+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    Zielony listek
    Opis
    Mondeo Mk3 1.8 125km + LPG
    Od
    03 Jun 2013
    Mieszka w
    Rzeszów

    Czy ma ktoś zagazowanego ecoboosta?

    Szukam osoby, która ma w mondeo zagazowanego ecoboosta - najlepiej 1.6 160 km lub 2.0 200 km. Chodzi mi głównie o instalacje z dotryskiem benzyny - ile spala lpg, a ile benzyny oraz jaki jest na dzień dzisiejszy koszt takiej instalacji.

    P.S. Ecoboost ma hydraulicznie regulowane zawory?

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Mistrz pobocza Awatar adamze27
    Imię
    Adam
    Model
    MDO MkV/MkIV
    Silnik
    2.0EB/2.0TDCI
    Opis
    MkV 2.0 EcoBoost
    Od
    22 Apr 2012
    Mieszka w
    Puck
    więcej ludzi z gazem w EB znajdziesz na FCP,koszt wychodzi mniej więcej podwójną kwotę jak za gaz do wolnossącej benzyny na dobrych gratach
    jest:Mondeo MkIV Titanium Business 2.0TDCI 2009 r. 143KM
    jest: Audi Q5 2.0TDI 2010r. 170KM
    jest: Opel Vivaro 2.0CDTI 2012r. 115KM
    jest: Opel Astra 1.6 Twinport 2007r. 105KM

  4. #3
    Zielony listek
    Opis
    Mondeo Mk3 1.8 125km + LPG
    Od
    03 Jun 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    ok, tam popytam. No właśnie z tymi kosztami "mniej więcej" to są rozbieżności, tak samo jak dotryskiem benzyny. Czytałem, że w teorii od 1 do 2l na 100 km a w rzeczywistości wychodzi chyba mniej jak 1l.

  5. #4
    Pogromca zakrętów Awatar bartekk
    Imię
    Bartosz
    Model
    3V
    Silnik
    1.5 TSI
    Od
    05 Oct 2011
    Mieszka w
    Wieleń nad Notecią
    Cytat Zamieszczone przez adamze27 Zobacz posta
    koszt wychodzi mniej więcej podwójną kwotę jak za gaz do wolnossącej benzyny na dobrych gratach
    To w przypadku wtrysku w fazie ciekłej (V generacja). Za instalację z dotryskiem benzyny zapłacisz z 10-20% więcej w porównaniu do IV generacji.

  6. #5
    Mistrz pobocza Awatar adamze27
    Imię
    Adam
    Model
    MDO MkV/MkIV
    Silnik
    2.0EB/2.0TDCI
    Opis
    MkV 2.0 EcoBoost
    Od
    22 Apr 2012
    Mieszka w
    Puck
    Odnośnie dotrysku to będziesz miał widełki,w zależności od zestrojenia i stylu jazdy masz już ten samochód czy planujesz kupić? rozważałeś sensowność zakładania instalacji oraz obliczyłeś po jakim czasie wyjdziesz w przybliżeniu na zero?ja robiąc rocznie swoim 10-12 tys.km nawet się nie zastanawiam nad instalacją
    jest:Mondeo MkIV Titanium Business 2.0TDCI 2009 r. 143KM
    jest: Audi Q5 2.0TDI 2010r. 170KM
    jest: Opel Vivaro 2.0CDTI 2012r. 115KM
    jest: Opel Astra 1.6 Twinport 2007r. 105KM

  7. #6
    Zielony listek
    Opis
    Mondeo Mk3 1.8 125km + LPG
    Od
    03 Jun 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Cytat Zamieszczone przez adamze27 Zobacz posta
    Odnośnie dotrysku to będziesz miał widełki,w zależności od zestrojenia i stylu jazdy masz już ten samochód czy planujesz kupić? rozważałeś sensowność zakładania instalacji oraz obliczyłeś po jakim czasie wyjdziesz w przybliżeniu na zero?ja robiąc rocznie swoim 10-12 tys.km nawet się nie zastanawiam nad instalacją
    Chciałbym nabyć mondeo mk4. Myślę tez nad 2.5T, ale z takim silnikiem to zostaje mi kupować już tylko 10 letni samochód. A chciałbym coś młodszego, 7-8 lat, no i nie powiem - polift mi się bardziej podoba.

    A żeby obliczyć sensowność zakładania instalacji to musiałbym mieć dosyć dokładne dane odnośnie spalania. Ogólnie to pisze się, że instalacja z dotryskiem benzyny pobiera 1-2l na 100km, a ostatnio czytałem, że jeden facet zrobił 400 km i zabrało mu 2,5l benzyny (nie wiem, jak on to obliczył, może sterownik), tak więc jest różnica.

    Ogólnie to sensowność na pewno jest mniejsza niż w przypadku zwykłej, wolnossącej benzyny, no ale... takie mamy czasy, takie silniki. No i na dodatek ceny benzyny są, jakie są, jednego roku po 4,50, a drugiego po 6 zł.

    A ile pali Ci benzyny? Jakie obroty silnika utrzymujesz?
    Ostatnio edytowane przez kepa ; 23-05-2018 o 15:12

  8. #7
    Mistrz pobocza Awatar adamze27
    Imię
    Adam
    Model
    MDO MkV/MkIV
    Silnik
    2.0EB/2.0TDCI
    Opis
    MkV 2.0 EcoBoost
    Od
    22 Apr 2012
    Mieszka w
    Puck
    Cytat Zamieszczone przez kepa Zobacz posta
    A ile pali Ci benzyny? Jakie obroty silnika utrzymujesz?
    ja mam automat 2.0 203KM,średnia ze 100km cały czas w przedziale 9,5-9,6 i tak się utrzymuje już od 14 tys. km na trasie zejdzie o litr mniej przy prędkościach 120-140km jeżdzę normalnie,jak trzeba to przycisne,nie jestem ostatni ze swiateł


    Cytat Zamieszczone przez kepa Zobacz posta
    A żeby obliczyć sensowność zakładania instalacji to musiałbym mieć dosyć dokładne dane odnośnie spalania.
    dokładne dane będziesz miał jak sam zaczniesz jeździć,własnym stylem i po zestrojeniu instalacji bo średnio możesz przyjąć że weźmie 10 gazu i 2 benzyny,ale jak bedziesz latał po miescie i pierwszy na kresce to te wartosci będą wyższe
    Cytat Zamieszczone przez kepa Zobacz posta
    Chciałbym nabyć mondeo mk4. Myślę tez nad 2.5T, ale z takim silnikiem to zostaje mi kupować już tylko 10 letni samochód. A chciałbym coś młodszego, 7-8 lat, no i nie powiem - polift mi się bardziej podoba.
    kwestia gustu bo ja nie widzę aż takich wielkich różnic abym powiedział "wow",a motor sensowny pod instalacje
    jest:Mondeo MkIV Titanium Business 2.0TDCI 2009 r. 143KM
    jest: Audi Q5 2.0TDI 2010r. 170KM
    jest: Opel Vivaro 2.0CDTI 2012r. 115KM
    jest: Opel Astra 1.6 Twinport 2007r. 105KM

  9. #8
    Kursant
    Model
    Mondeo 2008
    Silnik
    2.0 Pb
    Od
    20 May 2017
    Mieszka w
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez adamze27 Zobacz posta
    ... rozważałeś sensowność zakładania instalacji oraz obliczyłeś po jakim czasie wyjdziesz w przybliżeniu na zero?
    ja robiąc rocznie swoim 10-12 tys.km nawet się nie zastanawiam nad instalacją
    Słuszna uwaga - niech Kolega kepa doliczy jeszcze:

    1). Koszty przeglądów technicznych.
    Nowe (lub prawie nowe) auto, pierwszy przegląd ma dopiero po 3 latach (99 zł) a następny - po kolejnych 2 latach (99 zł). Jak zostanie założona instalacja LPG (nawet w prawie/nowym aucie), to przeglądy w PL muszą być wykonywane co roku (w dodatku za 169 zł). Po, powiedzmy, 5 latach (przy prawie/nowym aucie) przeglądy wyjdą więc 198 zł (jazda na benzynie) lub 845 zł (LPG), co daje już prawie 650 zł różnicy.

    2). Regulacje + przeglądy instalacji LPG (co 10-20 kkm*, zależy od gazownika - cena ok. 100-160 zł).
    Nawet zakładając, że wszystko chodzi super, na przestrzeni 5 lat, jest to dodatkowo minimum 500-800 zł do wydania :-).

    3). Dla zaokrąglenia kwoty końcowej: na przeglądy techniczne i LPG nie jedzie się za darmo (czy też nie zawsze jest 'po drodze') - trzeba więc zatankować (powiedzmy 55 zł na 5 lat).


    Do kosztu zakupu instalacji LPG, dochodzi co najmniej ok. 1200-1500 zł (645+55+500 do 800) - przy regulacji/ serwisowaniu instalacji LPG w trybie medium-life (co 20 kkm).


    Wszystko to, przy dość optymistycznym założeniu, że z silnikiem i instalacją LPG nic się złego nie dzieje i wszystko jest idealnie zestrojone (jeździłem paroma autami z LPG i różnie z tym bywa).


    Uważam, że LPG jest niezłą alternatywą - jednak warto robić realne kalkulacje czasu zwrotu instalacji.
    Jednym z aut robione są małe przebiegi i doszedłem do podobnych wniosków jak kolega adamze27.

    cdn.

    pozdrawiam


    * - dla tzw. ortodoksów technicznych: 1 kkm = 1000 km :-).
    Ostatnio edytowane przez Karlus ; 30-05-2018 o 02:01

  10. #9
    Zielony listek
    Opis
    Mondeo Mk3 1.8 125km + LPG
    Od
    03 Jun 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Cytat Zamieszczone przez Karlus Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez adamze27 Zobacz posta
    ... rozważałeś sensowność zakładania instalacji oraz obliczyłeś po jakim czasie wyjdziesz w przybliżeniu na zero?
    ja robiąc rocznie swoim 10-12 tys.km nawet się nie zastanawiam nad instalacją
    Słuszna uwaga - niech Kolega kepa doliczy jeszcze:

    1). Koszty przeglądów technicznych.
    Nowe (lub prawie nowe) auto, pierwszy przegląd ma dopiero po 3 latach (99 zł) a następny - po kolejnych 2 latach (99 zł). Jak zostanie założona instalacja LPG (nawet w prawie/nowym aucie), to przeglądy w PL muszą być wykonywane co roku (w dodatku za 169 zł). Po, powiedzmy, 5 latach (przy prawie/nowym aucie) przeglądy wyjdą więc 198 zł (jazda na benzynie) lub 845 zł (LPG), co daje już prawie 650 zł różnicy.
    Będę kupował samochód 8-9 letni

    Przegląd okresowy bez LPG: 99 zł
    Przegląd okresowy z LPG: 169 zł

    Po 5 latach różnica to: 350 zł, więc nie tak dużo


    2). Regulacje + przeglądy instalacji LPG (co 10-20 kkm*, zależy od gazownika - cena ok. 100-160 zł).
    Nawet zakładając, że wszystko chodzi super, na przestrzeni 5 lat, jest to dodatkowo minimum 500-800 zł do wydania :-).
    Jeżdżę do serwisanta co 10 tys km, który za 50 zł robi mi przegląd, czyli wymianę filtrów, sprawdzanie szczelności i sprawdzanie mapy, więc też nie tak dużo

    Koszt przez 5 lat (50 tys km - choć robię więcej niż 10 tys rocznie) to 250 zł


    3). Dla zaokrąglenia kwoty końcowej: na przeglądy techniczne i LPG nie jedzie się za darmo (czy też nie zawsze jest 'po drodze') - trzeba więc zatankować (powiedzmy 55 zł na 5 lat).
    No ok, koszt na 5 lat tych "podjazdów" to 55 zł


    Do kosztu zakupu instalacji LPG, dochodzi co najmniej ok. 1200-1500 zł (645+55+500 do 800) - przy regulacji/ serwisowaniu instalacji LPG w trybie medium-life (co 20 kkm).

    Mi wyszło 655 zł (na wspominane już 5 lat)
    Ostatnio edytowane przez kepa ; 30-05-2018 o 15:48

  11. #10
    Kursant
    Model
    Mondeo 2008
    Silnik
    2.0 Pb
    Od
    20 May 2017
    Mieszka w
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez kepa Zobacz posta
    Jeżdżę do serwisanta co 10 tys km, który za 50 zł robi mi przegląd, czyli wymianę filtrów, sprawdzanie szczelności i sprawdzanie mapy, więc też nie tak dużo.
    Koszt przez 5 lat (50 tys km - choć robię więcej niż 10 tys rocznie) to 250 zł)
    Dziękuję za wyliczenia Kolegi kepa dla aut starszych i gratuluję, że ma dostęp do gazownika, który za pół stówki, sprawdzi/wystroi porządnie instalację LPG (z wymianą filtra, sprawdzeniem szczelności, podpięciem sondy i testem drogowym).

    Ponieważ mam zaprzyjaźnionego mechanika (oraz pewne rzeczy przy aucie robię sam), toteż nie twierdzę, że nie jest to niemożliwe. Znając jednak ceny porządnej regulacji/sprawdzenia instalacji LPG w Małopolsce, Warszawie i na Śląsku, uważam, że regulacje za 50 zł są incydentalne (chyba, że ktoś, za "regulację" LPG uważa włączenie w sofcie autoadaptacji i przetarcie przewodów oraz filtra/filtrów fazy gazowej szmatką - bo i takie "cuda" już widziałem).

    Jednakże, wracając do meritum:

    4). A gdzie sprawdzenie (i ewentualna regulacja) luzów zaworowych w Fordach?
    Tzw. Lista Prinsa, zalecenia Vialle (oraz przykre doświadczenia wielu użytkowników 'błękitnego owala') nie wzięły się z sufitu.

    - dla silników 1.6 Sigma (TI-VCT i pochodne 1.6 EcoBoost, niestety już DI**), jeżdzących na benzynie, ASO Forda zaleca sprawdzanie luzow zaworowych co 150 kkm.

    - dla tych samych silników (z LPG), Vialle zaleca sprawdzanie i ew. korektę luzów, co 30 kkm (IV gen - sekwencyjny wtrysk LPG w fazie lotnej). Dla instalacji V gen. (wtrysk LPG w fazie ciekłej), interwał jest identyczny jak dla benzyny (co 150 kkm).

    Koszt - od 200 zł (znajomy mechanik + rotacja i/lub samodzielne szlifowanie starych 'szklanek') do 500-1000 zł (realne ceny robocizny + ew. nowe 'szklanki').

    Robiąc ok. 20kkm rocznie - po 5 latach i ok. 100kkm, wypadałoby uwzględnić kolejne 600 do 1500-3000 zł.


    Sumarycznie więc, do kosztu zakupu instalacji LPG, po 5 latach i 100 kkm, dochodzi co najmniej, od 1800 do 3000-4500 zł
    lub - przy hiper-optymistycznych założeniach:

    a) dla auta 8-9 letniego:
    Cytat Zamieszczone przez kepa Zobacz posta
    Mi wyszło 655 zł (na wspominane już 5 lat)
    b) oraz 5 letnim (na dystansie 100 kkm) braku JAKIEJKOLWIEK usterki/awarii silnika i/lub instalacji LPG - co, w 8-9 letnim aucie, (często z nieznanym przebiegiem), graniczy z cudem,

    trzeba doliczyć od 1475 do 2405-3905 zł (w tym dodatkowe 250 zł za 5 krotną regulację extra; Kolega kepa swoje wyliczenia robił dla 50 kkm).



    Zapraszam Szanownych Kolegów do dyskusji i podzielenia się własnymi przemyśleniami :-).


    Podkreślę jeszcze raz - uważam, że LPG jest niezłą alternatywą i można sporo zaoszczędzić - jednak warto robić realne kalkulacje czasu zwrotu instalacji. Choć obecnie jeżdzę na Pb, to od ponad 20 lat użytkuję również auta z LPG (i skrupulatnie prowadzę rachunki kosztów).

    pozdrawiam


    ** - DI - bezpośredni wtrysk paliwa do komory spalania (Direct Injection).
    Ostatnio edytowane przez Karlus ; 30-05-2018 o 21:35

  12. #11
    Zielony listek
    Opis
    Mondeo Mk3 1.8 125km + LPG
    Od
    03 Jun 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Oj chyba masz jakiś uraz do instalacji LPG :P

    Nie chce mi się już bawić w takie wyliczanie, ja zrobiłem swoim samochodem na gazie póki co 30 tys km i zaoszczędziłem sporo. Co do ecoboosta to mam póki co mieszane uczucia, bo to jednak nie jest to co wolnossąca jednostka - koszt instalacji IV gen jest trochę większy no i dotrysk benzyny.

    50 zł za sprawdzenie instalacji - fakt, cena niska, ale tutaj odludzie, podkarpacie, więc możliwe. Wcześniej płaciłem 100 zł gdzie indziej i tak samo mi sprawdzali, no ale umówmy się, ze 100 zł to normalna cena, 150 zł nigdy bym za takie coś nie dał.

    Szklanki miałem szlifowane za 300 zł. Więc zrobienie u mechanika szlifu raz na 30 tys km za takie pieniądze też nie uważam za jakiś wielki wydatek.

    Przez 30 tys km zaoszczędziłem na paliwie jakieś ok. 6,500 zł, więc 50 zł tu, 69 zł tam, 300 zł gdzie indziej, to i tak uważam, że jestem sporo do przodu. Oczywiście jeszcze koszt instalacji, no ale samochód cały czas jeździ i ma się dobrze, więc dalej będzie oszczędzał.

    Zapomniałeś, że świece pasuje też częściej wymieniać
    Ostatnio edytowane przez kepa ; 30-05-2018 o 19:05

  13. #12
    Redakcja MKP
    Imię
    Tomek
    Model
    X91
    Silnik
    M9Rk 805
    Od
    13 Sep 2013
    Mieszka w
    WPR
    to może przykłąd na aute bardziej paliwożernym jak moje?
    ojciec ząłożył instalację po 2-3 miesiącach jeżdżenia na benzynie, obecnie stuknęło ok 100 tys na LPG, przeglądy LPG to jedno, naprawy to strojenie było ponowne ze 2-3 razy, czyszczenie zaworu i wymiana wtrysków. Jeśli na trasie mam spalanie 12l LPG (wg katalogu 7,6 benzyny w trybie pozamiejskim) (automat, 4x4, bokser, aerodynamika kiosku ruchu) to to i tak nie jest wiele.
    Przy tych przebiegach - 20 tys to normalny przebieg raczej - to już się i tak opłaca. A jak ktoś liczy dojazd na przegląd... a na benzynie to tego nie ma?
    było:
    Nissan Almera N16 1.5 98KM MY03
    Ford Mondeo MK3 2.0 115KM MY01
    Subaru Forester SG 2.0 158KM MY07
    Subaru Forester SH 2.0 150KM MY11

    Jest:
    Renault Laguna III 2.0 150KM MY08

Podobne wątki

  1. [EcoBoost] Falujące obroty ecoboosta
    By pyton x in forum Silnik - Turbo benzynowy
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-07-2017, 22:27
  2. [MkII] jaki olej do zagazowanego auta
    By blady1 in forum LPG
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 03-12-2009, 11:35
  3. [MkI] odpalanie "zagazowanego" mundka
    By zbych in forum LPG
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 08-08-2006, 23:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów