Witam,

Niestety, nie wiem jak dodawac zdjecia - posta rowniez umiescilem na forum forda - tam mozna obejrzec zdjecia:

http://forum.fordclubpolska.org/show...84#post1336784

Po kilkudniowej jezdzie z migajaca sprezynka oraz brakiem mocy przy jezdzie ponad 10km/h, dzis odwiedzilem serwis ASO. Serwisant po podlaczeniu do komputera zdiagnozowal przyczyne: blad P132A - brak cisnienia w turbinie, spowodowany awaria sterownika. Sterownik zintegrowany jest z turbina a wiec kupic moge jedynie calosc: 5800 PLN z robocizna.

Po wyjsciu z ASO zachowalem jednak zimna krew - i dzieki temu wlasnie wrocilem z przejazdzki Mondeo z pelna moca.

Ponizej opisze sposob naprawy sterownika.

1. Przed demontazem polecam sprawdzic, czy to rzeczywiscie sterownik nie dziala. W tym celu nalezy uruchomic silnik i dodajac gazu sprawdzac, czy dzwignia popychajaca porusza sie. Wydaje sie, ze prawidlowo, powinna wykonywac lekkie drgania w przod i w tyl. Jesli nie rusza sie, moga byc 3 przyczyny:
a) uszkodzona elektronika - jest raczej nienaprawialna
b) zablokowany silownik - do naprawienia
c) zanieczyszczony silnik
d) uszkodzone kable sygnalowe
Przed przystapieniem do akcji polecam sprawdzic kable

2. Sterownik zamocowany jest w gornej czesci silnika. Do demontazu potrzebujemy srubokret (do zdjecia nasadki przytrzymujacej dzwignie), klucz 10 (do odkrecenia 3 srub mocujcych), palce (do odpiecia kabli)
3. Po zdjeciu sterownika otwieramy go, zdejmujac srubokretem klamry na obwodzie
4. Po otwarciu sterownika, obudowa dzieli sie na dwie czesci: elektronike i mechaniczna. Czesc elektroniczna polecam przeczyscic spirytusem (ja użyłem Żubrówki - nic innego nie bylo pod ręką - choć barwiony alkohol to nie jest najlepsze rozwiązanie) i przedmuchac - szczegolnie czesc "okragla" na plytce - kontakt hallotronu. Jesli chodzi o czesc mechaniczna, polecam rowniez przeczyscic i sprawdzic czy dzwignia lewarka nie jest zablokowana w ktorejs ze skrajnych pozycji. Mysle, ze to jest najczestsza przyczyna awarii - silnik nie moze sie sam odblokowac. Pomagamy mu w tym krecac slimakiem. Aby zabezpieczyc przed podobnymi zdarzeniami w przyszlosci, polecam nadtopic czesc zebatki (zaznaczam miejsce czerwona strzalka). Dzieki temu zeby silnika uloza sie w innej pozycj przy krancowym polozeniu co moze zabezpieczyc przed blokada. Polecam nadtopic dol i gore zebatki, uwazajac jednak aby nie naruszyc zebow. Jesli to byla przyczyna i silnik jest sprawny (sprawdzamy zasilaczem 12 v czy sie obraca) polecam zlozyc sterownik i cieszyc sie z jazdy
5. Jesli koniecznym jest przeczyszczenie silnika, wyjmujemy go rozwiercajac srube i wykrecajac ja. Nastepnie zdejmujemy blaszke obejmujaca silnik i otwieramy go.
Po otworzeniu sprawdzamy czy jest sprawny - testujac omomierzem blaszki komutatora. Rezystancja pomiedzy nimi powinna wynosic okolo 4 [ohm]. Jezleli ktoras z blaszek nie dziala, oddajemi silnik do przewiniecia. Nie polecam robic tego samemu. Jesli zwoje nie sa przerwane, polecam przeczyscic i wyrownac komutator i szczotki .

Po akcji, skladamy sterownik, montujemy ponownie w samochodzie i cieszymy sie znow pelna moca. Nie przejmujmy sie, ze slimak nie jest ustawiony w takiej pozycji w jakiej go zastalismy. Po podlaczeniu do samochodu, wroci on automatycznie do wlasciwej nastawy.

Mam nadzieje, ze to koniec moich problemow - po przejechaniu kilku tysiecy kilometrow dam Wam znac jak maszyna sie sprawuje.

W razie pytan, prosze o wiadomosc na priv.

Pozdrawiam,
Adam