+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Mieszany widok

  1. #1
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Sławek
    Opis
    Mondeo MKIV
    Od
    28 Feb 2007
    Mieszka w
    Kwidzyn

    [MkIII] Hak holowniczy.

    Witam. Prawdopodobnie w przeszłości poruszany temat nie jednokrotnie, ale od czasu do czasu wolę pogaworzyć z inteligentnymi osobami
    aniżeli szperać w starych archiwalnych zapiskach.
    Przymierzam się do kupna i montażu w moim Mondku haka holowniczego. Czy może ktoś podać kilka szczegółów, czy jest standardowo przygotowana el. kostka łączeniowa, czy trzeba wcinać się w instalację itp.
    Jakiś preferowany / zalecany producent ?
    Będę wdzięczny za sugestie i podpowiedzi
    slazdu
    Mondeo IV TDCI 2008, 143KM GHIA. Taki, jakiego właśnie szukałem.

  2. #2
    Niedzielny kierowca Awatar Bierut
    Model
    MKIV
    Silnik
    1.6 TDCi 115 KM
    Od
    11 May 2007
    Mieszka w
    Warszawa Rembertów
    Po pierwsze kwestia ceny jaka chcesz poniesc.
    Po drugie funkcjonalność.
    Po trzecie jak bardzo chcesz przeinaczyc swój zderzak.

    Odp.:
    1. Hak moze byc zamontowany na stale - najtansze rozwiazanie ale niefunkcjonalne.
    2. Kula haka odkrecana za pomoca np 2 śrub - wciaz niedrogo i mozliwosc usuwania - dobre wyjscie gdy korzystamy z przyczepy czasami i chce nam sie poswiecic troche czasu na montaż/demontaż.
    3. Kula odczepiana za pomoca szybkozłącza.

    Jesli chodzi o elektryke to zakupujac hak do konkretnego modelu dołączana jest odpowiednia wiązka (podłączana do instalacji lewej lampy).

    W przypadku Mk III dochodzi konieczność wycinania otworu w zderzaku lub przynajmniej w tej czarnej maskownicy u dołu zderzaka lub bardziej niewidocznie od spodu.

    Ceny haków wahają sie od (500 do grubo ponad 1000 zł z montażem).

    Ja posiadam odkręcany hak polskiej firmy Auto-Hak ze Słupska. Działa sbez zarzutu, dziura jest wycinana od spodu (niewidoczne na zewnątrz pojazdu). Ale wadą jest niskie usytuowanie i możliwość szorowania np. o krawężnik. Ale po odkręceniu nie szpeci dziura w zderzaku (no chyba,że hak jest oryginalny i ma zaślepkę na otwór). Cena ok. 560 zł.

  3. #3
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Sławek
    Opis
    Mondeo MKIV
    Od
    28 Feb 2007
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Wielkie dzięki za naprawdę treściwą odpowiedź.
    A tak z całkiem innej strony, to hak jest czasami dodatkowym zabezpieczeniem samochodu
    Znajomemu ktoś na światłach wjechał w tył samochodu. Gość rozwalił sobie zderzak przedni, zaś moj koleś miał tylko zdartą farbę z kulki haka.
    To tak na marginesie.
    Pozdr.
    slazdu
    Mondeo IV TDCI 2008, 143KM GHIA. Taki, jakiego właśnie szukałem.

  4. #4
    Znawca leśnych tras
    Imię
    Jakub
    Model
    XC60
    Silnik
    2.0 D
    Od
    25 May 2005
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Tyle że przy mocnym strzale hak działa w druga stronę, mieli podłużnice i podłogę bagażnika - sprawdzone niestety na sobie
    wypisuję się z tego kraju...

  5. #5
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Łukasz
    Model
    XC60
    Silnik
    D4+
    Od
    22 Mar 2007
    Mieszka w
    Ostródzie
    szykuję się także do montażu haka i z tego co się dowiedziałem to nie montują już "na stałe"...
    przepisy unijne wymagają by końcówka była wypinana,także kolega (towarzysz ) Bierut troszkę się myli...

    i jeszcze ciekawostka a zarazem pytanie: u mnie w dowodzie rejestracyjnym wpisali,że maksyamalna masa przyczepy z hamulcem (np. laweta z najazdowym) to 7150 kg ,jakie u was są wartości?

  6. #6
    Niedzielny kierowca Awatar Bierut
    Model
    MKIV
    Silnik
    1.6 TDCi 115 KM
    Od
    11 May 2007
    Mieszka w
    Warszawa Rembertów
    Miałem na myśli, że mozna z technicznego punktu widzenia.

    A odnośnie tych przepisów unijnych to jest to bardziej skomplikowane.

    Po pierwsze każdy pojazd dopuszczony do ruchu w kraju może także poruszać się po terenie UE bez przeróbek. A i w Niemczech wciąż nie ma nakazu demontowania haka (w Holandii też).

    Druga sprawa, że to dość przestarzały sposób i nie ma potrzeby upierać się przy nim.

    Aha, jescze jedna sprawa. Istnieją 2 rodzaje gniazd 7 lub bodajże 13 pinowe. Jedne są po prostu do przyczep towarowych, a drugie to campingowych .....

  7. #7
    Niedzielny kierowca Awatar Bierut
    Model
    MKIV
    Silnik
    1.6 TDCi 115 KM
    Od
    11 May 2007
    Mieszka w
    Warszawa Rembertów
    Cytat Zamieszczone przez slazdu
    Wielkie dzięki za naprawdę treściwą odpowiedź.
    A tak z całkiem innej strony, to hak jest czasami dodatkowym zabezpieczeniem samochodu
    Znajomemu ktoś na światłach wjechał w tył samochodu. Gość rozwalił sobie zderzak przedni, zaś moj koleś miał tylko zdartą farbę z kulki haka.
    To tak na marginesie.
    Pozdr.
    No tak ale zderzak jest po to by pochłaniał energie i w razie czego nawet się zniszczył. A przy bezpośrednim uderzeniu w hak siła jest bezpośrednio przenoszona na wzmocnienia (no i pasażerów).

    Kiedyś ktoś propagował teorię, jak to japońskie auta sie zginają z Polonezem. I oto chodzi. Aż do strefy klatki tak ma być. A w "twardym" Polonezie siła była przenoszona na pasażerów.....

  8. #8
    Mistrz pobocza
    Imię
    Piotr
    Opis
    Transit MK7 Trend 2.2 TDCi
    Od
    02 Jul 2008
    Mieszka w
    Bilesko-Biała
    Odgrzeje kotleta.

    Jest w końcu jakas kostka z tyłu MKIII kombi czy trzeba sie wcinać w instalacje?

  9. #9
    Znawca leśnych tras
    Imię
    Jakub
    Model
    XC60
    Silnik
    2.0 D
    Od
    25 May 2005
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Przy hakach z niższej półki tak, przy dedykowanych (Brink np) są wiązki które tylko wpinasz w gniazdo dochodzące do lampy i jest ok. Generalnie dobrze zrobiona wcinak nie jest zła. Ja mam wcinkę.
    wypisuję się z tego kraju...

  10. #10
    5turbo
    Gość
    Odgrzebie kotleta. Czy do mondeo MK3 po lifcie 2004/10 potrzebny jest moduł do elektryki haka?

  11. #11
    Zielony listek
    Imię
    Marcin
    Opis
    Mondeo MK3 2.0 130KM
    Od
    02 Jun 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez pajer
    u mnie w dowodzie rejestracyjnym wpisali,że maksyamalna masa przyczepy z hamulcem (np. laweta z najazdowym) to 7150 kg Shocked ,jakie u was są wartości?
    ja mam podane 1800 Kg, i pan w urzedzie stiwedzil ze to blad bo jest wyzsze niz masa netto pojazdu = 1500Kg.

    ale sie tym nie zrazilem i juz wiem ze spokojnie moge ciagnac ład. ok. 1700-1800 Kg. (przyczepa z ham. tarczowymi).

    a tak wracajac do tematu, to nie wiem co bylo w zestawie ale zaplacilem za hak + robocizna 600 PLN (warsztat na ul. Bronisława Czecha, W-WA).

  12. #12
    Znawca leśnych tras
    Imię
    Jakub
    Model
    XC60
    Silnik
    2.0 D
    Od
    25 May 2005
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Cytat Zamieszczone przez 5turbo
    Odgrzebie kotleta. Czy do mondeo MK3 po lifcie 2004/10 potrzebny jest moduł do elektryki haka?
    Nie, wcinka w instalację wystarczy.
    wypisuję się z tego kraju...

  13. #13
    5turbo
    Gość
    Dziękuje za odpowiedz. Wczoraj wyciagnalem zarowke stopu i pozycji. komp sie nie zburzyl.
    To wystarczy teraz zamowic Hak

  14. #14
    Kursant
    Opis
    mondeo 2.2 tdci 2004
    Od
    22 Feb 2013
    Mieszka w
    ok.Białej Podlaskiej
    Witam.Jestem zmuszony zamontowac hak w moim aucie i tu pytanie:mam pakiet ST.Ktoś z was montował hak ,żeby za bardzo nie rozbebeszyc zderzaka z tyłu?Gdzie nie dzwonię to do St trzeba sporo wycinac.

Podobne wątki

  1. [MkI] Hak holowniczy
    By Lipa in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 17-09-2011, 17:41
  2. [MkI] Hak holowniczy
    By Zonk99 in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-04-2009, 22:18
  3. [MkI] hak holowniczy
    By baljaw in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14-02-2008, 12:32
  4. [MkII] hak holowniczy
    By szary11 in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-02-2007, 08:17
  5. [MkII] hak holowniczy
    By surmad in forum Pozostałe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-12-2006, 01:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów