+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1
    Kursant
    Model
    MKII
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    pakiet ST200
    Od
    23 Jul 2006
    Mieszka w
    Koluszki

    Przekładka silnika benzynowego 1.8 z focusa MK1 do mondeo MK2 blacktop

    Witam,
    szukałem długo wiarygodnych tematów na forum i niestety wyszukiwarka znalazła w większości wypowiedzi "powinien pasować".

    W tym tygodniu przełożyłem silnik więc chcę się podzielić z Wami szczegółami.

    W związku z tym, że prawdopodobnie zapiekły mi się pierścienie olejowe, przy szybkiej jeździe silnik potrafił wypić 1-1,5l oleju na 1000km. Do tego skończyło się sprzęgło i puściły uszczelniacze wału. Sam generalny porządny remont to kwota od 3.200PLN w górę. Dlatego zacząłem szukać używanego silnika.
    Problemem jest wiek mondeo mk2 blacktop i dostępność używanych zdrowych silników. Odpalałem 5 sztuk w autach i każdy zostawiał chmurę za sobą, aż gryzło w oczy. W związku z tym, że ciężko było znaleźć silnik od mondeo, szukałem od focusa.
    Trafił się silnik z 2001 roku z przebiegiem 95.000km z rozbitego auta z Niemiec. W taki przebieg ciężko uwierzyć, ale były papiery od auta i silnik wyglądał jak prawie nowy i tak samo pracuje.

    Jako ciekawostka :-) silnik z mondeo był tak uszczelniony nagarem, że przy -25 stopniach palił od strzała i miał kompresję taką, że ciężko było uwierzyć :-)

    A teraz szczegóły.
    Silnik oryginalny w mondeo: 1.8, kod RKF, listopad 1998, skrzynia manual, oznaczenie na odlewie: 97ZT7F096 i dodatkowe pole: AA, na naklejce: XS7R-7002-JB
    Silnik dawcy focusa: 1.8, kod EYDC, 2001


    Najważniejsze RÓŻNICE:
    - napęd rozrządu - różnica wynika z roczników. Zetec od 5.98 do 12.98 miał dodatkową rolkę na dole przy kole pasowym. U mnie ta rolka padła raz po 70.000km (powinna wystarczyć na 160.000), i drugi raz przy 85.000 przebiegu już grzechotała. Od 1.99 nie ma tej rolki.
    - kolektor dolotowy - rozstaw śrub i uszczelki pasują, ale przepustnica i reszta są inne. Do przełożenia z mondeo.
    - kolektor wydechowy - rozstaw śrub i uszczelka pasuje. W mondeo był odlewany, w focusie McDonalds/baran spawany. Założyłem ten z mondeo bez kombinowania. Późniejsze mondeo też miały spawane, bo katalizator był umieszczony pionowo.
    - obudowa termostatu - w focusie nie było od góry otworu na czujnik temperatury. Do przełożenia z mondeo, otwory mocujące pasują.
    - łożysko podpory półosi - w focusie jest rozbieralne z obejmą, w mondeo zalewane gumą. Do przełożenia z mondeo, otwory mocujące pasują.
    - łapy silnika, poduszki i tłumiki skrętu - odkręcamy wszystkie z focusa i przykręcamy te z mondeo. Wszystkie otwory są już gotowe w odlewach. Na przykład przedni tłumik skrętu (czy poduszka jak kto woli) w focusie jest mocowana do bloku silnika, a w mondeo do skrzyni biegów.
    - dolna miska olejowa - w mondeo ma podcięcie, które powoduje, ze nie obija się o sanki. W focusie spód miski jest dłuższy w stronę pasażera. Miejsce na rurę wydechową pasuje. Miska do przełożenia z mondeo.
    - smok - w focusie mocowany tylko na dwie śruby, ma inny kształt. Trzeba przełożyć z mondeo, bo nie założy się miski. W mondeo dodatkowe mocowanie trzecią śrubą - otwór był już gotowy.
    - komplet sprzęgła

    Podsumowując - zostawiacie oba kolektory od mondeo i wkładacie słupek focusa, podmieniając to co wymieniłem powyżej.

    Teraz dla potwierdzenia jakie główne elementy są takie same:
    - mocowanie pompy wspomagania, pompa HBD-EB, założyłem regenerowaną z mondeo
    - mocowanie alternatora, alternator przełożony z mondeo
    - pompa wody
    - sprężarka klimatyzacji, przełożona z mondeo
    - napinacz paska wielorowkowego
    - rozrusznik, przełożony z mondeo
    - mocowanie skrzyni biegów
    - koło zamachowe
    - podstawa cewki zapłonowej, cewka, przewody i świece

    Moje mondeo miało jeszcze skrzynię z fabryki, która ma przebieg 605.000km (sześćset pięć tysięcy :-) ) dlatego zdecydowałem się zmienić przy okazji skrzynię. Wszystko pasowało bez problemu.
    Ostatnio edytowane przez maksymiuk2 ; 24-07-2018 o 19:48
    MKII 1.8 kombi '98 pakiet ST200
    MKII ST200 kombi '99

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17-05-2012, 11:42
  2. [Zetec] przekładka silnika w mondeo mk1 1.6 zetec
    By kylu07 in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-03-2012, 00:05
  3. Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 21-01-2009, 10:57
  4. Mycie silnika benzynowego
    By daro in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 20-04-2006, 09:45

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów