+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    MKII - zdzieranie opon przód - zewnętrzna strona

    Witam wszystkich,

    Mojego MKII trapi dziwna przypadłość. Zewnętrzna część bieżnika każdej z opon z przodu ściera się szybciej niż wewnętrzna. Mam Bridgestone 195/60 R15, opony są bardzo dobre choć wydają głośne opory toczenia.

    Wymieniłem tuleje wahaczy przód, zamieniłem koła przód/tył, wyważyłem je, sprawdziłem zbieżność i geometrię zawieszenia - wszystko OK. Na szarpakach nie wykazał żadnych luzów.

    W serwisie stwierdzili, że MKII nie ma regulacji pochylenia kolumny koła więc nie wiem co może być przyczyną. Autko jest dość twarde, w zakretach prowadzi się super dobrze ale niepokoi mnie to nierównomierne zużycie bieżnika z przodu. Czy powodem mogą być np. nieodpowiednie sprężyny lub coś innego co zmodyfikował poprzedni właściciel? Nie wiem co może powodować taki efekt.

    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
    MKII 1.8TD Endura-DE '98

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    ciąg dalszy... odwiedziłem 2 mechaników i nadal nie wiadomo skąd ten efekt.
    Jeszcze raz sprawdzę geometrię. Z tego co mi wiadomo, pochylenia koła w Mondeo nie można zmienić.

    Pytanie dodatkowe, jakie ciśnienie powinno być w przednich oponach - 2 Bar?

    Pozdrawiam,
    MKII 1.8TD Endura-DE '98

  4. #3
    Znawca leśnych tras
    Imię
    Rafał
    Model
    Opel
    Silnik
    1,9 CDTI
    Od
    05 Jun 2005
    Mieszka w
    Kielce:)))
    Cytat Zamieszczone przez enrico
    ciąg dalszy... odwiedziłem 2 mechaników i nadal nie wiadomo skąd ten efekt.
    Jeszcze raz sprawdzę geometrię. Z tego co mi wiadomo, pochylenia koła w Mondeo nie można zmienić.

    Pytanie dodatkowe, jakie ciśnienie powinno być w przednich oponach - 2 Bar?

    Pozdrawiam,
    Ale czy jest to dosyc szybkie scieranie czy tylko widac po jakims czasie ,po ilus tam tysiacach kilometrow ten efekt.Bo slyszalem tez ze scieranie sie na zewnatrz opony,oczywscei mowie tu o spotrej ilosci kilometrow wynika z tech niki jazdy czyli szybkiego pokonywania zakretow.Nie mowie o piskach itd.
    http://img801.imageshack.us/img801/6744/dscn3375n.jpg
    dla mojego tatusia [']['][']
    -Pozdrawiam Rafal -
    Jest Opel Vectra C 1,9 CDTI,rozjuszone 150KM
    Był MK II 1998r-Kombiaczek- GHIA -state blue

  5. #4
    Niedzielny kierowca
    Opis
    ford transit , ford mondeo II
    Od
    28 Jul 2005
    Mieszka w
    RKR - Krosno/Bratkówka
    Wydaje mi się ,że Twoje problemy ze zużywaniem zewnętrznych brzegów opon mają podłoże w dwóch elementach:
    Zbyt niskie ciśnienie i ostra jazda na zakretach.
    Ciśnienie w przednich oponach winno sie wachać od 0,21 MPa do nawet 0,26 MPa przy pełnym obciażeniu i bardzo szybkiej jeździe.
    Mondeo ma to do siebie ze da się nim szybko przejeżdżać nawet ostre zakrety.
    Zdzich, MK II 1,8 TD, 1999 Kombi, bardzo czerwony i długaśny

  6. #5
    Zamieniłem opony przód/tył. Tylne były prawie nowe (jeszcze miały kolorowe paski pomiędzy lamelkami) i równe. Przejechałem jakieś 2000 km i widzę różnicę ok. 1-2 mm w głębokości pomiędzy zewnętrznymi lamelkami bieżnika a wewnętrznymi. Różnica jest pytanie czy będzie to proces postępujący czy opona tak się ułoży i bedzie się zużywała w miarę równomiernie czy też nie. Kilkanaście razy sprawdzałem czy auto jest bezwypadkowe (u lakiernika, blacharza, na stacjach diagnostycznych i u mechanika) . Geometria jest okay. Amortyzatory przód 68% i 3% różnicy. Jedynie z tyłu amortyzatory mają 58% i 7% różnicy.

    Poprzednio prowadziłem Renault Megane II 1.6 16V i Clio 1.4 Dynamique, obydwa z bardzo bezpośrednim przełożeniem układu kierowniczego. Może to kwestia stylu jazdy....może opony...jutro sprawdzę ciśnienie i ponownie geometrię.

    Czy ktoś z klubowiczów ma doświadczenia z Bridgestone Blizaak 195/60 R15? Podobno dobre ale twarde i głośne. Może to kwestia opon które nie sprawdzają się w tym modelu...

    Pozdrawiam,
    MKII 1.8TD Endura-DE '98

  7. #6
    Cytat Zamieszczone przez zdzichop
    Wydaje mi się ,że Twoje problemy ze zużywaniem zewnętrznych brzegów opon mają podłoże w dwóch elementach:
    Zbyt niskie ciśnienie i ostra jazda na zakretach.
    Ciśnienie w przednich oponach winno sie wachać od 0,21 MPa do nawet 0,26 MPa przy pełnym obciażeniu i bardzo szybkiej jeździe.
    Mondeo ma to do siebie ze da się nim szybko przejeżdżać nawet ostre zakrety.
    Tak właśnie mi się wydaje, że bardzo dobrze szybko wchodzi w ciasne łuki (wbrew pozorom to bardzo zwinne auto na trasie).
    MKII 1.8TD Endura-DE '98

  8. #7
    Panowie,

    Slawko z fordclubpolska poleca bardzo ciekawą stronę o zawieszeniu. Wiadomości podstawowe, dla mnie bardzo ciekawe gdyż mechanikiem nie jestem

    http://www.zss.pl/~moto/geometria.htm#1

    Pozdrawiam,
    MKII 1.8TD Endura-DE '98

  9. #8
    Znawca leśnych tras
    Opis
    S6 4F0
    Od
    13 Jan 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Samochód powypadkowy może ?? Cudów nie ma. Jeżeli nie był bity (masz go od nowości i wiesz to na 100%) to nie może ciąć gum. Sprawdź też stan amorków. A może masz skrzywione amortyzatory z przodu ?

  10. #9
    waldemarz
    Gość
    Moze sprawdz sprezyne i amorek, bo to tez moze byc przyczyna scinania opony z zewnetrznej strony. Nie masz czasem za wysokie zawieszenie z przodu w porownaniu do innych mondkow.

  11. #10

    Rozwiązanie

    Dzięki Slawko - moderatorowi z fordclubpolska jest rozwiązanie problemu.

    Skoro opony od szybkiej jazdy w zakrętach mogą ścierać się po zewnętrznej to jest to pewna sugestia. Jeśli dodam, że właśnie odkryłem że Bridgestone Blizzak LM-18 ma taki mały trójkącik ze śnieżynką i zaraz obok napis M+S to w zasadzie mam rozwiązanie. Kupiłem auto z 2 kompletami opon zimowych

    Skoro są to zimówki (podobno bardzo dobre) ale nadal zimówki to będą się ścierały X razy szybciej niż normalne gumy.

    Jutro z samego rana jadę do serwisu opon. Byłem w przeciągu 2 tygodni w dwóch serwisach gdzie wszyscy głowili się nad efektem zdzierania zewnętrznego bieżnika a nikt nie zauważył, że są to zimówki. Cóż... sam też nie zauważyłem.

    Pozdrawiam,
    MKII 1.8TD Endura-DE '98

  12. #11
    Niedzielny kierowca
    Opis
    kerid
    Od
    03 Apr 2005
    Mieszka w
    FSD-Drezdenko

    Re: Rozwiązanie

    Cytat Zamieszczone przez enrico
    Byłem w przeciągu 2 tygodni w dwóch serwisach gdzie wszyscy głowili się nad efektem zdzierania zewnętrznego bieżnika a nikt nie zauważył, że są to zimówki. Cóż... sam też nie zauważyłem.

    Pozdrawiam,
    Niezli fachowcy
    MKI 1,8b combi,automat. BRC Sequent 24.

  13. #12
    Fachowcy do bani ale i nauczka by wszystko dokładnie sprawdzić! Dobrze że nie miałem sytuacji podbramkowej w stylu ostre hamowanie lub coś podobnego.

    Ponieważ mam teraz 2 kpl. zimówek będę miał do sprzedania 14stki zimowe na felgach, mało używane. Bieżnik jest ok. mogę podesłać zdjęcia.

    Pozdrawiam,
    MKII 1.8TD Endura-DE '98

  14. #13
    Niedzielny kierowca
    Opis
    Mkii
    Od
    09 May 2005
    Mieszka w
    Łódź
    no tak a ja sie zaczalem glowic co jeszcze moglo byc powodem tego)
    a tak btw to nie wjezdzaj juz wiecej do tych serwisow skoro maja problem z ogumieniem...
    --==SILVERRADO==--
    1,8 benzin 16V MKII 96r. + gaz LandiRenzo

Podobne wątki

  1. [MkI] zaczyna mnie zalewać, strona pasaeżera przód, słupek A?
    By marcn24 in forum Nadwozie i wnętrze
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-06-2012, 09:35
  2. [MkIII] Stuki prawa strona przód - układ kierowniczy ?
    By Pachi in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-04-2011, 15:12
  3. [MkIII] Zewnętrzna strona opon ściera się
    By bobo012 in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16-05-2010, 19:17
  4. [MkII] zdzieranie opon tył
    By Lawa in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-05-2009, 19:12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów