+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 53
  1. #1
    Zielony listek Awatar Toldo
    Imię
    Witek
    Model
    S-max I FL
    Silnik
    2.0 TDCi 140 @188KM/405Nm
    Od
    11 Apr 2016
    Mieszka w
    Niemcz

    [MKIII] Modyfikacja zegara - analog na cyfowy

    Chciałbym przedstawić modyfikację, którą wielu pewnie będzie uważać za zbędną, ale dla mnie była to jedna z ważniejszych i bardziej przydatnych przeróbek wnętrza mojej kolubryny. Modyfikacja nie należy do skomplikowanych technicznie, o ile ktoś miał do czynienia z lutowaniem i prostym majsterkowaniem. Najważniejszy jest układ pinów aby odpowiednio wszystko połączyć i rzeźba elementów, żeby dobrze wszystko spasować. Reszta wykonana może być wedle uznania (o czym więcej później). Dokumentacja zdjęciowa dosyć luźna ;P

    Co potrzeba:

    - Oryginalny, sprawny zegar (nie polecam przerabiać swojego, aby był jakiś zapas) - cena 5-20zł
    - zegar mikroprocesorowy, u mnie wielkość 40*13*14 mm, koniecznie z pamięcią i napięcie 12V, kolor wedle uznania - cena ok. 25zł
    ja kupiłem zegar u chińczyka na ebayu, bo na allegro nie znalazłem: LINK na ebayu
    - czarny papier do wykonania tarczy, najlepiej sztywniejszy (techniczny) - tutaj wedle uznania, można to zrobić z innego materiału, ja na papier nakleiłem folię "skórzaną"
    - kawałek izolowanego kabelka, ok. 8 cm, nie za gruby
    *- kawałek lekko przezroczystej folii, żeby zrobić efekt czarnej tablicy, kiedy zegar nie świeci - ja tego nie zrobiłem bo nie miałem pod ręką ale na pewno zrobić
    - lutownica, kalafonia, cyna (najcieńsza jaką znajdziecie)
    - skalpel lub nóż do tapet
    - śrubokręt krzyżak, do odkręcenia zegara i płaski lub inne płaskie narzędzie do wyjęcia tabliczki z zegarem z deski

    Można na odwagę dziabnąć zimne bro, jak komuś się ręce trzęsą. Całość zajęła mi ok. 3h.

    (kliknięcie na miniaturę otwiera duży rozmiar)

    Co zrobić:

    1. Rozbieramy zegar na części pierwsze. Odczepiamy 4 zatrzaski, po 2 na stronę i wyciągamy tabliczkę z zegarem. Podważamy płaskim śrubokrętem wskazówki (ciężko schodzą) i wyciągamy aby został sam bolec. Następnie odczepiamy srebrny front od tabliczki drukowanej (są 3 nóżki, trzeba uważać żeby ich nie połamać)



    2. Na płytce drukowanej jest biała obudowa, w której są wszystkie zębatki zegara - musimy je wyjąć żeby bolec nie przeszkadzał. Na białym plastiku bo bokach są cztery wgłębienia z zatrzaskami, trzeba tam pogrzebać nożem i podważyć. Wyjmujemy ze środka wszystko (ja zostawiłem elementy ozwojone, bo jako jedyne nie wypadły same ) i składamy spowrotem.



    3. Z tyłu elementu, który był jeszcze przed chwilą tarczą zegara analogowego należy odczepić plastik z zielonymi końcówkami i wyrzeźbić miejsce na zegar cyfrowy. Nie zgubcie przy tym guzika przezroczystego od ustawiania analoga, bo będzie potrzebny (dioda od immo). Polecam sobie odrysować markerem i wypalić odpowiednią dziurę lutownicą i dopiłować lub dociąć nożem.



    4. Kabelek dzielimy na 2 części, po ok. 4-4,5 cm i z każdej części, z obu końców ściągamy izolację.

    5. Przygotowujemy sobie lutownicę i resztę osprzętu do lutowania i zabieramy się do lutowania. Do płytki zegara należy przylutować kabelki według poniższego schematu:



    6. Jak już przylutujemy kabelki w odpowiedni sposób, możemy zająć się spasowanie nowego zegarka i zrobieniem nowej tarczy. Nie będę pisał dokładnie jak to zrobić bo składa się to z cięcia, odrysowywania, rzeźbienia i dopasowywania elementów. Każdy powinien zrobić to sam, bo zakładam, że możecie wykorzystać inny zegar i inne materiały do wykonania tablicy. Poniżej, na zdjęciu możecie zobaczyć moją rzeźbę.



    7. Jak już przygotujemy sobie tarczę, możemy przylutować kabelki do zegara, ale pamiętajcie aby wcześniej ustawić wcześniej godzinę (potem też się da, ale lepiej zrobić przed lutowaniem - trzeba podpiąć do niego prąd i guzikami ustawić czas). Na zegarze powinny być oznaczone piny, więc raczej nie będziecie mieć problemu z ogarnięciem, który to plus, a który minus. Pamiętajcie tylko aby przełożyć przed lutowaniem kabelki przez dziurę w srebrnym plastiku bo potem będziecie mieć problem. Ja się zagapiłem i musiałem kombinować




    8. Składamy wszystko w całość. Po połączeniu tarczy z płytką może się okazać, że całość się lekko lyra, więc warto sobie zrobić malutki gumowy dystans do włożenia między plastik a płytkę.



    9. W aucie, za pomocą płaskiego narzędzia DELIKATNIE wyjmujemy tablicę z zegarem, dla wygody odpinamy sobie wszystkie wtyczki. Podpinamy nasz nowy zegar aby sprawdzić czy wszystko działa. Jeśli działa, możemy odkręcić stary zegar od tablicy (dwie śruby krzyżakowe) i w jego miejsce włożyć nowy, przykręcając śruby, a następnie wkładamy całość z powrotem aż cztery zatrzaski wskoczą na miejsce.



    Przy takim zlutowaniu pinów, zegar będzie się podświetlał wraz z włączeniem świateł/podświetlenia deski rozdzielczej. Jeśli chcecie aby zegar świecił non stop, nawet jeśli nie ma kluczyka w stacyjce, to trzeba kabelek od plusa przylutować do pinu pod masą (patrząc na płytkę, dolny rząd, pierwszy pin od prawej).

    Warto pomyśleć o jakiejś folii cienkiej, w kolorze czarnym, która przepuści tylko światło zegara, aby nie było widać, że coś jest z zegarem zrobione po złożeniu. Chcę to jeszcze w swoim poprawić bo nie do końca mi się podoba końcowy efekt w tej chwili - wygląda trochę jak waga albo kalkulator To już wedle uznania.

    Powodzenia!

    PS. Chińczyk z ebaya niejako wymusił na mnie dalsze przeróbki, bo zegar, który dostałem ma jedną beleczkę, która nie świeci
    PS2. Na zdjęciach z podświetlonym zegarem nie wszystkie belki się palą - taki urok aparatu, nie działa tylko jedna.

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Niedzielny kierowca Awatar lukasz2525
    Model
    Mondi mk3 2004 2.0 Tdci 130 km / Focus mk2 2007 1.6 Tdci 110 km / Focus mk2 fl 2008 2.0 Tdci 136 km
    Silnik
    2.0 136 KM
    Od
    24 Oct 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Świetna robota , zawsze doceniam . Ale rzeczywiście odrobinę zbędna modyfikacja , jak z widocznością ? Na zdjęciu nie wygląda najlepiej , ale to tylko zdjęcie . Efekt ogólny jest elegancki .
    Ostatnio edytowane przez lukasz2525 ; 10-07-2016 o 19:32

  4. #3
    Zielony listek Awatar Toldo
    Imię
    Witek
    Model
    S-max I FL
    Silnik
    2.0 TDCi 140 @188KM/405Nm
    Od
    11 Apr 2016
    Mieszka w
    Niemcz
    Widoczność jest w porządku. Aparat trochę nie ogarnął jarzenia zegara i zakłamał. Planuję jeszcze nakleić folię ciemną, żeby cały owal był czarny, kiedy zegar nie świeci. Może i głupie, ale dla mnie zegarek w samochodzie to podstawa, a czytanie godziny z analoga w czasie jazdy jest dla mnie czasochłonne (całe życie nosiłem zegarki cyfrowe ) i zanim dowiem się, która godzina, mogę wylądować w rowie albo w czyimś zadku.

  5. #4
    Niedzielny kierowca Awatar lukasz2525
    Model
    Mondi mk3 2004 2.0 Tdci 130 km / Focus mk2 2007 1.6 Tdci 110 km / Focus mk2 fl 2008 2.0 Tdci 136 km
    Silnik
    2.0 136 KM
    Od
    24 Oct 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Mam dokładnie identycznie , zegarek noszę żeby elegancko wyglądać jak gdzieś wychodzę , odczytanie godziny zajmuje mi dłuższą chwilę , zwłaszcza że mam w ogóle bez cyferek , tylko kreseczki . I taka sama była użyteczność zegarka jak jeździłem mk3 . Szanuję robotę , powiew świeżości .

  6. #5
    Zielony listek Awatar Toldo
    Imię
    Witek
    Model
    S-max I FL
    Silnik
    2.0 TDCi 140 @188KM/405Nm
    Od
    11 Apr 2016
    Mieszka w
    Niemcz
    Trochę lepsza fotka. Inna pora dnia.


  7. #6
    Niedzielny kierowca Awatar lukasz2525
    Model
    Mondi mk3 2004 2.0 Tdci 130 km / Focus mk2 2007 1.6 Tdci 110 km / Focus mk2 fl 2008 2.0 Tdci 136 km
    Silnik
    2.0 136 KM
    Od
    24 Oct 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Dobre to je . Co tam u góry masz przyklejone ?

  8. #7
    Zielony listek Awatar Toldo
    Imię
    Witek
    Model
    S-max I FL
    Silnik
    2.0 TDCi 140 @188KM/405Nm
    Od
    11 Apr 2016
    Mieszka w
    Niemcz
    U góry? W sensie nad wylotami powietrza? Taka silikonowa mata na pierdoły. Aktualnie leży w niej transmiter BT podłączony do AUX'a.


  9. #8
    Kursant
    Imię
    Mariusz
    Model
    Mondeo MK III LPG
    Silnik
    2.0 145 KM
    Od
    20 Oct 2015
    Mieszka w
    Lędziny
    Gratulacje pomyslu. Nie wiem dlaczego, ale ford zawsze kojarzyl mi se wlasnie z analogowym zegarem wnetrza dlatego zostane przy nim

  10. #9
    Niedzielny kierowca Awatar lukasz2525
    Model
    Mondi mk3 2004 2.0 Tdci 130 km / Focus mk2 2007 1.6 Tdci 110 km / Focus mk2 fl 2008 2.0 Tdci 136 km
    Silnik
    2.0 136 KM
    Od
    24 Oct 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Bylem ciekawy do czego ten kabel idzie , myslalem ze to jakas ladowarka . Tez musze kupic transmiter , chocia po minijacku to nie ta sama jakosc , ale na razie nie mam na radio z wbudowanym streamingiem bluetooth . Jaki masz i jak oceniasz jakosc dzwieku ? Dla mnie porzadnie wyglada tp-link za 9 dych .

  11. #10
    Zielony listek Awatar Toldo
    Imię
    Witek
    Model
    S-max I FL
    Silnik
    2.0 TDCi 140 @188KM/405Nm
    Od
    11 Apr 2016
    Mieszka w
    Niemcz
    Blitzwolf BW-BR1. Kupiłem na banggood.com, za ok 45zł. Ładnie gra i ma wbudowany mikrofon więc działa jako zestaw głośnomówiący. Bateria długo trzyma i jest solidnie i estetycznie wykonany.

    Tapnięte za pomocą Honoraty Siódmej
    Ford S-Max MKI FL 2014 - moje oczko w głowie:
    Klik Klik

  12. #11
    Zielony listek Awatar Toldo
    Imię
    Witek
    Model
    S-max I FL
    Silnik
    2.0 TDCi 140 @188KM/405Nm
    Od
    11 Apr 2016
    Mieszka w
    Niemcz
    Poprawiłem jedną rzecz i teraz moim zdaniem efekt jest znacznie lepszy.



    Tapnięte za pomocą Honoraty Siódmej
    Ford S-Max MKI FL 2014 - moje oczko w głowie:
    Klik Klik

  13. #12
    Kursant Awatar Thelesia1987
    Imię
    Leszek
    Model
    mondeo 150KM 360Nm
    Silnik
    klekot 2.0 TDCI
    Od
    01 Jun 2014
    Mieszka w
    Złotów
    folia czy spray...?

  14. #13
    Zielony listek Awatar Toldo
    Imię
    Witek
    Model
    S-max I FL
    Silnik
    2.0 TDCi 140 @188KM/405Nm
    Od
    11 Apr 2016
    Mieszka w
    Niemcz
    Folia.

    Tapnięte za pomocą Honoraty Siódmej
    Ford S-Max MKI FL 2014 - moje oczko w głowie:
    Klik Klik

  15. #14
    Pogromca zakrętów Awatar 1olek
    Opis
    MKII 2.5 Ghia Kombi '97, MKIII 1.8 ZETEC Sedan '02
    Od
    23 Mar 2008
    Mieszka w
    Dublin
    Fajnie Ci to wyszlo. Bardzo uzyteczna modyfikacja jak dla mnie

  16. #15
    Zielony listek Awatar Toldo
    Imię
    Witek
    Model
    S-max I FL
    Silnik
    2.0 TDCi 140 @188KM/405Nm
    Od
    11 Apr 2016
    Mieszka w
    Niemcz
    Ile ludzi, tyle opinii. Tradycjonaliści powiedzą, że lepszy jest analog bo typowy dla Forda. Dla mnie analog jest nieczytelny w trakcie jazdy, a psucie sobie wyglądu deski jakimiś przyklejanymi zegarami jest niefajne.

    Tapnięte za pomocą Honoraty Siódmej
    Ford S-Max MKI FL 2014 - moje oczko w głowie:
    Klik Klik

  17. #16
    Kursant Awatar mazur888
    Opis
    mk3 tdci ghia X
    Od
    19 Oct 2009
    Mieszka w
    coleraine / milicz
    a co powiecie na moj mod?
    potrzeba:
    - arduino mega 2560
    - oled 0.96"
    - scalak RTC ds3231
    - czujnik odleglosci hcsr04
    - czujnik temperatury ds18b20
    - troche wolnego czasu na napisanie kodu.

    mialem to zamontowane u siebie jaki czas.
    ekranik pokazywal na jakim biegu jade, czas i data, czas jazdy, temperatura zewn, przy nacisnieciu klawisza wlaczalo i wylaczalo sie usb do ladowania telefonu, przy wrzuceniu wstecznego pokazywalo odleglosc z tylu, przy kolejnym klawiszu pokazywalo daty taxu i motu (podatek drogowy i przeglad w UK). wizualnie wzorowalem sie na nowych licznikach skody/vaga. ekranik pasuje idealnie w przycisku mondeo










  18. #17
    Kursant Awatar _Kedar_
    Model
    Mondeo X Line
    Silnik
    2.0 TDCi 130 KM
    Opis
    Kedar's MDOII
    Od
    04 Nov 2013
    Mieszka w
    Nowy Targ
    Jak dla mnie czad. Tylko ekranik mógłby być większy i pokazywać więcej info jednocześnie

  19. #18
    Kursant Awatar mazur888
    Opis
    mk3 tdci ghia X
    Od
    19 Oct 2009
    Mieszka w
    coleraine / milicz
    Ten ekranik jest malutki bo ma 0.96 cala ale ma 128x64 rozdzielczosc. Widocznosc jest bardzo bardzo dobra jak na ten rozmiar. Poczatkowo myslalem zeby wszystkie guziki tak zrobic. Pokazywaly by ikonki otwierania klapy, awaryjek i podgrzewania szyb i foteli a kiedy by bylo trzeba to by pokazywaly inne info. Nawet kody bledow mozna tylko ze moj mondek nie che sie polaczyc z elm327

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  20. #19
    Zielony listek Awatar Toldo
    Imię
    Witek
    Model
    S-max I FL
    Silnik
    2.0 TDCi 140 @188KM/405Nm
    Od
    11 Apr 2016
    Mieszka w
    Niemcz
    Znudził mi się zielony kolor zegara i zmieniłem na czerwony. Wygląda bardziej klimatycznie. Ponadto zmieniłem piny lutowania, bo na pracującym silniku napięcie na poprzednich pinach napięcie skakało tak, że zegar mrugał. Obecnie jest na stałe podłączony + i - w granicach 12V, więc zegar świeci cały czas (podłączony do ścieżek, z których normalnie idzie napięcie do mechanizmu analogowego). Ponadto przetestowałem wydajność całego układu jeśli weźmiemy plus z diody oświetlającej zegar analogowy - niestety nie nadaje się bo za słaby prąd idzie.



    Mod z arduino jest mega, ale aż tak się nie znam na elektronice, żeby to ogarnąć.
    Ostatnio edytowane przez Toldo ; 28-10-2016 o 00:12
    Ford S-Max MKI FL 2014 - moje oczko w głowie:
    Klik Klik

  21. #20
    Kursant Awatar gruby44
    Opis
    mondeo mk3 2,0
    Od
    07 Apr 2013
    Mieszka w
    Mexborough
    Witek, a jak ustawiasz godzinę na tym zegarku. Wykorzystałeś przycisk od immo, czy masz gdzieś ukryty przełącznik. Właśnie się zabieram za rzeźbę i zastanawiam się czy rzeźbić ścieżki na płytce żeby odseparować i wykorzystać ten przycisk, czy dokładać drugi, ale jestem raczej za tą pierwszą opcją.
    Ostatnio edytowane przez gruby44 ; 31-10-2016 o 21:08

Podobne wątki

  1. [MkIII] MKIII TDCi Modyfikacja Chip tuning
    By X-a-n-d-e-r in forum Tuning
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 01-09-2015, 13:40
  2. [MkIII] [MKIII]Modyfikacja wewnętrznej lampki MONDEO GHIA
    By darecki_ in forum HOWTOs
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-02-2011, 08:30
  3. Podswietlenie zegara
    By Kristo in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-07-2005, 23:04
  4. Lampka zegara
    By rafek in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-03-2005, 14:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów