Zamknięty temat
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1
    Zielony listek
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 115 KM
    Od
    31 Jul 2015
    Mieszka w
    Katowice

    Regeneracja sterownika turbiny - zdjęcia

    Błąd p132b oraz p132a

    Są to typowe błędy turbiny, jeśli są zacięte łopatki i/lub jeśli padł sterownik. Ok, akcja czyszczenie łopatek turbo i sprawdzenie sterownika. O ile poradnik jak wyczyścić turbo jest na forum, o tyle nikt się nie zajął padniętymi sterownikami (przynajmniej nie widziałem). Zadzwoniłem do paru warsztatów ile za regenerację sterownika. Koszt 400-800 zł. Używany na szrocie, zależy w jakim stanie 200-400 zł . Powiem szczerze, że ceny mnie szokły. Postanowiłem zatem wyjąc sterownik i naprawić we własnym zakresie. Zobaczyć co też tyle kosztuje...

    Zabieram się do roboty. Sterownik w całości wygląda tak:

    Załącznik 8053

    Te srebne to zatrzaski, żeby je zdjąć wystarczy podważyć.

    A tak wygląda rozebrany sterownik:

    A. Zdjęte zaślepki:
    Załącznik 8054

    B. Dwie części sterownika:
    Załącznik 8055 Załącznik 8056


    Zaślepki wyskakują łatwo, trzeba tylko uważać, żeby nie połamać zapadek. Sterownik wystarczy wtedy lekko podważyć i się rozmontuje. I teraz kwestie dwie są. Zazwyczaj zacina się lub kruszy (przez duże zużycie i wytarcie) ślimak. W przypadku zacięcia wystarczy wyczyścić i przesmarować. W przypadku pokruszonego trzeba wymienić. W moim przypadku co widać na zdjęciach ślimak jest cały.
    Mimo wszystko jest dość spory luz, ponieważ ślimak jest zużyty i wytarty, a całość pracowała pod dużym oporem zacinających się łopatek. Na szczęście nie połamał się, znaczy się jest jeszcze na tyle gruby, że wytrzymał. Niestety mocno wytarty może się połamać. Generalnie po wyczyszczeniu całości mogę założyć, ale nie będzie to chodzić idealnie z powodu tych niewielkich luzów. Te części na pewno nie koszują takich kroci, więc jutro jadę do sklepu (elektronicznego, itp) żeby kupić nowe i założyć. Jeśli nie będą dostępne to zadowolę się nie 100% sprawnym sterownikiem.
    Prócz tego jest jeszcze kwestia silniczka, który podobno jest szczotkowy. Jak wiadomo szczotki lubią się zużywać. Wiem, że takie silniczki nie są drogie. Kolega z Aliexpressu zamawiał po 20 zł za 10 sztuk (mniejsze na 12 volt). Myślę, że za 20-30 zł da radę załatwić nowy w elektronicznym. Takie silniczki są na pewno dostępne, problemem jest tylko ten ślimak i ta przekładnia, która ciągnie potem za kierwonicę turbiny. Nie wiem czy dostanę. Ktoś wie, gdzie to kupić? W każdym razie nie bać się tego rozbierać.

    Jeśli uda mi sie zdobyć te części to nakieruję pozostałych. Mogę się założyć że za nowe wydacie duuuuuużo mniej niż nawet za części ze szrotu, które do końca sprawne nie będą.

    P.S. Zużyty ślimak i zębatka - objawia się to bardzo dużym luzem w ruszaniu się tego siłownika. Niewielki będzie nawet przy nowych częściach.
    https://www.youtube.com/watch?v=Mb8mXsiTfkU

    Tutaj jest cały filmik krok po kroku włącznie z wymianą silniczka elektrycznego w sterowniku. Zestaw naprawczy w Katowicach kosztuje 150 zł. W Łętach koło Kęt, jest taniej (poprzedni filmik). Zamawiacie i macie .

    A tutaj proszę filmik jak należy wymienić tą przekładnię wraz z uwagami:
    https://www.youtube.com/watch?v=9Bk2bjAzZuE


    Kilka uwag do filmów:

    Po pierwsze opaska trzymająca silnik sterownika raczej nie wyjdzie Wam tak lekko jak na filmiku. Ja musiałem aż dwóch śrubokrętów użyć.
    Po drugie silnik ma ukrytą śrubę, do której jest przykręcony. To co na filmiku niby jest wydłubywane (zawleczka) śrubokrętem, ja musiałem wiercić wiertarką, aż zawkleczka i śruba poszły papa.
    Po trzecie należy uważnie wyczyścić wszystko i ustawić czujnik z popychaczem (to śmieszne zielone Lo11) mniej więcej tak jak było, żeby błąd na kompie nie wyskoczył.
    Po czwarte na leży zaślepić dobrym silikonem HT miejsce po śrubie.
    Po piąte - ja nie musiałem szlifować brzegów ślimaka

    Mój koszt (nie wymieniałem silniczka) to 60 zł. Niestety taniej nie znalazłem, prócz jednego miejsca, ale z przesyłką się nie opłacało. Kupiłem na miejscu

    Temat zamykam.Dyskusja w wątku http://www.mondeoklubpolska.pl/showt...y-zdj%C4%99cia
    Załączone obrazki
    Ostatnio edytowane przez Stasio1948 ; 05-08-2017 o 08:52

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

Podobne wątki

  1. [TDCi MKIII] Regeneracja Sterownika Turbiny --> Co Gdzie i Jak?
    By adela in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 28-10-2017, 10:31
  2. [TDCi MKIII] Regeneracja sterownika turbiny - zdjęcia
    By Mundeknowicjusz in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 05-08-2017, 00:09
  3. [TDCi MKIII] Kopcenie koło sterownika turbiny
    By Mondelak in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-03-2014, 23:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów