+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1
    Zielony listek
    Opis
    Ford monde mk3
    Od
    12 Mar 2013
    Mieszka w
    Lublin

    JATCO JF506E Czy wymieniać 15 letni olej(fabryczny) po 230tys przebiegu?

    Witam. Auto jakie posiadam to Ford Mondeo MK3 2004rok (pierwszy lift) 2.0 TDCI DIESEL 115km skrzynia 5 biegowa jatco jf506e. Przebieg 230tys km(przebieg potwierdzony, nie był kręcony). Olej w skrzynia jest jeszcze fabryczny. Nie był zmieniany na 100%. Skrzynia ogólnie działa bardzo dobrze zmienia biegi poprawinie na zimnym oleju (nawet w mrozy -10 stopni) jak i na mocno rozgrzanym. W komputerze nie pojawiaja sie zadne błędy ze skrzyni. Jedyne do czego mozna sie przyczepić to czasem twardo zmienia bieg z 2 na 3 ale co ciekawe nie zawsze(jak czytałem w internecie to duzo osob ma z tym problem ze twardo zmienia,lekko szarpnie przy zmienie z 2 na 3 i tez nie zawsze) moze ta skrzynia tak ma?

    Główne pytanie czy statyczna wymiana oleju który ma 15 lat i przebieg 230tys moze zaszkodzić tej skrzyni? Moge zepsuć poprawnie działajaca skrzynie statyczna wymiana oleju? Bo jezeli teraz na starym wszystko działa poprawnie to czy na nowym moze zaczać szarpać i wariowac? Prosze o podpowiedz co byście zrobili? Zalezy mi zeby to auto jeszcze dlugo pojezdzilo i zeby zachować je w dobrym stanie.

    ps. Mam taki pomysł zeby zmienić olej statycznie 3 razy na Revenol. Tz. spuszczam stary olej, zalewam nowy jezdzie kilkaset km. Drugi raz spuszczam oleju, zalewam nowy i jezdze kilkaset km. Trzeci raz spuszczam olej, zalewm i juz zostawiam na jakies 30tys. Chce to zrobic sam i nie chce jechac na wymiane dynamiczna.

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Kursant
    Model
    MkIV
    Silnik
    2.0 TDCi 163 KM
    Od
    17 Feb 2019
    Mieszka w
    Łódź
    Ja właśnie wymieniłem przy 210tys.(podobno) dynamicznie. Przed wymianą skrzynia super chodziła. Biegi płynnie wchodziły. Chciałem wymienić bo nie wiedziałem czy poprzedni user wymieniał. Jedyne co mnie irytowało, ale nie wiązałem tego z olejem w skrzyni, to dziwne wycie jak depnąłem. Jak bym wiertarkę wysokoobrotową odpalił.
    Po wymianie skrzynia ma mniejszą chęć to zrzucania biegu i pracuje teraz o wiele ciszej. Jak zrobię dwu-klik to nie wyje już jakby chciała auto wyprzedzić I wydaje mi się że uślizg przy ruszaniu się zmniejszył.
    Ostatnio edytowane przez klimu ; 08-06-2020 o 23:06

  4. #3
    Klubowicz Awatar plusek
    Imię
    Tomasz
    Model
    Ford C max
    Silnik
    diesel
    Od
    17 Nov 2010
    Mieszka w
    Międzylesie, Kotlina Kłodzka (DKL)
    Dopiero dojrzałem, że temat z zeszłego roku jest, ale dalej obstaję przy tym, że stary olej to jak najbardziej trzeba wymieniać.
    @kamilns jak wymieniłeś olej, to napisz wrażenia po zmianie.
    Ostatnio edytowane przez plusek ; 09-06-2020 o 11:43

  5. #4
    Zielony listek
    Opis
    Ford monde mk3
    Od
    12 Mar 2013
    Mieszka w
    Lublin
    Jeszcze nie wymienialem. A Ty miales mk3 w automacie @plusek ?

  6. #5
    Klubowicz Awatar plusek
    Imię
    Tomasz
    Model
    Ford C max
    Silnik
    diesel
    Od
    17 Nov 2010
    Mieszka w
    Międzylesie, Kotlina Kłodzka (DKL)
    Nie, nie miałem.
    Ty zmień ten olej jak najprędzej.

  7. #6
    Zielony listek
    Opis
    Ford monde mk3
    Od
    12 Mar 2013
    Mieszka w
    Lublin
    @plusek Dlaczego? Miales jakieś z tym doswiadczenia zwiazane?

    ---------- Post added at 07:41 ---------- Previous post was at 07:36 ----------

    @klimu Co to znaczy ze skrzynia "ma mniejszą chęć to zrzucania biegu" ?
    Ostatnio edytowane przez kamilns ; 10-06-2020 o 08:42

  8. #7
    Klubowicz Awatar plusek
    Imię
    Tomasz
    Model
    Ford C max
    Silnik
    diesel
    Od
    17 Nov 2010
    Mieszka w
    Międzylesie, Kotlina Kłodzka (DKL)
    Osobiście nie, ale jest mnóstwo przykładów z życia (od znajomych, albo przeczytane w necie), które pokazują, że zaniechanie wymiany oleju w skrzyni automatycznej, prędzej czy później doprowadzi do jej awarii.
    Na Twoim miejscu poszukałbym fachowców od automatycznych skrzyń, poradził się jaka wymiana oleju dla tej skrzyni będzie lepsza (statyczna czy dynamiczna) i działać.

  9. #8
    Niedzielny kierowca Awatar leshek
    Imię
    Lechu
    Model
    MKIV
    Silnik
    co ja kupiłem...
    Opis
    ŻonkiL
    Od
    16 Sep 2012
    Mieszka w
    Szczecin
    Kolego olej do zmiany jak najszybciej, ja miałem nie jedno mondeo w automacie. Zmienić i już, potem co 60 000km zmiana.
    GSM: 536 876 968
    GG: 3876166
    Mogłem pojechać i stąd się oddalić, ale zostałem z Tymi, co zostali.
    Nie bierz życia zbyt poważnie i tak nie wyjdziesz z niego żywy

  10. #9
    Zielony listek
    Opis
    Ford monde mk3
    Od
    12 Mar 2013
    Mieszka w
    Lublin
    @klimu Co to znaczy ze skrzynia "ma mniejszą chęć to zrzucania biegu" ?

    ---------- Post added at 10:04 ---------- Previous post was at 10:01 ----------

    @leshek oczywiście mowisz o wymianie statycznej w tej skrzyni i potem co 60tys?

    @plusek Jak juz cos bede działal to sam i statycznie. Nie korzystam z uslug"pseudo fachowców"

  11. #10
    Klubowicz Awatar plusek
    Imię
    Tomasz
    Model
    Ford C max
    Silnik
    diesel
    Od
    17 Nov 2010
    Mieszka w
    Międzylesie, Kotlina Kłodzka (DKL)
    Od pseudofachowców trzymaj się z daleka. Mówię o fachowcach z prawdziwego zdarzenia. Ktoś Ci poradzi gdzie taki warsztat znajdziesz i działać.

  12. #11
    Niedzielny kierowca Awatar leshek
    Imię
    Lechu
    Model
    MKIV
    Silnik
    co ja kupiłem...
    Opis
    ŻonkiL
    Od
    16 Sep 2012
    Mieszka w
    Szczecin
    Cytat Zamieszczone przez kamilns Zobacz posta
    @leshek oczywiście mowisz o wymianie statycznej w tej skrzyni i potem co 60tys?
    Kolego nie do końca rozumiem sens pisania przez Ciebie tego postu...
    Olej w skrzyni automatycznej się wymienia - i koniec. Widziałeś kiedyś olej, który po 200kkm i 15 latach będzie trzymał swoje parametry ? Ja również nie widziałem. Skrzynia automatyczna w swojej pracy wykorzystuje głównie ciśnienie oleju. Im olej starszy i bardziej spracowany tym rzadszy, a co za tym idzie pompa może nie wyrabiać wytworzyć odpowiedniego ciśnienia, do tego podczas wymiany wypłukujesz wszystkie zanieczyszczenia/opiłki.

    Co do technicznej strony wymiany czy będzie to wymiana statyczna czy dynamiczna zależy od tego ile pieniążków możesz na to przeznaczyć i jakim sprzętem i wiedzą dysponuje warsztat, który będzie to wykonywał. Ja osobiście robiłem wymiany statyczne (MK2 V6), dynamiczne (MK3 i MK4 z PowerShiftem).
    Zalecam wymianę dynamiczną, bo lepiej wypłucze cały syf ze skrzyni i masz pewność, że wymianie ulegnie praktycznie cały olej w automacie. Przy statycznej zawsze zostanie trochę starego oleju.

    Tak jak pisze kolega @plusek od paprochów trzymaj się z daleka.
    GSM: 536 876 968
    GG: 3876166
    Mogłem pojechać i stąd się oddalić, ale zostałem z Tymi, co zostali.
    Nie bierz życia zbyt poważnie i tak nie wyjdziesz z niego żywy

  13. #12
    Klubowicz Awatar plusek
    Imię
    Tomasz
    Model
    Ford C max
    Silnik
    diesel
    Od
    17 Nov 2010
    Mieszka w
    Międzylesie, Kotlina Kłodzka (DKL)
    Masz tu wyżej rzeczową i konkretną argumentację.
    Ja również szedłbym w wymianę dynamiczną, chociaż droższa, ale jak napisał kolega @leshek wypłucze ona dokładnie cały syf ze skrzyni, który nazbierał się przez te lata.

  14. #13
    Kursant
    Model
    MkIV
    Silnik
    2.0 TDCi 163 KM
    Od
    17 Feb 2019
    Mieszka w
    Łódź
    Przed wymianą przy wciśnięciu gazu skrzynia wcześniej zrzucała bieg. Było to trochę denerwujące bo czasami wystarczyło lekko gaz wcisnąć i już F1 w kabinie było. Teraz ładnie ciągnie bez redukcji biegu. No chyba że zrobię dwu-klik lub depnę mocniej.

  15. #14
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.5 170 KM + LPG
    Od
    05 Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Swojego czasu zabierałem się za wymianę oleju w tej skrzyni. Trochę poczytałem czy zrobić to dynamicznie czy statycznie. Zdecydowałem się na dynamiczną wymianę i obdzwoniłem kilka warsztatów od ASB. Wybili mi to z głowy. Jeden mechanik wyjaśnił mi czemu w 15 letnim samochodzie nie wymienia się oleju w skrzyni dynamicznie, jeśli nie mam pewności, że wcześniej był wymieniany w ten sposób (nie napisze dokładnie czemu, ale może zaszkodzić skrzyni). Zalecił wymianę statyczną i po 5kkm kolejną statyczną. Sam wykonałem w takich interwałach 3 wymiany.

  16. #15
    Zielony listek
    Opis
    Ford monde mk3
    Od
    12 Mar 2013
    Mieszka w
    Lublin
    @heis Bardzo mnie zainteresowales swoja odpowiedzia. Mozesz najpisac jakiego oleju uzywales? Przy jakim przebiegu zmieniales olej? To byla pierwsza wymiana w tej skrzyni?

  17. #16
    Niedzielny kierowca Awatar leshek
    Imię
    Lechu
    Model
    MKIV
    Silnik
    co ja kupiłem...
    Opis
    ŻonkiL
    Od
    16 Sep 2012
    Mieszka w
    Szczecin
    Koledzy, ale herezje prawicie.... Faktem jest, że dynamiczna wymiana oleju może zakończyć życie automatu. Jeśli masz skrzynie w stanie agonalnym, w której olej nigdy nie był wymieniany i przebieg powyżej 200kkm to ta skrzynia trzyma się tylko na nagarze i złogach olejowych. Przy dynamicznej wymianie istnieje ryzyko, że "skrzepy" syfu z automatu pozaklejają elektrozawory lub też po wypłukaniu nagarów skrzynia straci szczelność i będą wycieki. Cóż jeśli się tak stanie trzeba remontować skrzynie, bo to i tak bomba zegarowa. Skrzynia która trzyma się w kupie na nagarach i tak długo nie pojeździ, dochodzi jeszcze temat ok. 2L oleju w konwerterze hydrokinetycznym, którego nie da się wymienić przy statycznej wymianie.
    GSM: 536 876 968
    GG: 3876166
    Mogłem pojechać i stąd się oddalić, ale zostałem z Tymi, co zostali.
    Nie bierz życia zbyt poważnie i tak nie wyjdziesz z niego żywy

  18. #17
    Zielony listek
    Opis
    Ford monde mk3
    Od
    12 Mar 2013
    Mieszka w
    Lublin
    Przeciez olej w konwenterze sie caly czas wymienia. To nie jest osobny uklad tylko jest polaczony z olejem w skrzyni.

  19. #18
    Niedzielny kierowca Awatar leshek
    Imię
    Lechu
    Model
    MKIV
    Silnik
    co ja kupiłem...
    Opis
    ŻonkiL
    Od
    16 Sep 2012
    Mieszka w
    Szczecin
    Cytat Zamieszczone przez kamilns Zobacz posta
    Przeciez olej w konwenterze sie caly czas wymienia. To nie jest osobny uklad tylko jest polaczony z olejem w skrzyni.
    Jest połączony, ale przy statycznej wymianie ale dasz tylko to, co jest w misce... ile trzeba by zrobić statycznych wymian żeby wymienić całość? Ile oleju by się do tego zuzylo?

    Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
    GSM: 536 876 968
    GG: 3876166
    Mogłem pojechać i stąd się oddalić, ale zostałem z Tymi, co zostali.
    Nie bierz życia zbyt poważnie i tak nie wyjdziesz z niego żywy

  20. #19
    Zielony listek
    Opis
    Ford monde mk3
    Od
    12 Mar 2013
    Mieszka w
    Lublin
    @leshek spece mowia zeby olej zmienic 3 razy W krotkich odstepach czasu dzieki temu mamy 87,5% nowego oleju. W ten sposob trzeba kupic 12 litrow. Bo na kazda wymiane idzie okolo 4litrow.
    Ostatnio edytowane przez kamilns ; 13-06-2020 o 22:12

  21. #20
    Niedzielny kierowca Awatar leshek
    Imię
    Lechu
    Model
    MKIV
    Silnik
    co ja kupiłem...
    Opis
    ŻonkiL
    Od
    16 Sep 2012
    Mieszka w
    Szczecin
    To nie lepiej dynamicznie zmienić całość i masz 100% Nowego oleju i układ przeczyszczony?

    Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
    GSM: 536 876 968
    GG: 3876166
    Mogłem pojechać i stąd się oddalić, ale zostałem z Tymi, co zostali.
    Nie bierz życia zbyt poważnie i tak nie wyjdziesz z niego żywy

Podobne wątki

  1. [MkIV] Czy wymieniać olej a ASB?
    By zero in forum Automatyczne skrzynie biegów
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-02-2016, 13:40
  2. [MkIII] Jatco - jaki olej i ile ?
    By cdsoftware in forum Automatyczne skrzynie biegów
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 02-08-2014, 12:12
  3. [MkIII] Skrzynia Jatco JF506E jakby się ślizgała w zakresie od 1800-2000 obr.
    By ludwik24 in forum Automatyczne skrzynie biegów
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-12-2011, 20:31
  4. [MkIII] Olej do skrzyni Jatco i samodzielna wymiana statyczna
    By Sartan in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-01-2011, 17:57
  5. [MkIII] Co wymieniać przy 190k przebiegu?
    By Archon_1 in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-10-2009, 21:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów