+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    Kursant
    Model
    MK4 2009r
    Silnik
    2,0 benzyna
    Od
    24 Dec 2018
    Mieszka w
    Szczecin

    automatyczne zapalanie świateł

    Witam.
    Mam pytanie czy da się włączyć funkcję automatycznego zapalania świateł? Gdy pokrętło ustawione jest na Auto światła zapalane są przez czujnik zmierzchu więc w dzień się nie włączą. Mam samochód od wczoraj i już prawie dostałem mandat za jazdę bez świateł ponieważ od 10 lat jeżdżę samochodami w których światła włączały się po przekręceniu kluczyka i zapominam włączyć. Ewentualnie gdzie znajduje się czujnik zmierzchowy żeby go zasłonić w celu oszukania że ciągle jest ciemno?

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Kursant
    Imię
    Tomek
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 163 KM
    Opis
    2013 Powershift
    Od
    27 Mar 2018
    Mieszka w
    Słupsk
    Cytat Zamieszczone przez ziomek4000 Zobacz posta
    Witam.
    Mam pytanie czy da się włączyć funkcję automatycznego zapalania świateł? Gdy pokrętło ustawione jest na Auto światła zapalane są przez czujnik zmierzchu więc w dzień się nie włączą. Mam samochód od wczoraj i już prawie dostałem mandat za jazdę bez świateł ponieważ od 10 lat jeżdżę samochodami w których światła włączały się po przekręceniu kluczyka i zapominam włączyć. Ewentualnie gdzie znajduje się czujnik zmierzchowy żeby go zasłonić w celu oszukania że ciągle jest ciemno?
    Czujnik z tego co wiem to jest za lusterkiem - razem z czujnikiem automatycznych wycieraczek.
    Nie wiem jaki masz rocznik mondka, ale u mnie ustawienie na auto odpala w dzień swiatła dzienne, a po zmierzchu (wg czujnika) zapala światła mijania.
    Jak ustawię na na 0 to światła zawsze są zapalone.

  4. #3
    Kursant
    Model
    MK4 2009r
    Silnik
    2,0 benzyna
    Od
    24 Dec 2018
    Mieszka w
    Szczecin
    Rocznik 2009. Świateł dziennych nie mam. Z tego co już zdążyłem ogarnąć to trzeba aktywować tryb skandynawski i światła mijania będą się zapalały razem z silnikiem. Mam dostęp do testera Rotunda (podobno to samo co w serwisie) ale kolega nie bardzo wie co i gdzie zaznaczyć żeby aktywować tą funkcję.

  5. #4
    Pieszy
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 EcoBoost 203 KM
    Opis
    2011
    Od
    22 Jul 2018
    Mieszka w
    Racibórz
    A czy przełącznik świateł masz uszkodzony?
    Jeżeli nie to machaj przełącznikiem jak w każdym normalnym samochodzie od 0 do mijania.
    Jeżeli nie masz dziennych to jazda na auto jest bez sensu...
    Zresztą nie wiem czy jest do ustawienia próg zapalania świateł mijania bo mój Mondek w pochmurny dzień sam zapala mijania więc interwencji mundurowych nie obawiam się.
    Nie jestem pewien czy Forscan nie ogarnie trybu skandynawskiego.
    Ostatnio edytowane przez Tomi1000 ; 31-12-2018 o 18:05

  6. #5
    Pogromca zakrętów Awatar RadkoR
    Imię
    Radek
    Model
    Volvo V40 T3
    Silnik
    1.6 EcoBoost 150KM
    Od
    08 Sep 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    ELMConfig i 5 minut roboty.

  7. #6
    Kursant
    Model
    MK4 2009r
    Silnik
    2,0 benzyna
    Od
    24 Dec 2018
    Mieszka w
    Szczecin
    Cytat Zamieszczone przez Tomi1000 Zobacz posta
    A czy przełącznik świateł masz uszkodzony?
    Jeżeli nie to machaj przełącznikiem jak w każdym normalnym samochodzie od 0 do mijania.
    Chyba nie do końca zrozumiałeś czemu chcę włączyć automatyczne zapalanie świateł. Od 10 lat zarówno prywatnie jak i służbowo jeżdżę samochodami w których światła zapalają się automatycznie. Po prostu nie mam nawyku zapalania świateł i zapominam je włączać. Czasami przypomni mi się po przejechaniu kilometra a czasami zrobię 10km po mieście i jadę ciągle bez świateł. Już 1 dnia po zakupie prawie dostałem mandat za brak świateł. Teraz dla mnie nauka zapalania świateł to jak powrót do średniowiecza.

  8. #7
    Pogromca zakrętów Awatar RadkoR
    Imię
    Radek
    Model
    Volvo V40 T3
    Silnik
    1.6 EcoBoost 150KM
    Od
    08 Sep 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez ziomek4000 Zobacz posta
    Po prostu nie mam nawyku zapalania świateł i zapominam je włączać
    Mam nadzieję, że jednak włączasz ręcznie światła w trakcie opadów deszczu czy śniegu do czego zobowiązują przepisy.
    Wiele osób o tym zapomina, i wiele, nawet nowych aut, nie włącza automatycznie świateł mijania podczas opadów. Na szczęście Mondeo w trybie auto zapali mijania w dzień po 4 ruchach wycieraczek automatycznych.
    Ostatnio edytowane przez RadkoR ; 02-01-2019 o 20:38

  9. #8
    Kursant
    Model
    MK4 2009r
    Silnik
    2,0 benzyna
    Od
    24 Dec 2018
    Mieszka w
    Szczecin
    Mam przełączać ze świateł mijania na mijania? Pierwszy mój samochód to Renault z trybem skandynawskim i światła mijania zapalały się z silnikiem, kolejny to Subaru w którym też zapalały się mijania ze stacyjką, w pracy mam vw w których również mijania zapalają się z silnikiem. Mam też motocykl w którym również zapalają się mijania razem z silnikiem.
    Napisałem do Ciebie wiadomość prywatną bo twierdzisz że to 5 minut roboty żeby aktywować tryb skandynawski. Tak więc albo pomóż skoro wiesz jak albo nie pisz wcale. Odpowiedzi tego typu, lub instrukcja działania pokrętła nie wnoszą nic do tematu i powodują bałagan na forum.

  10. #9
    Pogromca zakrętów Awatar RadkoR
    Imię
    Radek
    Model
    Volvo V40 T3
    Silnik
    1.6 EcoBoost 150KM
    Od
    08 Sep 2011
    Mieszka w
    Warszawa

    automatyczne zapalanie świateł

    Cytat Zamieszczone przez ziomek4000 Zobacz posta
    Mam przełączać ze świateł mijania na mijania?
    Nie ze światłem mijania a ze świateł do jazdy dziennej (tryb skandynawski). W trybie skandynawskim świecą Ci tylko przednie lampy. Nie spełnia to definicji świateł mijania (pozycyjne przód + tył + mijania + oświetlenie tablicy), których trzeba używać w deszczu/śniegu. Dzienne w tych warunkach nie są dopuszczalne.

    Odnośnie PW odpowiem Ci tutaj. Nie siedzę 24h na forum aby odczytywać natychmiast PW. Mam życie, pracę, rodzinę...

    Nie, tani kabel nie wystarczy. Do zabawy ELMConfig musisz kupić coś na chipie STN1170 aby bezproblemowo obsługiwało MS-CAN. Viaken albo CCY. Koszt niestety obecnie 150-200zł.
    Na upartego można kupić interfejs za 30zł i dołożyć mu przełącznik do zmiany szyn, ale moim zdaniem jest to bez sensu i dość ryzykowne. Do zabawy ELMConfig przydatny jest pewny i stabilny kabel, a takim właśnie będzie każdy oparty na czipie STN1170 a nie tanim PIC.

    Tutaj trochę info z sąsiedniego Forum:
    instrukcja obsługi ELMConfig: https://forum.fordclubpolska.org/sho...postcount=1229
    opcja świateł skandynawskich w ELMConfig: https://forum.fordclubpolska.org/sho...&postcount=224
    Ostatnio edytowane przez RadkoR ; 02-01-2019 o 21:54

  11. #10
    Kursant
    Model
    MK4 2009r
    Silnik
    2,0 benzyna
    Od
    24 Dec 2018
    Mieszka w
    Szczecin
    W takim razie mój błąd niezrozumienia działania świateł w fordzie. Wszystkie pojazdy o których pisałem miały/mają zapalone światła zarówno z przodu jak i z tyłu w trybie automatycznym.
    Jak już uda mi się uzyskać informację jak włączyć ten tryb skandynawski to będę pamiętał żeby w deszczu zapalić te nieszczęsne tylne światła.

    Dzięki za informację na temat kabla. Zainwestuję i kupię droższy. Chyba zdjęcie sie nie załadowało bo wyświetla mi błąd. Sprawdzę na komputerze jak wrócę z pracy.
    Ostatnio edytowane przez ziomek4000 ; 02-01-2019 o 21:48

  12. #11
    Pogromca zakrętów Awatar RadkoR
    Imię
    Radek
    Model
    Volvo V40 T3
    Silnik
    1.6 EcoBoost 150KM
    Od
    08 Sep 2011
    Mieszka w
    Warszawa

    automatyczne zapalanie świateł

    Z pośpiechu podałem Ci linki do sąsiedniego Forum.
    Ale jest tam to ładnie wszystko opisane.
    Tutaj niestety dość mało informacji o Mk4...

    Zanim zaczniesz zabawę z ElMConfig proponuję przeczytać CAŁY wątek jego instrukcji obsługi. Nieumiejętna obsługa może uceglić auto.

    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    Ostatnio edytowane przez RadkoR ; 02-01-2019 o 21:57

  13. #12
    Kursant
    Model
    MK4 2009r
    Silnik
    2,0 benzyna
    Od
    24 Dec 2018
    Mieszka w
    Szczecin
    Wychodzi na to że trzeba się zarejestrować na drugim forum. Tym bardziej że jak mówisz tu jest mało rzeczy o mk4 i domyślam się że tam będzie więcej.

  14. #13
    Pieszy
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Od
    02 Jan 2019
    Mieszka w
    wałcz

    schemat drl z czujnikiem zmierzchu

    Screenshot_2018-12-29-19-13-42.jpgWitam serdecznie wszystkich na forum.
    Przesyłam schemat dziennych z czujnikiem zmieszchu który chciałbym podłączyć.
    Dzienne mam podłączone ale nie wiem jak podłączyć wszystkie światła mijania przód i tył pod ten jeden przewód w przekazniku.

  15. #14
    Pochłaniacz prostych Awatar splitu
    Imię
    Daniel
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    97r sedan
    Od
    05 Jun 2013
    Mieszka w
    Pionki k. Radomia
    Cytat Zamieszczone przez RadkoR Zobacz posta
    W trybie skandynawskim świecą Ci tylko przednie lampy. Nie spełnia to definicji świateł mijania (pozycyjne przód + tył + mijania + oświetlenie tablicy), których trzeba używać w deszczu/śniegu. Dzienne w tych warunkach nie są dopuszczalne.
    Gdzie Ty to wyczytałeś?! Proszę nie wprowadzaj ludzi w błąd jak sam nie wiesz...

    Światła skandynawskie to przednie mijania + tylnie postojowe + oświetlenie tablicy. Jedynie przednie postojowe są wyłączone i żarówki zegarów/nawiewów (bardzo mnie to w Norwegii denerwowało że w nocy trzeba było i tak włączać światła ręcznie bo oświetlenie zegarów nie działało z automatu)
    I nie pisz że jest inaczej bo byłem w NO i jeździłem całą gamą samochodów, Fordami włącznie i wszędzie było to samo.

    Cytat Zamieszczone przez ziomek4000 Zobacz posta
    Jak już uda mi się uzyskać informację jak włączyć ten tryb skandynawski to będę pamiętał żeby w deszczu zapalić te nieszczęsne tylne światła.
    Nie kombinuj i szukaj czujnika zmierzchu i po prostu go zalep - obejdź okolice lusterka machając rękoma/telefonem/kartą do bankomatu/czymkolwiek na włączonym trybie auto aż namierzysz gdzie jest czujnik i przyklej kawałek taśmy i z głowy

    Ja akuram mam mk2 ale dołożyłem sobie sam czujnik zmierzchu + światła do jazdy dziennej bo też przywykłem do komfortu nieużywania przełącznika świateł. Dobre światła DRL nie kosztują dużo wraz z modułem a dodają do auta nieco świeżości i są całkowicie bezobsługowe (mam ponad 2 lata i diody nie mrugają/nie przepaliły się)
    był: mondek mk1 1.6 Pb/LPG IIgen, sedan, 93r. służył wiernie
    był: mondek mk2 2.0 Pb/LPG STAG 200-4, habeta, 99r. służył wiernie
    jest: mondek mk2 1.8 Pb, sedan w cenie roweru + webasto
    jest: mondek mk2 1.8 Pb/LPG KME Diego G3, hb

  16. #15
    Pieszy
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Od
    02 Jan 2019
    Mieszka w
    wałcz
    A jak podłączyć to?
    Screenshot_2018-12-29-19-13-42.jpg

  17. #16
    Kursant
    Model
    MK4 2009r
    Silnik
    2,0 benzyna
    Od
    24 Dec 2018
    Mieszka w
    Szczecin
    Nie no przecież nie przykleję kawałka taśmy do szyby bo albo wycieraczki ulegną uszkodzeniu od niej albo taśma zostanie zerwana. To już chyba lepiej zdjąć panel z szyby i od środka znaleźć czujnik i zakleić.

    Podejrzewam że RadkoR skoro ma polifta w którym są świata do jazdy dziennej na tej podstawie opisywał działanie trybu skandynawskiego.

  18. #17
    Pogromca zakrętów Awatar RadkoR
    Imię
    Radek
    Model
    Volvo V40 T3
    Silnik
    1.6 EcoBoost 150KM
    Od
    08 Sep 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez ziomek4000 Zobacz posta
    To już chyba lepiej zdjąć panel z szyby i od środka znaleźć czujnik i zakleić.
    Nie zakleisz tego tak, żeby pominąć czujnik zmierzchu a dobrze działał czujnik deszczu. Silikon będzie odstawał i czujnik deszczu będzie głupiał.

    Jeśli chodzi o skandynawskie to sugerowałem się moim starym Oplem. Myślałem, że tak to własnie działa. Tam miałe, tylko i wyłącznie przednie światła mijania.
    Przepraszam za wprowadzenie w błąd w takim razie.

  19. #18
    Pochłaniacz prostych Awatar Mischel
    Imię
    Michał
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 110 KM
    Opis
    Mk3 2006
    Od
    20 Jun 2012
    Mieszka w
    Ożarów Maz./Wa-wa Mokotów
    Cytat Zamieszczone przez RadkoR Zobacz posta
    Nie zakleisz tego tak, żeby pominąć czujnik zmierzchu a dobrze działał czujnik deszczu. Silikon będzie odstawał i czujnik deszczu będzie głupiał.
    W mk3 można było moduł otworzyć bez odczepiania silikonu od szyby, wtedy wyjmuje się płytkę i zaślepia odpowiedni czujnik.

  20. #19
    Pogromca zakrętów Awatar RadkoR
    Imię
    Radek
    Model
    Volvo V40 T3
    Silnik
    1.6 EcoBoost 150KM
    Od
    08 Sep 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    A nie wystarczy wypiąć jakiegoś kabla od czujnika zmierzchu we wtyczce tak aby działał czujnik deszczu?
    To są 2 oddzielne czujniki w 1 obudowie czy 1 czujnik?

  21. #20
    Zielony listek Awatar podpalacz
    Opis
    Ford Mondeo Mk4 2.0 Pb 145 KM
    Od
    14 Feb 2009
    Mieszka w
    Lublin
    Chciałabym wyłączyć tryb skandynawski ,można to zrobić samemu czy trzeba w aso?A jeszcze jedno czy tryb skandynawski to włączenie się świateł po włączeniu silnika?Święci się wszystko światła mijania z tyłu światła, tablica rejestr. oprócz deski rozdzielczej
    Ostatnio edytowane przez podpalacz ; 08-01-2019 o 15:41
    Ford Mondeo Mk4 Tytanium 2008r. 2.0 145KM

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 26-03-2014, 16:38
  2. [MkIII] Automatyczne zapalanie świateł również w dzień
    By domadm in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 26-10-2012, 20:54
  3. Automatyczne zapalanie świateł również w dzień
    By Redakcja in forum Komentarze artykułów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-07-2011, 16:28
  4. Automatyczne włączanie świateł
    By Redakcja in forum Komentarze artykułów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-04-2011, 18:37
  5. [MkIII] Automatyczne załączanie świateł
    By fuel111 in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 01-11-2005, 14:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów