+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    Niedzielny kierowca
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    '99 BRC sequent24
    Od
    16 Aug 2006
    Mieszka w
    Rzeszów

    [MkII] Co szumi: łożysko czy opony?

    Przy skręcie w lewo (czasami też w prawo) słyszałem dosyć głośny szum z prawej lub środkowo-prawej przedniej strony samochodu. Podejrzewałem prawe łożysko koła przedniego. Wymieniłem je na Optimala (takie tylko mieli). Po wymianie słychać lekki szum podczas jazdy na wprost (wydaje mi się że tego nie było wcześniej) a głośny szum przy zakrętach pozostał. Pan mechanik, podczas jazdy stwierdził że to wina nowego łożyska. Co dziwne, żadne łożysko nie szumi przy kręceniu kołami na podnośniku (nawet przy dużych prędkościach obrotowych).
    Inny mechanik obstawił opony. Mam nowe Dunlopy Winter Sport M3. Przy wyborze opon sprawdzałem hałaśliwość opon, i te miały najmniejszy poziom hałasu.
    Słyszałem różne (najczęściej niechlubne) opinie o łożyska optimala (szkoda tylko że po zamontowaniu zacząłem czytać na temat tych łożysk) ale żeby łożysko szumiało zaraz po założeniu?
    Kupiłem nowe łożysko SKF i zastanawiam się nad ponowną wymianą tego łożyska. Czy ktoś wie jak sprawdzić czy to szumi łożysko czy opony? A może jest jeszcze coś?

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Niedzielny kierowca
    Od
    22 Nov 2005
    Mieszka w
    Mikołów, Tychy, Rybnik, Chrzanów
    nie wiem czy zmieniasz na zimę oponki czy kółeczka z felgami, ale jakbyś wrzucił letnie na 1 dzień, mógłbyś ocenic czy szum zniknął czy nie. Tak mógłbyś najprościej sprawdzić co tak szumi
    KR - Śląskie
    Zielony metalik MkI HTB 1,6 16V CLX 93'
    SRS, ABS , gaz BRC, alu AEZ 15"x7" Clarion, Blaupunkt, nakładki Sparco
    Zamieniłem na VOLVO S70 full opcja !!!

  4. #3
    mi się wydaje że to będzie wina opon ale możesz to sprawdzić tak jak Raftaj pisze

  5. #4
    Niedzielny kierowca
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    '99 BRC sequent24
    Od
    16 Aug 2006
    Mieszka w
    Rzeszów
    Cytat Zamieszczone przez Raftaj
    nie wiem czy zmieniasz na zimę oponki czy kółeczka z felgami, ale jakbyś wrzucił letnie na 1 dzień, mógłbyś ocenic czy szum zniknął czy nie. Tak mógłbyś najprościej sprawdzić co tak szumi
    mam kołą, też o tym myślałem ale chciałem zostosować to rozwiązanie na końcu.
    Czy szum łożyska rośnie wraz z prędkością?

  6. #5
    Znawca leśnych tras
    Opis
    S6 4F0
    Od
    13 Jan 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Przy okazji wątku - nie polecam nikomu opon Good Year Egarle F1. Posiadam takie obecnie w swoim bolidzie. Stan bieżnika 3-4 przód i 4-5 mm tył. Opony są do wymiany ze względu na hałas - jest tragedia. Oba łożyska z przodu wymieniłem na SKFy, bo fakt faktem - stare oba szumiały, ale to co sie dzieje z tymi oponami to porażka. Jest teraz w dzień 13-14 stopni. Jak kupiłem autko było 20 na dworze - i jak szumiały tak szumią. Założyłem zimowe Nokian WR na 2 dni śniegowe jakie były miesiąc temu i rewelacja ! Po prostu cisza.... Najcichsze i najlepsze oponki jakie ujeżdżałem to są Dunlopy Sport 9000. Na lato właśnie coś takiego trzeba będzie założyć, bo moja głowa eksploduje od tego hałasu w lecie

    Także jedyna rada - zmień koła i sprawdź. OPTIMALa i tak lepiej zmienić, bo za tydzień/miesiąc i tak trzeba będzie go wymienić bo będzie huczał. Ale ja bym obstawiał opony.

  7. #6
    stapoz
    Gość
    szum łożyska zmienia się w czasie skrętów i występuje głównie pod obciążeniem (na podnośniku nie będzie występował).
    Szum opon jest jednostajny i nie zależy od skręcenia kół. Obydwa szumy rosną wraz z prędkością. Ja obstawiałbym łożysko bo w Mondeo to normalka.

  8. #7
    Niedzielny kierowca
    Od
    22 Nov 2005
    Mieszka w
    Mikołów, Tychy, Rybnik, Chrzanów
    podałem propozycję sprawdzenia, ale obstawiam niestety łożysko. Najlepiej najpierw zmień jednak kółka i upewnij się, co by kaska na marne nie poszła
    KR - Śląskie
    Zielony metalik MkI HTB 1,6 16V CLX 93'
    SRS, ABS , gaz BRC, alu AEZ 15"x7" Clarion, Blaupunkt, nakładki Sparco
    Zamieniłem na VOLVO S70 full opcja !!!

  9. #8
    Niedzielny kierowca
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    '99 BRC sequent24
    Od
    16 Aug 2006
    Mieszka w
    Rzeszów
    Cytat Zamieszczone przez Raftaj
    podałem propozycję sprawdzenia, ale obstawiam niestety łożysko. Najlepiej najpierw zmień jednak kółka i upewnij się, co by kaska na marne nie poszła
    W sumie to mam już kupione łożysko, jedyny koszt to wymiana 50zł. Pewnie i tak wymienię bo na optimalu długo nie pojeżdżę. Ale sprawdzę opcję z oponami letnimi.

  10. #9
    Niedzielny kierowca Awatar Luky
    Imię
    Łukasz
    Model
    MKIV polift w kombi
    Silnik
    2.2 TDCi 200KM automat
    Opis
    Indyvidual
    Od
    02 Dec 2005
    Mieszka w
    Warszawa
    A ja bym stawiał na opony.Ja jeżdżę na Barumach zimowych i wiem,że gwiżdzą.Rok temu gwizdały i teraz też.Już się oswoiłem.Letnie mam Barum Bravuris,te są ok.Gwizdanie opon zimowych to czesty objaw,zwłaszcza kiedy mamy dodatnie temperatury.Gwizd się wzmaga najbardziej na mokrej nawierzchni,wtedy dobrze mieć dobrą muze w aucie
    ST-220 : Eibach Pro Kit, KW, El-Tec Exhaust, HEL+320mm Brakes, Bi_xenon Koito,

    Watch video ST-220 : http://youtu.be/CIMClUqwggA

  11. #10
    Niedzielny kierowca
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    '99 BRC sequent24
    Od
    16 Aug 2006
    Mieszka w
    Rzeszów
    Cytat Zamieszczone przez Luky
    A ja bym stawiał na opony.Ja jeżdżę na Barumach zimowych i wiem,że gwiżdzą.Rok temu gwizdały i teraz też.Już się oswoiłem.Letnie mam Barum Bravuris,te są ok.Gwizdanie opon zimowych to czesty objaw,zwłaszcza kiedy mamy dodatnie temperatury.Gwizd się wzmaga najbardziej na mokrej nawierzchni,wtedy dobrze mieć dobrą muze w aucie
    W moim przypadku nie słychać gwizdu ale niski ton, coś jak huczenie czy szumienie. Z tą niską temp to poddałeś mi pomysł: poczekam aż temp jeszcze trochę spadnie i sprawdze czy dalej szumi.
    A jeżeli to łożyska to zaczną w końcu wyć.

  12. #11
    Witam,

    również postanowiłem podpiąć się pod wątek. Mam podobny problem - wcześniej też tak miałem ale po zmianie opon na zimówki jakby się nasiliło (Pirelli 190 Snowsport 185/65R15). Otóż przy normalnej jeździe na wprost żaden szum nie występuje i nie ma tu znaczenia prędkość, zaczyna się dopiero przy np. końcówce hamowania (taki szum jak od zużytych klocków - a klocki są ok) a najbardziej denerwujące jest to przy wolnym skręcie.
    Pomóżcie to zdiagnozować ponieważ nie chcę wymieniać całego zawieszenia nie likwidując problemu.

    POZDRAWIAM
    Biker
    Ford Mondeo Mk II 2.0 benzyna, kombi, 07.1998 rok

  13. #12
    Mistrz pobocza Awatar berater
    Model
    Było MKIV 2010 2.0 TDCI, jest Nissan X-Trail 2008 2.0 Dci
    Silnik
    Było 143, jest 173 KM
    Od
    07 May 2006
    Mieszka w
    Piaseczno
    Przy skręcie w lewo (czasami też w prawo) słyszałem dosyć głośny szum z prawej lub środkowo-prawej przedniej strony samochodu.
    A może to nie jest szum tylko "terkotanie". Może warto sprawdzić przeguby, tym bardziej, że dźwięk pojawia się przy skręconych kołach.
    Pozdrawiam,

  14. #13
    nie, nie na pewno nie terkotanie. To taki typowy głuchy szum - trudno to opisać słowami ale najprościej to mogę napisać, że przy hamowaniu (podobnie przy wolnym skręcie) takie charakterystyczne bsshhuuuuuu...

    POZDRO
    Biker
    Ford Mondeo Mk II 2.0 benzyna, kombi, 07.1998 rok

  15. #14
    Mistrz pobocza Awatar berater
    Model
    Było MKIV 2010 2.0 TDCI, jest Nissan X-Trail 2008 2.0 Dci
    Silnik
    Było 143, jest 173 KM
    Od
    07 May 2006
    Mieszka w
    Piaseczno
    Biker,
    Ja się odnosiłem do pytania autora tematu (przytoczyłem cytat)
    Pozdrawiam,

  16. #15
    Sorry, nie zauważyłem. Ale suma summarum opis pasuje także do moich objawów, a przy okazji słownie napisałem o jaki szum mi chodzi . Poradźcie coś.

    POZDRO
    Biker
    Ford Mondeo Mk II 2.0 benzyna, kombi, 07.1998 rok

  17. #16
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Adam
    Opis
    MK II 2.5 V6
    Od
    28 Apr 2005
    Mieszka w
    Lublin, Warszawa

    Re: [MkII] Co szumi: łożysko czy opony?

    Cytat Zamieszczone przez MiG
    Przy skręcie w lewo (czasami też w prawo) słyszałem dosyć głośny szum z prawej lub środkowo-prawej przedniej strony samochodu. Podejrzewałem prawe łożysko koła przedniego. Wymieniłem je na Optimala (takie tylko mieli). Po wymianie słychać lekki szum podczas jazdy na wprost (wydaje mi się że tego nie było wcześniej) a głośny szum przy zakrętach pozostał. Pan mechanik, podczas jazdy stwierdził że to wina nowego łożyska. Co dziwne, żadne łożysko nie szumi przy kręceniu kołami na podnośniku (nawet przy dużych prędkościach obrotowych).
    Inny mechanik obstawił opony. Mam nowe Dunlopy Winter Sport M3. Przy wyborze opon sprawdzałem hałaśliwość opon, i te miały najmniejszy poziom hałasu.
    Słyszałem różne (najczęściej niechlubne) opinie o łożyska optimala (szkoda tylko że po zamontowaniu zacząłem czytać na temat tych łożysk) ale żeby łożysko szumiało zaraz po założeniu?
    Kupiłem nowe łożysko SKF i zastanawiam się nad ponowną wymianą tego łożyska. Czy ktoś wie jak sprawdzić czy to szumi łożysko czy opony? A może jest jeszcze coś?

    Wg mnie powinieneś sprawdzić:

    1). stan felg (czy aby nie są zwichrowane).
    2). stan opon (bo nigdy nie wiadomo co ci z fabryki wydano)
    oba powyższe można zweryfikować zakłądając inne koła (inne felgi oraz opony).
    3). łożysko jeżeli ma wadę fabryczną albo jest źle zamontowane to szum zaraz przejdzie w buczenie i walenie (a potem to już koło znajdziesz obok samochodu).
    4). opcja pasująca również objawami do przedstawionego opisu: zapieczone klocki w prowadnicach (sprawdzić czy klocki nie stoją w prowadnicach).
    LUBLIN, WARSZAWA Silver MKII 2.5V6 GHIA Auto 1998 Estate(Mod.6)/ Gaz

Podobne wątki

  1. [MkIII] Coś szumi
    By Macminik in forum Klimatyzacja i wentylacja
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-07-2011, 18:07
  2. [MkIII] Opony czy łożysko ?
    By Norbas in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 06-05-2011, 23:14
  3. [MkII] Wyje, szumi ale nie łożysko...
    By Thazek in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-06-2010, 21:00
  4. [MkI] huczące opony czy łożysko?
    By MASTA in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 07-04-2007, 11:03
  5. [MkIII] Szumi
    By kaem1 in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 16-11-2006, 14:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów