+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    Niedzielny kierowca
    Od
    18 Apr 2005
    Mieszka w
    CB-Bydgoszcz

    Co ile km wymiana oleju?

    Panowie, pytanie.
    Co ile wymienia się olej silnikowy (chodzi mi tylko o Pb, nie mówimy o klekocikach ).

    Wiem, że dla nie których to głupie pytanie, ale pytam dlatego, że cały czas byłem przekonany, że wymiana co 15.000 km.

    Aż tu nagle przy wymianie oleju patrzę co mi tam Pan Mechanik pisze na karteczce, a on mi machnął wymianę po 10.000 km. Pytam dlaczego, a on mi na to, że ten olej wymienia się właśnie z taką częstotliwością.

    Cóż to za olej, spytacie? Otóż półsyntetyk Mobil 1 10W40.

    Ponieważ nie chcę zmieniać klasy oleju i pozostać przy półsyntetyku 10W40 powiedzcie, czy wszystkie firmy tak mają? Tzn. Castrol, Shell, Elf itp.? Czy znajdzie się taki, który wystarczy na 15.000 km?
    Black Panther Kombi + ramki

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Zbanowany
    Od
    12 Jan 2005
    Mieszka w
    Galicja Lubelszczyzna
    Istnieją tzw oleje "long life" z wymiana co 30 000km (raczej w nowych autach)

    Ja wymieniam co 15000km

    jednak duzo zalezy od eksploatacji pojazdu...



    jesli jezdzisz po miescie, rzeczywiscie wymieniaj czesciej...

    PS. jezdze na polsyntetyku Elf Competition 10W40

  4. #3
    Pogromca zakrętów
    Imię
    My name is Gladiator
    Model
    SAM
    Silnik
    SAM
    Opis
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Sam_(motoryzacja)
    Od
    17 Nov 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Olej fordowski wymienia się co 15kkm. Tak zaleca producent.

  5. #4
    Tu nie ma nic do rzeczy jaki olej jeśli producent pisze 10W40 to musi spełniać pewne warunki (zgodnie ze specyfikacją) więc w praktyce wygląda top to tak że moze być olej lepszy np. Mobil, Castrol, BP i badziewie typu no name z Liedla nie mniej jeśli Ford podaje 15 tys to jest to 15 tys - biorąc poprawkę na trudne warunki jazdy :metal Panu mechanikowi coś sie pop...myliło 10tys tak ale w dieslu :metal
    Oczywiście nie zaszkodzi jak wymienisz częściej (byle nie co 500 km) ale to zwykłe marnotrawstwo. Mobil jest dobrym olejem więc nie widzę powodu żeby go zmieniać częściej
    Co do oleum o przedłużonej żywotności ????? zastanawiałbym się - wkońcu to nie tylko o smarowanie chodzi ale również syf, opiłki, cząsteczki wody - co na to filtry
    "... Tyle śmiesznych zdarzeń
    Mnie się jakoś nie chce śmiać
    Tyle śmiesznych zdarzeń
    Coś nie dobrze ze mną dziś..."
    T. Nalepa "Sen szaleńca"

  6. #5
    Pochłaniacz prostych
    Imię
    Krzysztof
    Opis
    służbowe :)
    Od
    15 Mar 2005
    Mieszka w
    Żyrardów/Łódź
    ja wymieniam co 14-15 tys :metal
    w poszukiwaniu ...

  7. #6
    Pochłaniacz prostych
    Od
    09 Aug 2005
    Mieszka w
    Koło
    Jeżdżę na oryginalnym Fordowskim oleju i wymieniam co 15 tys. km.
    Pozdrawiam
    Pozdrawiam Rysiek.
    Czasami tęsknię za swoim byłym MkII 2,5 V6
    Pewnie i tak kiedyś kupię Mondeo.
    Nowy nabytek - Ford KA.

  8. #7
    Zielony listek Awatar Unkas
    Opis
    Mondeo mk4 1.8 TDCi
    Od
    21 Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    mnie "uczono" że olej wymienia się co 10 000 km lub raz w roku więc pewnie twój Pan mechanik jest ze "starej szkoły" ale jeśli producent samochodu zaleca inaczej "to dla czego nie" zawsze można przyoszczędzić na wymianie.
    Mk4 1.8 TDCi Kombi 2008

  9. #8
    Cytat Zamieszczone przez Unkas
    mnie "uczono" że olej wymienia się co 10 000 km lub raz w roku więc pewnie twój Pan mechanik jest ze "starej szkoły" ale jeśli producent samochodu zaleca inaczej "to dla czego nie" zawsze można przyoszczędzić na wymianie.
    "Stara szkoła" nie ma racji bytu szkoda że mu selektolu nie zalał
    Człowiek tym się różni od małpy że potrafi doskonalić i rozwijać swoje umiejętności. Skoro "Pan Mechanik" tego nie rozumie to chyba tylko na drzewo
    "... Tyle śmiesznych zdarzeń
    Mnie się jakoś nie chce śmiać
    Tyle śmiesznych zdarzeń
    Coś nie dobrze ze mną dziś..."
    T. Nalepa "Sen szaleńca"

  10. #9
    Niedzielny kierowca
    Od
    09 May 2005
    Mieszka w
    Mielec
    co 10k to raczej u bockow a unas to co 15k :metal :metal

  11. #10
    crater
    Gość
    Reasumując: olej wymienia się wg. zaleceń producenta auta, lub raz w roku, jeśli przebieg "producenta" nie został uzyskany. Taka jest moja stara szkoła

  12. #11
    Zielony listek Awatar Unkas
    Opis
    Mondeo mk4 1.8 TDCi
    Od
    21 Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    "Olej w silniku wysokoprężnym należy wymieniać co 10000 km, w silniku benzynowym co 15000 km. W przypadku bardzo małego przebiegu wymieniać olej raz w roku. Podczas każdej wymiany oleju jest wymieniany równocześnie filtr oleju. Olej silnikowy i filtr oleju powinny być wymieniane częściej, jeśli samochód jest eksploatowany w trudnych warunkach, gdy przeważa jazda na krótkich odcinkach, po
    zapylonych drogach i często uruchamiany jest zimny silnik."
    To jest cytat z książki H.R. Etzolda "Sam naprawiam". I to jest chyba wszystko w temacie wymiany oleju.
    Mk4 1.8 TDCi Kombi 2008

  13. #12
    Niedzielny kierowca
    Od
    25 Jan 2005
    Mieszka w
    GDA-Kaszuby
    Wymiana oczywiście co 15 kkm, a moim zdaniem bez najmniejszej szkody dla silnika dobry olej typu Mobil 1 można wymienić po 20 kkm, jeśli spokojnie jeździmy w normalnych warunkach i do tego nie dłużej jak rok, czy półtora roku. Ważne tu jest bardziej, czy przeważa trasa na równo zagrzanym silniku, czy krótkie odcinki i częste zmiany temperatury oliwy. Nie mniej ja zawsze wymieniam po 15-tu.
    Suzuki Vitara Long 2,0 V6 LPG 1997
    Peugeot 307 2,0 HDI (błeee)
    Kaszuby

  14. #13
    Niedzielny kierowca
    Od
    18 Apr 2005
    Mieszka w
    CB-Bydgoszcz
    No więc wiem, że producent zaleca wymianę oleju co 15.000 km.
    Ale myślałem, że może producenci olejów silnikowych też mają jakieś swoje normy, ustalenia, które powodują, że dany olej należy wymieniać nie co 15kkm tylko np. co 10 kkm.
    Olej wymieniam w serwisie, który handluje olejami Mobila i ma dość duży warsztat (na Pułaskiego). Mechanik, może "stara szkoła", ale w wieku około 25 lat.
    Przy poprzedniej wymianie inny też mi wpisał wymianę po 10.000 km, ale zobaczyłem to dopiero w domu i myślałem, że to "przejęzyczenie". Lałem ten sam olej, więc za drugim razem zacząłem się zastanawiać, o co chodzi?
    Z resztą nie przeszkodziło mi to stuknąć na tym oleju normalnych 15.000 nawet z hakiem.

    A może też ktoś jeździ na Mobilu 10W40 (półsyntetyk)?
    I jeśli ma karteczkę z wymianą, niech kiedyś przy okazji rzuci okiem ile mu wpisali. Tak z ciekawości.
    Black Panther Kombi + ramki

  15. #14
    Niedzielny kierowca
    Od
    09 May 2005
    Mieszka w
    Mielec
    polowa czlonkow jezdzi na mobilku super s 10w-40 nie na mobil 1 ja sam mam taki zalany i co 15 wymiana . wydaje mi sie za producent oleju ma raczej mniej do powiedzenia niz producent auta. on okresla typ zalecanego oleju i on przebadal silnik na reakcje na dany typ olejku jego prace itp.

  16. #15
    v1tek77
    Gość
    Czym czesciej tym lepiej dla silnika
    Ja wymieniam co 10-15 tys, bo tyle przejezdzam przez rok, ale na karteczkach z reichu tez mialem, ze co 10tys., wynika to pewnie z wieku auta.

Podobne wątki

  1. MK III Bierze duzo oleju 1.8 PB + LPG Wymiana Oleju
    By GoSuPiCaSsO in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 04-05-2016, 08:43
  2. Wymiana oleju i filtra oleju(MKII)
    By Redakcja in forum Komentarze artykułów
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-05-2015, 03:12
  3. [MkIII] PILNE, Poranna wymiana oleju-urwany korek filtra oleju...jak wykrecic?
    By bednar_skc in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-12-2012, 15:30
  4. Wymiana oleju
    By wsciekly in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 27-12-2007, 16:20
  5. [MkI] Wymiana oleju
    By johnnybravo in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 11-09-2006, 18:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów