+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    Kursant
    Imię
    janusz
    Opis
    Mondeo kombi MK2 1996 2,5V6 + LPG STAG 300 Mitsubishi SpaceStar 1,6 Komfort + LPG BRC
    Od
    12 Dec 2010
    Mieszka w
    Kraków

    Brak biegów 2,5 V6 skrzynia manualna

    Witam
    Całkowity brak biegów na zgaszonym silniku jak i na załączonym. Ruszam lewarkiem i wszystko chodzi lekko słychać i widać jak linki ciągną.
    Na zapalonym silniku mogę sobie dowolny bieg włożyć nawet bez wciśnięcia sprzęgła i nic żadnej reakcji.Silnik wyłączę i to samo wkładam bieg dowolny zapalam auto bez naciśnięcia sprzęgła i nic auto nie drgnie z miejsca.Pedał sprzęgła wysoko-prawidłowo- po naciśnięciu czuć opór, odpowietrzałem ciśnienie płynu aż oczy chce wybić.
    Czy to uszkodzenie skrzyni? coś się tam rozsypało,może coś z tym wybierakiem na skrzyni?
    objaw tak jakby ktoś biegi ze skrzyni wymontował

    Czy ktoś spotkał się z czymś takim?

    Mondeo 2,5 V6 MKII 99" Manualna skrzynia

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Mistrz pobocza
    Imię
    Łukasz
    Model
    MKII
    Silnik
    2.5 170 KM
    Opis
    Mondeo II '99 V6
    Od
    03 Dec 2007
    Mieszka w
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Linki mogą ciągnąć, ale pytanie czy z wybieraka nie spadły. Zobacz na skrzyni czy chodzi jak trzeba.
    Ostatnio edytowane przez lukkison ; 23-05-2015 o 19:58

  4. #3
    Mistrz pobocza Awatar boro1990
    Imię
    Daniel
    Model
    mk2/E39
    Silnik
    2.5V6/2.2
    Opis
    Było Mondeo mk2 2.5 V6 Jest E39 520
    Od
    11 Feb 2012
    Mieszka w
    Włocławek
    To po pierwsze. A po drugie to dzieje się coś jak gwałtownie wciskasz i puszczasz sprzęgło jak silnik pracuje. W sensie czy obroty spadają delikatnie lub czy czuć, że sprzęgło łapie?
    "Gdyby Bóg lubił przedni napęd, chodzilibyśmy na rękach"

    "Możesz mieć każde auto. BMW M5 i tak jest szybsze" - Jeremy Clarkson


  5. #4
    Kursant
    Imię
    janusz
    Opis
    Mondeo kombi MK2 1996 2,5V6 + LPG STAG 300 Mitsubishi SpaceStar 1,6 Komfort + LPG BRC
    Od
    12 Dec 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Opiszę jeszcze raz na spokojnie:
    Samochód stoi w miejscu silnik nie pracuje-mieszam lewarkiem po wszystkich biegach łącznie z wstecznym przy wciśniętym pedale sprzęgła jak i bez wciśniętego.Biegi tak jak by wchodziły ale auto mimo włożonego biegu mogę popchać tak jakby był na luzie.
    Samochód na chodzie:Biegi można wkładać zarówno przy wciśniętym sprzęgle jak i zaryzykowałem i wkładałem biegi bez wciśniętego sprzęgła.
    Brak jakiejkolwiek reakcji.....biegów nie ma w skrzyni wyszły gdzieś i ich nie ma
    Przy lewarku widać jak linki pracują, przy skrzyni linki są zamocowane i widać jak poruszają wodzikami nawet słychać charakterystyczne zmiany położeń.
    Podczas puszczania sprzęgła na pracującym silniku i włożonym biegu auto nie szarpie.Brak reakcji.
    Olej w skrzyni prawidłowy.
    Słychać mechanizm różnicowy jak pokręcę kołem ręcznie na uniesionym samochodzie.
    Wysprzęglik pluje płynem podczas odpowietrzania.Brak nieszczelności w układzie hydraulicznym.


    Moje przypuszczenia:
    a.tarcza sprzęgła zablokowała się i skrzynia jest cały czas wysprzęglona i dlatego można bezkarnie zmieniać biegi nawet jak samochód pracuje?
    b.uszkodzenie w skrzyni biegów?
    c.pierwszy raz spotykam się z czymś takim.
    d.nie mam zdania.

  6. #5
    Mistrz pobocza Awatar boro1990
    Imię
    Daniel
    Model
    mk2/E39
    Silnik
    2.5V6/2.2
    Opis
    Było Mondeo mk2 2.5 V6 Jest E39 520
    Od
    11 Feb 2012
    Mieszka w
    Włocławek
    Jak w mk1 uszkodziła mi się skrzynia to po wrzuceniu biegu i puszczeniu sprzęgła nic się nie działo prócz dźwięku jakby przegub wypadł - diagnoza - zmielone tryby doszczętnie. U ciebie raczej obstawiałbym uszkodzenie sprzęgła lub wysprzęglika
    "Gdyby Bóg lubił przedni napęd, chodzilibyśmy na rękach"

    "Możesz mieć każde auto. BMW M5 i tak jest szybsze" - Jeremy Clarkson


  7. #6
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Zobacz jeszcze czy jak wrzucisz bieg na odpalonym silniku to czy któraś półośka się nie kręci, bo może zerwało/ukręciło przegub.
    Jak nie w tym problem to szedłbym w kierunku a i b-np padaka wałka sprzęgłowego i nie ma napędu dla skrzyni.
    W jednym i drugim przypadku bez zrzucenia skrzyni nic się nie zdziała.
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  8. #7
    Kursant
    Imię
    janusz
    Opis
    Mondeo kombi MK2 1996 2,5V6 + LPG STAG 300 Mitsubishi SpaceStar 1,6 Komfort + LPG BRC
    Od
    12 Dec 2010
    Mieszka w
    Kraków
    żadna półoś się nie kręci nie ma reakcji na manipulowanie biegami.
    Jutro lub w pon. zrzucam skrzynię i będzie diagnoza przeprowadzana bo wiem że bez wyjęcia skrzyni się nie obejdzie
    Napisałem ten post bo może ktoś miał podobnie lub będzie miał a wiedzą dzielić się trzeba

    To samochód kolegi który dołączył do szczęśliwych użytkowników mondeuszy(za moją namową) wiec muszę teraz to naprawić


    a najlepsze jest to że to stało się nagle....
    Ostatnio edytowane przez zeuss ; 23-05-2015 o 21:49

  9. #8
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez zeuss Zobacz posta
    a najlepsze jest to że to stało się nagle....
    Niektóre awarie dają wstępne objawy i często z tymi objawami można jeździć i jeździć
    A niektóre awarie z dnia na dzień, trach i kaplica.
    Z Twojego opisu wynika że linki są zapięte i słychać klikanie przełożeń, więc raczej można wykluczyć pęknięty wybierak.
    I drogą eliminacji zostaje albo zatarcie docisku na pozycji rozłączenie, albo brak przenoszenia napędu między wałkiem sprzęgłowym a resztą w skrzyni.
    No chyba że docisk tak się rozsypał że nie dociska tarczy sprzęgła.

    ---------- Post added at 21:15 ---------- Previous post was at 21:14 ----------

    Albo sama tarcza się rozpadła. Ale tutaj to by było raczej słychać jakieś niepokojące odgłosy
    Ostatnio edytowane przez Netoper ; 23-05-2015 o 22:16
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  10. #9
    Kursant
    Imię
    janusz
    Opis
    Mondeo kombi MK2 1996 2,5V6 + LPG STAG 300 Mitsubishi SpaceStar 1,6 Komfort + LPG BRC
    Od
    12 Dec 2010
    Mieszka w
    Kraków
    siedzę nad tematem od wczoraj i nie znalazłem w sieci aby ktoś miał podobny problem chyba jestem jedyny z takim przypadkiem?
    kolega mi powiedział że stało się to nagle tzn. wsiadł do auta na parkingu wyrzucił luz odpalił autko włożył bieg i chciał ruszyć i nic, mondek nie ruszył ani centymetr z miejsca.
    jak ktoś ma jeszcze jakieś sugestie to piszcie

    ...hmm..pomyślałem jeszcze o tym wału sprzęgłowym że być może urwany ale chyba stukało by coś w tamtych okolicach.
    tarcza rozwalona też by się tłukła a i pęknięty docisk dawał by miękkie sprzęgło.

  11. #10
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez zeuss Zobacz posta
    ktoś miał podobny problem chyba jestem jedyny z takim przypadkiem?
    Miał nie raz.
    I nawet na naszym forum były tematy
    Ukręcona półoś
    zatarty docisk
    rozwalony docisk
    ukręcony wałek sprzęgła
    zmielona zębatka "odbiorcza" z wałka
    rozsypana tarcza sprzęgła.
    brak przeniesienia "napędu" z lewarka

    Usterka tego typu że nie da się tego wywróżyć co konkretnie klękło w danym przypadku.
    Dopiero po zwaleniu skrzyni wyjdzie co faktycznie poleciało, bo z opisu wychodzi, że można pominąć brak przeniesienia "napędu", ale to też nie jest pewnik, bo przypomina mi się temat że forumowicz pisał że słyszy jak biegi się zmieniają a wyszło że szlag trafił wybierak.
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  12. #11
    Mistrz pobocza Awatar boro1990
    Imię
    Daniel
    Model
    mk2/E39
    Silnik
    2.5V6/2.2
    Opis
    Było Mondeo mk2 2.5 V6 Jest E39 520
    Od
    11 Feb 2012
    Mieszka w
    Włocławek
    Słuchaj mi zmieliło skrzynie podczas delikatnego ruszania z pod bloku, także taka usterka to loteria
    "Gdyby Bóg lubił przedni napęd, chodzilibyśmy na rękach"

    "Możesz mieć każde auto. BMW M5 i tak jest szybsze" - Jeremy Clarkson


  13. #12
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez boro1990 Zobacz posta
    mi zmieliło skrzynie
    A jakieś konkrety?
    Obudowa się rozpadła? zawartość skrzyni wysypała się na asfalt?
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  14. #13
    Kursant
    Imię
    janusz
    Opis
    Mondeo kombi MK2 1996 2,5V6 + LPG STAG 300 Mitsubishi SpaceStar 1,6 Komfort + LPG BRC
    Od
    12 Dec 2010
    Mieszka w
    Kraków
    przespałem się z tematem i dziś wygrzebałem moją starą skrzynię którą wymieniłem kilka lat temu z powodu tego że rozsypał się mechanizm różnicowy tzn.podczas jazdy po łuku na rondzie nie mogłem zmienić biegów-zredukować-mogłem to zrobić tylko podczas jazdy na wprost.Więc na następnym rondzie znów spróbowałem i wtedy coś stuknęło i jazda się skończyła bo wtedy właśnie doszło do rozpadu satelitek. I tak dziś zajrzałem do swojej starej skrzyni i zdemontowałem ten górny mechanizm na skrzyni do którego mocuje się linki a który jest odpowiedzialny za zmiany biegów.Jeszcze przed demontażem przy przesunięciu na bieg czuć że bieg jest włączony.To samo po demontażu za pomocą śrubokręta wkładam bieg i jest obciążenie czyli przeniesienie napędu na zębatki następuje.

    Myślę że w tym mondku kolegi uszkodzony jest ten właśnie mechanizm i mimo że lewarkiem manipuluję i wydaje mi się że jest bieg to tak naprawdę nie ma możliwości żeby bieg włożyć bo coś tam musi być urwane i jest wpadnięte do skrzyni.
    Gdyby sprzęgło było zepsute to nie jest możliwe włożyć bieg na włączonym silniku bo szły by zgrzyty.
    W moim mondku wkładam bieg na wyłączonym silniku i kiedy odpalam bez sprzęgła to auto rusza do przodu na rozruszniku więc bieg jest.

    Jutro zdemontuję mechanizm zmiany i zajrzę do skrzyni i zobaczę czy moja diagnoza jest słuszna?

  15. #14
    Mistrz pobocza Awatar boro1990
    Imię
    Daniel
    Model
    mk2/E39
    Silnik
    2.5V6/2.2
    Opis
    Było Mondeo mk2 2.5 V6 Jest E39 520
    Od
    11 Feb 2012
    Mieszka w
    Włocławek
    Cytat Zamieszczone przez Netoper Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez boro1990 Zobacz posta
    mi zmieliło skrzynie
    A jakieś konkrety?
    Obudowa się rozpadła? zawartość skrzyni wysypała się na asfalt?
    Nie poprostu wszystkie tryby w skrzyni sie rozpadły
    "Gdyby Bóg lubił przedni napęd, chodzilibyśmy na rękach"

    "Możesz mieć każde auto. BMW M5 i tak jest szybsze" - Jeremy Clarkson


  16. #15
    Kursant
    Imię
    janusz
    Opis
    Mondeo kombi MK2 1996 2,5V6 + LPG STAG 300 Mitsubishi SpaceStar 1,6 Komfort + LPG BRC
    Od
    12 Dec 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Witam
    Odświeżam temat aby wyjaśnić co było zepsute i dlaczego biegów nie było.
    Otóż przyczyna, to tarcza sprzęgła z której rozpadły się okładziny dosłownie to odpadły od tarczy, zostały zmielone na siano. To co zostało z okładzin czyli taka wata została wciśnięta-jak sądzę- w szczeliny pomiędzy słoneczkiem a obudowę docisku. Stało się to w momencie kiedy zostało wyciśnięte sprzęgło aby włączyć bieg a panujące tam ciśnienie upchało resztki okładzin elegancko w słoneczku. Dlatego nie można było uruchomić biegu do jazdy bo sprzęgło było cały czas wyciśnięte.
    Aby to zdiagnozować i naprawić oczywiście musiałem wyjąć skrzynię. Po sprawdzeniu sprężyn w tarczy sprzęgła nabiłem nowe okładziny Valeo(200zł)+nity, wyczyściłem dokładnie docisk z 'trocin' po starej tarczy dałem do przetoczenia (60zł) dla św.spokoju. Koło zamachowe przeszlifowałem papierami ściernymi o różnej granulacji za pomocą szlifierki mimośrodowej.Wymieniłem wysprzęglik (bo był jakiś chiński byle jaki i bez gumowej osłonki) na używany oryginalny(60zł) Wszystko poskładałem założyłem skrzynkę nalałem świeżego oleju i autko hula. Od zrobienia ma przejechane 22 tys/km) i wszystko jak na razie jest OK.

  17. #16
    Pochłaniacz prostych Awatar Colorado30
    Imię
    Adam
    Model
    MKII-MKIII
    Silnik
    2.5 170 KM
    Opis
    Sedan 2,0 97 , Kombi 2001 V-ka
    Od
    07 Apr 2010
    Mieszka w
    Legnica
    Jezu kto w tych czasach nabija okladziny! Przy tak zmielonym sprzegle napewno sprezynki dostaly tez po plecach.
    Rozpadnie sie znowu i nigdy ale to nigdy nie wolno nic ze sprzegla przetaczac
    Zmniejszyles powierzchnie co spowoduje szybsze zuzycie sprzegla bo nie bedzie tego nominalnego docisku i sprzeglo bedzie jak by bylo lekko nie wysprzeglone!
    No ale jak hula to hula tylko zobaczymy jak dlugo moze akurat okladziny dales grubsze od standartowych

    533-593-035 colorado32@o2.pl

  18. #17
    Kursant
    Imię
    janusz
    Opis
    Mondeo kombi MK2 1996 2,5V6 + LPG STAG 300 Mitsubishi SpaceStar 1,6 Komfort + LPG BRC
    Od
    12 Dec 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez Colorado30 Zobacz posta
    Jezu kto w tych czasach nabija okladziny!
    ten kto nie chce zapłacić za tarczę oryginalną-regenerowaną-z gwarancją forda 820zł jak dla mnie ze zniżką i jeszcze oczekiwanie do 10 dni z Monachium, bo tylko takie są obecnie dostępne do takiego jak twierdzą staruszka.

    Cytat Zamieszczone przez Colorado30 Zobacz posta
    Rozpadnie sie znowu
    Nie rozpadnie się.
    Cytat Zamieszczone przez Colorado30 Zobacz posta
    nigdy ale to nigdy nie wolno nic ze sprzegla przetaczac
    kto tak twierdzi? i dlaczego ford sprzedaje obecnie w naszym regionie europy komplety sprzęgieł po regeneracji z gwarancją forda?
    to niby co robią że jest po regeneracji?
    Cytat Zamieszczone przez Colorado30 Zobacz posta
    Zmniejszyles powierzchnie co spowoduje szybsze zuzycie sprzegla bo nie bedzie tego nominalnego docisku i sprzeglo bedzie jak by bylo lekko nie wysprzeglone!
    Zmniejszone zostało o wartość spalenizny i kilku mikro wgłębień po nitach. Wszystko mierzone w mikronach> po to się przetacza aby zniwelować poślizg powierzchni przylegającej do tarczy.
    Cytat Zamieszczone przez Colorado30 Zobacz posta
    No ale jak hula to hula tylko zobaczymy jak dlugo
    10 czerwca minął rok i jak się dowiedziałem od kolegi ma przejechane nie 22tys tylko 26,5tys km i nadal jeździ.
    Znając styl jazdy i nogę mojego przyjaciela to sprzęgło powinno się już dawno rozpaść.
    Cytat Zamieszczone przez Colorado30 Zobacz posta
    moze akurat okladziny dales grubsze od standartowych
    Tak Valeo lepsze od oryginałów. Takie same jak daje ford do tarcz po regeneracji mogłem mieć ale za długo kazali czekać.

    W swoim mondeuszu z zrobiłem to samo w 2010 i mam przejechane czy uwierzysz czy nie ok.110tys km. I naprawiałem tak sprzęgła jeszcze w latach 90'
    aha...
    Cytat Zamieszczone przez Colorado30 Zobacz posta
    Przy tak zmielonym sprzegle napewno sprezynki dostaly tez po plecach.
    sprężyny były ok. żadna nie miała luzu i działały i działają prawidłowo.

  19. #18
    Mistrz pobocza
    Opis
    Cougar v6
    Od
    07 May 2012
    Mieszka w
    ÓĆ
    Cześć,
    Wczoraj podjechałem po pracy do sklepu. Wychodze odpalam wciskam sprzęgło i nie mogłem wrzucić żadnego biegu. Odpalałem z 4-5 razy i nic nie mogłem zrobić. Biegi na wyłączonym silniku wchodziły. Za którymś razem biegi zaczęły wchodzić normalnie i nic niepokojącego się nie wydarzyło. Biegi wchodzą gładko i bez oporów. Podjechałem do mechanika kazał dolać płynu hamulcowego na maxa, bo był w połowie i nie miał pomysłu poza tym, że mógł się dostać paproch lub jakiś bąbelek powietrza...
    Czy mieliscie kiedyś tak? Co to mogło być?

  20. #19
    Mistrz pobocza
    Opis
    Cougar v6
    Od
    07 May 2012
    Mieszka w
    ÓĆ
    w drodze powrotnej przestalo dzialac jak trzeba :-(

  21. #20
    Pochłaniacz prostych Awatar splitu
    Imię
    Daniel
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    97r sedan
    Od
    05 Jun 2013
    Mieszka w
    Pionki k. Radomia
    zacznij od wymiany płynu hamulcowego w układzie sprzęgła i porządnie odpowietrz i módl się aby to wystarczyło.
    był: mondek mk1 1.6 Pb/LPG IIgen, sedan, 93r. służył wiernie
    był: mondek mk2 2.0 Pb/LPG STAG 200-4, habeta, 99r. służył wiernie
    jest: mondek mk2 1.8 Pb, sedan w cenie roweru + webasto
    jest: mondek mk2 1.8 Pb/LPG KME Diego G3, hb

Podobne wątki

  1. [MkII] zaklinowana manualna skrzynia w 2.5
    By EmTeLct in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-11-2013, 20:30
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 25-09-2013, 08:01
  3. czy nadaje sie skrzynia manualna od mk3 do mk2 2.5 v6?
    By bulan74 in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-03-2012, 07:58
  4. [MkIII] manualna skrzynia biegów 2,0 pb jaki olej lać
    By Adriannorman in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-11-2010, 16:31
  5. [MkI] v6 - skrzynia manualna
    By maxic in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 19-10-2006, 20:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów