+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    Kursant
    Opis
    Mk3 2.0 TDCi 115KM 2004
    Od
    23 Jan 2012
    Mieszka w
    krk

    Awaria, sprężynka...

    Wczoraj na krótkiej trasie w modnku zapaliła się sprężynka. Wyłączenie silnika czy odpięcie akumulatora nie pomogło. W samochodzie spadła moc, na biegu jałowym wskazówka obrotomierza zatrzymuje się na 4 i jedna kreska, gdzie normalnie wchodziła na piątkę. Sam problem sprężynki pojawiał się już od jakiegoś czasu w trakcie dynamicznego przyśpieszania, na biegach 3-5, bo na 1-2 chyba nigdy ale dało się z tym żyć, więc jakoś tak bagatelizowałem sprawę. Kiedyś był na kompie, niby wtryski jeszcze spoko, a rzekomo problem tkwi gdzieś w okolicach tematu turbiny.
    Kiedyś na tym forum przeczytałem, że sprężynka to problem układu paliwowego; pompa, wtryski turbina, o coś około tego (nie znam się). Zanim jutro oddam go do znajomego mechanika, chciałbym już tu rozpocząć "dochodzenie", choć wiem, że może to jak wróżenie z fusów.

    Czy ktoś ma jakieś pomysły, żebym nie musiał błądzić?

    edit: do objawów dodam jeszcze, że silnik pracuje nieco głośniej: dźwięk jest niższy (w kierunku basu), a to takie dieslowe terkotanie szczególnie w czasie jazdy wydaje się być intensywniejsze i jakby nierówne, choć mogę się mylić, jak to u chorego, nagle wszystko niepokoi...
    Ostatnio edytowane przez JohnnyUtah ; 21-06-2015 o 21:19

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Kursant Awatar thepun1290
    Imię
    Szczepan
    Model
    MK3 2007r.
    Silnik
    2.0 TDCi 130KM + DyPyFy
    Opis
    Kombi, Czarne
    Od
    13 May 2014
    Mieszka w
    Bochnia
    Cytat Zamieszczone przez JohnnyUtah Zobacz posta
    Kiedyś na tym forum przeczytałem, że sprężynka to problem układu paliwowego; pompa, wtryski turbina, o coś około tego (nie znam się). Zanim jutro oddam go do znajomego mechanika, chciałbym już tu rozpocząć "dochodzenie", choć wiem, że może to jak wróżenie z fusów.

    Sprężynka to nie tylko temat układu paliwowego i turbiny, to również zaworu egr (elektronicznie sterowanego), czujników (wału korbowego, wałka rozrządu). Skoro pojawiła się migająca sprężynka to zaczął bym od podpięcie pod kompa i sprawdzenia jakie błędy się pojawiły.

  4. #3
    Kursant Awatar Parthu90
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Od
    11 Jun 2015
    Mieszka w
    UK, Hull
    Migajaca sprezynka to czesto oznaka koniecznosci przeczyszczenia DPF'a (o ile takowy masz w autku) tzn.
    wyskocz gdzies na autostrade i popedz jednostanie kilkadziesiat kilometrow, jak dobrze pamietam to po osiagnieciu optymalnej temperatury zalaczy sie tryb przepalanie filtra i moze to potrwac okolo 20 minut.

    Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
    Nie ściągamy giry z gazu.

  5. #4
    Pogromca zakrętów Awatar steell
    Imię
    Andrzej
    Model
    Fusion USA
    Silnik
    1.5 EcoBoost 182KM
    Od
    02 May 2008
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    Mk3 2.0 TDCi 115KM 2004 DPF raczej mało prawdopodobny, poprosić kogoś o podpięcie i sprawdzenie błędów.
    Ford Fusion /USA/ wersja SE zmodyfikowana. Rocznikowo model 2015.
    Fusion mk2

  6. #5
    Kursant Awatar thepun1290
    Imię
    Szczepan
    Model
    MK3 2007r.
    Silnik
    2.0 TDCi 130KM + DyPyFy
    Opis
    Kombi, Czarne
    Od
    13 May 2014
    Mieszka w
    Bochnia
    patrząc na rocznik jaki podał (2004r), to DPF'a raczej nie ma, montowane były jak się nie mylę w rocznikach 2005-2007 bodajże w krajach takich jak Niemcy ze względu na wymogi ograniczenia emisji spalin, czy coś takiego ( wyższy podatek i te sprawy). Ja bym obstawił ze to wina czujnika wałka rozrządu

  7. #6
    Niedzielny kierowca Awatar andre1681
    Imię
    Andrzej
    Model
    Mondeo
    Silnik
    2.0 TDCi 150 KM
    Opis
    Ford Mondeo mkV
    Od
    19 Apr 2011
    Mieszka w
    Czarny Potok
    Cytat Zamieszczone przez steell Zobacz posta
    Mk3 2.0 TDCi 115KM 2004 DPF raczej mało prawdopodobny, poprosić kogoś o podpięcie i sprawdzenie błędów.
    Kolega stell ma rację,najpierw sczytaj błędy po których będzie można coś więcej powiedzieć.Ja rok temu miałem podobne objawy,najpierw sprężynka na 6,5 biegu,z upływem czasu schodziła na 4 później na 3 nawet przy mocniejszym bucie pod górkę nawet na 2 biegu.Skutkiem tego okazało się że pompa do wymiany(bardzo słabe ciśnienie). Nie życzę Ci tego i mam nadzieję że to jednak coś innego.

  8. #7
    Kursant
    Imię
    Maciej
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 130 KM
    Od
    03 Sep 2014
    Mieszka w
    Swarzędz
    Kolego mam podobny problem zdarzyło się w ubiegłym tygodniu w niedziele i teraz powróciło kod błędu p132a mi wywaliło Obwód czujnika położenia elementu sterującego doladowaniem turbosprężarki.Ten element znajduje się nad górna osłona silnika patrząc na wprost po otwarciu klapy silnika.Odepnij cięgno które dochodzi do tego sterowanika i odpal auto jak się wychyla i po zgaszeniu samochodu wrócić do tego samego położenia to jest ok i sprawdź jeszcze jak pracuje na turbinie czy lekko pracuje. Ja wczoraj wywaliłem i padł mi sterownik naprawiany w electric service w Rumi gwarancja producenta na rok rnaprawa 24.07.2014 nie.mam papierów ale są plomby firmy.Może masz ten problem co ja samego modułu nie kupisz w Aso jest razem z turbina za 4tyś.
    Ostatnio edytowane przez Kranc ; 29-06-2015 o 11:45

  9. #8
    Kursant
    Opis
    MkIII 2,2 TDCI 155KM Panther Black
    Od
    08 Jun 2011
    Mieszka w
    Białystok
    Cytat Zamieszczone przez Kranc Zobacz posta
    Kolego mam podobny problem zdarzyło się w ubiegłym tygodniu w niedziele i teraz powróciło kod błędu p132a mi wywaliło Obwód czujnika położenia elementu sterującego doladowaniem turbosprężarki.Ten element znajduje się nad górna osłona silnika patrząc na wprost po otwarciu klapy silnika.Odepnij cięgno które dochodzi do tego sterowanika i odpal auto jak się wychyla i po zgaszeniu samochodu wrócić do tego samego położenia to jest ok i sprawdź jeszcze jak pracuje na turbinie czy lekko pracuje. Ja wczoraj wywaliłem i padł mi sterownik naprawiany w electric service w Rumi gwarancja producenta na rok rnaprawa 24.07.2014 nie.mam papierów ale są pląby firmy.Może masz ten problem co ja samego modułu nie kupisz w Aso jest razem z turbina za 4tyś.
    Mam zdiagnozowany dokładnie ten sam problem - obwód czujnika położenia elementu sterującego doładowaniem turbosprężarki. Przy mocnym depnięciu w gaz na wyższych biegach lub zejściu z wysokiego biegu na niski przy większej prędkości i wciśnięciu pedału gazu pojawia się sprężynka i silnik przechodzi w tryb awaryjny. Ewidentnie jest problem przy podaniu większej ilości paliwa. Po wyłączeniu i włączeniu silnika jest OK.
    W sieci można kupić czujnik – zawór podciśnieniowy turbosprężarki Mondeo Mk3 * Transit 1462789 FORD -czy jego wymiana załatwia sprawę?

  10. #9
    Kursant
    Imię
    Maciej
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 130 KM
    Od
    03 Sep 2014
    Mieszka w
    Swarzędz
    Dzisiaj jadę do kumpla wymontuje moduł od swojego mondaska i podepne pod swojego jak będzie ok to znaczy że padł modół, dzwoniłem do jednego gościa mówił ze często tryby się kończą naprawa jakieś 300zl co to twojego przypadku trudno powiedzieć

  11. #10
    Kursant
    Opis
    MkIII 2,2 TDCI 155KM Panther Black
    Od
    08 Jun 2011
    Mieszka w
    Białystok
    Mówiąc moduł co masz na myśli? Tenże czujnik-zawór podciśnieniowy turbosprężarki:
    http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Czujn...2789-FORD/3590

  12. #11
    Pogromca zakrętów Awatar steell
    Imię
    Andrzej
    Model
    Fusion USA
    Silnik
    1.5 EcoBoost 182KM
    Od
    02 May 2008
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    Raczej nie, to jest sterowanie podciśnieniowe sprawiające stosunkowo mało problemów. Przedmówca mysi zapewne o sterowaniu elektronicznym, często zawodzącym w zabrudzonych turbinach.
    Coś takiego
    Ostatnio edytowane przez steell ; 29-06-2015 o 17:31
    Ford Fusion /USA/ wersja SE zmodyfikowana. Rocznikowo model 2015.
    Fusion mk2

  13. #12
    Kursant
    Opis
    MkIII 2,2 TDCI 155KM Panther Black
    Od
    08 Jun 2011
    Mieszka w
    Białystok
    Byłem u mechanika ze swoim problemem - odpiął wiązkę przewodów, która idzie do sterownika elektronicznego turbiny (tego ze zdjęcia zamieszczonego przez steella), przeczyścił styki, przedmuchał i zamontował. Po paru dniach jadąc w trasie znów to samo: przy mocniejszym depnięciu w gaz historia się cztery razy powtórzyła. Pojechałem znów na diagnostykę i tym razem niespodzianka - komputer nie wykazał już błędu "obwód czujnika położenia elementu sterującego doładowaniem turbosprężarki", za to pojawił się inny - P0406 czujnik układu recyrkulacji spalin A za wysoki poziom sygnału. Mój Mondeo ma 155 tys. przebiegu (oryginalne, potwierdzone w serwisie zakupu w Polsce, kupiłem od I właściciela), z dokumentacji wynika, że przy 90 tys. przebiegu miał wymieniony cały EGR na gwarancji. Mechanik poradził mi jeszcze przedmuchać ostro silnik i sprawdzić go na trasie, a potem umówić się na czyszczenie EGR i dolotu.
    Czy takie zachowanie silnika (sprężynka przy mocnym przygazowaniu, po zgaszeniu i ponownym odpaleniu silnika wszystko jest OK) może mieć związek z brudnym dolotem i zasyfionym EGR?

  14. #13
    Pochłaniacz prostych Awatar rajman
    Model
    MkIV
    Silnik
    DW10C+
    Od
    29 Mar 2010
    Mieszka w
    Lublin
    Może, aczkolwiek te egry są nienaprawialne. Jeśli padł tak ze aż wyrzuca sprężynke to raczej czeka Cię wymiana.

    tapatalk @ es five

  15. #14
    Kursant Awatar thepun1290
    Imię
    Szczepan
    Model
    MK3 2007r.
    Silnik
    2.0 TDCi 130KM + DyPyFy
    Opis
    Kombi, Czarne
    Od
    13 May 2014
    Mieszka w
    Bochnia
    czyszczenie Egra nic Ci nie da. To niepotrzebne wywalanie pieniędzy w błoto, nawet te 50zł za jednorazowe czyszczenie nic nie da na dłuższą mete. Miałem to samo (3x czyszczony, taki zasyfiony był), 2 tygodnie pojeździłem i całkiem padł zawór. Jak czyszczenie nic nie da po jakimś czasie, to mozesz oddać do regeneracji. Nowe zawory które zakłada ASO czy nawet jakbyś sam zamówił to w rzeczywistości jest on po regeneracji.

  16. #15
    Kursant
    Opis
    MkIII 2,2 TDCI 155KM Panther Black
    Od
    08 Jun 2011
    Mieszka w
    Białystok
    Spróbuję czyszczenia, bo jeszcze czyszczony nie był. Jeżeli na dłuższą metę to nie pomoże, to faktycznie chyba zostaje wymiana.

Podobne wątki

  1. [MkII] Hamulce awaria ! Pedał wpada w podłoge ! awaria hamul
    By ministerpl in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 21-03-2011, 20:10
  2. [TDCi MKIII] Sprężynka
    By cinek2 in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 28-09-2010, 02:06
  3. [TDCi MKIII] sprężynka
    By romex9 in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-09-2010, 10:41
  4. [TDCi MKIII] Sprężynka
    By dzamen in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-03-2010, 17:40
  5. [MkII] awaria dmuchawy-pierwsza awaria mondka
    By Ufo in forum Klimatyzacja i wentylacja
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-02-2007, 00:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów