+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 21 do 32 z 32
  1. #21
    Znawca leśnych tras Awatar CzarekJ
    Imię
    W nicku
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 115 KM
    Opis
    MkIII 2001
    Od
    04 Sep 2006
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Domyślam się ze masz sterowanie elektroniczne ze sterownikiem przy turbinie



    Więc w wersji optymistycznej tylko kierownica spalin będzie przybrudzona albo mniej optymistycznie - sterownik.
    Albo też spróbuj wypiąć wtykę od sterownika i popsikaj jakimś "kontaktem" - może tylko coś nie łączy?
    Pozdrawiam ,,mondeomaniaków"
    Czarek
    MKIII TDDI 2001r- 124,8 kucy i 314,6 momentu( z hamowni - fabryczne bez "kombinacji alpejskiej" - "chipa" -u (?)

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #22
    Kursant
    Opis
    Mondeo MK3 FL kombi
    Od
    14 Jan 2007
    Mieszka w
    Oława
    Tydzień później, bogatszy o cenne doświadczenia chciałbym się podzielić z Wami swoją przygodą z naprawą turbosprężąrki w Mondeo. W zeszłą środę oddałem samochód do zakładu mechaniki pojazdowej Artcar w Pępicach pod Brzegiem. Zakład ten został mi polecony przez firmę Autopol w Jelczu-Laskowicach regenerującą turbosprężąrki. Jak ognia obawiałem się sytuacji, kiedy - w przypadku komplikacji - firma regenerująca i mechanik montujący sprężarkę będą zwalać na siebie odpowiedzialność za możliwe niepowodzenie, więc taki układ był mi na rękę.
    Wstępna diagnoza była optymistyczna - "nie wygląda to najgorzej". Po wcześniejszej konsultacji z Autopolem wiedziałem, że koszt regeneracji może się wahać od 300 do 1300 zł (bez sterownika), więc mój optymizm sięgnął zenitu. Oczywiście zapytałem ile będzie kosztowała usługa w Pępicach - 350 zł. Obejmowała montaż, demontaż sprężarki, testy, czyszczenie EGRu.
    Po dwóch dniach optymizm został gwałtownie wystudzony - "ta sprężarka jest jednak w gorszym stanie niż się wydawało". W ramach regeneracji wymieniony został wirnik, talerzyk, czyszczenie i regulacja VNT (cokolwiek to jest), wyważanie wirnika, koła kompresji, wirnika z kołem kompresji w złożeniu, wyważanie wysokoobrotowe układu wirującego w korpusie wraz z kontrolą szczelności. Koszt 1070 zł. Pan z Autopolu powiedział, że testy wykazują, że sterownik jest OK, aczkolwiek może się tak zdarzyć, po przeprowadzeniu testów drogowych, że jednak będzie trzeba go wymienić = dodatkowe 450 zł.
    Wygodne było też to, że sprężarka pomiędzy mechanikiem a zakładem regenerującym "podróżowała" bez mojej asysty. W poniedziałek dotarła do Pępic. Zadzwoniłem, czy auto będzie gotowe i jeszcze raz potwierdziłem koszty - ponownie 350 zł. Na szybko zająłem się dodawaniem i wyszło mi 1420 zł (1070 + 350). Nie najgorzej w porównaniu z tym, co mówili fachowcy z Żernik. Na poniedziałek mechanik się nie wyrobił, miało być gotowe na wtorek. Do tego momentu było wszystko ok - byłem zadowolony i z mechanika i z firmy regenerującej sprężarkę.
    Niestety we wtorek wiele się zmieniło. Zadzwoniłem do mechanika z pytaniem, czy auto na pewno będzie gotowe (będzie!) i z finalnym potwierdzeniem kosztu (1420 zł). Wtedy pan mechanik powiedział - "ale wie pan, że trzeba jeszcze wymienić olej i filtry powietrza i oleju?" Nie wiedziałem, gdyż nikt nie poinformował mnie, że takie są wymogi gwarancji naprawy sprężarki. Olej wymieniałem jakieś 1,5 tys. km temu, ale ok. Ponownie zapytałem o to co mnie najbardziej interesowało, czyli koszt - olej Castrol 5W30 - prawie 35 zł za litr, filtr powietrza Bosch - 54 zł, filtr oleju Knecht - 40 zł. I tu Szanowni Forumowicze mnie trafiło. Sprawdziłem ile za te same części i olej zapłaciłem 1,5 tys. km temu - 150 zł. Filtr powietrza Motocraft, olej Ford Formula F, filtr oleju nie pamiętam. A tutaj za to samo 300 zł czyli dwa razy więcej. Gdybym chciał cen jak w ASO, to pojechałbym do ASO. Auto od tygodnia stoi w warsztacie, więc zaczęło mi się "palić" i przystałem na to wszystko. Dopiero jak się nad tym zastanowiłem zapytałem mechanika, czy to pierwsza sprężarka jaką wymienia i dopiero teraz się dowiedział, że trzeba wymienić olej??? Przez ten prawie tydzień kupiłbym sobie to wszystko na własną rękę i miałbym 150 zł w kieszeni... A może chodzi o flagę Castrol powiewającą na wietrze przed warsztatem?!?
    Na deser dowiedziałem się, że sterownik jednak padł i trzeba założyć nowy (+ 450 zł). Ciosom nie było końca...
    Zdaję sobie sprawę, że tak to wygląda z kosztami i nie ma co się obrażać na rzeczywistość, ale jakby tak jeden z drugim mechaniki - fachowcy potrafili rzetelnie oszacować PEŁNE koszty nie byłoby nerwów i nie byliby postrzegani jak Ci, których jedynym celem jest przetrzebienie portfela klienta uśmiechając się do niego serdecznie.
    Na szczęście nauka nie idzie w las i płacić za nią trzeba. Następnym razem będę jeszcze bardziej wnikliwy. Mam nadzieję, że auto będzie jeździć bezproblemowo w najbliższym czasie.
    PS. Wyszedł błąd P132B.

  4. #23
    Znawca leśnych tras Awatar CzarekJ
    Imię
    W nicku
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 115 KM
    Opis
    MkIII 2001
    Od
    04 Sep 2006
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Cytat Zamieszczone przez tomkar Zobacz posta
    Tydzień później, bogatszy o cenne doświadczenia chciałbym się podzielić z Wami swoją przygodą z naprawą turbosprężąrki w Mondeo.
    No dobrze - "dobiję Cię"...nie przez złośliwość ale tak ku zachowaniu ostrożności innych.

    Było to rok wcześniej:

    Wtorek - turbina "się poszła" - moc zero,samozapłon,wywaliło olej. (laweta i 120zł weg)
    Środa - po wtorkowym wieczorze w necie i kalkulacji - co można zrobić - wizyta na szrocie i zakup "używki" za 450zł.(miałem do wyboru sześć więc loteria :-)) i wizyta w składnicy maszyn rolniczych (w niej najtaniej) i zakup środków myjących,odrdzewiających i na wszelki wypadek kilka opasek zaciskowych...... i do garażu na wymianę turbiny własnoręcznie.

    Czwartek - kończenie prac,zalanie olejem itd. i wsio.

    Sobota - wyjazd na urlop....krótki bo tygodniowy ale 1,5 tys km strzelone.

    Nie jeżdżę zbyt wiele ale na tej używce jak na razie ok.10tys km dało się przelatać.
    Pozdrawiam ,,mondeomaniaków"
    Czarek
    MKIII TDDI 2001r- 124,8 kucy i 314,6 momentu( z hamowni - fabryczne bez "kombinacji alpejskiej" - "chipa" -u (?)

  5. #24
    Kursant
    Opis
    Mondeo MK3 FL kombi
    Od
    14 Jan 2007
    Mieszka w
    Oława
    "Dobijania" ciąg dalszy...
    W piątek (niezwykle upalny) ja w auto, dodaję gazu, a tu sprężynka zamigała i auto jeździ zupełnie tak, jak przed pierwszą wizytą u mechaników. Tak więc najprawdopodobniej, na zdrowy chłopski rozum, przyczyna usterki leży gdzie indziej niż w regenerowanej za 1070 zł sprężarce czy wymienianym za 450 zł sterowniku. Jakie jest prawdopodobieństwo, że jestem w błędzie?

  6. #25
    Niedzielny kierowca Awatar mario373
    Imię
    Mariusz
    Opis
    Mondeo MK III 2.0 TDCi
    Od
    11 Apr 2010
    Mieszka w
    Strzegom
    Mi spece od turbin też napsuli krwi
    RADA DLA INNYCH PROSIĆ O WARUNKI GWARANCJI PRZED A NIE PO NAPRAWIE

  7. #26
    Niedzielny kierowca Awatar Maniak87
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo mk4 Titanium X sport 2.2 tdci
    Silnik
    2.2 TDCi 175 KM
    Opis
    Mondeo mk4 Titanium x 2.2tdci
    Od
    29 Jan 2010
    Mieszka w
    Lincoln UK/ Wodzislaw Sl
    przyczyna padającego sterownika turbo z reguły są zacinające się łopatki zmiennej geometrii. Najczęściej się objawia jeśli samochód jest używany na krótki dystansach gdzie silnik nie ma się kiedy dobrze zagrzać i przedmuchać
    2009 Mondeo Titanium X Sport 2.2 TDCI, Panther Black.

  8. #27
    Kursant
    Opis
    Mondeo MK3 FL kombi
    Od
    14 Jan 2007
    Mieszka w
    Oława
    Witam,

    okazało się, że zregenerowana turbina i nowy sterownik wymagały ponownego "zestrojenia". Jak na razie działa, zobaczymy, jak wrócą upały.

  9. #28
    Znawca leśnych tras Awatar CzarekJ
    Imię
    W nicku
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 115 KM
    Opis
    MkIII 2001
    Od
    04 Sep 2006
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Cytat Zamieszczone przez mario373 Zobacz posta
    RADA DLA INNYCH
    Moją "radą" jest:
    Jeżeli nie potrafimy własnoręcznie wymienić turbiny na używaną (najniższy koszt chociaż jest ryzyko że i ta długo "nie polata") - nie bawmy się w regenerację.
    Oszczędzamy kilkaset zł ale w tym temacie jest napisane ile z tym problemów.
    Poczytajcie:
    http://motoarena.pl/index2.php?subac..._from=&ucat=1&
    W programie "Nowa za starą" proponowano mi wymianę turbiny za 2300zł (coś ok - nie pamiętam dokładnie) z gwarancją 12m-cy i 100tys km.
    Pozdrawiam ,,mondeomaniaków"
    Czarek
    MKIII TDDI 2001r- 124,8 kucy i 314,6 momentu( z hamowni - fabryczne bez "kombinacji alpejskiej" - "chipa" -u (?)

  10. #29
    Kursant
    Opis
    Mondeo MK3 FL kombi
    Od
    14 Jan 2007
    Mieszka w
    Oława
    [QUOTE=CzarekJ;1622824]
    Cytat Zamieszczone przez mario373 Zobacz posta
    RADA DLA INNYCH
    Oszczędzamy kilkaset zł ale w tym temacie jest napisane ile z tym problemów.

    Być może, choć z drugiej strony można to uznać, za próbę zmonopolizowania rynku regeneracji tychże turbin.
    Kiedy byłem na pierwszej diagnostyce w Żernikach szef zakładu wspominał o turbinach regenerowanych fabrycznie przez Garrett'a i - delikatnie mówiąc - nie miał o nich najlepszego zdania. Jasnym jest, że jeśli fabrycznie nowa turbina kosztuje grubo ponad 3 tys., to tylko nieliczni zdecydują się na jej zakup (zakładając, że Mondeo MK3 jest warte kilkanaście tysięcy złotych kupowanie nowej turbiny jest ekonomicznie bezzasadne). Może jakiś księgowy w Garrecie wymyślił, że na tym to dopiero można zarobić, skoro nowe części zamienne nie schodzą?

  11. #30
    Znawca leśnych tras Awatar CzarekJ
    Imię
    W nicku
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 115 KM
    Opis
    MkIII 2001
    Od
    04 Sep 2006
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Cytat Zamieszczone przez tomkar Zobacz posta
    Być może, choć z drugiej strony można to uznać, za próbę zmonopolizowania rynku regeneracji tychże turbin.
    Kiedy byłem na pierwszej diagnostyce w Żernikach szef zakładu wspominał o turbinach regenerowanych fabrycznie przez Garrett'a i - delikatnie mówiąc - nie miał o nich najlepszego zdania
    Tego wykluczyć się nie da chociaż z innych źródeł (nie Garretowskich) dowiedziałem się że podczas gdy "normalne" turbiny przy właściwej eksploatacji wytrzymują przebiegi silnika (niezniszczalne?) - to mogę poprzeć własnym doświadczeniem z pracy zawodowej (20 letniej) - bardzo rzadko wymianie podlegały turbiny w silnikach maszyn intensywnie eksploatowanych (sprzęt drogowy,TIR-y).....silniki czy wręcz całe maszyny szły do remontu kapitalnego a zdarzyło się że jak padła turbina i została zregenerowana - niestety powtórnie padła w ciągu miesiąca......

    Niestety turbiny ze zmienną "geo" wytrzymują ok 300tys przebiegu i z kolei z rozmowy z pracownikiem wymienionej w linku z poprzedniego posta wywnioskowałem że Producent po prostu opracował "bubel" (taki sam jak inny - sprzęgło dwumasowe czy wczesny commonrail) i aby ratować twarz wolał wycofać się z dostaw części zamiennych do zakładów regeneracyjnych (robiących to nieudolnie.....a może się nie da?) i zaproponował wymianę "Nowa za starą".

    Wiadomo że wykrycie błędów konstrukcyjnych musi potrwać - tak jak z wtryskami czy dwumasami - z tym że te akurat wytrzymywały mniejsze przebiegi więc już po dwóch latach poczyniono poprawki - z autami po 2003-4 roku pomimo podobnych przebiegów już takich problemów prawie nie ma.

    A turbiny? - cóż te wytrzymują dwukrotnie większe przebiegi więc i czas musiał być dłuższy aby wykryć wady - może to kwestia wielkości ułożyskowania,materiału - może smarowanie niewystarczające?

    Osobiście bardziej skłaniam się ku producentowi niż "fachowcom" - nowe to nowe a to jednak delikatne urządzenie.
    Cytat Zamieszczone przez tomkar Zobacz posta
    Mondeo MK3 jest warte kilkanaście tysięcy złotych kupowanie nowej turbiny jest ekonomicznie bezzasadne)
    "Ekonomicznie" to my jesteśmy skazani na kupowanie "złomu" - niestety...... i musimy się liczyć z kosztami bo wcześniej czy później coś padnie......kwestia tylko ich obniżenia.
    Np. - wcześniej w MkI padł wysprzęglnik - nówka wiadomo - nawet 520zł - kupiłem za 80zł (z dostawą) z rozbitego "angola"MkIII (2005) ze stanem licznika 95tys mil (135 tys km ok.) - skoro mój wytrzymał 260tys (?)
    No i turbina - tu ciężej było zweryfikować przebieg ale za 450zł warto było zaryzykować - na razie - odpukać.
    Pozdrawiam ,,mondeomaniaków"
    Czarek
    MKIII TDDI 2001r- 124,8 kucy i 314,6 momentu( z hamowni - fabryczne bez "kombinacji alpejskiej" - "chipa" -u (?)

  12. #31
    Kursant Awatar Slavius
    Imię
    Sławek
    Model
    Mondeo ST220
    Silnik
    3.0 V6 292KM
    Opis
    I love ST <3
    Od
    29 Dec 2014
    Mieszka w
    Otwock/Warszawa
    Panowie, mam pytanko: czy są jakieś konkretne trudności z demontem sterownika turbo w Mondku mk3 2.0 Tdci 2005? Jak to mniej więcej wygląda i na co zwrócić uwagę? I czy w ogóle dobrym pomysłem jest oddanie owego sterownika do regeneracji? Ile może kosztować używka? Dzięki z góry za odpowiedzi.
    Pozdro

  13. #32
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Od
    08 Nov 2014
    Mieszka w
    Katowice
    Odpinasz wtyczkę z kablami, ściągasz zawleczkę z cięgna, odkręcasz 2 lub 3 śruby, ja akurat mam 2.Ogólnie 1 - 2 minuty roboty. Warto otworzyć samemu sterownik, często przewody się urywają i trzeba przylutować / chyba 9 łączących płytkę z obudową/, może być jeszcze mechanicznie uszkodzony, może się zacinać na zębatce.Jest to dokładnie opisane na forum.Zobacz czy odpięte od sterownika cięgno nie zacina się, czy rusza się bez oporów.
    Ostatnio na trasie 3 razy wyciągałem sterownik

Podobne wątki

  1. [TDCi MKIII] Blad P132A - awaria sterownika turbiny - naprawa
    By adamoo in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 11-02-2014, 09:46
  2. [TDCi MKIII] Pytanie o sterownik turbiny 2.0 TDCi 115 KM
    By Machoni in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 07-04-2009, 23:35
  3. [TD MkI] NAprawa turbiny
    By Chmielek007 in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-03-2009, 12:05

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów