+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    Zielony listek Awatar zippy
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 115 KM
    Opis
    Ford Mondeo 2.0 TDCi 115km FL 2003
    Od
    23 May 2012
    Mieszka w
    Dębica

    (Mondeo mk3 lift) Wymiana nawigacji DENSO na Android Car (dedykowane do S-MAX)

    Do wykonania takiej modyfikacji zmusiła mnie sama nawigacja DENSO. Dokładniej jej mega ograniczenia. Poza fajnym wyglądem miała raczej same wady. Mimo iż udało mi się do niej zamontować kamerę cofania na konwerterze RGB to coraz bardziej doskwierał mi brak aktualnych map do navi i coraz większe problemy z nagraniem płyty mp3 tak aby szanowna nawigacja chciała ją odczytać. Koniec więc przynudzania i bierzemy się do pracy.
    Na pierwszy rzut, trzeba się zaopatrzyć w potrzebne graty:
    - konsola poliftowa pod standardowe radio
    - panel klimatronika poliftowy
    - panel zegarka (ten ze standardowej konsoli jest niższy, od Denso nie pasuje)
    - radyjko Android Car w wersji pod Forda S-MAX, ja mam takie
    - przyda się klika metrów kolorowych przewodów

    Potrzebne narzędzia:
    - kluczyki do wyciągnięcia navi DENSO 4szt. (takie jak do standardowego radia)
    - komplet kluczy TORX
    - śrubokręt krzyżak
    - ściągacze do tapicerki (były w zestawie z radiem )
    - zestaw do lutowania (lutownica, cyna, kalafonia, koszulki termokurczliwe itp.)
    - obcinaczki do kabli
    - nożyk
    - multiszlifierka z tarczami do cięcia

    Zaczynamy od demontażu DENSO (standardowe kluczyki w ilości 4szt), potem demontujemy całą konsolę środkową Nie będę się rozpisywał jak to zrobić, instrukcji jest pełno na forum. Dodam tylko, że konsolę pod nawigację DENSO demontuje się w taki sam sposób jak standardową.
    DENSO z konsolą możemy sprzedać jeśli sprawne



    Teraz czeka nas najtrudniejsza część całej operacji. Zabieramy się za modyfikację zakupionej konsoli środkowej. Przy pomocy multiszlifierki i tarczy do cięcia musimy wpasować nowe radio. Ja poniżej daję zdjęcie co musiałem wyciąć z konsoli aby radio dało się prawidłowo zamocować. Niestety trzeba wycinać wszystko co wadzi w poprawnym zamontowaniu radia. Nie mam na to przepisu.



    Na zdjęciu wygląda to kiepsko pod względem sztywności konstrukcji ale spokojnie, jest na tyle dobrze aby zamocować ciężkie radio. Tym bardziej, że cała konsola spoczywa na desce rozdzielczej.
    Teraz przymierzamy radio



    Radio jak widzimy dajemy maksymalnie w dolą część, tak aby jego dolna krawędź pasowała do obudowy lewarka zmiany biegów (będzie nam łatwiej wykonać ramkę)
    Co do samej ramki. Początkowo myślałem aby wyciąć ją ze standardowej 2-din ramki ale przy wycinaniu multiszlifierką, ramka najzwyczajniej w świecie się zwichrowała.
    Tutaj z pomocą przyszedł mi mój tata (bardzo jestem mu za to wdzięczny). Wykonałem pomiary i przekazałem na jego ręce rysunek z wymiarami ramki.



    Ramka została wykonana z blachy aluminiowej grubości 1cm. Po docięciu na powyższe wymiary ramka spasowała od razu bez żadnych poprawek. Docelowo będzie pomalowana na czarno ale najpierw ją spoleruje na lustro i zobaczę jak to będzie wyglądało.
    Radia niestety nie da się zamocować na fabrycznych mocowaniach od s-max. Odkręcamy je więc od radyjka i radio mocujemy bezpośrednio do kosza od radia w konsoli. Musimy dać podkładki (dystanse), ponieważ kosz jest szerszy nić korpus radia. Tylne mocowanie do kosza dorobiłem z blaszki do instalacji siłowników od centralnego zamka.



    Konsolę z zamocowanym radiem mamy więc gotową. Wadą takiego mocowania jest utrudniony dostęp do radia (jedynie poprzez demontaż konsoli środkowej). Plusem jest stabilność mocowania radia i praktycznie nie da się go ukraść bez wycięcia go z kawałkiem konsoli środkowej.
    Przechodzimy teraz do części kabelkowej.
    Ogólnie mamy ułatwioną sprawę, ponieważ do radia mamy dołączoną przejściówkę z fordowskiej kostki, bezpośrednio do radia. Instalujemy antenę GPS (ja zamontowałem ja w panelu podsufitki z oświetleniem wnętrza). Kabel puszczamy podsufitką, słupkiem, pod deską i w okolicę radia. Dodatkowy kabel zakończony portami USB umieściłem w schowku pasażera (jest dobry dostęp od strony radia). Jak ktoś ma takie życzenie to ciągniemy kabel od kamery cofania (ja już kamerkę miałem założoną do DENSO więc tylko przeciągnąłem kabel do przodu auta). Musimy dociągnąć również zasilanie z biegu wstecznego (radio tego wymaga aby włączyć podgląd na kamerkę automatycznie po wrzuceniu biegu wstecznego).
    U siebie połączyłem jeszcze mikrofon od fabrycznego zestawu głośnomówiącego, który znajduje się obok lampki podświetlenia wnętrza.
    Spinamy wszystkie kable tak aby nie wisiał pająk z kabli za radiem (jest ich naprawdę sporo).
    Jak mamy już wszystko podpięte to robimy próbę generalną. Przynosimy konsolę środkową z radiem do auta. Podpinamy przed montażem konsoli i sprawdzamy czy wszystkie funkcje radia działają. Jeśli tak to wkładamy konsolę i przykręcamy.



    Tutaj mała uwaga. Przed ostatecznym przykręceniem sprawdźcie czy zmieści się Wam uchwyt na napoje. Kostka od radia i wszystkie kable wpadają właśnie w okolicę przestrzeni, która jest przeznaczona na uchwyt (a jest on bardzo długi). Składamy wszystko tak jak fabryka chciała. Na koniec zakładamy ramkę. Wymiary ramki są tak wyliczone aby ramka weszła na wcisk i nie ma potrzeby aby robić dla niej jakieś mocowania.



    I to by było na tyle. Dodam tylko, że instalacją takiego radia jest możliwa w każdym poliftowym Mondeo, pomijamy tylko początek o demontażu nawigacji DENSO

    W załączniku dołączam instrukcję w PDF, na wypadek jak zdjęcia przestaną się wyświetlać.

    Możliwe, że nie spamiętałem wszystkich rzeczy koniecznych do przeróbki. Jeśli ktoś się podejmie tego i napotka jakiś problem to w miarę możliwości pomogę (nie piszcie PW tylko wrzucajcie pytania w temacie).
    Załączone pliki
    Ostatnio edytowane przez zippy ; 07-09-2018 o 21:50

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Zielony listek Awatar zippy
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 115 KM
    Opis
    Ford Mondeo 2.0 TDCi 115km FL 2003
    Od
    23 May 2012
    Mieszka w
    Dębica
    Wersja ostateczna z ramką pomalowaną na czarno


  4. #3
    Niedzielny kierowca Awatar Mewa_lp
    Imię
    Damian
    Model
    Maverick II
    Silnik
    3.0 204 KM
    Opis
    Wczesniej MK3 1.8 Bp teraz Maverick II '02 3.0 v6
    Od
    19 Apr 2013
    Mieszka w
    Bielsk Podlaski
    kozak wyszło
    Im bardziej myślisz że masz terenowe auto tym dalej musisz iść po traktor

  5. #4
    Zielony listek Awatar musiu
    Imię
    Paweł
    Model
    Mk3 12.2005
    Silnik
    1.8 125 KM
    Od
    10 Jan 2017
    Mieszka w
    Kraków
    Bardzo ładnie!
    Ostatnio edytowane przez musiu ; 06-11-2018 o 23:59
    był '98 Mk2 1.8TD w sedanie, jest '06 Mk3 1.8Pb w kombiaczu

  6. #5
    Zielony listek Awatar zippy
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 115 KM
    Opis
    Ford Mondeo 2.0 TDCi 115km FL 2003
    Od
    23 May 2012
    Mieszka w
    Dębica
    Dziękuję za miłe komentarze.
    Już na dniach radyjko wzbogaci się jeszcze o moduł TPMS z czujnikami nakręcanymi na wentyle. Sam jestem ciekaw jak to się będzie sprawowało i jak dokładny daje pomiar.
    Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje.
    Henry Ford

  7. #6
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 130 KM
    Od
    10 Jul 2014
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Czy to radio działa w zestawie z pilotem przy kierownicy?

  8. #7
    Pieszy Awatar ewelina i robert
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 115 KM
    Od
    12 Apr 2016
    Mieszka w
    Gdynia
    Witam forumowicze. Jestem zmuszony również chyba już definitywnie pozbyć się mojego DENSO bo moduł klimatyzacji odmawia posłuszeństwa.
    Około sześć lat temu moduł FM się zepsuł i zamontowałem radio 1din pod podłokietnikiem z podłączeniem do niego głośników samochodowych, no a teraz kolejna część kombajnu siada.
    Mam pytanie do @zippy
    zippiego.

    Czy przed wykonaniem całej operacji z wymianą radia, szukałeś takiego, które obsługuje też klimatyzację ?
    Efekt końcowy wyszedł Ci rewelacyjnie ale ja nie chciałbym montować dodatkowo panelu klimatyzacji, tylko wolałbym aby wszystko było sterowane nowym 2 DIN z androidem.
    Dzięki z góry za odpowiedź, pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez jarek33 ; 12-07-2022 o 14:16 Powód: dodałem mentosa

  9. #8
    Moderator MKP Awatar jarek33
    Imię
    Jarek
    Model
    MKIII i MKIV + Focus 1,6
    Silnik
    2.0 TDDI i1.6 ecobost 1,6
    Od
    04 Mar 2006
    Mieszka w
    Świdnica
    To może ja podpowiem
    Chyba takiego dedykowanego radia do MKIII nie znajdziesz
    Do IV już tak typ tesla 11"

    ale azja idzie szybko do przodu to może już coś jest szukaj na alli i tym podobnych


  10. #9
    Pieszy
    Imię
    Albert
    Model
    MkIII
    Silnik
    1.6 EcoBoost 160 KM
    Od
    13 Aug 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez zippy Zobacz posta
    Wersja ostateczna z ramką pomalowaną na czarno
    https://seriale.best/
    Magia super to wygląda

  11. #10
    Niedzielny kierowca
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 145 KM
    Opis
    full opcja
    Od
    15 Dec 2015
    Mieszka w
    Kraków
    A czy w MK3 przed liftem da radę to zrobić? Jeśli nie, co w takim razie przeszkadza?
    Rzeźbienie panelu przedniego pomijam.

  12. #11
    Pochłaniacz prostych
    Model
    MkIV
    Silnik
    2.0 145 KM
    Opis
    MKIV 2.0 145KM Hatchback Pb+LPG
    Od
    17 Nov 2009
    Mieszka w
    Nowy Sącz
    pewno da radę, ale tak jak piszesz trzeba rzeźbić, nikt tego nie robił i nie zrobił how to, natomiast jest instrukcja jak wsadzić panel polift do przedlift a potem wracasz tutaj i będziesz miał w przedlift DENSO.

    Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.

Podobne wątki

  1. [MkIII] Wymiana nawigacji Denso na seryjne radio SONY
    By Olcio in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 12-05-2018, 17:54
  2. Bluetooth w nawigacji denso
    By Maciejmondeotdci in forum Nawigacja
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-05-2017, 00:57
  3. USB BOX w nawigacji Denso Mondeo MK3
    By Pogodny in forum Nawigacja
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 31-07-2016, 14:06
  4. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-04-2012, 16:34
  5. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-04-2010, 09:24

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów