wyjąłeś czy jakiś masz inny patent?

  7. #6
    Niedzielny kierowca Awatar Fietkus
    Imię
    Jakub
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Opis
    MONDEO MK3 1,8l 125KM, było a jest MK4 2,0 TDCI
    Od
    12 Nov 2010
    Mieszka w
    Stalowa Wola
    Cytat Zamieszczone przez danielWr Zobacz posta
    Straszny syf w kolektorze masz z EGR. Ile ci oleju wciąga ?
    1l na około 1000km

    ---------- Post added at 07:51 ---------- Previous post was at 07:51 ----------

    Cytat Zamieszczone przez danielWr Zobacz posta
    Mogłeś też zaworek separatora jeszcze wyczyścić.
    wiem właśnie się dowiedziałem po umieszczeniu tego jak to bylło u mnie

    ---------- Post added at 07:52 ---------- Previous post was at 07:51 ----------

    Cytat Zamieszczone przez danielWr Zobacz posta
    klapki masz wymienione na nowszego typu.
    własnie przy wymianie przyuważyłkem ze są już tam nowsze klapki założone no ale dobrze ze juz ktoś to zrobił tylko ten EGR mnie wkurza i musze go wyczyścić.

    ---------- Post added at 07:54 ---------- Previous post was at 07:52 ----------

    Cytat Zamieszczone przez duzeM Zobacz posta
    ja mam pytanie odnośnie wiązki przewodów biegnacej nad kolektorem, dwa razy już wyjmowałem kolektor jednak nigdy jej nie zdjąłem całkowicie tylko gimnastykowałem sie żeby wyjąć kolektor odciągając ją na bok.
    Przeciąłeś przewody i ją wyjąłeś czy jakiś masz inny patent?
    otóż najpierw odpinasz wszystkie wtyczki biegnące tą wiązką a potem elegancko wyjmujesz i odkładasz na bok odcinajac przy tym mocowania wiązki ja miałem już założone na opaski zaciskowe które potem dałem nowe. ot tak cała filozofia na tym polega.

  8. #7
    Pogromca zakrętów Awatar danielWr
    Imię
    Daniel
    Model
    Mondeo MKIV,Focus MK2,Czarna Strzała bez dachu
    Silnik
    2.0+1.6+1.6=345KM
    Od
    08 Jun 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Cytat Zamieszczone przez Fietkus Zobacz posta
    tylko ten EGR mnie wkurza i musze go wyczyścić.
    Czyszczenie pomoże na chwile. Patrząc na to co masz w kolektorze, szybko będzie się zabijał nagarem.

  9. #8
    Niedzielny kierowca Awatar Fietkus
    Imię
    Jakub
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Opis
    MONDEO MK3 1,8l 125KM, było a jest MK4 2,0 TDCI
    Od
    12 Nov 2010
    Mieszka w
    Stalowa Wola
    w pierony jasne już nie daję rady z tym autem. no ale nic w najbliższym czasie może coś wymyslę czyszczenie długo nie zajmie a pomoże na jakiś czas.

Podobne wątki

  1. [MkI] Wymiana sprzęgła - opis
    By piotrek80 in forum HOWTOs
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 21-02-2015, 20:08
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-04-2011, 23:18
  3. [Duratec]Wymiana klapek w kolektorze & dzwignei sterujac
    By danielWr in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-11-2009, 21:05

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów