+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 113
  1. #41
    Pochłaniacz prostych Awatar OTTO
    Imię
    Tomek
    Model
    Peugeot 508 sw
    Silnik
    2.0 HDi 175 KM
    Od
    25 Apr 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Generalnie to nie jest głupi pomysł z tymi oponami, ale miec tylko w garażu i jak pojedziesz w góry na Sylwka to se założysz gdzieś już pod górskimi okolicami i będziesz rządził wtedy.

    Było mk1 1.8 TD; mk3 2.0 Pb+LPG; mk4 2.0 Pb+LPG jest Peugeot 508 2.0 HDi

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #42
    Niedzielny kierowca
    Opis
    Mondeo 6szt. Od MII, do Ecoboost240KM, wszystkie kombi.
    Od
    11 Mar 2010
    Mieszka w
    Białystok, Szwecja
    Nie sądzę Otto, te ćwieki to tylko chwyt marketingowy.

    ja je kiedyś wyciągałem normalnie śrubokrętem. Nie ma żadnej sztuczki, dziurka, a w dziurce ćwiek

  4. #43
    Kursant Awatar Schutzhund
    Opis
    Mondeo MKIII
    Od
    06 Jun 2010
    Mieszka w
    Katowice

    Ćwieczek ćwieczkowi nierówny

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 31 grudnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

    Rozdział 2 Wyposażenie
    § 11.7 Pojazd nie może być wyposażony, z zastrzeżeniem ust. 5:
    [...]
    6) w opony z umieszczonymi trwale, wystającymi na zewnątrz elementami przeciwślizgowymi.

    Tyle, jeśli chodzi o stronę prawną

    Na kolcach nie jeździłem więc trudno mi się wypowiadać o ich skuteczności. Co się zaś tyczy opon uniwersalnych, zwanych również całorocznymi to na początku mojej motoryzacyjnej przygody miałem z nimi styczność i jakoś dwie zimy przeżyłem. Potem sprawiłem sobie dwie zimówki na przednią oś w samochodzie przednionapędowym i, mimo że były to średniej klasy gumy, różnica jakościowa była dla mnie ogromna. Może od tego czasu w technologii projektowania i produkcji opon całorocznych nastąpiła jakaś rewolucja i wyprzedzają one swymi parametrami oponki letnie i zimowe - ja raczej tego testować już nie będę.
    Pozdrawiam

  5. #44
    Niedzielny kierowca
    Opis
    Mondeo 6szt. Od MII, do Ecoboost240KM, wszystkie kombi.
    Od
    11 Mar 2010
    Mieszka w
    Białystok, Szwecja
    Pirelki na zdjęciu, to jakieś wyczynówki, normalne opony takie nie są.
    Co do uniwersalnych, to technologia sie nie zmieniła, a może się zmieniła, ale efekt jest ten sam- zimą zimowe, latem letnie.

  6. #45
    Kursant Awatar karbed19
    Imię
    Karol
    Opis
    Mondeo mk3 2,0 TDCI
    Od
    01 Nov 2010
    Mieszka w
    Gdańsk
    moim zdaniem leprzym rozwiazaniem jest wozic ze soba łancuchy, zakladasz jak jest potrzeba, zdemjmiesz jak wyjedziesz i tyle

  7. #46
    Znawca leśnych tras Awatar CzarekJ
    Imię
    W nicku
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 115 KM
    Opis
    MkIII 2001
    Od
    04 Sep 2006
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Co do uniwersalnych, to technologia sie nie zmieniła, a może się zmieniła
    Niestety ale się zmieniła i to bardzo - na oko nawet ciężko odróżnić całoroczną od zimowej (rzeźba bieżnika) a zmieniły się mieszanki gumy.
    I tak jak pisałem wcześniej - to producenci WYMUSILI (sorki) na użytkownikach stosowanie dwóch typów opon.
    I z jednej strony dla użytkowników w terenach górzystych czy tam gdzie opady śniegu są obfitsze to bardzo dobrze ale dla większości to tylko dodatkowe koszty.
    A jeżeli zamiana opon ma tak wielki wpływ na bezpieczeństwo (skrócenie drogi hamowania o 5% ????) to czemu producenci aut wydają krocie na wyposażenie aut w" ABSy ESPsy ....STSy i CHGW" - taki żart i obkładają pasażerów poduchami ze wszystkich stron....a nie oferują dwóch kompletów opon
    Nawet jak klient kupuje auto zimą - wyjeżdża na letnich chyba że dealer mu zaoferuje "w promocji" takowe....
    Pozdrawiam ,,mondeomaniaków"
    Czarek
    MKIII TDDI 2001r- 124,8 kucy i 314,6 momentu( z hamowni - fabryczne bez "kombinacji alpejskiej" - "chipa" -u (?)

  8. #47
    Niedzielny kierowca
    Opis
    Mondeo 6szt. Od MII, do Ecoboost240KM, wszystkie kombi.
    Od
    11 Mar 2010
    Mieszka w
    Białystok, Szwecja
    Mi zaoferowali 2 komplety ABS czasem mam ochotę wyłączyć.
    za to płacimy kasiorę, żebyśmy byli obłożeni poduszkami, żebyśmy mieli opony dobrane do warunków. proponujesz cofnięcie sie do PRL , jazdę bez poduszek, pasów, na łysych oponach, z telewizorami na dachu, z badaniami technicznymi za flaszkę(to jeszcze w Polsce występuje) ?!

  9. #48
    Znawca leśnych tras Awatar CzarekJ
    Imię
    W nicku
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 115 KM
    Opis
    MkIII 2001
    Od
    04 Sep 2006
    Mieszka w
    Kwidzyn
    proponujesz cofnięcie sie do PRL , jazdę bez poduszek, pasów, na łysych oponach, z telewizorami na dachu, z badaniami technicznymi za flaszkę(to jeszcze w Polsce występuje) ?!
    Nie wiem jakie masz wspomnienia z tamtych czasów - chyba trochę inne
    Ale mniejsza z tym...
    Nie - nie proponuję.....ale
    Mamy dwa sposoby zabezpieczenia bezpieczeństwa w samochodzie :
    Bierne i czynne.
    Żeby się nie rozpisywać:
    http://www.jak-to-zrobic.pl/index.ph.../22/d/0/id/346
    Czynne to właśnie też opony więc dlaczego nowe auta nie są wyposażane w dwa komplety?
    Twój przykład to oferta dealera - nie producenta więc czysto handlowa.
    To raz a dwa - czy na "zimówkach" pojedziesz na śniegu np. 180km/h jak w lecie na letnich?
    Ktoś sprawdzał?.....bo ja tak - pojechałem o 10km/h szybciej niż na letnich.
    Tego samego dnia,prawie o tej samej porze i w takich samych warunkach pogodowych i stanie drogi na odcinku 40km.

    A w ogóle nie jest moim celem namawiać kogokolwiek do niestosowania dwóch rodzajów ogumienia a jedynie podważenie jego celowości.
    Bo ja widzę tylko jeden cel - nabijanie kasy firmom "oponiarskim"......
    Pozdrawiam ,,mondeomaniaków"
    Czarek
    MKIII TDDI 2001r- 124,8 kucy i 314,6 momentu( z hamowni - fabryczne bez "kombinacji alpejskiej" - "chipa" -u (?)

  10. #49
    Niedzielny kierowca Awatar kraft
    Model
    MKI
    Silnik
    2.5 ST200 205 KM
    Opis
    ST200
    Od
    02 Apr 2009
    Mieszka w
    Neandertal, ucieklem z miasta
    Witam!
    Tak czytam, i mysle ze wszyscy maja racje, tzn. kazdemu wedlug potrzeb.
    Mieszkam i pracuje w Düsseldorfie, moje cele zima to Wroclaw i Warszawa, na narty samochodem nie jezdze.
    Od kilku lat uzywam opon wielosezonowych. Najpierw byly Vredestein Qatrac 2- zadnych problemow, troche glosne-
    auto sprzedane razem z oponami. Potem Maxis- fajnie bylo trzy sezony, tej jesieni pojawily sie klopoty z ruszaniem
    na mokrej jezdni, mimo profilu 5-6 mm. Obecnie sa Quatrac 3, jak pisal kolega w innym poscie- auto gryzie asfalt,
    na zakretach jak tramwaj. Bylem w tym roku raz w Ojczyznie na fabrycznych 215/45/17, efekt- zonie kamienie nerkowe zjechaly (nizej), aquaplanning w czasie silnego deszczu na A4. Na razie pozostane wiec przy wielosezonowych. Manko: Vmax- 210, ale przy obecnym nasileniu ruchu to w zupelnosci wystarczy.

  11. #50
    Znawca leśnych tras Awatar CzarekJ
    Imię
    W nicku
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 115 KM
    Opis
    MkIII 2001
    Od
    04 Sep 2006
    Mieszka w
    Kwidzyn
    I to by było na tyle......
    kraft -
    Pozdrawiam ,,mondeomaniaków"
    Czarek
    MKIII TDDI 2001r- 124,8 kucy i 314,6 momentu( z hamowni - fabryczne bez "kombinacji alpejskiej" - "chipa" -u (?)

  12. #51
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Osobiście też mam mieszane uczucia co do zimówek,
    Jeździłem na wielosezonowych Kormoran2000, niebo a ziemia w porównaniu do typowo letnich, z tym że głośnawe. Jak się skończyły wrzuciłem "rasowe" zimówki, no i.... praktycznie zero różnicy oprócz tego że kormorany lepiej trzymały przy bocznych poślizgach.
    W sierce w ogóle już na zimówki nie zmieniam, w mondku tylko dla spokojności ducha Dotti,
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  13. #52
    Niedzielny kierowca
    Opis
    Mondeo 6szt. Od MII, do Ecoboost240KM, wszystkie kombi.
    Od
    11 Mar 2010
    Mieszka w
    Białystok, Szwecja
    Ja lubię mieć dwa komplety kół, tak już mam. Piszecie o wielosezonowych i jakie wnioski? Albo sie spisują w zimie tak dobrze jak zimówki, albo w lecie tak dobrze jak letnie! nie da sie tego połączyć. Nie będzie żadna uniwersalna miała takich parametrów jak zimówka zimą i jednocześnie latem, jak letnia. nie ma takiej możliwości.

  14. #53
    Niedzielny kierowca Awatar kraft
    Model
    MKI
    Silnik
    2.5 ST200 205 KM
    Opis
    ST200
    Od
    02 Apr 2009
    Mieszka w
    Neandertal, ucieklem z miasta
    Uzywane przeze mnie opony uniwersaalne spelniaja moje oczekiwania, zarowno zima jak i latem. Jak pisalem wyzej,
    kazdemu wedlug jego potrzeb. Na pewno nie polecalbym takich opon komus mieszkajacemu kilka kilometrow od drogi bitej. Raczej srednio mnie obchodzi mozliwe zachowanie moich opon na stromych zasniezonych stokach, czy na torze wyscigowym. Poza tym mieszkam w kamienicy w centrum miasta. Przechowanie kol u gumiarza kosztuje 25€
    za sezon tj. 6 miesiecy.Do tego kazdorazowe przelozenie to 20€. To jest 90€ rocznie, pomijajac czas. Tyle mniej wiecej kosztuje srednia opona. Zaczelo sie od opon z kolcami. Jezdze od 1977 roku, ale opone z kolcami wyobrazam sobie tylko na ubitym sniegu, na inne podloza chyba lepsza jest miekka guma i lamelki.

  15. #54
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Rolf
    nie da sie tego połączyć
    A co w tym przeszkadza?
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  16. #55
    Niedzielny kierowca
    Opis
    Mondeo 6szt. Od MII, do Ecoboost240KM, wszystkie kombi.
    Od
    11 Mar 2010
    Mieszka w
    Białystok, Szwecja
    Tak, jak pisałem wcześniej, opony z kolcami, to tylko bajer, jeździłem, wypróbowałem i wiem. Uniwersalne, są takim lekiem na wszystko, tak jak witamina C, czyli niby dobrze a jednak czegoś brakuje i potrafi być groźna.

  17. #56
    Pochłaniacz prostych Awatar boro
    Imię
    Artur
    Opis
    MkII 2,5 V6 kombi
    Od
    22 Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez CzarekJ
    Czynne to właśnie też opony więc dlaczego nowe auta nie są wyposażane w dwa komplety?
    Z oszczędności producentów... Jeszcze nie tak dawno dopłacało się za poduszki powietrzne. Teraz ileś tam poduszek w zależności od klasy auta stało się standardem. Widzisz jakiś sens ekonomiczny dla producenta w dokładaniu do drugiego kompletu opon? Bo ja nie...
    Co najwyżej renomowane marki wyposażaja auto fabrycznie w bardzo dobre opony letnie i tylko rekomendują stosowanie opon zimowych danego producenta jak np. Mercedses Continentala.
    Czarek widziałeś może Pandę Van-a? Tam w drzwiach od pasażera z oszczędności nie ma nawet włącznika światełka wewnętrznego, a Ty piszesz o dokładaniu drugiego kompletu opon...
    Cytat Zamieszczone przez CzarekJ
    To raz a dwa - czy na "zimówkach" pojedziesz na śniegu np. 180km/h jak w lecie na letnich?
    Ktoś sprawdzał?.....bo ja tak - pojechałem o 10km/h szybciej niż na letnich.
    Tego samego dnia,prawie o tej samej porze i w takich samych warunkach pogodowych i stanie drogi na odcinku 40km.
    Powoli bo nie rozumiem o co chodzi... Chodzi o to, że pojechałeś na zimowych oponach po śniegu tylko o 10 km/h szybciej niż na letnich?

    Cytat Zamieszczone przez CzarekJ
    A w ogóle nie jest moim celem namawiać kogokolwiek do niestosowania dwóch rodzajów ogumienia a jedynie podważenie jego celowości.
    Bo ja widzę tylko jeden cel - nabijanie kasy firmom "oponiarskim"......
    Czyli nie widzisz celowości stosowania opon zimowych na śniegu? Twierdzisz, że równie dobrze i bezpiecznie po śniegu można zasuwać na letnich?

  18. #57
    Znawca leśnych tras Awatar CzarekJ
    Imię
    W nicku
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 115 KM
    Opis
    MkIII 2001
    Od
    04 Sep 2006
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Albo ja piszę niezrozumiale albo inni mają kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem.....

    26 lat jeździłem na ....po prostu oponach i nie miałem nawet zamiaru kupować jakichś "zimówek"

    Cztery lata temu kupiłem auto razem z takowymi i po prostu stwierdziłem że niewiele to zmieniło.
    I stąd moje opinie.

    Jeżeli ktoś tego nie rozumie - trudno......
    Pozdrawiam ,,mondeomaniaków"
    Czarek
    MKIII TDDI 2001r- 124,8 kucy i 314,6 momentu( z hamowni - fabryczne bez "kombinacji alpejskiej" - "chipa" -u (?)

  19. #58
    Pochłaniacz prostych Awatar boro
    Imię
    Artur
    Opis
    MkII 2,5 V6 kombi
    Od
    22 Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Nie zrozumiałem, bo podany przez Ciebie przykład z wyższą tylko o 10 km/h prędkością jazdy po śniegu na oponach zimowych niż wcześniej na oponach letnich to dla mnie jakiś nonsens. Dlatego nie bardzo wiem co autor miał na myśli... Jeśli ten przykład miał być argumentem pokazującym bezcelowość stosowania opon zimowych to jest on według mnie zupełnie nietrafiony. Opony zimowe mają za zadanie zapewnić Ci dobrą trakcję i krótszą drogę hamowania w warunkach zimowych, a nie umożliwiać jazdę po śniegu z takimi samymi prędkościami jak w lecie na oponach letnich...
    A już uwielbiam argument typu - przejeździłem kilkadziesiąt lat w zimie na letnich i dało się. Oczywiście, że da się pojechać po śniegu na letnich oponach tylko co to za jazda... To jak podcieranie tyłka papierem ściernym - da się, ale efekt może być tragiczny...

    Cytat Zamieszczone przez CzarekJ
    To raz a dwa - czy na "zimówkach" pojedziesz na śniegu np. 180km/h jak w lecie na letnich?
    Ktoś sprawdzał?.....bo ja tak - pojechałem o 10km/h szybciej niż na letnich
    A czy przy okazji sprawdzałeś o ile metrów wcześniej zatrzymasz się na śniegu na oponach zimowych niż na letnich gdyby Ci przyszło awaryjnie hamować z tej prędkości?

    Cytat Zamieszczone przez CzarekJ
    Jeżeli ktoś tego nie rozumie - trudno......
    No jakoś nie jestem w stanie tego zrozumieć... Dlatego chciałbym, żeby u nas wprowadzić przepisy podobne do tych jakie obowiązują w Niemczech:

    "Niemcy - zgodnie z ustawą (StVO §2, 3a) dotyczącą przystosowania samochodów do szczególnych warunków zimowych kierowcy zobowiązani są do wyposażania swojego auta w opony odpowiadające warunkom zimowym. Gdy jadąc na oponach letnich na drodze pokrytej śniegiem zostaniesz zatrzymany przez policję grozi Ci mandat. Dotyczy to również przypadków blokowania bądź utrudniania ruchu na drogach. Jeśli, mając opony letnie, spowodujesz zimą wypadek, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia całości kosztów związanych ze spowodowaną szkodą"

    Tak więc każdemu według potrzeb. Nie chcesz zimówek, nie widzisz celowości ich stosowania - nie zakładaj. Ale w razie czego ponoś konsekwencje...

  20. #59
    Niedzielny kierowca
    Opis
    Mondeo 6szt. Od MII, do Ecoboost240KM, wszystkie kombi.
    Od
    11 Mar 2010
    Mieszka w
    Białystok, Szwecja
    Kolega Boro ma w 100% rację. Nic dodać nic ująć. To, że kiedyś samochody nie miały zimówek, czy poduszek powietrznych, czy nawet pasów bezpieczeństwa, nie znaczy, że możemy tego nie używać.

  21. #60
    Niedzielny kierowca Awatar kraft
    Model
    MKI
    Silnik
    2.5 ST200 205 KM
    Opis
    ST200
    Od
    02 Apr 2009
    Mieszka w
    Neandertal, ucieklem z miasta
    Ustawa niemiecka, o ktorej pisze wyzej kol. Boro, zostala kilka dni temu znowelizowana przez Bundestag. Nadal jednak nie ma w niej nic o obowiazku uzywania opon zimowych. Mowi ona nadal o oponach przystosowanych do warunkow zimowych, a wiec opona wielosezonowa na ktorej jest oznaczenie M+S i symbol platka sniegu odpowiada wymogom ustawy. Obecnie uscislono warunki kontroli i wysokosc kar (40€).

Podobne wątki

  1. Warto kupić te opony ?
    By leszcz in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-07-2013, 21:45
  2. [MkIII] Opony całoroczne-warto? Kto ma?
    By Bert_777 in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 28-07-2008, 14:16
  3. [MkII] Opony letnie-czy warto??
    By dlugi64 in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 07-11-2007, 22:12
  4. [MkII] Opony czy warto ??
    By Andrek in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 19-10-2006, 23:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów