+ Odpowiedz w tym w±tku
Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 1 do 20 z 81
  1. #1
    Poch³aniacz prostych Awatar rednaxelA
    Opis
    Mk3 2001 TDDI
    Od
    14 May 2010
    Mieszka w
    £ód¼

    Monta¿ czujnika deszczu i automatycznych ¶wiate³ mondeo mk3 przed liftem

    Pacjent to Mondeo mk3 2001 rocznik golas ca³kowity - u mnie taka konfiguracja dzia³a nie odpowiadam jesli ktos montuj±c sobie ten modu³ do samochodu spali czujnik, sterownik czy ca³y samochód :-P. Proponuje przeanalizowac schematy - ja po 2 dniach siedzenia nad nimi sprokurowa³em tak± konfiguracje przewodów.

    Czas na wykonanie zadania - 3 godziny
    Koszt czê¶ci od 100 do 500 :-) wg cen z allegro - nie sprawdzalem w sklepie ile to kosztuje

    Przyklejenie czujnika do szyby - ja na razie zrobi³em tak brzydko ¿e sie wstydze pokazac (ale dzia³a) - jak zrobie ³adnie to dokleje opis

    Potrzebujemy (albo to co mia³em)
    Czujnik deszczu - najlepiej z silikonem i mocowaniem do szybt (t± gumk± przezroczyst± z przodu) - jak bez to w ASO kupic mozna sam silikon
    uzywane czujniki maja czesto silikon rozwalony a w ASO jednak go nie mozna dokupic fordowskim - ja przykleilem swoj na silikon szklarski



    Sterownik


    W³±cznik ¶wiate³ z pozycj± AUTO
    Schematy http://www.sendspace.pl/file/f4a323ee6d576ede88f50f8

    Kilka metrów kabla w kilku kolorach,
    kabelek audio od komputerowego CD (od CD do karty d¼wiêkowej :-), chyba ze mamy kostke do czujnika - z tego kabelka CD musimy wtyczke troche przyci±æ
    ¶rednie konektorki - te ciut mniejsze od typowych samochodowych 12 zenskich i 1 meski - chyba ze mamy kostke do sterownika to tylko 1 meski
    Lutownica, tinol
    Koszulki samokurczliwe, izolacja, izolacja szmaciana do robienia wiazek.
    Kombinerki, ucinaczki czy co lubimy uzywac do sciagania izolacji.
    Miernik.


    Wyjmujemy gorna obudowe kierownicy wyciagamy dzwigienke wycieraczek
    Wyjmujemy ma³y schowek i w³±cznik ¶wiate³.
    Wyciagamy przekaznik K162 - http://forum.fordclubpolska.org/show...t=10873&page=2

    £±czymy wszystko wed³ug poni¿szej rozpiski - kabeli DO£¡CZAMY do istniej±cych chyba ze napisane inaczej. (nacinamy izolacje i dolutowujemy o istniejacego i izolujemy oczywiscie.

    Uwaga - kilka przewodow ma napiecie nawet jak zap³on nie w³±czony - albo od³±czycie akumulator albo szykujcie bezpieczniki 15 i 20A :-)

    Uwaga na numeracje pinów - Sterownik ma nieparzyste z jednej parzyste z drugiej a swiat³a i wycieraczki po kolei (numery sa na kostkach, na przeka¼niku tez sa oznaczenia pinów)


    Pin 1 Czujnik deszczu 3
    Pin 2 W³±cznik ¶wiate³ 6
    Pin 3 W³±cznik ¶wiate³ 4 - tu nie by³o pinu w kostce - dorobiæ trzeba jak nie ma - u mnie nie by³o
    Pin 4 W³±cznik ¶wiate³ 8 i do czujnika deszczu pin 1
    Pin 5 W³±cznik ¶wiate³ 10 i do czujnika deszczu pin 2
    Pin 6 W³±cznik ¶wiate³ 13
    Pin 7 D¼wignia wycieraczek 1 (to jest regulacja czulosci ze schematu po 2 lifcie)
    Pin 8 W³±cznik ¶wiate³ 11
    Pin 9 D¼wignia wycieraczek 2 (uzupe³niam 20120624 - przez rok sie nikt nie zorientowa³ ³±cznie ze mn± ze cos tu powinno byc pod³±czone)
    Pin 10 D¼wignia wycieraczek 10 i kabel ucinamy
    Pin 11 D¼wignia wycieraczek 8
    Pin 12 D¼wignia wycieraczek 6
    Pin 13 D¼wignia wycieraczek 7
    Pin 14 Przeka¼nik wycieraczek K162 pin 4 - tu sie wpinamy tym meskim konektorkiem, przeka¼nik wyrzucamy - nie wk³±damy z powrotem


    D¼wignia wycieraczek pin 1 ucinamy

    Po³±czyli¶my wszystko to TESTUJEMY!

    Jak wszystko pod³±czyli¶my i je¶li sie nie pomyli³em zapisujac tê tabelkê :-) to po w³±czeniu zap³onu nic sie nie powinno stac.
    Zak³±dam ze jest dzien s³oneczny i szyba sucha. Jesli prze³±czymy swiat³a na AUTO nic sie nie powinno stac - zas³aniamy czujnik powinny siê w³±czyæ
    jesli ¶wiat³a siê w³±cz± bez zas³aniania czujnika to niedobrze - sprawdzamy czy wszystko dobrze po³aczone bo sterownik chodzi w trybie awaryjnym - np nie widzi czujnika.
    Teraz wycieraczki - w³±czamy na czasówke - powinny raz przetrzec szybe (nawet sucha) czekamy parena¶cie sekund - jak sie znowu w³±cz± i bed± chodzi³y mniej wiêcej jak czasowe na pozycji 1 to sterownik w trybie awaryjnym jest i trzeba posprawdzac po³±czenia.
    Jak jest dobrze czyli przetr± szyba raz to bierzemy wode lub co tam mamy pod reka i lejemy na szybe tam gdzie czujnik - wycieraczki powinny sie w³±czyæ i scierac szybe w miare potrzeby w³±czaj±c kolejne prêdko¶ci.




    Dla chêtnych mozna po³±czyc miêdzy piny 4 i 6 we w³±czniku ¶wiate³ (lub 2 i 3 w sterowniku) w³o¿yæ diodê (ja u¿y³em prostowniczej 3A) skierowan± paskiem w strone pinu 6. bedziemy mieli wtedy swiat³± dzienne - po przekreceniu kluczyka w pozycje II, je¶li w³±cznik ¶wiate³bedzie na AUTO to w³±cz± siê same mijania bez pozycyjnych - czujnik zmierzchu w³±czy wtedy pozycyjne jak sie ¶ciemni
    Ostatnio edytowane przez rednaxelA ; 04-11-2012 o 19:39

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Poch³aniacz prostych Awatar rednaxelA
    Opis
    Mk3 2001 TDDI
    Od
    14 May 2010
    Mieszka w
    £ód¼
    Update ma³y - dosta³em od kolegi darecki_ schemat podlaczenia autowycieraczek po 2 lifcie - z regulacj± czu³o¶ci - powinno dzialac ze standardow± wajch± od wycieraczek z czasówka

    Odwo³ujê to poni¿ej - regulacja czu³o¶ci DZIA£A - winna by³a nieprawid³owa procedura testowa :-) (spryskiwacz do kwiatków) podczas normalnego deszczu widac roznice przy regulacji czu³osci
    ale u mnie nie dzia³a - albo wajcha od wycieraczek po 2 lifcie do auto wycieraczek ma inne wartosci potencjometru niz standardowa z czasowka albo moj modu³ tego nie obs³uguje (prawdopodobnie jest z 03 roku)

    Tak czy inaczej nie zauwazylem roznicy po podlaczeniu wg tego schematu.


    Uploaded with ImageShack.us
    Ostatnio edytowane przez rednaxelA ; 08-06-2011 o 11:57

  4. #3
    coca-cola1
    Go¶æ
    Witam. Mam ma³e pytanie, chodzi mi o czujnik(sensor) deszczu ile masz tam pinów?? Móg³by¶ podaæ kolejno¶æ gdzie jest : zasilanie czujnika czyli+, mase- i sygna³ z sensora

  5. #4
    Brehowicz
    Go¶æ
    Czy mogê prosiæ o zdjêcie jak trzeba pod³±czycz pin 14 do Przeka¼nika wycieraczek K162 pin 4???, dziêkujê

  6. #5
    Poch³aniacz prostych Awatar rednaxelA
    Opis
    Mk3 2001 TDDI
    Od
    14 May 2010
    Mieszka w
    £ód¼
    Nie bardzo tam sie moge z aparatem wcisnac - jak wyciagniesz przekaznik to zobaczysz ze ma piny opisane pod spodem, bierzesz meski konektorek i wtykasz go w skrzynke bezpiecznikow tam gdzie byl 4 pin przekaznika, przekaznik juz nie jest wtedy potrzebny bo jego funkcje przejmuje modu³ od autowycieraczek.

  7. #6
    Brehowicz
    Go¶æ
    Dziêkujê i jeszce jedno pytanie-jest trzeba co¶ w³±czyæ v GEMu IDSysym ?

  8. #7
    Poch³aniacz prostych Awatar rednaxelA
    Opis
    Mk3 2001 TDDI
    Od
    14 May 2010
    Mieszka w
    £ód¼
    Ja nie wy³±cza³em ale fabrycznie jest w GEM ustawione ze jest czujnik deszczu, wtedy nie dziala standardowa czasówka. Na moim przyk³adzie widac ze nie trzeba nic zmieniac.

  9. #8
    Brehowicz
    Go¶æ
    Ju¿ dwa dni próbuje do³±czyæ, ale jestem naprawdê bardzo obok gdzie mogê tylko dodaæ nowe po³±czenie do orygina³u, i gdzie trzeba usun±æ oryginalny i w³±czyæ nowy modu³.

    Edit Tak
    jest spravdzone i dziala.


    I ten tajemniczy Pin 9 D¼wignia wycieraczek 2 (uzupe³niam 20120624 - przez rok sie nikt nie zorientowa³ ³±cznie ze mn± ze cos tu powinno byc pod³±czone) jest pod³±czenie do spryskiwaczow ¶wiate³.
    Ostatnio edytowane przez Brehowicz ; 01-09-2012 o 18:32

  10. #9
    Poch³aniacz prostych Awatar rednaxelA
    Opis
    Mk3 2001 TDDI
    Od
    14 May 2010
    Mieszka w
    £ód¼
    Ten pin 9 to sterowanie czu³o¶ci± czujnika deszczu - pojawi³ sie w mondeo dopiero od 2006 roku. Jak masz standardow± d¼wignie wycieraczek z pier¶cieniem reguluj±cym czasowe wycieraczki to jak pod³±czysz 2 pin dzwigni wycieraczek z 9 pinem modu³u steruj±cego to bêdziesz móg³ sterowaæ czu³o¶ci± czujnika deszczu.

  11. #10
    Brehowicz
    Go¶æ
    Tak zrobilem ,dzienki za pomoc.

  12. #11
    Zielony listek Awatar skibson
    Imiê
    Piotrek
    Model
    MKII > MKIV
    Silnik
    2.0 130 KM > 260KM(420Nm)
    Opis
    By³o MKII 2.0 B+G Ghia+,Jest MKIV 2.5T 260KM 420Nm
    Od
    01 Apr 2009
    Mieszka w
    kLublina
    @rednaxelA Orientujesz siê czy w czujniku deszczu jest te¿ zintegrowany czzujnik zmierzchowy? jakby¶ móg³ podaæ rozpiskê pinów w czujniku deszczu i lusterku to by³bym wdziêczny czyli które to zasilanie itd. Z góry dziêki

  13. #12
    Zielony listek Awatar Mario
    Model
    MkIV
    Silnik
    2.0 TDCi 163 KM
    Opis
    Mondeo MK IV TDCI 163 PS
    Od
    25 Aug 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    A jak wy³±czyæ automatyczne wycieraczki w gemie bo mam zwyk³e i i nie dzia³a czasówka i czy jest sposób ¿eby kierunki mignê³y przy zamkniêciu , a nie otwarciu ?

  14. #13
    Mistrz pobocza Awatar maciekelga
    Imiê
    Maciek
    Model
    Mazda 6 GH
    Silnik
    2.0 DISI
    Od
    03 Mar 2013
    Mieszka w
    Gdañsk
    Chyba mo¿na IDSem wy³±czyæ. A co do kierunków to my¶lê, ¿e to rozwi±¿e Twój problem:
    http://www.mondeoklubpolska.pl/showt...zanie-problemu

  15. #14
    Zielony listek Awatar Mario
    Model
    MkIV
    Silnik
    2.0 TDCi 163 KM
    Opis
    Mondeo MK IV TDCI 163 PS
    Od
    25 Aug 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Dziêkuje za odpowiedz . Ok rozumiem a z wycieraczkami nie ma innego sposobu tylko IDS ?

  16. #15
    Mistrz pobocza Awatar maciekelga
    Imiê
    Maciek
    Model
    Mazda 6 GH
    Silnik
    2.0 DISI
    Od
    03 Mar 2013
    Mieszka w
    Gdañsk
    Wydaje mi siê, ¿e nie...

  17. #16
    Zielony listek Awatar Mario
    Model
    MkIV
    Silnik
    2.0 TDCi 163 KM
    Opis
    Mondeo MK IV TDCI 163 PS
    Od
    25 Aug 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Maciekelga a gdzie powinien byæ ten w³±cznik alarmu klapy silnika ? bo pin w gemie jest

  18. #17
    Mistrz pobocza Awatar maciekelga
    Imiê
    Maciek
    Model
    Mazda 6 GH
    Silnik
    2.0 DISI
    Od
    03 Mar 2013
    Mieszka w
    Gdañsk
    Na dole po prawej masz miejsce na wtyczkê - krañcówka jest w ¶rodku w zamku lub jej nie ma, tak jak u mnie.
    Przepraszam za OT.
    Ostatnio edytowane przez maciekelga ; 11-02-2014 o 19:53

  19. #18
    Zielony listek Awatar Mario
    Model
    MkIV
    Silnik
    2.0 TDCi 163 KM
    Opis
    Mondeo MK IV TDCI 163 PS
    Od
    25 Aug 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Aha dziêki , a mam jeszcze pytanie do sterowania klimy dochodzi can czy on mo¿na podlaczyc go do radia sony ?

  20. #19
    Zielony listek Awatar skibson
    Imiê
    Piotrek
    Model
    MKII > MKIV
    Silnik
    2.0 130 KM > 260KM(420Nm)
    Opis
    By³o MKII 2.0 B+G Ghia+,Jest MKIV 2.5T 260KM 420Nm
    Od
    01 Apr 2009
    Mieszka w
    kLublina
    Z tego co wiem ch³opaki to jest w±tek o lusterku i czujniku deszczu..

    Wracaj±c do tematu powiedz mi jak przedsawiaj± siê piny w samym czujniku deszczu?

    Podpialem to http://allepomocnik-hosting.gcsoft.p...m/P1120304.JPG lusterko do prostwonika zeby sprawdzic czy dziala i lipa. Musi to bys podlaczone koniecznie pod instalacje auta, zeby dzialalo? I powiedz mi jeszcze czy ta dioda po prawej ma sie swiecic po podlaczeniu?
    Ostatnio edytowane przez skibson ; 12-02-2014 o 02:47

  21. #20
    Poch³aniacz prostych Awatar rednaxelA
    Opis
    Mk3 2001 TDDI
    Od
    14 May 2010
    Mieszka w
    £ód¼
    Tak - pod akumulator - juz ktos podlaczal pod zasilacz i mu nie dzialalo. Po podlaczeniu dioda ma swiecic na zielono.

Podobne w±tki

  1. [MkIII] Elektrycznie sk³adane lusterka w mondeo przed liftem.
    By eng in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 25-05-2012, 22:50
  2. [Audio]MKIII radio 2din Mondeo przed liftem
    By FredzioPL in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 04-01-2010, 16:35
  3. [MkIII] Podpiêcie Travel Pilot Ex do Mondeo przed liftem
    By eng in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-08-2009, 16:19
  4. [MkIII] mondeo tdci 130 koni 2002 r przed liftem
    By maciek604 in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-03-2007, 19:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów