+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    piotrek80
    Gość

    [MkI]Wymiana sprzęgła - opis

    Witam serdecznie.
    Jak to w życiu bywa nadszedł czas wymiany sprzęgła, co niestety niesie ze sobą niemałe koszty. Zapewne nie odkryję tu ameryki twierdząc, że sporo można zaoszczędzić robiąc to samemu. W związku z tym, chciałbym się podzielić z Wami moimi wrażeniami z samodzielnej wymiany.
    Opis, który poniżej zamieszczam dotyczy modelu Mk 1, rok produkcji 1996, silnik 1,6 Zetec, sprzęgło hydrauliczne.
    Metoda wymiany – wyciągnięcie silnika do góry. Zdecydowałem zrobić to w taki a nie inny sposób po pierwsze dlatego, że będzie bardzo dobry dostęp do sprzęgła, po drugie nie ma potrzeby demontowania sanek i potencjalnych problemów w postaci zerwanych śrub i wreszcie po trzecie - takie miałem możliwości warsztatowe (garaż z kanałem + wciągarka).
    Części jakie potrzebujemy:
    - tarcza sprzęgła + docisk,
    - wysprzęglik,
    - nakrętki na piasty kół,
    - około 0,5 l płynu hamulcowego.
    Ponad to wszystkie te części, które uznamy, że należy wymienić. Ja przy tej okazji wymieniłem simmering na wale korbowym (po zdjęciu koła zamachowego okazało się, że cieknie), uszczelkę miedzy kolektorem wydechowym a rurą i tłumik środkowy.
    Jeżeli chodzi o narzędzia to wystarczą standardowe klucze (nasadki, imbusy, torx), w tym solidny klucz do odkręcenia nakrętki piasty koła. Ze specjalistycznych to trzpień do centrowania tarczy sprzęgła.
    Zaczynamy od zdemontowania maski silnika:


    Następnie luzujemy nakrętki na piastach kół.
    Wyciągamy akumulator, odłączamy wtyczki od przepływomierza i czujnika temperatury powierza zasysanego, po czym demontujemy obudowę filtra powietrza i przepustnicy:


    Spuszczamy płyn chłodzący i płyn ze wspomagania.
    Układ chłodzenia: odłączamy przewody od chłodnicy, nagrzewnicy i zbiorniczka wyrównawczego. Demontujemy wentylator.
    Układ wspomagania: odłączamy przewody tłoczny i powrotny od pompy.
    Układ hamulcowy: odłączamy przewód podciśnienia od kolektora dolotowego i przewód od wysprzęglika.
    Dalej - odłączmy wszystkie przewody, wężyki i rurki, które uniemożliwiałyby wyjęcie silnika, są to: duża wtyczka od komputera pod zbiorniczkiem wspomagania, wtyczka przy lewym kielichu, przewody paliwowe, przewody podciśnienia, wtyczki od wtrysków, czujnika temperatury na wskaźnik, czujnika ciśnienia oleju, położenia wału korbowego, sondy lambda, wtyczki ze skrzyni biegów, czujnika ciśnienia w układzie wspomagania, linkę przepustnicy. Warto pooznaczać wtyczki i wężyki aby później wiedzieć jak podłączyć, zwłaszcza od wtrysków i zaworu EGR.
    Następnie auto na kanał, spuszczamy olej ze skrzyni biegów, potem podnośnik i na kobyłki. Teraz przystępujemy do wymontowania półosi. Odkręcamy nakrętki z piast, ściągamy koła. Wykręcamy śruby ze zwrotnic, wyciskamy wachacze w dół. Odchylamy ile się da kolumnę McPhersona i wyciągamy wielowypusty z piast, tak jak poniżej:


    Teraz wyciągamy półosie ze skrzyni biegów. Półoś lewa – wkładamy np. łyżkę do opon między obudowę skrzyni a przegub wewnętrzny i podważamy aż wyjdzie. Półoś prawa – odkręcamy dwie nakrętki obudowy łożyska podpory i ręką (powinno wyjść bez większego oporu) wysuwamy wielowypust ze skrzyni. Tak wygląda zdemontowana półoś lewa:


    Po tej operacji zamontowałem spowrotem wachacze do zwrotnic i postawiłem auto na kołach, tak mi było wygodniej.
    Dalej odłączamy od skrzyni drążek zmiany biegów. Odłączamy rurę od kolektora wydechowego. Wymontowujemy półkę pod akumulator.
    Jeżeli wszystko co trzeba jest odłączone od silnika podwieszamy go za uszy, o tak:


    a następnie minimalnie podnosimy.
    Kolejny krok to odłączenie silnika i skrzyni od poduszek. Jako pierwszą odkręcamy tą przy chłodnicy, potem po przeciwległej stronie – pod skrzynią biegów, następnie tą przy rozrządzie i na końcu przy lewym kielichu. Nie wiem, czy to jest prawidłowa kolejność, ale u mnie się sprawdziła.
    Powoli, obserwując czy nigdzie silnik się nie blokuje, podnosimy go do góry:














    Silnik dało się wyciągnąć bez najmniejszych problemów.
    Przystępujemy teraz do odłączenia skrzyni od silnika:


    W tym celu wykręcamy wszystkie śruby mocujące skrzynię do silnika i następnie, delikatnie podważając dużym śrubokrętem, oddzielamy skrzynię:




    Docisk po 140 tys. przebiegu (tarcza dojechana prawie do nitów) :


    oraz wysprzęglik po 280 tys. przebiegu, a w zasadzie to co z niego zostało:




    Dalszych etapów niestety nie mam sfotografowanych. Sama wymiana sprzęgła i wysprzęglika jest prosta. Po zamontowaniu skrzyni do silnika składamy wszystko mniej więcej w odwrotnej kolejności. Oczywiście należy pamiętać o odpowietrzeniu wysprzęglika i w razie potrzeby - hamulców. Jeżeli wszystko jest zamontowane i podłączone, płyny uzupełnione – uruchamiamy silnik. I to by było na tyle.
    Nie opisywałem tu perypetii z instalacją gazową, niewielkie, ale były. Mianowicie chodzi o przewody elektryczne, które gaziarze powpinali do kilku wtyczek i wiązek. Na niektóre nie było rady i trzeba było poprzecinać, a po włożeniu silnika lutować, ale się udało.

    Koszty:
    - Tarcza + docisk LUK : 338 zł,
    - Wysprzęglik oryginał : 253 zł,
    - Simmering na wał oryginał: 80 zł,
    - Nakrętki na piasty: 46 zł,
    - Płyn hamulcowy: 15 zł.
    Razem 732 zł.

    Reasumując. Nie jest to skomplikowana praca (dla kogoś kto ma pojęcie o mechanice i lubi dłubać przy samochodzie), ale bardzo czasochłonna. Robiliśmy to razem z kolegą (który mi udostępnił garaż), jednego dnia 6 godzin, a drugiego 8, oczywiście nie spiesząc się zbytnio. Bardzo pomocna jest książka „Sam naprawiam”.

    Może się komuś przyda ta garść informacji.
    Jak by ktoś miał pytania to chętnie odpowiem.

    Pozdrawiam.

  2. # ADS
    Reklama
     

  3. #2
    Znawca leśnych tras Awatar CzarekJ
    Imię
    W nicku
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 115 KM
    Opis
    MkIII 2001
    Od
    04 Sep 2006
    Mieszka w
    Kwidzyn
    "Kawał"roboty ale......dużo szybciej jednak można to zrobić (dysponując kanałem) demontując sanki i podwieszając silnik.
    Nie spiesząc się zbytnio wymiana wysprzęglika (wytrzymał 260tys) zajęła mi ok 6h. w pojedynkę.......
    Pozdrawiam ,,mondeomaniaków"
    Czarek
    MKIII TDDI 2001r- 124,8 kucy i 314,6 momentu( z hamowni - fabryczne bez "kombinacji alpejskiej" - "chipa" -u (?)

  4. #3
    Kursant
    Imię
    Bartłomiej
    Opis
    Mondeo 1.8 LPG
    Od
    16 Nov 2009
    Mieszka w
    Łowicz
    szacunek za odwage

  5. #4
    Zielony listek Awatar bambamfcorp
    Opis
    mondeo
    Od
    23 Jul 2009
    Mieszka w
    Zawadzkie
    u mnie wymiana wygladała tak:







    silnik podwieszony ze spuszczonymi sankami .. wymiana wygladala tak jak na ostatnim zdjeciu widac ... 8 godzin roboty

  6. #5
    Niedzielny kierowca
    Opis
    Mondeo III 2,2 TDCi kombi 2005
    Od
    07 Jul 2010
    Mieszka w
    Poznań
    Cytat Zamieszczone przez piotrek80
    Sama wymiana sprzęgła
    Czy można jakoś nowe sprzęgło z dociskiem zmontować mimośrodowo(źle) (chodzi mi o to centrowanie?) Były jakieś objawy złej pracy wysprzęglika?
    AKuba
    Mondeo III kombi 2005 2,2 TDCi

  7. #6
    Pieszy
    Imię
    Dawid
    Opis
    Volvo S40 98r, 1.8 PB, wcześniej Mondo Mk1 1,6 kombi
    Od
    10 Aug 2010
    Mieszka w
    Poznań
    A kto z poznania byłby wstanie wymienić mi wysprzęglik w moim mondku mk1?? szukam dobrego i taniego fachowca

  8. #7
    Mistrz pobocza Awatar mkonieczny
    Imię
    Michał
    Opis
    Ford Mondeo 1.8TD MK1
    Od
    25 Apr 2009
    Mieszka w
    Swarzędz
    Jeśli nie jest straszna Ci odległość to mam świetnego speca w Gostyniu! TANIEGO !
    ok 70km od Poznania ale.. facet na prawde godny polecenia!
    W takich sprawach to ja tylko do niego jeżdżę.
    Sprzęgło na pewno tez wymieni!

  9. #8

    sprzęgło

    Właśnie wymieniłem sprzęgło w swoim mondeo. Zrobiłem to sam w 3 dni (bez garażu na podwórku). Ciężka robota, przyznaję. Sprzęgło wstawiłem zregenerowane (rok gwarancji - 100 zł).

  10. #9
    Pochłaniacz prostych Awatar iceman150
    Model
    Passat B5
    Silnik
    1,9 TDI AFN
    Opis
    Jest B5 AFN Było Mondeo MkII 2,0 Ghia
    Od
    17 Mar 2010
    Mieszka w
    Grudziądz
    A właśnie jakbym robił tym drugim sposobem tzn. opuścić sanki to co powinienem jeszcze poodkręcać?

    Domyślam się że wyczepić obie półosie, ale na co jeszcze zwrócić uwagę.

    Dodano po 57 sek.:

    A czy wyciągacie wtedy skrzynię całkiem ze swojego miejsca czy może tylko troche ją opuszczacie.

  11. #10
    Zielony listek Awatar bambamfcorp
    Opis
    mondeo
    Od
    23 Jul 2009
    Mieszka w
    Zawadzkie
    w pojedynke możesz się zabić albo przygnieść ... półośki ... , musisz uważać na maglownice ... problemy ze zlozeniem kierownicy ( chodzi o ząbki .. do dzis jezdze z krzywą kierownica ;D .. zderzak , to wiadomo

    ... zbiornik z klima, akumulator wyciagasz ... filtr powietrza cewka na bok .. tylko dla tego zeby miec dojscie do srub wiadomo ...

    ogolnie dużo klniecia przy tym bedzie ale do ogarniecia .. no i dobre klucze ... najgorzej było odkrecic krótkie srubki trzymiace docisk .. ani zablokowac ani jak wsadzić długich kluczy z 10 nasadową .. to jest ten problem .. no i sanki odpowiednio tak nisko trzeba spuscic zeby maglownicy nie urwac ... i mozna bylo skrzynie w wolna przestrzen wlozyc (polowe skrzyni moze wejsc w tą przestrzen gdzie dochodza poloski do kola) .. oczywisice jesli nie ma sie oslon .. ja takich nie mam i nie wiem czy montują ją w mondkach )

    powodzenia

  12. #11
    Pochłaniacz prostych Awatar iceman150
    Model
    Passat B5
    Silnik
    1,9 TDI AFN
    Opis
    Jest B5 AFN Było Mondeo MkII 2,0 Ghia
    Od
    17 Mar 2010
    Mieszka w
    Grudziądz
    nie no będę robił to w conajmniej 2 osoby i kluczami stanleya

  13. #12
    Pieszy
    Model
    MKI
    Silnik
    1.6 88 KM
    Od
    03 Mar 2009
    Mieszka w
    Polkowice
    witam ja po usłyszeniu ceny 400 zł za wymianę sprzęgła do tego mechanik wyciągał by skrzynię z silnikiem, czyli potem jeszcze koszt nabicia klimy i wszystkich płynów zdecydowałem się zrobic to sam opuszczając sanki na dół poszło bez problemu z kuzynem wyjąłem skrzynię a potem i bez większych problemów wsadziłem autko jeźdźi do dzisiaj

  14. #13

  15. #14
    Pieszy
    Model
    MKI
    Silnik
    1.6 88 KM
    Od
    03 Mar 2009
    Mieszka w
    Polkowice
    bambamfcorp ;> wyczuwam ironię w twojej wypowiedzi :P dla zainteresowanych wyciągnięciem skrzyni jeśli ma sie do dyspozycji kanał proponuje całkiem ściągnąc sanki ja osobiście odkręciłem maglownicę więc została przy autku do tego potem jest więcej miejsca do manewrowania skrzynią w dwie osoby nie ma żadnego problemu aktualnie będę robił sprzęgło u kumpla ale tam w grę wchodzi wymiana silnika więc wszystko targamy do góry mondek 97r. przy okazji będziemy robić eksperyment czy da się to zrobić bez rozszczelnienia klimy jak by co to dam znać

  16. #15
    Pogromca zakrętów
    Imię
    Piotr
    Model
    MK III kombi
    Silnik
    diesel 2.0 TDCI
    Od
    08 Feb 2010
    Mieszka w
    Radom
    Nie wiem na ile będzie miejsca, ale gdzieś czytałem coby odkręcić sprężarkę klimy od silnika i ją podwiesić. Nie powinna się klima rozszczelnić. Nie wiem czy nie nawet w książce "Sam Naprawiam".
    Był Kadet, Ibiza I, Orion, Mondek MK I i obecnie Mondek MK III


  17. #16
    Zbanowany
    Imię
    Arkadiusz
    Opis
    Ford Mondeo Kombi 2
    Od
    20 May 2009
    Mieszka w
    Mrągowo
    witam panów. zabieram sie do mego sprzęgła. fajnie że ktoś opisał troche co i jak fakt że mam inny silnik ale ogólnie ujmująć róznice są nie wielkie. i tak mnie ogólnie wyjęcie silnika góra wydaje mi sie mniej czasochłonne w sęsie rozkręcania sanek i td. poprostu odłaczamy wsio od silnika i chop do góry. z opuszczaniem sanek sporo roboty żeby nie pourywać śrób w sankach nie uszkodzić maglownicy i td i td. spreżarkę własnie u siebie odkręcę od silnika i ją podwieszę żeby nie nabijać sie w koszta. pytanie jeszcze czy żeby odłaczyć półosie muszę zwalać obydwa koła z wachaczy? przyznaję że nie robiłem wymiany sprzęgła nigdy w mondku. zato w maluchu nie raz ale to inna bajka. jeszcze o tych sankach - jakby coś znimi wogóle robić to ja bym je całkiem zwalił na bok. odkręcił na dobre. tyko trzeba by odkręcić maglownicę od nich, osuszacz klimy i drążek stabilizatora od łaczników. potem odkręcić półosie i wtedy bez opuszczania silnika wyszła by skrzyna dołem bez problemów chyba.
    Ostatnio edytowane przez zizitop901 ; 26-09-2011 o 18:01

  18. #17
    Pochłaniacz prostych
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    szesnas
    Od
    04 May 2009
    Mieszka w
    Barcin
    wymienialem sam i wywalilem skrzynie BEZ KANALU

  19. #18
    Niedzielny kierowca Awatar Kaszub
    Imię
    Dominik
    Opis
    MkII 97' hb 2.0 + Cyklon B
    Od
    12 Dec 2008
    Mieszka w
    Kaszëbë
    Cytat Zamieszczone przez krzysiekbyd Zobacz posta
    wymienialem sam i wywalilem skrzynie BEZ KANALU
    wytargałeś może skrzynię pod lewym nadkolem?
    pochwal się jakim sposobem
    Pozdrawiam

    W noc pňslëbną Leňn să pitô swňji białczi:
    -Jem jň twój pierszi?
    -Dzysô jo.

  20. #19
    Pochłaniacz prostych Awatar mondziak2005
    Imię
    Rafał
    Opis
    mk2 1.8 b kombi
    Od
    01 Dec 2010
    Mieszka w
    Skierniewice
    Cytat Zamieszczone przez krzysiekbyd Zobacz posta
    wymienialem sam i wywalilem skrzynie BEZ KANALU
    pisz jak to zrobiłes

  21. #20
    Zielony listek Awatar tasiek
    Imię
    Bartłomiej
    Model
    Skoda Octavia 2
    Silnik
    2.0 TDI BKD 170 PS
    Opis
    Galaxy MK1 2,3l 16V PB+LPG
    Od
    07 Feb 2010
    Mieszka w
    czerwionka
    Cytat Zamieszczone przez krzysiekbyd Zobacz posta
    wymienialem sam i wywalilem skrzynie BEZ KANALU
    szkoda że mieszkasz tak daleko to bym ci podesłał mojego złomka no i czy wymieniałeś przy okazji uszczelniacz wału?

    fon 500605021
    SUZUKI GSX-R K1 1000 118KW- sprzedane bratu i dalej będę na niej śmigał
    MONDEK SPRZEDANY CZYLI SPRZEDAŁEM TO CO KOCHAŁEM

Podobne wątki

  1. [MkIII] Wymiana sprzęgła a może sprzęgła z dwumasą w benzynie
    By inteligent in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-05-2013, 14:06
  2. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-04-2013, 08:43
  3. [MkII] Wymiana sprzęgła co i jak
    By karek in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-04-2012, 18:03
  4. [MkIII] Wymiana sprzęgła
    By Minio in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 30-11-2011, 22:28
  5. wymiana sprzęgła
    By Diabel in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21-05-2005, 21:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów