+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    Pochłaniacz prostych Awatar Mischel
    Imię
    Michał
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 110 KM
    Opis
    Mk3 2006
    Od
    20 Jun 2012
    Mieszka w
    Ożarów Maz./Wa-wa Mokotów

    Mondeo mk3 montaż poliftowego lusterka fotochromatycznego.

    Witam
    Chciałbym przedstawić swój sposób na montaż poliftowego lusterka fotochromatycznego w miejsce zwykłego na przykładzie modeno mk3 po drugim lifcie z 2006 roku.
    Przed zakupem trzeba się upewnić czy spełniamy odpowiednie warunki:
    1. Mocowanie na szybie przednie. W autach ze zwykłym lusterkiem po pierwszym i drugim lifcie powinno być takie samo. Wygląda ono tak:

    2. Instalacja, sprawdzamy czy w aucie w kostce instalacji podsufitki mamy przewody do lusterka. Instalacja podsufitki biegnie od lampki słupkiem koło kierowcy. Dostęp do wtyczki jest słaby, ja zdejmowałem plastikową osłonę z tym małym schowkiem i łapałem ją od dołu ale można próbować przez zegary. Jeżeli we wtyczce od strony karoserii jest więcej niż trzy kable to instalacja będzie. Jak nie można sobie poradzić inaczej, ale o tym później.
    3. Obecnie lusterko. Do montażu potrzebna będzie stopka ze starego. Moje lusterko ma symbol E9 014276. Dla porównania wizualnego link do sklepu forda: http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Luste...0109-FORD/2744 Demontuje się je bardzo łatwo. Trzeba odciągnąć blokadę i lusterko schodzi do góry.
    Jeżeli wszystko się zgadza możemy przystąpić do zakupu lusterka. Ja kupowałem na allegro i postawiłem sprzedawcy warunek że kupię jak dorzuci mi instalację podsufitki. Instalację można sobie oczywiście dorobić ale z gotową będzie znacznie łatwiej. Oprócz lusterka kupujemy gałkę meblową o średnicy 22mm. Po dłuższych poszukiwaniach kupiłem gałkę o symbolu GN33-G0004 koszt około 5zł.
    Pierwszą rzeczą jest demontaż obecnego lusterka i wymontowaniu stopek z nowego i starego. W starym wystarczyło wd-40 i trochę siły a fotocchroma rozłożyłem na części pierwsze. Mocowane jest na zatrzaski i trzeba podważyć. Najlepiej użyć jakiegoś twardego plastiku, nie zostawi śladów. Ja użyłem teflonowego „zdejmaka” do ringów od frezera ale ciężko to kupić. Po zdjęciu i rozebraniu wygląda to tak:


    Drugi etap to odkręcenie starej kulki od stopki i dopasowanie gałki meblowej. Tutaj przydała się suwmiarka, imadło i szlifierka kontowa. W pierwszej wersji uciąłem stopkę ale lusterko nie było stabilne. Po robocie wyszło coś takiego:

    Przykręcamy gałkę do stopki. Może być potrzeba skrócenia śruby, ja wymieniłem na inną która się walała po domu.

    Pozostaje temat kabla który szedł stopką. Ja wywierciłem w obudowie lusterka dziurkę, rozebrałem wtyczkę i przeciągnąłem kabel. Teraz można już poskładać wszystko do kupy.

    I zakładamy na szybę

    Podłączenie elektryczne:
    Jak mamy wiązkę to można podmienić całą albo dołożyć brakujące przewody (wspólna jest chyba tylko masa). Ja dołożyłem brakujące i dopiąłem się masą. Do wymiany trzeba opuścić przód podsufitki. Odkręcamy daszki przeciwsłoneczne i dla ułatwienia wyjmujemy schowek na okulary z lampką. Na długości osłony słupka zdejmujemy uszczelkę i ściągamy osłonę słupka. Od dołu lub przez zegary dostajemy się do wtyczki podsufitki, wypinamy i do góry. Teraz można swobodnie dołożyć brakujące kable lub wymienić całą wiązkę. Składamy wszystko do kupy, podpinamy lusterko i cieszymy się z nowego moda.
    Jeżeli nie mam instalacji możemy podłączyć w inny sposób. Wtyczka lusterka posiada trzy przewody:
    Czarny to masa. Można podpiąć do masy lampki podsufitki lub w dowolne miejsce do karoserii.
    Biały to + po zapłonie. Najbliżej będzie w przełączniku świateł. Nie podpinamy pod lampkę. W lampce + jest odcinany przez gem po 30 minutach od zgaszenia auta a nie po zgaszeniu silnika więc lusterko będzie pobierało prąd na postoju przez te pół godziny.
    Szary + po wstecznym. Znajdziemy w tylnej lampie przy żarówce wstecznego. Można sobie prześledzić jak idzie i złapać gdzieś bliżej. Warto go podpiąć żeby lusterko rozjaśniało się po wbiciu wstecznego.

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Kursant Awatar Becksqq
    Imię
    Dawid
    Model
    Mondeo
    Silnik
    2.2 TDCi 175 KM
    Od
    22 Nov 2015
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Ciekawy tutek Przyda się wielu osobom ja o dziwo mam Mdo 2001 rok i mam fotochroma seryjnego przyczepionego do szyby takim "trzymakiem" jak u Ciebie.

    Ojciec i syn- MK4 2.2 tdci chip 219KM $ MK3 2.0PB LPG 145KM

  4. #3
    Pochłaniacz prostych Awatar Mischel
    Imię
    Michał
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 110 KM
    Opis
    Mk3 2006
    Od
    20 Jun 2012
    Mieszka w
    Ożarów Maz./Wa-wa Mokotów
    Potrzeba matką wynalazków Jak kupowałem lusterko to ktoś mi napisał że po drugim lifcie uchwyt jest taki sam dla lusterka zwykłego i fotochroma. Wyszło jak wyszło Trzeba kombinować

  5. #4
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 110 KM
    Od
    27 Feb 2015
    Mieszka w
    Rzeszów
    W ramach informacji to z tego co zaobserwowałem to wszystkie zwykłe lusterka jak i przedliftowy fotochrom(ten z guzikiem) mają takie samo mocowanie. Jedynie poliftowy fotochrom ma inne. Jeśli się mylę proszę poprawić. 

  6. #5
    Pochłaniacz prostych Awatar Mischel
    Imię
    Michał
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 110 KM
    Opis
    Mk3 2006
    Od
    20 Jun 2012
    Mieszka w
    Ożarów Maz./Wa-wa Mokotów
    Podobno w przed lifcie były różne mocowania dla zwykłego lusterka i fotochroma. Ale przed liftowy fotochrom pasuje do polifta w miejsce zwykłego lusterka.

  7. #6
    Kursant
    Imię
    Sebastian
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Od
    25 Sep 2015
    Mieszka w
    Sopot
    Kurcze, a ja mam problem z lusterkiem kupowałem już dwa i każde nie chce się ściemniać. Mam zrobioną i instalację pod skrzynkę bezpieczników, mechanik mi robił. Lampka zielona się świeci, ale samo lusterko nie chcę się sciemniać, ktoś wie co to może być?

  8. #7
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Od
    15 Feb 2016
    Mieszka w
    Słupsk
    Cytat Zamieszczone przez Seba_89 Zobacz posta
    Lampka zielona się świeci, ale samo lusterko nie chcę się sciemniać, ktoś wie co to może być?
    Tak tylko dla sprawdzenia zapytam czy podczas testowowania np. w dzień, zasłaniasz czujnik z przodu lusterka?



    Naklepane z fona

  9. #8
    Kursant
    Imię
    Sebastian
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Od
    25 Sep 2015
    Mieszka w
    Sopot
    Oczywiście. W dzień i w nocy i świeciłem latarką na przedni czujnik tzn ten gdzie jest lustro i też zasłaniając tylny i nic się nie dzieje. Wczoraj jechałem w nocy i tak naparzały światła i nic nie mogłem zrobić. Czasem zastanawiam się nad zamontowaniem starego lustra,ale to bardzo fajnie się komponuje z wnętrzem, nie jest takie standardowe
    Ostatnio edytowane przez Seba_89 ; 28-10-2016 o 11:30

  10. #9
    Niedzielny kierowca
    Model
    Mondeo Ghia X
    Silnik
    2.0 TDCi 115 KM
    Opis
    Narazie śmiga bezproblemowo
    Od
    17 May 2014
    Mieszka w
    Szczecin
    może cos z podłączeniem od biegu wstecznego?? po jego włączeniu lusterko się rozjaśnia więc może kabelki źle podłączone

  11. #10
    Kursant
    Imię
    Sebastian
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Od
    25 Sep 2015
    Mieszka w
    Sopot
    Hmm z tego co wiem to nie mam podłączonego do biegu wstecznego. Jak powinno wyglądać prawidłowo podłączone lusterko? Tzn co do uszki bezpieczników i do biegu wstecznego?

  12. #11
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Od
    15 Feb 2016
    Mieszka w
    Słupsk
    Jeżeli masz podłączone w sposób "fabryczny" to do lusterka powinna dochodzić wiązka z trzema przewodami: zasilanie, masa oraz sygnał z biegu wstecznego. Podrzuć może jakąś fotkę, jak to u Ciebie wygląda.

    Naklepane z fona

Podobne wątki

  1. [All] montaż lusterka tylniego
    By splitu in forum Nadwozie i wnętrze
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 04-07-2014, 21:47
  2. [MkIII] Montaż lusterka sprzed liftu do Mondeo z 2004
    By jurson in forum Nadwozie i wnętrze
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-06-2010, 07:56
  3. [MkIII] Schemat podłączenia lusterka fotochromatycznego
    By Slawik in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-03-2009, 01:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów