+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Mistrz pobocza Awatar Mortal_Kombat
    Opis
    Mondeo 1.8 125KM + eLPeGie
    Od
    18 Dec 2009
    Mieszka w
    B-stok

    Mondeo mk3 wymiana sztywnych tylnych przewodów hamulcowych na miedziane

    W związku z tym, że przewody w moim mondku zardzewiały w okolicy prawego tylnego koła, to wolałem nie czekać aż się rozlecą i wymieniłem
    na miedziane. Gotowe przewody z końcówkami dedykowane do Mondeo mk3 kupiłem w tej firmie http://allegro.pl/show_user.php?uid=7258728.
    Tylne przewody składają się z dwóch odcinków:
    1. centralnego od pompy abs, kończy się przed zbiornikiem paliwa
    2. tylnego
    Narzędzia potrzebne do wymiana klucze 11,13,17 , najprostsza giętarka do przewodów hamulcowych, długi płaski śrubokręt,
    szczypce do przecinania kabli, plastikowe opaski zaciskowe, rękawice gumowe, ponieważ trochę płynu się poleje.

    Wymiana:
    1. zaczynamy od rozprostowania przewodów, które otrzymamy zwinięte
    2. na pierwszy ogień idą do wymiany odcinki centralne, nowe odcinki centralne zatykamy na końcu by nie wyciekał płyn hamulcowy po ich
    podłączeniu do pompy abs. Ja do zatkania kupiłem w sklepie kawałek przewodu gumowego. Ucinamy jego krótki kawałem i zakładamy na przewód,
    w drugi koniec wkręcamy śrubkę. Dodatkowo zaklejamy końcówki wszystkich przewodów taśmą by się nie ubrudziły. Mamy przewody gotowe do
    montażu
    2. odkręcamy zbiorniczek z płynem hamulcowym
    3. od dołu patrzymy którędy idą przewody do komory silnika i od razy demontujemy je z plastikowych mocować, podważamy płaskim śrubokrętem
    i powinny powyskakiwać
    4. bierzemy nowe przewody centralne i wprowadzamy je dołem do komory silnika, drogą którą idą stare przewody, na razie giętarka nam się
    nie przyda i trzeba je na bieżąco podginać rękami
    5. z pompy abs wychodzą krótkie przewody do których będziemy podłączali nowe, tutaj potrzebne są płaskie klucze 11 i 13, za ich
    pomocą odkręcamy od nich stare przewody i podłączamy nowe, tutaj należy zwrócić uwagę który jest lewy, który prawy bo różnią się długością.
    Przyda się pomoc drugiej osoby, jedna podaje i przytrzymuje przewód od dołu, a druga skręca od góry
    6. po ich skręceniu zaczynamy układanie i mocowanie w zaczepach, cały ten odcinek powyginałem ręcznie. Nie ma co się bać ich wyginania,
    nie tak łatwo je załamać, chyba że ktoś będzie chciał zrobić zagięcie 90stopni o promieniu 2cm
    7. w okolicy tylnego koła mamy plastikową osłonę, którą musimy zdemontować, pod nią mamy łączenie centralnych i tylnych przewód, ponownie
    potrzebujemy klucze 11 i 13, za ich pomocą rozłączamy przewody, stare centralne odcinki można już wywalić
    8. zdejmujemy tylne koła, bierzemy klucze 11 i 17 rozkręcamy łączenie przewodu elastycznego z przewodem sztywnym, wyjmujemy przewody
    z zaczepów plastikowych, przecinamy je pod belką gdzieś w połowie lub jak nie wychodzi w kolejnych miejscach gdzie się klinuje
    9. tutaj przyda się giętarka, kopiujemy odcinki końcowe oryginalnych przewodów, które wychodzą w nadkolach
    10. wsadzamy przewody od nadkola i prowadzimy pod belką. By poprowadzić oryginalnie jak było w fabryce, należy wcześniej zdemontować belkę.
    Ja poprowadziłem bez zdejmowania, w tej sytuacji musiałem coś zrobić z nadmiarem przewodu więc po drodze wygiąłem parę zawijasów. Końcówkę
    dogiąć giętarką, aby ładnie się schodziła z końcem przewodu centralnego
    11. zdejmujemy zatyczkę z przewodu centralnego i skręcamy z tylnym, klucze 11 i 13, przewód pod belką pomocowałem opaskami plastikowymi do
    przewodów wychodzących z baku. Dodatkowo można pociąć gumowy przewód do lpg 6mm na kawałki, ponacinać wzdłuż i pozakładać na przewód w miejscach,
    w których może obijać się o podwozie.
    12. odpowietrzamy cały układ zaczynając od tylnego prawego koło a, potem tylne lewe, przednie prawe i lewe. Przy okazji można
    zrobić wymianę płynu hamulcowego na nowy, dla mnie 1 litr wystarczył

    Podczas skręcania przewodów wycieka płyn, więc należy sprawdzać stan w zbiorniczku, aby nie było tam sucho, bo można zapowietrzyć pompę abs. Połączenia przewodów nie skręcałem na maksa z uwagi że są miedziane, ale do mocnego oporu. Po całym zabiegu wszystko sprawdziłem czy gdzieś nie kapie. Po pierwszej jeździe sprawdziłem czy nie ubywa płynu, jeszcze raz po paru dniach dla upewnienia się czy wszystko jest szczelne. Wymiana nie jest trudna, ale pracochłonna, mi z pomocą chwilową drugiej osoby zajęło z 9 godzin. Robiłem to pierwszy raz i sam musiałem wszystko na bieżąco kombinować.





    Ostatnio edytowane przez Mortal_Kombat ; 23-06-2013 o 17:20

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Pogromca zakrętów Awatar 1olek
    Opis
    MKII 2.5 Ghia Kombi '97, MKIII 1.8 ZETEC Sedan '02
    Od
    23 Mar 2008
    Mieszka w
    Dublin
    Cytat Zamieszczone przez Mortal_Kombat Zobacz posta
    bo można zapowietrzyć pompę abs
    nie ma sie tym co absolutnie przejmowac, odpowietrzy sie razem z odpowietrzaniem nowych przewodow Sprawdzone bo ja zmienilem instalujac ESP

    Fajna fotorelacja, tez mnie to czeka, a do sierpnia musze to zrobic bo przegladu nie przejdzie Niestety bede musial zwalic belke bo mocowanie na opaski tutaj nie przejdzie, musi byc jak bylo fabrycznie lub jak robie swoja droga to sa nawet ustalenia co ile cm rurka musi byc przyczepiona (przynitowana lub przykrecona) do nadwozia
    Ostatnio edytowane przez 1olek ; 29-06-2013 o 23:22

  4. #3
    Mistrz pobocza Awatar Mortal_Kombat
    Opis
    Mondeo 1.8 125KM + eLPeGie
    Od
    18 Dec 2009
    Mieszka w
    B-stok
    Cytat Zamieszczone przez 1olek Zobacz posta
    nie ma sie tym co absolutnie przejmowac, odpowietrzy sie razem z odpowietrzaniem nowych przewodow Sprawdzone bo ja zmienilem instalujac ESP
    Dobrze wiedzieć na przyszłość, gdzieś przeczytałem, że jak się zapowietrzy pompę abs to trzeba jechać do serwisu odpowietrzać

    Cytat Zamieszczone przez 1olek Zobacz posta
    Fajna fotorelacja, tez mnie to czeka, a do sierpnia musze to zrobic bo przegladu nie przejdzie Niestety bede musial zwalic belke bo mocowanie na opaski tutaj nie przejdzie, musi byc jak bylo fabrycznie lub jak robie swoja droga to sa nawet ustalenia co ile cm rurka musi byc przyczepiona (przynitowana lub przykrecona) do nadwozia
    Zrzucenie belki czasu zajmie trochę więcej , ale za to ułatwi montaż przewodów i nie będziesz musiał nitować

  5. #4
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    3.0 ST220 226 KM
    Od
    05 Oct 2014
    Mieszka w
    Będzin
    Mam zamiar w najbliższym czasie, wymienić przewody hamulcowe, jako przy okazji remontu tylnego zawieszenia. Zastanawia mnie jednak jedna rzecz, szukając na allegro gotowych przewodów, wszędzie widnieje informacja, że przewody są do mondeo III z lat 2000-2004. Czy w ST220 po pierwszym liftingu przewody są takie same jak w pozostałych wersjach ? czy sedan i hatchback mają te same długości przewodów ? No i co ważniejsze, czy końcówki są takie same jak reszcie modeli ? Przewody chyba kupię w całości i sam będę zaprawiał, nie chciał bym jednak, by pewnego sobotniego popołudnia okazało się, że utknąłem z robotą, bo mam złe końcówki. Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/przewody-hamulcowe...715367201.html czy dane podane przez sprzedającego w tabeli są prawdziwe ? i co to za nazwy złączek ?

  6. #5
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.5 170 KM
    Od
    17 Sep 2014
    Mieszka w
    Kuklówka
    Krótkie pytanie:

    Z ilu elementów składa się komplet sztywnych przewodów tył? HB 2005FL
    Bo znalazłem dwie aukcje i są albo 2, albo 3 częściowe.
    Pilne, bo mi przeglądu nie podbili W sumie dobrze, się stało, bo niespodziankę mógłbym mieć nieciekawą.....
    >> Palio <<

    Jest: Mondeo MKIII Liftback 2,5v6; Mondeo MKIII Ghia Kombi 2,0 TDCI , Windstar MKII 3,8v6 Sel Van
    Było: Taunus M17 1,7v4 Sedan; Granada 2,0---> 2,3v6 Ghia Kombi; Granada 2,3v6 Gl Sedan; Granada 2,8iv6 Ghia Sedan; Transit MKI 1,7v4---> 2,8iv6, Explorer MKI 4,0v6; Scorpio MKI 2,9v24 Kombi 2szt; Scorpio MKII 2,9v6 2 szt Kombi; Mondeo MKI 1,6 Gl Kombi1.

  7. #6
    Mistrz pobocza Awatar Paker
    Model
    MK IV
    Silnik
    2.0 145 KM
    Opis
    MkIV, MkIII, MKII
    Od
    19 Oct 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Odgrzeje trochę temat.Ja potrzebuję wymienić u siebie HB 2001r przewody bo zauważyłem że się zaczynają pocić i są trochę zardzewiałe.Pytanie brzmi ile metrów trzeba byłoby kupić łączeń itp.Mowa o wymianie przodu i tyłu

  8. #7
    Zielony listek Awatar musiu
    Imię
    Paweł
    Model
    Mk3 12.2005
    Silnik
    1.8 125 KM
    Od
    10 Jan 2017
    Mieszka w
    Kraków
    Świetna instrukcja, dzieki!
    Masz może zdjęcia, bo stare linki wygasły.

    Czy ktoś wie czy po 09.2004 przewody stalowe się jakoś zmieniały czy są takie same 2000-2007 ?
    Pytam bo czeka mnie wymiana na miedziane, i np te są opisane jako 2000-2007 https://allegro.pl/oferta/przewody-h...-07-7127231052
    a te jako 2000-2004 https://allegro.pl/oferta/ford-przew...bi-7494819284( u tych dopytywałem u sprzedawcy i generalnie powiedziano mi,że we wszystkich katalogach dlugości przewodów są opisane do 2004, i że nie dają gwarancji, że będzie pasowało.

    Ktoś wie jak jest w rzeczywistości?
    był '98 Mk2 1.8TD w sedanie, jest '06 Mk3 1.8Pb w kombiaczu

  9. #8
    Mistrz pobocza Awatar MikiS93
    Imię
    Mikołaj
    Model
    MKIII
    Silnik
    V6 2.5 170KM
    Opis
    2001 Ghia
    Od
    23 Aug 2011
    Mieszka w
    Elbląg
    Miedziany z metra cięty. Niby miedź się utlenia ale w tych rocznikach już do końca auta starczy. Są giętkie wiec można dowolnie modelować


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  10. #9
    Niedzielny kierowca Awatar jawa196
    Imię
    Marcin
    Model
    MKII & MKIV
    Silnik
    Endura DE i Duratec 2.0
    Opis
    White Kombi 97'& Silver Kombi 07
    Od
    06 Feb 2013
    Mieszka w
    Poddębice
    Ostatnio też przerabiałem ten temat.
    U mnie przewody zgniły na zagięciu w okolicach zbiornika.
    Nie bawiłem się w ciągnięcie całkowicie nowego przewodu tylko gdzieś w połowie auta założyłem takie "łączniki" do przewodów, bardzo fajna sprawa.
    Ja ominąłem przewód, który jest między długim przewodem a tym króciutkim sztywnym (bezsensownie wg mnie on tam jest dołożony).
    Jeżeli będziesz kupował jakieś uniwersalne przewody to będziesz musiał kupić taką łączkę żeby dwie "męskie" końcówki połączyć przy tym krótkim na końcu
    "Nie każda morda pasuje do Forda"
    Fordzisław Mondeusz TeDeusz Kombi '97 (dziadek)
    Srebrna Strzała Duratec Kombi '07 (wnuczek)

  11. #10
    Mistrz pobocza Awatar Mortal_Kombat
    Opis
    Mondeo 1.8 125KM + eLPeGie
    Od
    18 Dec 2009
    Mieszka w
    B-stok
    Fotek już nie mam, ale tam nic specjalnego nie było tylko jak to po montażu wyglądało. Z tego co wiem roczniki bez znaczenia.

Podobne wątki

  1. [MkI] Wymiana przewodów hamulcowych sztywnych
    By Kokosenio in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 04-04-2017, 22:15
  2. [MkI] Wymiana tylnych przewodów hamulcowych sztywnych
    By boost in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 16-07-2012, 11:59
  3. [MkIII] Wymiana tylnych przewodów hamulcowych
    By wilu117 in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 29-10-2011, 11:11
  4. [MkI] wymiana sztywnych przewodów hamulcowych-pytania
    By esik_az_eso in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 29-12-2010, 14:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów