+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    Mistrz pobocza Awatar Norbas
    Model
    MKIII Kombi
    Silnik
    2.0 TDDI 115KM
    Od
    12 Apr 2011
    Mieszka w
    Kampinos

    Ładowanie akumulatora prostownikiem w pojeździe.

    Mamy jeszcze lato ale zima przyjdzie zanim się obejrzymy.
    W związku z tym zaintrygowała mnie sprawa doładowywania akumulatora znajdującego się w pojeździe i bez rozłączania go z instalacji auta.
    Przyznam, że akumulator mam dobry ale zdarza się, że auto stoi podczas mojej nieobecności miesiąc lub dłużej i to zarówno latem jak i zimą.
    Do tej pory miałem tylko raz problem po takim zimowym postoju ale okazało się, że to były już ostatnie dni akumulatora który dzielnie służył mi przez 8 lat.
    Kupiłem identyczny i zeszłej zimy po postoju 1,5 miesiąca gdzie połowa była mroźna autko odpaliło bez problemu po dwukrotnym podgrzaniu świec (diesel ).
    Zawsze podgrzewam w takiej sytuacji dwukrotnie przed rozruchem.
    Zdarzało się też, że podładowywałem akumulator bez odpinania go z instalacji pojazdu.
    Jedni mówią że to profanacja, że detonacje, spalona elektronika itd....inni to robią i problemów nie ma jak u mnie.
    Ale zacząłem się zastanawiać czy aby nie zrobię autku kuku za którymś razem.
    Prostownik jaki posiadam ma chyba ze 35 lat albo i więcej. Jest w stanie w końcowym cyklu ładowania podać napięcie 16,2V które jest ok bo robi gęstość elektrolitu czego nie potrafi 99% super chiper nowoczesnych automatów z marketów włącznie z tak zachwalanymi CTEKami.
    Jednak w aucie zawsze staram się kontrolować jaki V podaje prostownik i co godzinkę sprawdzałem by dla spokoju mojego serca nie przekroczył magicznych 14.5V
    Jest jeden prostownik który można sobie zaprogramować dowolnie i napewno sprawdzi się w takich ładowaniach którego nie trzeba kontrolować czyli Kulon 912 ale niestety niedostępny poza Rosją jak narazie.
    Mój prostownik wygląda tak:

    Nie sugerujcie się wartościami jakie są na multimetrze i wyświetlaczu bo akumulator który stoi koło niego nie trzymał już wartości i był podłączony tylko do testu. Prostownik go naładował choć marketowy prostownik od kolegi nawet nie chciał zacząć. Jednak akumulator w ciągu kilku dni wracał do wartości około 10V bo po prostu był już trup.
    Jedyną jego modyfikacją było dodanie elektronicznego panelu z wyświetlaczem dzięki czemu mam dokładne wskazania ile V i jakim amperażem traktuje on w danej chwili akumulator dzięki czemu mogę dosyć precyzyjnie pokrętłem od regulacji A wpływać na to co idzie w kierunku akumulatora.
    Rozważałem kiedyś zakup CTEKa ale skutecznie na elektrodzie wybili mi to z głowy informując , że mój stary prostownik te wszystkie elektroniczne cuda bije na głowę jeśli tylko ładowanie odbywa się w sposób dozorowany. Wyjątkiem jest tu Kulon 912 ale jak pisałem nie da się go kupić chyba że ktoś pojedzie na wycieczkę za wschodnią granicę...

    Jakie są z kolei wasze doświadczenia , wyjmujecie , ładujecie w aucie ?
    Ostatnio edytowane przez Norbas ; 13-08-2018 o 00:26

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Klubowicz
    Dziadulek
    Awatar Stasio1948
    Imię
    Stanisław
    Model
    Mondeo Mk V
    Silnik
    1,5TDCi 120 KM
    Opis
    Hatchback Ambiente 2016
    Od
    05 Apr 2009
    Mieszka w
    Jastrzębie Zdrój
    Zawsze i we wszystkich obsługiwanych samochodach (za wyjątkiem obecnie posiadanego Mk5) ładuję aku poprzez gniazdo zapalniczki-oczywiście bez odpinania.Wyjątkiem właśnie jest Mk5 któremu elektronika odcina połączenie aku-gniazdo zapalniczki w czasie postoju silnika więc zrobiłem mu dodatkowe,dopinane na "krokodylkach" gniazdo zapalniczkowe pod maską i ładuję zimą aku słabiutkim zasilaczem stabilizowanym o napięciu 16V i prądzie max 800mA (w praktyce daje tylko 400mA) i nie ma żadnych kłopotów.



  4. #3
    Pochłaniacz prostych Awatar Mischel
    Imię
    Michał
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 110 KM
    Opis
    Mk3 2006
    Od
    20 Jun 2012
    Mieszka w
    Ożarów Maz./Wa-wa Mokotów
    Wczoraj cały dzień ładowałem aku w aucie, prostownik podpięty bezpośrednio do klem. Mam jakiś inteligentny wynalazek który może być podłączony cały czas.

  5. #4
    Mistrz pobocza Awatar Norbas
    Model
    MKIII Kombi
    Silnik
    2.0 TDDI 115KM
    Od
    12 Apr 2011
    Mieszka w
    Kampinos
    Podał byś dane tego wynalazku?

  6. #5
    Pochłaniacz prostych Awatar Mischel
    Imię
    Michał
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 110 KM
    Opis
    Mk3 2006
    Od
    20 Jun 2012
    Mieszka w
    Ożarów Maz./Wa-wa Mokotów
    CTEK MXS 5.0

  7. #6
    Klubowicz
    Dziadulek
    Awatar Stasio1948
    Imię
    Stanisław
    Model
    Mondeo Mk V
    Silnik
    1,5TDCi 120 KM
    Opis
    Hatchback Ambiente 2016
    Od
    05 Apr 2009
    Mieszka w
    Jastrzębie Zdrój
    Tu masz konkretny polski prostownik inteligentny-sam posiadam od ok 10 lat jego starsza wersję.Naprawdę polecam.
    https://www.sonarsklep.pl/ladowarka-...gm-p-1745.html



  8. #7
    Mistrz pobocza Awatar adamze27
    Imię
    Adam
    Model
    MDO MkV/MkIV
    Silnik
    2.0EB/2.0TDCI
    Opis
    MkV 2.0 EcoBoost
    Od
    22 Apr 2012
    Mieszka w
    Puck
    mam łądowarkę na stałe wpięte w układ,wracam z pracy i wpinam się do słupka rano odpinam i jadę do pracy u mnie wszystko działa razem czyli ładowanie,grzanie silnika i grzanie wnętrza samochodu ustawie timera raz i jedyna moja praca to podpięcie samochodu zawsze aku ładowałem w aucie,chyba że jest problem z podłączeniem do prądu
    jest:Mondeo MkIV Titanium Business 2.0TDCI 2009 r. 143KM
    jest: Audi Q5 2.0TDI 2010r. 170KM
    jest: Opel Vivaro 2.0CDTI 2012r. 115KM
    jest: Opel Astra 1.6 Twinport 2007r. 105KM

Podobne wątki

  1. [All] Ładowanie aku prostownikiem w aucie.
    By KLUSEK in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 29-11-2011, 21:28
  2. [MkII] Ładowanie aku prostownikiem - szybkie pytanko
    By boro in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 13-05-2010, 01:35
  3. [MK III]]Ładowanie akumulatora ...
    By Lenyyy in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-09-2009, 22:11
  4. [MkII] Ładowanie akumulatora
    By kbobyk in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-01-2006, 14:19
  5. Ładowanie akumulatora prostownikiem - jak?
    By waldek11 in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-11-2005, 18:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów