+ Odpowiedz w tym w±tku
Poka¿ wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Wentylator ch³odnicy w³±czy³ siê na sta³e...:(

    Jaki¶ czas temu zacz±³ mi mondek glo¶niej pracowaæ.......po ws³uchaniu sie w ten aksamitny szmer spod maski odkry³em ¿e wentylator ch³odnicy zasuwa a¿ mi³o tylko dlaczego na zimnym silniku....?? I tak mu ju¿ zosta³o - jak w³±czam zap³on - niezale¿nie od temp silnika wentylator tez dzia³a. Wyj±³em przeka¼nik zeby go wy³±czyæ ( zima jest - nie chcia³o mi siê grzebac pod mask±) ale zbli¿a siê wiosna i na lato wola³bym mieæ sprawny wentylatorek.. Mia³ kto¶ taki problem? Z tego co wiem to w 1.8 benz nie ma termow³±cznika tylko komputer steruje praca wentylatora....
    Aha - moje auto ma klimê i jest z 1994 roku
    Za wszelkie sugestiê bêdê wdziêczny
    Fredee
    Mondeo mkI '94 1.8 PB+LPG Bia³y, ju¿ manual, czarne szyby..urwany kawa³ek zderzaka

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Kursant
    Opis
    Mondeo MkIII
    Od
    13 Feb 2005
    Mieszka w
    Legnica
    Witam
    Za pracê wêtylatora ch³odnicy odpowiedzialny jest czujnik wkrêcony z góry w obudowê termostatu. Je¿eli wentylator chodzi ca³y czas to albo masz uszkodzony czujnik, albo przerwê w obwodzie tego czujnika( czasami wystarczy wyczy¶ciæ styki na czujniku i wtyczce)np.rzerwany przewód od tego czujnika.

  4. #3
    Niedzielny kierowca
    Od
    01 Feb 2005
    Mieszka w
    Jastrzêbie Zdrój
    Nie wiem czy jest tak dok³adnie jak opisa³e¶. Moim zdaniem jest inaczej, tzn przerwa w obwodzie wentylatora nie powoduje jego zadzia³anie a wrêcz odwrotnie. Moim zdanie jest tak jak kolega napisa³ powy¿ej czujnik w³a¶nie ten na górze termostatu daje sygna³ do komputerka o temp. cieczy ch³odz±cej i dopiero komp decyduje za pomoca przeka¿nika czy w³±czyæ wentylator. Ale tak na 100% nie wiem ooo sprawdze to w instrukcji pozdrawiam

  5. #4
    Kursant
    Opis
    Mondeo MkIII
    Od
    13 Feb 2005
    Mieszka w
    Legnica
    Diabel.
    Jest tak jak napisa³e¶:


    "Moim zdanie jest tak jak kolega napisa³ powy¿ej czujnik w³a¶nie ten na górze termostatu daje sygna³ do komputerka o temp. cieczy ch³odz±cej i dopiero komp decyduje za pomoca przeka¿nika czy w³±czyæ wentylator."

    Tyle ¿e gdy wszystko jest sprawne to przy w³±czonym zap³onie zdjêcie tej wtyczki z czujnika temperatury powoduje w³±czenie wentylatora. Po ponownym jej za³o¿eniu wentylator przestaje chodziæ. Sprawdzone w praktyce.

  6. #5
    o o o w³a¶nie chcia³em kogos poprosiæ zeby dla mnie sprawdzi³ u siebie co siê dzieje po zdjêciu wtyczki z czujnika ! Wielkie dziêki za tê informacjê. Ju¿ wiem gdzie szukaæ - mo¿e byæ przerwa na obwodzie na kabelku - mo¿e co¶ tam naruszy³ go¶æ który gaz mi zak³ada³. Zobaczê. Dziêki za pomoc.
    Mondeo mkI '94 1.8 PB+LPG Bia³y, ju¿ manual, czarne szyby..urwany kawa³ek zderzaka

  7. #6
    Kursant
    Opis
    Mondeo MkIII
    Od
    13 Feb 2005
    Mieszka w
    Legnica
    Fredee.
    Orientujesz siê mo¿e jak gazownik w³±czy³ siê u ciebie w obwód ch³odzenia z parownikiem- szeregowo czy równolegle do wê¿y id±cych do nagrzewnicy? Czy nie odczuwasz spadku ogrzewania wnêtrza samochodu? Bo u mnie chyba co¶ jest nie tak!

  8. #7
    W³±czy³ szeregowo - sam mu o tym przypomnia³em poniewa¿ kiedy¶ w sierce mia³em równolegle i ogrzewania nie by³o niemal wcale a jak przerobi³em sobie na szeregowo to zaczê³o grzaæ, wiêc teraz by³em na to wyczulony. W miêdzyczasie mia³em Mercedesa 190 2.0D i takiego ogrzewania jeszcze w ¿adnym aucie innym nie widzialem........ piec nie samochód! Sauna po 7 minutach grzania na maxa siê robi³a.
    Ale w mondeo te¿ nie narzekam - szybciej siê nagrzewa ni¿ merol ( wiadomo - benzyna) chocia¿ tak mocna po nagrzaniu nie grzeje. Ale jest ok.
    Mondeo mkI '94 1.8 PB+LPG Bia³y, ju¿ manual, czarne szyby..urwany kawa³ek zderzaka

  9. #8
    Kursant
    Opis
    Mondeo MkIII
    Od
    13 Feb 2005
    Mieszka w
    Legnica
    Ok. Dziêki za odpowied¼.
    Widocznie bardziej musze siê przyj¿eæ termostatowi bo ogrzewanie mam nie za ciekawe. Na pocz±tku wskazówka idzie do góry miêdzy N a O a jak termostat siê otwiera to temperatura spada przed N i ju¿ siê i podnosi. Widocznie termostat, który zreszt± niedawno wymieni³em te¿ siê chyba oka¿e wadliwy.
    Pozdrawiam

  10. #9
    Niedzielny kierowca
    Od
    01 Feb 2005
    Mieszka w
    Jastrzêbie Zdrój
    Szekspir twoja praktyka jest trochê nie logiczna. W³a¶nie przeczyta³em w instrukcji,¿e zdjêcie wtyczki i zwarcie jej powoduje uruchomienie wentylatora w benzyniaku. Czyli czujnik temp. jest okre¶lon± rezystancj± w obwodzie i kiedy jest ona bliska zero powoduje puszczenie sygna³u do uk³adu sterowania. Natomiast ¶ci±gniêcie wtyczki to rezystancja bliska nieskoñczono¶ci czyli nie powinno byæ reakcji wentylatora chyba ¿e to urz±dzenie elektroniczne steruj±ce jest tak m±dre ¿e przechodzi w stan awaryjny bo uszkodzenie czujnika powsta³e na wskutek przegrzania powoduje jego przerwê. Ale to tylko chipoteza. za zimno na dworze bo chêtnie sam bym to sprawdzi³.

  11. #10
    Mistrz pobocza Awatar Tomi
    Imiê
    Tomek
    Opis
    MKIV 2.0 TDCI Titanium X Aut.
    Od
    20 Jan 2005
    Mieszka w
    ELW - Koluszki
    Ja jak (kiedy¶) odpi±³em komputer (w prawym s³upku przednim na dole) to po za³±czeniu stacyjki, auto nie odpala³o, ale za to wentylator chodzi³ non-stop. Nie wiem czy to co¶ Wam podpowie, ale mo¿e......
    MkI Hb 1.8 16V --> MkII Kombi Ghia --> MkIII V6 Stardust Silver Ghia --> MkIV TDCI Thunder Titanium X

  12. #11
    Kursant
    Opis
    Mondeo MkIII
    Od
    13 Feb 2005
    Mieszka w
    Legnica
    Diabel.
    Zdjêcie wtyczki z czujnika na pewno w³±cza wentylator. Przerwê w obwodzie tego czujnika urz±dzenie steruj±ce widzi jako awariê i w³±cza wentylator aby nie doprowadziæ do przegrzania silnika.
    Mondeo MKIII Kombi 2005r. 2.0 TDDI 90 KM

  13. #12
    No i fajno jest - zdj±³em wtyczkê z czujnika temperatury na obudowie terostatu, prysn±³em kilka razy elektrosolem, za³o¿y³em, zdj±³em znowu ( i tak z 7 razy zeby siê syf przetar³) i ...............jest ok - wentylator siê zamkn±³ w koñcu...
    Rewelacja - dziêki
    Mondeo mkI '94 1.8 PB+LPG Bia³y, ju¿ manual, czarne szyby..urwany kawa³ek zderzaka

  14. #13
    Niedzielny kierowca
    Od
    01 Feb 2005
    Mieszka w
    Jastrzêbie Zdrój
    Ale jestem m±dry czyli moja teza siê sprawdzi³a. Chyba zaczne projektowaæ samochody

  15. #14
    Jak bêdziesz potrzebowal zaprojektoweaæ ¶wiat³a to zg³o¶ siê do mnie....
    Chêtnie co¶ pokombinujê...
    Mondeo mkI '94 1.8 PB+LPG Bia³y, ju¿ manual, czarne szyby..urwany kawa³ek zderzaka

  16. #15
    Cytat Zamieszczone przez Fredee
    No i fajno jest - zdj±³em wtyczkê z czujnika temperatury na obudowie terostatu, prysn±³em kilka razy elektrosolem, za³o¿y³em, zdj±³em znowu ( i tak z 7 razy zeby siê syf przetar³) i ...............jest ok - wentylator siê zamkn±³ w koñcu...:)
    Rewelacja - dziêki :) :) :) :) :brawo: :brawo:

    Ja mam to samo, pewnie przy myciu silnika sie styki zalaly (mam nadzieje). Mozesz mi napisac gdzie szukac tego czujnika temp. na termostacie? Bo u mnie zadnych podlaczen kolo termostatu nie widze. Tylko gumowe wezyki i nic wiecej.
    Ford Mondeo MkI 1.8 16V 94r. sedan, klima manual, tylko benzyna

  17. #16
    na górze jest - na obudowie termostatu, pod t³umikiem szmerów ssania. Ciê¿k± zdj±æ tê wtyczkê bo ma mocne zaciski..id± do niego dwa kable - br±zowy i chyba bia³y o ile dobrze pamiêtam.
    Pozdroffki
    Mondeo mkI '94 1.8 PB+LPG Bia³y, ju¿ manual, czarne szyby..urwany kawa³ek zderzaka

  18. #17
    A jak wylaczeles stacyjke tez dalej sie krecil wnetylator?
    Ford Mondeo MkI 1.8 16V 94r. sedan, klima manual, tylko benzyna

  19. #18
    jak wy³±cza³em stacyjkê to siê nie krêci³, ale po za³±czeniu stacyjki zaraz ¶iga³. W ka¿dy razie ju¿ zdiagnozowa³em swoj± usterkê - jaki¶ przebicie lub nie³±czenie pod skrzynk±bezpieczników w komoprze silnika bo jam mi grzechotka spad³± niechc±cy na skrzynkê bezpieczników to sie nagle wentylator znowu w³±czy³ na sta³e a jak potem paln±³em w skrzynkê piê¶ci± to siê wy³±czy³. Jak trochu cieplej bêdzie to zdemontujê skrzynkê i naprawiê.. Pozdroffki
    Mondeo mkI '94 1.8 PB+LPG Bia³y, ju¿ manual, czarne szyby..urwany kawa³ek zderzaka

  20. #19
    Cytat Zamieszczone przez Fredee
    jak wy³±cza³em stacyjkê to siê nie krêci³, ale po za³±czeniu stacyjki zaraz ¶iga³. W ka¿dy razie ju¿ zdiagnozowa³em swoj± usterkê - jaki¶ przebicie lub nie³±czenie pod skrzynk±bezpieczników w komoprze silnika bo jam mi grzechotka spad³± niechc±cy na skrzynkê bezpieczników to sie nagle wentylator znowu w³±czy³ na sta³e a jak potem paln±³em w skrzynkê piê¶ci± to siê wy³±czy³. Jak trochu cieplej bêdzie to zdemontujê skrzynkê i naprawiê.. Pozdroffki

    Moze to nie wina przebicia a przekaznik od wentylatora poszedl? Probowales go puknac kilka razy?
    Ford Mondeo MkI 1.8 16V 94r. sedan, klima manual, tylko benzyna

Podobne w±tki

  1. [MkI] Wentylator ch³odnicy
    By Tarantula in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 07-03-2024, 23:11
  2. [TDCi MKIII] Wentylator ch³odnicy
    By Dareckip in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17-05-2012, 18:06
  3. [MkIII] wentylator ch³odnicy
    By Markon in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 11-07-2011, 17:43
  4. [MkI] wentylator ch³odnicy
    By Oktan in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-01-2007, 00:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów