Zamkniêty temat
Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 41 do 60 z 66
  1. #41
    Niedzielny kierowca Awatar porkis
    Imiê
    Adam
    Opis
    MK III 1,8 125KM PB karawan
    Od
    09 Aug 2009
    Mieszka w
    Stare Babice ko³o Brzydalewa
    Cytat Zamieszczone przez borewitsch Zobacz posta
    nie masz s³uchu i dla ciebie wszystko jedno co bêdzie popiardywa³o
    hehehe

    generalnie nie ma co siê spinaæ... chcesz to wygrzewaj, nie chcesz to nie wygrzewaj...
    ¯adna spina, tylko poczyta taki jeden z drugim, kupi nowy g³o¶nik i go wysra a potem zdziwko

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #42
    Poch³aniacz prostych Awatar Grzesio
    Imiê
    Grzegorz
    Model
    Mondeo
    Silnik
    Duratec
    Opis
    Mondeo II Dwatysi±cepiêæsetcmsze¶ciennych
    Od
    01 Jul 2008
    Mieszka w
    Lwówek ¦l±ski ³ac. Leopolis
    A potem jest opinia w necie, ¿e g³o¶niki tej firmy s± do .
    Jednostki wysokoprê¿ne sprawdzaj± siê jedynie w pojazdach ciê¿arowych,
    du¿ych maszynach rolniczych, traktorach, generatorach pr±du i lokomotywach!!!

    http://imageshack.us/a/img96/6343/jijz.jpg

  4. #43
    Kursant Awatar Taxon
    Opis
    Monde ST220
    Od
    03 Jun 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez porkis Zobacz posta
    nie masz s³uchu i dla ciebie wszystko jedno co bêdzie popiardywa³o
    To prawda - takiego s³uchu nie mam, by lepiej od analizatora czêstotliwo¶ci je znaæ. Ale podobno s± tacy - i to na tym forum


    Cytat Zamieszczone przez porkis Zobacz posta
    poczyta taki jeden z drugim, kupi nowy g³o¶nik i go wysra a potem zdziwko
    Nie bardzo wiem, co autor mia³ na my¶li. Nigdy ¿aden g³o¶nik mi siê nie "wy". Mo¿e dlatego, ¿e do elektroakustyki podchodzê tak¿e fizyczno-matematyczny sposób i dobór g³o¶ników do wzmacniacza opieram na matematyce i fizyce, a nie tylko "s³uchu", wêchu, smaku czy uk³adzie gwiazd. Je¿eli jaki¶ baran spali³ g³o¶nik, to nie dlatego,ze go nie wygrza³, tylko dlatego,ze go zwyczajnie ¼le dobra³. Mo¿e na s³uch - nie wiem...
    Napisa³em w pierwszym po¶cie, ¿e po w³±czeniu (szczególnie zim±) ka¿dy sprzêt nale¿y nagrzaæ do optymalnej temperatury i o wiele istotniejsze jest to w przypadku wzmaka, ni¿ g³o¶nika.

    Podaj mi jakikolwiek naukowy dowód na poparcie Twojej teorii? Masz jakie¶ wyliczania, a by wygrzewanie zmienia³o parametry cewki?
    Owszem - pod wp³ywem temperatury zmienia siê rezystancja, ale nie jest to efekt trwa³y. Po prostu ró¿ne przewodniki/pó³przewodniki maj± rezystancjê zale¿n± od temperatury. Poczytaj trochê o rezystancji termicznej. Tymczasem Twoja teoria oznacza³aby, ze tzw wygrzewanie zmienia cewkê trwale na poziomie molekularnym. Studiowa³em mechatronikê na WAT przez 4 lata, ale tak rewolucyjnych tez nigdy tam nie us³ysza³em.
    W przypadku wzmacniacza zgadzam siê,¿e przegrzanie niektórych pó³przewodników skutkuje trwa³± zmian± ich parametrów - czytaj uszkodzeniem mimo pozornego dzia³ania ca³ego uk³adu. Nieraz naprawia³em wzmaki, w których niby obydwie koñcówki mocy gra³y, ale np gdzie¶ wcie³o niskie czêstotliwo¶ci w jednym kanale. Byæ mo¿e osoby, które s³ysz± zmianê brzmienia swoich systemów s³ysz± w³a¶nie zmianê w swoich wzmacniaczach.
    PS
    Nie spinaj siê tak, bo Ci ¿y³ka pêknie
    Jak ju¿ kolega napisa³ - kto ma ochotê, niech sobie wygrzewa.A ja dodam - nawet na trzy zdrowa¶ki do pieca wk³ada i msze w intencji dobrego brzmienia odprawia je¶li poprawi mu to samopoczucie.
    Ostatnio edytowane przez Taxon ; 06-10-2013 o 11:51

  5. #44
    Niedzielny kierowca Awatar porkis
    Imiê
    Adam
    Opis
    MK III 1,8 125KM PB karawan
    Od
    09 Aug 2009
    Mieszka w
    Stare Babice ko³o Brzydalewa
    Dowód naukowy na poparcie mojej teorii to miernik, wystarczy taki za 15 pln z marketu i g³o¶nik. Je¿eli pomimo studiowania mechatroniki przez 4 lata nie wiesz o zmieniaj±cych siê parametrach g³o¶ników nowych a rozegranych to proszê

    http://www.vikash.info/audio/audax/
    http://www.vikash.info/audio/xls10/index.asp

    A o moj± ¿y³kê to siê nie masz co martwiæ , na pewno nie pêknie

    Chcia³bym tylko zobaczyæ na jakich to klockach opieraj± swoj± wiedzê i do¶wiadczenie fachowcy po studiach

  6. #45
    Wy³±czony
    Imiê
    Piotr
    Model
    Mazda 5 Sport 05'
    Silnik
    2.0 MZR LF 147KM
    Opis
    Gazprom Edition
    Od
    02 Jan 2010
    Mieszka w
    Toruñ
    Vas 2,18 przed i 2,70 po
    to samo ze spadaj±cym Fs no comment

  7. #46
    Zielony listek
    Imiê
    Rafa³
    Model
    Pepiczkowa kura
    Silnik
    1,6
    Od
    12 Aug 2011
    Mieszka w
    Be³chatów/Warszawa
    majac wspomnianego wczesniej rockforda fosgate p1 ze piecem rockforda rowniez,ktore byly wygrzewane przez szpecow od ca musze stwierdzic jedno,
    przed zakupem gralo to fajnie,aczkolwiek bas byl strasznie pusty,cos ala zuzyte bebny na stadionach,po 2 dniach zamontowane bylo u mnie w aucie,gralo o niebo lepiej,natomiast radio i sam piec bylo sporo wyciszone,taka sytuacja trwala okolo 2 tygodnie,jako ze z auta nie wysiadalem to sie to spokojnie wygrzewalo,mialem podjechac na regulacje,oczywiscie roznica te zbyla odczuwalna po tyh 2 tygodniach,ale niemialem czasu,wiec podjrecilem aby radio i bylo git,bas juz nie byl taki plytki,a wrecz przeciwnie,takze chyba jednak warto dla samego siebie wygrzac sprzet
    Rafa³:725-385-056-Plus gg:36615612

  8. #47
    Kursant Awatar Taxon
    Opis
    Monde ST220
    Od
    03 Jun 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez porkis Zobacz posta
    Dowód naukowy na poparcie mojej teorii to miernik, wystarczy taki za 15 pln z marketu i g³o¶nik. Je¿eli pomimo studiowania mechatroniki przez 4 lata nie wiesz o zmieniaj±cych siê parametrach g³o¶ników nowych a rozegranych to proszê

    http://www.vikash.info/audio/audax/
    http://www.vikash.info/audio/xls10/index.asp:
    Buahahaha - je¿eli dla Ciebie naukowym dowodem jest stronka , gdzie kole¶ w domowych warunkach "wygrzewa" g³o¶niki i nota bene - ró¿nice podane przez niego mieszcz± siê w parametrach b³êdu pomiarowego, to ju¿ Ci gratulujê. Ale spoko - z miernikiem za 15 z³ to rzeczywi¶cie mo¿liwe W takim mierniku b³±d pomiarowy wynosi nawet do 10% wiêc te odczyty i tak niez³e.
    Mówi±c "naukowy dowód" mia³em na my¶li jaki¶ wzór/twierdzenie/prawo. Cokolwiek, co by pozwala³o na wyliczenie, ile g³o¶nik o okre¶lonych parametrach ma siê "wygrzewaæ". Bo to chyba nie wszystko jedno? Hmm? S³ysza³e¶ o rezystancji termicznej ? Poczytaj - na prawdê jest tam wyja¶nione, jak to wygl±da.
    Ja wiem,¿e ka¿demu siê wydaje,¿e wie lepiej "bo przecie¿ ma s³uch", ale to s± subiektywne odczucia.
    Poni¿ej link do "jak to jest zrobione" odno¶nie produkcji g³o¶ników. Szczególnie istotny moment od 4.15

    https://www.youtube.com/watch?v=JsELwtMd5ao

    W jakim celu robi± te pomiary, skoro po 2 tygodniach parametry maj± siê zmieniæ? A mo¿e nie wiedz± nic o "wygrzewaniu", mimo ¿e produkuj± g³o¶niki? In¿ynierowie (g³upki po studiach), potrafi± zaprojektowaæ g³o¶nik, a nie wiedz± o wygrzewaniu....

    Je¿eli dalej uwa¿asz,ze komputer jest g³upi, in¿ynierowie siê nie znaj± i potrafisz "na s³uch" odczytaæ parametry g³o¶nika, to biegnij ch³opaku do urzêdu patentowego, bo to wielka szkoda dla nauki. Ucz± ludzi bzdur na tych studiach, tych wszystkich praw, twierdzeñ, niepotrzebnych wzorów, a przecie¿ powszechnie wiadomo, ze "...Nie matura, lecz chêæ szczera zrobi z ciebie oficera...".

    Du¿e litery oznaczaj± krzyk a nie cytat. Na forum nie krzyczymy. Nastêpnym razem poleci ost.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz ; 06-10-2013 o 22:32

  9. #48
    Niedzielny kierowca Awatar porkis
    Imiê
    Adam
    Opis
    MK III 1,8 125KM PB karawan
    Od
    09 Aug 2009
    Mieszka w
    Stare Babice ko³o Brzydalewa
    Widzê ¿e po tym Wacie to chyba wszystkie rozumy pozjada³e¶, ciekawi mnie tylko czy do kibla te¿ chodzisz jak ci komputer powie czy jako¶ obliczasz to specialnym wzorem kiedy trzeba siê udaæ.
    Jak jeste¶ taki pewien ¿e nie ma ró¿nicy w graniu g³o¶nika nowego od rozchodzonego to mo¿e jaki¶ malutki te¶cik . Zakupimy po jednym g³o¶niku jeden ja wygrzejê drugi nie bêdzie wygrzewany i wrzucimy je do jakiego¶ auta i ods³uchamy z udzia³em ludzi którzy sêdziuj± na zawodach Car Audio. Przegrany pokrywa koszt drugiego g³o¶nika

  10. #49
    Kursant Awatar Taxon
    Opis
    Monde ST220
    Od
    03 Jun 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Elektroakustyka to dziedzina fizyki, a fizyka to same wzory i wyliczenia. Nie pozjada³em rozumów, tylko udzieli³em odpowiedzi na zadane pytanie, czy ca³e to wygrzewanie ma sens.
    Fakty s± takie, ze z naukowego puntu widzenia (a elektroakustyka to nauka), nie ma nic, co by za tym przemawia³o. Wszelkie ods³uchy s± tylko i wy³±cznie rzecz± subiektywn± i niemierzaln±. "£adniej graj±" to trochê za ma³o na poparcie tej teorii, bo wg mojej babci ³adnie te¿ graj± górale....s±dzê,¿e rozumiecie,¿e nasze odczucia i rozumienie s³owa "³adnie" trochê siê ró¿ni±. Dlatego do testowania u¿ywa siê komputerów, bo g³o¶nik ma przenosiæ okre¶lone czêstotliwo¶ci bez przek³amywania. Na s³uch rzecz nierealna i obydwaj to wiemy. Natomiast ju¿ charakterystyka brzmienia, to zupe³nie inna sprawa i skoro od 20 lat robisz Car Audio, to wiesz, ze nie mniej wa¿ne od g³o¶nika jest ¶rodowisko jego pracy. Np w przypadku skrzyñ basowych wa¿na jest odpowiednia kubatura skrzyni i jej sztywno¶æ. Do tego te¿ stosuje siê tak nielubiane przez CIebie wzory. Ma³o tego - dla ró¿nych gatunków drewna to wzory siê ró¿ni± ze wzglêdu na ró¿na gêsto¶æ drewna.
    Reasumuj±c - ja pos³ugujê siê faktami i na wszystko, co tu piszê podrzucam dowody.
    Czy gdyby z silnika dobiega³y dziwne d¼wiêki, auto dziwnie by reagowa³y a na tablicy mia³by¶ check'a, to co by¶ zrobi³ ? Podpi±³ go do bezdusznego komputera, czy pojecha³by¶ do jakiego¶ wiejskiego "naprawmistrza" co przyk³ada ucho do t³umika i wie, co nale¿y naprawiæ? Daje sobie ³apê uci±æ,ze nie zaufa³by¶ filharmonicznemu s³uchowi "pana Henia" i wybra³by¶ pierwsz± opcjê. W pewnych kwestiach nale¿y opieraæ siê na fizyce i tyle. Id±c dalej z porównaniami do silnika - tak jak silnikowi nie s³u¿y pa³owanie na zimno, tak i g³o¶nikom nie s³u¿y. Tymczasem Twoja teoria by oznacza³a,¿e jak silnik prawid³owo dotarty, to mo¿na mu na zimno wstawiaæ ile wlezie, bo przecie¿ tylko niedotarte siê - jak to okre¶li³es -wysrywaj±.
    Je¿eli g³o¶nik jest ¼le dobrany do wzmaka, to sp³onie niezale¿nie od wygrzewania - i na odwrót. Dobrze dobrany nie ma prawa siê spaliæ tak¿e niezale¿nie czy kto¶ go wygrzeje, czy nie.
    Nie bêdê d³u¿ej bi³ piany, bo nie po to tu zagl±dam. Pad³o pytanie-odpowiedzia³em. Jak ju¿ napisa³em - je¿eli komu¶ poprawia to samopoczucie, to niech sobie wygrzewa. Na pewno w ten sposób nie zaszkodzi g³o¶nikom, a zyska poczucie, ¿e nale¿ycie wygrza³ g³o¶niki.
    Pozdro dla wszystkich "piekarzy"

  11. #50
    Pogromca zakrêtów Awatar tompiorko
    Imiê
    Tomaszek
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 90 KM
    Opis
    Zombii line, '02
    Od
    11 Jul 2008
    Mieszka w
    Warszawa/¦widnik
    Cytat Zamieszczone przez Taxon Zobacz posta
    Tymczasem Twoja teoria by oznacza³a,¿e jak silnik prawid³owo dotarty, to mo¿na mu na zimno wstawiaæ ile wlezie, bo przecie¿ tylko niedotarte siê - jak to okre¶li³es -wysrywaj±.
    Pozwolê wtr±ciæ....jak dla mnie porównanie letko po wuju.

    Cytat Zamieszczone przez Taxon Zobacz posta
    Pozdro dla wszystkich "piekarzy"
    I wice wersacze, piekarze przesy³aj± uk³ony Watowcom


  12. #51
    Pogromca zakrêtów
    Imiê
    Mariusz
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.5T 220 KM
    Opis
    Mk IV 2.5T Titanium
    Od
    28 May 2006
    Mieszka w
    BZA Zambrów / £ód¼
    Cytat Zamieszczone przez Taxon Zobacz posta
    tak jak silnikowi nie s³u¿y pa³owanie na zimno,
    Przedstaw proszê na to jaki¶ naukowy wzór?
    Mariusz , tel - 694-765-650

  13. #52
    Kursant Awatar Taxon
    Opis
    Monde ST220
    Od
    03 Jun 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez maniek_ Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez Taxon Zobacz posta
    tak jak silnikowi nie s³u¿y pa³owanie na zimno,
    Przedstaw proszê na to jaki¶ naukowy wzór?
    Proszê bardzo:
    Gdy cia³o przesuwa siê po pod³o¿u, to dzia³a na nie si³a tarcia kinetycznego, która jest zwrócona przeciwnie do wektora prêdko¶ci.
    Si³a ta hamuje ruch cia³a i tym samym jest przyczyn± opó¼nienia. Jej warto¶æ wyra¿amy wzorem:
    T=f⋅N.
    T – warto¶æ si³y tarcia kinetycznego,
    f – wspó³czynnik tarcia kinetycznego zale¿ny od rodzaju stykaj±cych siê powierzchni,
    N – warto¶ci si³y nacisku dzia³aj±cej prostopadle do powierzchni, po której przesuwa siê cia³o.

    Oczywi¶cie jest to wzór uproszczony i w przypadku wspó³czynnika f nale¿a³oby uwzglêdniæ u¿ycie oleju(lepko¶æ i gêsto¶æ) ,rozszerzalno¶æ ciepln± cylindra i t³oka oraz ich ¶cieralno¶æ.
    Na podstawie tak przekszta³conego wzoru mo¿na wyliczyæ stopieñ zu¿ycia t³oka i cylindra, a co za tym idzie oszacowaæ potencjaln± nieszczelno¶æ.

    Cytat Zamieszczone przez tompiorko Zobacz posta
    Zamieszczone przez Taxon
    Tymczasem Twoja teoria by oznacza³a,¿e jak silnik prawid³owo dotarty, to mo¿na mu na zimno wstawiaæ ile wlezie, bo przecie¿ tylko niedotarte siê - jak to okre¶li³es -wysrywaj±.
    Pozwolê wtr±ciæ....jak dla mnie porównanie letko po wuju.
    Nie do koñca.Poni¿sza wypowied¼ sugeruje,¿e przyczyn± upalenia g³o¶nika jest jego "niewygrzanie",co jednocze¶nie jest sugesti±,¿e wygrzane siê nie pal± w takich samych warunkach.Wiêc moje porównanie jest jak najbardziej adekwatne.

    Cytat Zamieszczone przez porkis Zobacz posta
    ¯adna spina, tylko poczyta taki jeden z drugim, kupi nowy g³o¶nik i go wysra a potem zdziwko
    Ostatnio edytowane przez Taxon ; 08-10-2013 o 08:50

  14. #53
    Niedzielny kierowca Awatar porkis
    Imiê
    Adam
    Opis
    MK III 1,8 125KM PB karawan
    Od
    09 Aug 2009
    Mieszka w
    Stare Babice ko³o Brzydalewa
    Cytat Zamieszczone przez Taxon Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez porkis Zobacz posta
    nie masz s³uchu i dla ciebie wszystko jedno co bêdzie popiardywa³o
    To prawda - takiego s³uchu nie mam, by lepiej od analizatora czêstotliwo¶ci je znaæ. Ale podobno s± tacy - i to na tym forum


    Cytat Zamieszczone przez porkis Zobacz posta
    poczyta taki jeden z drugim, kupi nowy g³o¶nik i go wysra a potem zdziwko
    Nie bardzo wiem, co autor mia³ na my¶li. Nigdy ¿aden g³o¶nik mi siê nie "wy". Mo¿e dlatego, ¿e do elektroakustyki podchodzê tak¿e fizyczno-matematyczny sposób i dobór g³o¶ników do wzmacniacza opieram na matematyce i fizyce, a nie tylko "s³uchu", wêchu, smaku czy uk³adzie gwiazd. Je¿eli jaki¶ baran spali³ g³o¶nik, to nie dlatego,ze go nie wygrza³, tylko dlatego,ze go zwyczajnie ¼le dobra³.
    Jak by¶ by³ uprzejmy i móg³ obja¶niæ ten matematyczno fizyczny sposób dobrania g³o¶ników do wzmacniacza

  15. #54
    Klubowicz honorowy Awatar Linarr
    Imiê
    Krzy¶ ale nie Ibisz ;)
    Model
    Audi A5 10' i GSXR K8
    Silnik
    3.0 i 600
    Opis
    by³o ST24 w habecie
    Od
    16 May 2010
    Mieszka w
    ¯yrardów
    "podobno" wzmak ma mieæ 25% wiêcej mocy ni¿ g³o¶nik
    By³o Mondeo ST24
    Czas na nowy projekt < kliknij tutaj > Finalnie 310KM 400NM

  16. #55
    Znawca le¶nych tras Awatar rc23
    Imiê
    ROBERT
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.5 170 KM
    Opis
    SIX PACK 04'
    Od
    09 Apr 2005
    Mieszka w
    Poznañ/Borówiec
    Cytat Zamieszczone przez Taxon Zobacz posta
    Kole¿ko, napisa³em G³o¶nik, a nie inna rzecz na G.... Je¿eli chodzi o chiñskie g³o¶niki (nie myliæ z produkowanymi w Chinach ) , to mo¿na siê spodziewaæ innego ods³uchu za ka¿dym razem.
    G³o¶niki "normalnych" firm (Rockford, JBL, itp) na etapie produkcji s± podpinane do generatora czêstotliwo¶ci i komputer analizuje czêstotliwo¶æ, jak± g³o¶nik z kolei generuje. Wg teorii "wygrzewaczy" komputer jest dureñ i oni maj± lepszy s³uch od niego. Generator testuje charakterystykê g³o¶nika w pe³nym spektrum jego przenoszenia i jaki¶ czas to trwa, wiêc mo¿na przyj±æ,ze wtedy g³o¶nik siê wygrzewa i testuje jednocze¶nie, tym bardziej,ze cewka przez chwilê jest traktowana tak¿e pr±dem sta³ym w celu pomiaru wychy³u membrany(oczywi¶cie w obydwie strony).Je¿eli cewka w tym czasie siê nie grzeje, to Georg Ohm te¿ jest dureñ. Dlatego taki g³o¶nik kosztuje 500z³ a nie 50z³ i ma to na celu w³a¶nie to, aby nie gra³ po tygodniu inaczej ni¿ nowy.
    Pomy¶lcie, jaki sens mia³yby te pomiary, je¿eli po "wygrzaniu" mia³aby siê zmieniæ charakterystyka g³o¶nika ?
    Po pierwsze, troche szacunku dla kolegów.
    Po drugie moja praktyka znacznie d³uzsza, choc nie "na estradzie" i twierdzê, ¿e g³osniki po kilkunastu godzinach pracy brzmia inaczej ni¿ zaraz po zakupie, zestawów które zbudowa³em nie liczy³em, ale nie w tym rzecz. Vifa, Dynaudio, Scan-Speak kilka przyk³adów firm które zalecaja kilkana¶cie godzin "wygrzewania" g³osników nim przystapi sie do strojenia zestawu.
    Domyslam siê, bez obrazy, ¿e po prostu tego nie s³yszysz, ale czy to ¼le, ¿e inni s³ysz±? Sam podobnie jak Ty jestem przeciwnikiem, podk³adek pod przewody i niemagnetycznych srubek... S³uch, to skomplikowane narzedzie, a u ka¿dego dzia³a trochê inaczej.
    MY¦LÊ ZA motocyklistów...2X
    "to w³a¶nie u¿ywanie kierunkowskazów wskazuje mê¿czyzn w t³umie na drodze" ercu m³odszy

  17. #56
    Wy³±czony
    Imiê
    Piotr
    Model
    Mazda 5 Sport 05'
    Silnik
    2.0 MZR LF 147KM
    Opis
    Gazprom Edition
    Od
    02 Jan 2010
    Mieszka w
    Toruñ
    Cytat Zamieszczone przez Linarr Zobacz posta
    "podobno" wzmak ma mieæ 25% wiêcej mocy ni¿ g³o¶nik
    je¶li mówimy o g³o¶niku niskotonowym , nie ma to natomiast prze³o¿enia w zestawach przednich

  18. #57
    Kursant Awatar Taxon
    Opis
    Monde ST220
    Od
    03 Jun 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez porkis Zobacz posta
    Jak by¶ by³ uprzejmy i móg³ obja¶niæ ten matematyczno fizyczny sposób dobrania g³o¶ników do wzmacniacza
    Porkis, powiedzia³em - nie chce mi siê tego dalej ci±gn±æ. Matematyka jest chyba niezbêdna, aby dobraæ g³o¶niki do wzmaka i nie rozumiem, co Ciê w tym dziwi. Jak Ty dobierasz g³o¶niki, je¿eli nie na postawie ich "fizycznych" parametrów (moc, impedancja) i u¿ywaj±c dzia³añ matematycznych ?

    Cytat Zamieszczone przez rc23 Zobacz posta
    Po pierwsze, troche szacunku dla kolegów.
    Nie wiem, komu okaza³em nieposzanowanie - wska¿ proszê, bo nie bardzo rozumiem.

    Co do s³uchu - nie wydaje mi siê bym mia³ do niczego, skoro pracowa³em przy produkcji i serwisie sprzêtu estradowego. Nie da siê tam pracowaæ bez tego i np w³a¶ciwie dostroiæ piecyk pod gitarê. Zgadzam siê z tym,¿e niech ka¿dy sobie robi, co chce - wygrzewa, wy¶wiêca a nawet ustawia o³tarzyki. Natomiast z czysto technicznego punktu widzenia nie ma nic, coby ¶wiadczy³o o wp³ywie tej czynno¶ci na jako¶æ pracy g³o¶nika i takie s± fakty. Prêdzej zgodzi³bym siê ze zmian± parametrów pracy nowego wzmacniacza, bo tam jest od cholery elementów bardzo czu³ych na dzia³anie temperatury .Pó³przewodniki np"przegrzane" trwale zmieniaj± swoje parametry i to jak najbardziej mo¿e prze³o¿yæ siê na zmianê brzmienia. Ale w g³o¶niku jest tylko i wy³±cznie cewka - czytaj zwiniêty kawa³ miedzianego drutu. Je¿eli przyjmiemy, ze parametry cewki przy jej prawid³owej eksploatacji ulegaj± zmianie, to musimy przyj±æ, ze to samo dzieje siê z przewodami g³o¶nikowymi, bo cewka jest ich naturalnym przed³u¿eniem. Czy który¶ z Was, zwolenników wygrzewania, odró¿ni po d¼wiêku z g³o¶nika, czy kabel ma 2 tyg, czy jest nowiutki ?

  19. #58
    Znawca le¶nych tras Awatar rc23
    Imiê
    ROBERT
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.5 170 KM
    Opis
    SIX PACK 04'
    Od
    09 Apr 2005
    Mieszka w
    Poznañ/Borówiec
    Cewka to prsedluzenie przewodu glosjikowego, slusznie, ale glosnik to nie tylko cewka. Zawieszenie tez pracuje, a jego praca ustabilizuje sie dopiero po jakims czasie. Skoro masz wprzet do tego, sprawdz glosnik po zakupie i jeszcze raz po kilku dniach eksploatacji, pewnie sie ¼dziwisz, ¿e parametry elektrycze ktorym tak holdujesz zmienily sie. Niektore dosc wyra¼nie.

    wyslane z mojej dloni bez zadnej pomocy
    MY¦LÊ ZA motocyklistów...2X
    "to w³a¶nie u¿ywanie kierunkowskazów wskazuje mê¿czyzn w t³umie na drodze" ercu m³odszy

  20. #59
    Niedzielny kierowca Awatar porkis
    Imiê
    Adam
    Opis
    MK III 1,8 125KM PB karawan
    Od
    09 Aug 2009
    Mieszka w
    Stare Babice ko³o Brzydalewa
    Cytat Zamieszczone przez Taxon Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez porkis Zobacz posta
    Jak by¶ by³ uprzejmy i móg³ obja¶niæ ten matematyczno fizyczny sposób dobrania g³o¶ników do wzmacniacza
    Porkis, powiedzia³em - nie chce mi siê tego dalej ci±gn±æ. Matematyka jest chyba niezbêdna, aby dobraæ g³o¶niki do wzmaka i nie rozumiem, co Ciê w tym dziwi. Jak Ty dobierasz g³o¶niki, je¿eli nie na postawie ich "fizycznych" parametrów (moc, impedancja) i u¿ywaj±c dzia³añ matematycznych ?





    Cytat Zamieszczone przez rc23 Zobacz posta
    Po pierwsze, troche szacunku dla kolegów.
    Nie wiem, komu okaza³em nieposzanowanie - wska¿ proszê, bo nie bardzo rozumiem.

    Co do s³uchu - nie wydaje mi siê bym mia³ do niczego, skoro pracowa³em przy produkcji i serwisie sprzêtu estradowego. Nie da siê tam pracowaæ bez tego i np w³a¶ciwie dostroiæ piecyk pod gitarê. Zgadzam siê z tym,¿e niech ka¿dy sobie robi, co chce - wygrzewa, wy¶wiêca a nawet ustawia o³tarzyki. Natomiast z czysto technicznego punktu widzenia nie ma nic, coby ¶wiadczy³o o wp³ywie tej czynno¶ci na jako¶æ pracy g³o¶nika i takie s± fakty. Prêdzej zgodzi³bym siê ze zmian± parametrów pracy nowego wzmacniacza, bo tam jest od cholery elementów bardzo czu³ych na dzia³anie temperatury .Pó³przewodniki np"przegrzane" trwale zmieniaj± swoje parametry i to jak najbardziej mo¿e prze³o¿yæ siê na zmianê brzmienia. Ale w g³o¶niku jest tylko i wy³±cznie cewka - czytaj zwiniêty kawa³ miedzianego drutu. Je¿eli przyjmiemy, ze parametry cewki przy jej prawid³owej eksploatacji ulegaj± zmianie, to musimy przyj±æ, ze to samo dzieje siê z przewodami g³o¶nikowymi, bo cewka jest ich naturalnym przed³u¿eniem. Czy który¶ z Was, zwolenników wygrzewania, odró¿ni po d¼wiêku z g³o¶nika, czy kabel ma 2 tyg, czy jest nowiutki ?
    Oj brzydko odpowiadaæ pytaniem na pytanie. Pierwszy poprosi³em o przedstawienie twojego sposobu dobrania g³o¶ników do wzmaka, swój ci przedstawiê po twojej prezentacji
    G³o¶nik to nie tylko cewka, ale zawieszenie, membrana, kosz. Jak by nie by³o ró¿nicy w g³o¶niku za 100 pln a g³o¶niku za 500 to po co kupowaæ te dro¿sze. Co do kabli to chyba nie o tym temat i chyba nikt tego w w±tku nie porusza³.
    Ostatnio edytowane przez porkis ; 09-10-2013 o 19:14

  21. #60
    Kursant Awatar Taxon
    Opis
    Monde ST220
    Od
    03 Jun 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Hehehehe - no nie mogê. To zdecydujcie siê - co chcecie "wygrzewaæ", bo jedynym elementem g³o¶nika, który mo¿e ulec podgrzaniu w wyniku pracy jest cewka, która jak ju¿ mówi³em - jest naturalnym przed³u¿eniem przewodów. Je¿eli wg Waszej teorii przep³yw pr±du o niewielkiej mocy zmienia w jaki¶ magiczny sposób cewkê powoduj±c zmianê brzmienia, to tym samym czynnikom podlegaj± przewody. Ponadto chcia³bym zauwa¿yæ,¿e traktowanie g³o¶ników niewielk± moc± nawet przez rok nie jest w stanie rozgrzaæ cewki, wiêc nie bardzo wiem, co niby mia³o by wywo³aæ owo "wygrzanie"? Membrana, kosz czy zawieszenie siê nie"wygrzewa", bo tam nie ma absolutnie ¿adnego elementu mog±cego siê rozgrzaæ. No chyba ¿e kto¶ dobra³ g³o¶niki "na s³uch" i przedobrzy³ z potencjometrem Wtedy mo¿e nawet doj¶æ do "przegrzania"

    Porkis, co do doboru, to zdziwi³oby Ciê, ile jest ró¿nych konfiguracji i od jak wielu czynników to zale¿y. Np w przypadku zestawów estradowych opartych na wzmacniaczach sk³adanych na zamówienie potrzebny jest generator czêstotliwo¶ci i oscyloskop ¿eby wyznaczyæ pr±d przesterowania wzmacniacza, bo wbrew pozorom najczêstszym przypadkiem upalenia (najczê¶ciej gwizdka) jest nie za du¿a moc wzmacniacza, tylko jego przesterowanie. Potem trzeba jeszcze uwzglêdniæ skuteczno¶æ poszczególnych g³o¶ników wchodz±cych w sk³ad zestawu. Wbrew pozorom najlepsze wyniki uzyskuje siê u¿ywaj±c mocniejszego wzmaka od g³o¶nika, bo nie ma szans na przesterowania, ale na takie dobory mog± sobie pozwoliæ tylko "¶wiadomi" u¿ytkownicy, którzy nie rozkrêc± "kranika" na max. Polecam ksi±¿eczki Jerzego Krajewskiego "G³o¶niki i zestawy g³o¶nikowe" i Krzysztof Sztekmiler -" PODSTAWY NAG£O¦NIENIA I REALIZACJI NAGRAÑ. Podrêcznik dla akustyków".
    Ja wiem, ze kr±¿± mity o dwukrotnej mocy g³o¶ników, a nawet trzykrotnej, ale doboru dokonuje siê w ka¿dym przypadku indywidualnie i nie ma jednej zasady.

    Cytat Zamieszczone przez Taxon Zobacz posta
    Zamieszczone przez rc23
    Po pierwsze, troche szacunku dla kolegów.
    Nie wiem, komu okaza³em nieposzanowanie - wska¿ proszê, bo nie bardzo rozumiem.
    Ponawiam pro¶bê o wskazanie, bo mo¿e kto¶ czuje siê ura¿ony, a ja nawet nie wiem czym.
    Ostatnio edytowane przez Taxon ; 09-10-2013 o 21:42

Podobne w±tki

  1. MKIV czy cena realna?
    By BIENIAS in forum Kupujemy Mondeo
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 06-12-2013, 18:38
  2. [MkII] dobór g³o¶ników od mk3
    By bArtWro in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 24-06-2012, 22:59
  3. Rozmiar g³o¶ników w MKI
    By darek2504 in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 29-08-2005, 22:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów