+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    Pieszy Awatar Hyper
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Od
    13 Jun 2010
    Mieszka w
    Szczecin

    [MkIV] Felgi i opony

    Panowie, doradzacie dobrze, poradźcie i mi bardzo proszę. Tak dla upewnienia się, mam obecnie "stylowe", standardowe felgi do Mondeo, 215/55/R16:




    Myślę, aby już zostawić te koła po prostu jako zimówki i nie przerzucać opon na letnie, w zamian chcę kupić jakieś ładne felgi + opony do tego. Obecne letnie, które leżą w piwnicy, miałbym na sprzedaż, przejechałem na nich jakieś 6 tys. km po czym przerzuciłem na zimówki. Co do felg, to na razie wybrałem sobie Dezent RI dark i wyglądałoby to następująco:



    Teraz pytanie o opony, wyczytałem na forum, że polecane są np. Kumho KU31 (http://www.oponeo.pl/dane-opony/kumh...50-r17-95-w-xl) w rozmiarze 215 lub 225. Obecnie wg prędkościomierza jak jadę ok. 97-100 km/godz. to na GPS pokazuje mi ok. 90km/godz. Rozumiem, że jak założę któreś z nich, to te różnice się nieznacznie zmniejszą? Poza tym na co jeszcze muszę zwrócić uwagę przy tych felgach i oponach? Jakie ET powinno być, ET40 czy ET48? Jaka to długość śrub powinna być, 5x108, czy inne? Ewentualnie jakie inne opony w podobnej cenie? Te Kumho miałbym po ok. 390 PLN/szt.


    Zmniejszyłem rozmiar zdjęcia ,proszę pamiętać że max rozmiar dozwolony na forum to 800x600 - Krzychu32
    THE WORLD IS MINE

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Kursant
    Imię
    Marcin
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 163 KM
    Opis
    Kolejne MKIV w garażu
    Od
    27 Nov 2010
    Mieszka w
    Trójmiasto
    Jeżeli mógłbym Ci doradzić to raczej bym odradzał opony, które wybrałeś. Po pierwsze to nie jest właściwy rozmiar, a po drugie jak chcesz opony o bardziej sportowym charakterze to proponował bym bardziej Toyo http://www.opony.pl/opona.aspx?oid=166062&rodzaj=1 lub Yokohama http://www.opony.pl/opona.aspx?oid=161234&rodzaj=1 lub http://www.opony.pl/opona.aspx?oid=162223&rodzaj=1 ( przetestowałem osobiście na 17'' kołach).
    Co do felg. Zacny kształt i naprawdę fajnie pasują. Jeżeli chodzi o ET to każdy producent felg zaleca do konkretnego modelu konkretne ET ( powinno być w katalogu), koniecznie zwróć uwagę czy dostaniesz pierścienie centrujące - każde felgi poza fabrycznymi mają uniwersalny rozmiar otworu i potrzebne są pierścienie ( nawet nie próbuj bez nich jeździć!!!) oraz zwróć uwagę czy są śruby w zestawie. Chociaż jak widzę masz alufelgi to mogą pasować ( inne śruby są do felg stalowych a inne do aluminiowych w Fordzie). Jeżeli nie będzie śrub a te które masz nie będą pasowały to czeka Cię spory wydatek ( kilka stów) na nowe, dlatego powinny być w zestawie.
    Co do rozmiaru opony to fabryka zaleca 235/45/17 i tego się trzymaj - felga o tym rozmiarze ma przynajmniej 7'' szerokości a jak na nią założysz 215 to będzie wyglądało jak Golf po wiejskim tuningu.
    Krytykować może każdy głupiec i wielu z nich to robi.
    Winston Churchill

  4. #3
    Pochłaniacz prostych
    Imię
    Maciek
    Model
    Smokus MAXimus
    Silnik
    2,5 Turbo
    Opis
    juz nie taki seryjny ...
    Od
    17 Sep 2005
    Mieszka w
    Gdańsk / Kristianstad
    Cytat Zamieszczone przez chudex
    ....Co do rozmiaru opony to fabryka zaleca 235/45/17 i tego się trzymaj ...
    Opona 215/50/17 jest praktycznie idealnym zamiennikiem fabrycznego rozmiaru 235/45/17, więc równie dobrze mozna ją założyć.

    Na szerszej oponie auto będzie sie troszkę lepiej prezentowało od fronu/tyłu i lepiej będzie się jeździło po zakrętrach.
    Na węższej troszkę lepiej będzie na wodzie i w koleinach.

    Komfort właściwie identyczny, bo wysokośc warstwy gumy jest taka sama w obu rozmiarach
    Kwatery na lato w Gdansku

  5. #4
    Kursant
    Imię
    Marcin
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 163 KM
    Opis
    Kolejne MKIV w garażu
    Od
    27 Nov 2010
    Mieszka w
    Trójmiasto
    Nie do końca zgadzam się z " Na szerszej oponie auto będzie sie troszkę lepiej prezentowało od fronu/tyłu i lepiej będzie się jeździło po zakrętrach.
    Na węższej troszkę lepiej będzie na wodzie i w koleinach." Dlaczego. Ano 215 to masz już fabrycznie ( 215/55/16) tak więc wygląd nie za bardzo się zmieni. Jakiejś znaczącej poprawy prowadzenia raczej nie będzie jeżeli nawet w ogóle. Co do wody to raczej zależy bardziej od opony niż od zmiany jakiej proponujesz 215 na 215. To samo dotyczy kolein. W koleinach naprawdę poprawa jest zauważalna przy rozmiarze 205 i mniejszym. To tyle.
    Uważaj przy takim doborze szerokości opony do felgi 17". Opona może być po prostu za wąska do felgi ( felga ma jakieś 7" szerokości, chyba że masz coś o 6,5" szerokości).
    A jeszcze jedno ciśnienie w kołach. Przy fabrycznym rozmiarze 235/45/17 jest to ponad 3 Atm. W polskich warunkach zapomnij o komforcie na większości dróg.
    Sam przejechałem ok 120 tys km MKIV na takich kołach i przy następnym samochodzie zamówiłem już fabryczne 215/55/16.
    Napisz jak zamontujesz w samochodzie, jak się jeździ. Jestem bardzo ciekaw takiej kombinacji.
    Krytykować może każdy głupiec i wielu z nich to robi.
    Winston Churchill

  6. #5
    Pochłaniacz prostych
    Imię
    Maciek
    Model
    Smokus MAXimus
    Silnik
    2,5 Turbo
    Opis
    juz nie taki seryjny ...
    Od
    17 Sep 2005
    Mieszka w
    Gdańsk / Kristianstad
    Cytat Zamieszczone przez chudex
    Nie do końca zgadzam się z " Na szerszej oponie auto będzie sie troszkę lepiej prezentowało od fronu/tyłu i lepiej będzie się jeździło po zakrętrach.
    Na węższej troszkę lepiej będzie na wodzie i w koleinach." Dlaczego. Ano 215 to masz już fabrycznie ( 215/55/16) tak więc wygląd nie za bardzo się zmieni. Jakiejś znaczącej poprawy prowadzenia raczej nie będzie jeżeli nawet w ogóle. Co do wody to raczej zależy bardziej od opony niż od zmiany jakiej proponujesz 215 na 215. To samo dotyczy kolein. W koleinach naprawdę poprawa jest zauważalna przy rozmiarze 205 i mniejszym. To tyle.
    Uważaj przy takim doborze szerokości opony do felgi 17". Opona może być po prostu za wąska do felgi ( felga ma jakieś 7" szerokości, chyba że masz coś o 6,5" szerokości).
    A jeszcze jedno ciśnienie w kołach. Przy fabrycznym rozmiarze 235/45/17 jest to ponad 3 Atm. W polskich warunkach zapomnij o komforcie na większości dróg.
    Sam przejechałem ok 120 tys km MKIV na takich kołach i przy następnym samochodzie zamówiłem już fabryczne 215/55/16.
    Napisz jak zamontujesz w samochodzie, jak się jeździ. Jestem bardzo ciekaw takiej kombinacji.
    Czytaj prosze ze zrozumieniem.

    Pisałem wyraźnie o porównywaniu opon 235/45 i 215/50 na 17-tkach, a nie o porównywaniu 215/50/17 z 215/55/16

    Wygląd MkIV na 16-tkach pozostawia moim zdaniem baaaaardzo dużo do życzenia - przy tak wielkiej budzie 17-tka to minimum aby auto dobrze sie prezentowało, a optimum to 18-tka (nie mówie tutaj o komforcie, bo on na 18-tkach jest znikomy na dziurawych drogach, ale ja jeżdżąc od wielu lat na niskich profilach jakoś nie narzekałem za bardzo - po prostu co kto lubi )


    I jeszcze co do szerokości felgi - przy 17-tce w mkIV standardem jest 7cali, a na taką szerokośc felgi możesz bezpiecznie założyć opony o szerokosci od 195 do 245, tak wiec obie propozycje rozmiarowe spokojnie sie w tym zakresie mieszczą (inną sprawą jest to, że optimum dla opony 235/45 jest felga 7,5cala szerokości)

    No i ostatnia sprawa - ciśnienie w ogumieniu.
    W moim S-Maxie, który jest wiekszy i cięższy niż MkIV, producent podaje na 18-tkach 235/45/18 ciśnienie 2,4/2,2 przy normalnym obciążeniu i 2,6/3,1 przy pełnym obciążeniu, więc nie podejrzewam, aby w MkIV były to wyzsze wartości.
    Kwatery na lato w Gdansku

  7. #6
    Pochłaniacz prostych Awatar Brodziu
    Imię
    Sławek
    Model
    MkIV kombi 08'
    Silnik
    2.2 TDCi 175 KM
    Od
    13 Jul 2005
    Mieszka w
    Łódź
    Cytat Zamieszczone przez MAG

    Wygląd MkIV na 16-tkach pozostawia moim zdaniem baaaaardzo dużo do życzenia -
    oj bardzo bardzo - zime jeżdze na 16-tkach.
    No i ostatnia sprawa - ciśnienie w ogumieniu.
    W moim S-Maxie, który jest wiekszy i cięższy niż MkIV, producent podaje na 18-tkach 235/45/18 ciśnienie 2,4/2,2 przy normalnym obciążeniu i 2,6/3,1 przy pełnym obciążeniu, więc nie podejrzewam, aby w MkIV były to wyzsze wartości.
    No ja tez nie wiem skąd te wartosci ciśnienia az szedłem do samochodu zobaczyć. Zatem dla mojego 2.2TDCi producent przewiduje przy małym obciążeniu 2,4 przód/ 2,2 tył a przy duzym 2,5 przód/2,8 tył.

    Jeżdzę na fabrycznym rozmiarze 235/45R17 i nie narzekam, a przejeździłem już prawie 140kkm czyli na letnich na oko 90kkm.
    Nie ważne z jakiego regionu - ważne że razem tworzymy Mondeo Klub Polska

  8. #7
    Pochłaniacz prostych Awatar Pablo81
    Imię
    Paweł
    Model
    Mercedes W205 250 AMG, służbowo Superb L&K
    Silnik
    2.0T 211KM, 2.0TDI 190KM
    Od
    15 Jan 2005
    Mieszka w
    Pruszków
    U mnie tak jak u Brodzia
    Carpe diem...

  9. #8
    Niedzielny kierowca
    Opis
    Był fokus, mondea, a jest BMW X4
    Od
    22 Jan 2009
    Mieszka w
    Hiszpania-Langreo
    Cytat Zamieszczone przez MAG
    I jeszcze co do szerokości felgi - przy 17-tce w mkIV standardem jest 7cali, a na taką szerokośc felgi możesz bezpiecznie założyć opony o szerokosci od 195 do 245, tak wiec obie propozycje rozmiarowe spokojnie sie w tym zakresie mieszczą (inną sprawą jest to, że optimum dla opony 235/45 jest felga 7,5cala szerokości)
    MAG mala poprawka do twojej wypowiedzi.
    Szerokosci i typy felg stosowanych standardowo w MK4

    Oto tabela doboru szerokosci opony do szerokosci felgi(zasady ogolne):



    ---------------------------------------------------------------------------------
    A to tabele doboru cisnien do Mondeo MK4:


  10. #9
    Pochłaniacz prostych
    Imię
    Maciek
    Model
    Smokus MAXimus
    Silnik
    2,5 Turbo
    Opis
    juz nie taki seryjny ...
    Od
    17 Sep 2005
    Mieszka w
    Gdańsk / Kristianstad
    Cytat Zamieszczone przez donpedro
    Cytat Zamieszczone przez MAG
    I jeszcze co do szerokości felgi - przy 17-tce w mkIV standardem jest 7cali, a na taką szerokośc felgi możesz bezpiecznie założyć opony o szerokosci od 195 do 245, tak wiec obie propozycje rozmiarowe spokojnie sie w tym zakresie mieszczą (inną sprawą jest to, że optimum dla opony 235/45 jest felga 7,5cala szerokości)
    MAG mala poprawka do twojej wypowiedzi.
    ....
    Chciałem napisac 7,5 cala, a czemu napisałem 7

    Co do tabeli doboru szerokości opon do szerokości felgi, to ja dysponuję taką, gdzie zarówno minimalna jak i maxymalna szerokość opony na danej szerokości felgi różni się o "jeden rozmiar", czyli np. co do felgi 7,5cala minimum jest opona 195, a maximum 245, a w twojej tabelce jest to zakres 205 do 235
    Kwatery na lato w Gdansku

  11. #10
    Niedzielny kierowca
    Opis
    Był fokus, mondea, a jest BMW X4
    Od
    22 Jan 2009
    Mieszka w
    Hiszpania-Langreo
    Moze i w tym temacie sa jakies roznice pomiedzy krajami bo to jest tabela sciagnieta z jakiejs oficialnej hiszpanskiej strony nie przezemnie.Skopiowalem ja z hiszpanskiego forum.
    A swoja droga przy moich 8" i fabrycznych 235 gdzie opona jest na rowni z felga zakladajc opone 255 chyba troche by kiepsko wygladalo zwlaszcza ze to niskoprofilowe.No chyba ze do SUV-a gdzie opony maja duzo wyzszy profil a wyglad baloniasty moze nawet doda troche uroku.

  12. #11
    gerwek
    Gość
    Witam. Może ktos polecić jakąś dobrą opone o rozmiarze 235/40 R18. Auktualnie jest Continental SportContact 2 jednak sie troche juz zuzyły co polecacie?

  13. #12
    Pochłaniacz prostych
    Imię
    Maciek
    Model
    Smokus MAXimus
    Silnik
    2,5 Turbo
    Opis
    juz nie taki seryjny ...
    Od
    17 Sep 2005
    Mieszka w
    Gdańsk / Kristianstad
    Cytat Zamieszczone przez donpedro
    .....A swoja droga przy moich 8" i fabrycznych 235 gdzie opona jest na rowni z felga zakladajc opone 255 chyba troche by kiepsko wygladalo zwlaszcza ze to niskoprofilowe....
    W tym względzie absolutnie się z Toba zgadzam

    osobiście jestem raczej zwolennikiem wręcz zakładania jak najwęższej dopuszczalnej opony na dana szerokość felgi, czyli jak chce opony 225/40/18, to nie zainteresuje sie felgami o mniejszej niz 7,5 cala szerokości.

    W przypadku 17-tek, gdzie teoretycznie dopuszczalne jest zamontowanie opon 225/45/17 na felgę 6,5J17, to ja osobiście nigdy bym nie wybrał felgi mniejszej niz 7,5 cala.

    Dla opon 205 jak dla mnie minimum to 7cali, a tak naprawdę super wygląda taka opona na feldze 7,5cala szerokości - jeździłem tak w Escorcie, gdzie na felgach 7,5J16 miałem na przedzie nawet 195/50/16 a z tyłu 205/50/16 i autko (oczywiście moim zdaniem) super wyglądało z takim lekkim "naciągiem"
    Kwatery na lato w Gdansku

  14. #13
    Pieszy
    Model
    MKIV
    Silnik
    1.8 125 KM
    Od
    13 Dec 2016
    Mieszka w
    Katowice
    Dzień dobry,

    chciałbym odświeżyć temat i prosić o poradę.
    Zima w pełni, ale to ponoć najlepszy czas na zakup letnich opon (najniższe ceny). Rozglądam się za nowymi oponami na lato dla swojego Fora. Teraz były to w rozmiarze 235/45, chcę jednak założyć szersze i niższe od obecnych i tutaj moje pytanie do Was - na co mogę sobie pozwolić?
    Dane techniczne felg:
    Średnica : 18 cali
    Szerokość : 8 cali

    Z góry dziękuję za wszelkie porady.

  15. #14
    Pogromca zakrętów Awatar Jendrekmak
    Model
    2x Citroen C5 X7
    Silnik
    2.0Hdi
    Od
    03 Jan 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    jedynie to możesz założyć 245/45 lub 255/40 jako zamienniki a szersze od nich będą kiepsko wyglądały bo felga będzie za wąska. żaden z tych podanych zamienników nie będzie optycznie niższy od obecnego rozmiaru. druga sprawa to czy na pewno do twojego silnika warto się w to bawić. 1.8 benzyna dużo straci na takiej zmianie i prowadzenie się pogorszy

Podobne wątki

  1. Opony 215/60R16 do MKIV
    By darkens in forum Opony - Wy pytacie Ekspert odpowiada
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-04-2013, 19:20
  2. [MkIV]Parametry felgi stalowej do MKIV
    By WBmondeo in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-10-2008, 20:24

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów