+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 53
  1. #1
    Kursant
    Model
    MKIV
    Silnik
    1.6 110 KM
    Od
    13 Jul 2016
    Mieszka w
    Łódź

    Drgania samochodu między 115 a 130km/h

    Witam wszystkich forumowiczów. Mam następujący problem, w moim Mondeo przy prędkości między 115-130km/h pojawiają się drgania. Drgania czuć bardziej na siedzeniu niż na kierownicy. Nie są one jakieś bardzo intensywne jednak jestem przed dłuższą trasą na urlop i chciałbym to zdiagnozować. Przejrzałem sporo tematów z podobnym problemem no i niestety rozwiązania nie znalazłem. Dodam, że w momencie występowania drgań w danym przedziale prędkości, podczas naciśnięcia pedału hamulca na nim również czuć te drgania (drgania te praktycznie nie przenoszą się na kierownicę). Przeguby raczej wykluczam, ponieważ po wrzuceniu luzu drgania przy określonej prędkości nie ustają.
    To co na ten moment wiem, to problem dotyczy bardziej tyłu samochodu niż przodu (z uwagi na brak przeniesienia na kierownicę). Byłem na stacji diagnostycznej, samochód został obejrzany z każdej strony, brak luzów ani nic nie jest wybite. Jakieś 2 miesiące temu wymieniłem tarcze i klocki hamulcowe z tyłu wraz z jednym zaciskiem (nie odpuszczał). Przy zakupie tarcz i klocków sugerowałem się raczej niską ceną i wybrałem firmę Roper (jak o nich czytałem nie miały jakiś złych opinii).
    Sprawdzałem wyważenie kół w profesjonalnym zakładzie i teoretycznie jest i było OK. Niby coś tam popoprawiali ale problem nie zniknął. Były również sprawdzane felgi oraz opony, felgi nie są jajowate opony nie posiadają żadnych bąbli. Sprawność przednich amortyzatorów 65%, tył 55%.
    Teraz pytanie, czy zwichrowane tarcze mogą powodować drgania tylko w danym przedziale prędkości (po wymianie zacisku klocek nie ociera w żadnym fragmencie, tarcze i klocki wymieniłem już na nowym zacisku).
    Czy możliwym jest, że zła zbieżność powoduje drgania (mam kierownicę minimalnie przekręconą w lewą stronę)

    Z góry dziękuję za wszelkie rady, sam już tracę pomysły.

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Mistrz pobocza
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 130 KM
    Od
    15 Apr 2014
    Mieszka w
    Gliwice
    Mam podobnie tyle ze tylne amortyzatory kaput, w srode bede wymienial i zobacze efekt. Aha jeszcze tyl mi uskakuje na np łaczeniu mostu pasach itd

  4. #3
    Kursant
    Model
    MKIV
    Silnik
    1.6 110 KM
    Od
    13 Jul 2016
    Mieszka w
    Łódź
    u mnie amory wymienione i ich nie obwiniam za to...

  5. #4
    Mistrz pobocza Awatar Mortal_Kombat
    Opis
    Mondeo 1.8 125KM + eLPeGie
    Od
    18 Dec 2009
    Mieszka w
    B-stok
    Kiedyś miałem pogięte tarcze to wibracje wzrastały ze zwiększaniem prędkości, więc u ciebie odpada bo potem jak piszesz znikają. Sprawdź jeszcze przeguby wewnętrzne i podporę półosi, na wszelki wypadek. Ja obstawiam wyważenie kół, że coś nie do końca ok. Przydałoby się jeszcze zrobić wyważenie kół na aucie https://www.youtube.com/watch?v=LwrkORBAGXU , ta maszynka rozpędza koło do 150km/h
    Ostatnio edytowane przez Mortal_Kombat ; 19-07-2016 o 19:01

  6. #5
    Rekrut Awatar Piecia189
    Imię
    Piotr
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    TDCI
    Od
    23 Mar 2015
    Mieszka w
    Gdańsk
    u mnie tak było od opon, drgania pojawiały się od 90 do 110 km później znikały, po wymianie opon na nowe, wyprostowaniu jednej felgi drgania ustały.

  7. #6
    Pieszy Awatar Ananas
    Model
    Ford Fiesta
    Silnik
    1.4 TDCi
    Od
    21 Jul 2016
    Mieszka w
    Łódź
    Ja co prawda jeżdzę Fiestą, ale miałem podobne objawy przy zwiększaniu prędkości. Powodem były źle wyważone koła. Pojawiło się to po zmiania opon na nowe.
    Ananas

  8. #7
    Kursant
    Model
    MKIV
    Silnik
    1.6 110 KM
    Od
    13 Jul 2016
    Mieszka w
    Łódź
    Witam wszystkich, auto na tych drganiach (tylko w zakresie podanym wcześniej) zwiedziło pół europy dojechało i wróciło z Dubrownika, finalnie okazało się, że lewa półoś do wymiany. Po wymianie dam znać, czy ustało Dziękuję za porady.

  9. #8
    Kursant
    Model
    MKIV
    Silnik
    1.6 110 KM
    Od
    13 Jul 2016
    Mieszka w
    Łódź
    Niestety wymiana zarówno jednej półosi jak i drugiej nie przyniosło spodziewanego efektu. Zamieniałem też koła, podmieniałem tylne tarcze hamulcowe i efekt cały czas ten sam. Wibracje jak były tak są i z każdą chwilą coraz bardziej wkurzają. Wibruje tył (przód bym czuł na kierownicy) pytanie co może powodować wibracje z tyłu, skoro nigdzie nie ma luzów? Czy piasta może powodować drgania mimo iż nie ma luzów na łożysku? Czy amortyzator może spowodować drgania wyczuwalne przede wszystkim na "dupie"? Czy może już 16-letni Ford jest skazany na drgania??
    Brak już na to pomysłu, pieniędzy też. Może ktoś przechodził przez podobny przypadek i będzie chciał podzielić się swoimi pomysłami, ewentualnie rozwiązaniami, które były u niego skuteczne. Z góry dzięki!

  10. #9
    Mistrz pobocza Awatar Mortal_Kombat
    Opis
    Mondeo 1.8 125KM + eLPeGie
    Od
    18 Dec 2009
    Mieszka w
    B-stok
    Piasty powinny być dobrze oczyszczone przed montażem tarczy, ponieważ jak jakaś rdza zostanie to może tarcza krzywo siedzieć i powodować bicia. Widziałem, że mechanicy mają czujniki zegarowe do sprawdzenie bicia tarczy moim zdaniem warto pojechać na sprawdzenie, nie wiem czy tym można też sprawdzić piastę.

  11. #10
    Pogromca zakrętów Awatar RadkoR
    Imię
    Radek
    Model
    Volvo V40 T3
    Silnik
    1.6 EcoBoost 150KM
    Od
    08 Sep 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Dodam coś od siebie. Jestem tuż po wymianie tarcz hamulcowych. Stare delikatnie zwichrowane. Przy hamowaniu przy prędkości 60-70km/h było czuć wibracje, jak też lekkie szarpanie samochodu ("kangurek") tuż przed samym zatrzymaniem.
    Dochodziły do tego wibracje podczas jazdy przy 120-130km/h, których nie mogłem wcześniej ustalić. Koła kilkukrotnie zdejmowane, wyważane i wibracje były nadal.
    Kilka dni temu zmieniłem tarcze. Wibracji przy hamowaniu oczywiście brak, ale co ciekawe zniknęły też wibracje przy jeździe z prędkością 120-130km/h.

    Cytat Zamieszczone przez Mortal_Kombat Zobacz posta
    nie wiem czy tym można też sprawdzić piastę
    Można, a nawet trzeba.
    Ostatnio edytowane przez RadkoR ; 21-09-2016 o 11:46

  12. #11
    Kursant
    Model
    MKIV
    Silnik
    1.6 110 KM
    Od
    13 Jul 2016
    Mieszka w
    Łódź
    Tylko, że ja miałem na sobie już inne tarcze i efekt był ten sam, miałem odczucie, że mimo iż wibruje to delikatnie inaczej, ale wciąż przy tej samej prędkości (więc prawdopodobnie autosugestia zadziałała, że może się coś zmieniło a nic się nie zmieniło ) No chyba, że komplet tarcz, który nałożyłem również był zwichrowany, ale to myślę i tak by inaczej wszystko odbywało - nigdy nie jest tak samo
    radkor a czy mógłbyś powiedzieć, gdzie dokładnie odczuwałeś te wibracje? Czy przenosiły się na kierownicę, czy to były tarcze z przodu czy z tyłu? U mnie trzęsie siedzeniem, odczucie jakby ci ktoś jednostajnie lekko pukał w fotel.
    Mam jeszcze dziwną rzecz, ponieważ na obojętnie jakich tarczach hamulcowych, czy poprzednich, czy nowych, czy jeszcze innych, delikatnie popiskuje mi klocek (lewy tył) tak jakby ocierał w jednym położeniu. Wcześniej walczyłem z nieodpuszczającym i mocno piszczącym i grzejącym się kołem - zacisk (lewy tył), wymieniłem na nowy+nowe tarcze i klocki+przewód elastyczny. Koło przestało się grzać, ale popiskiwanie delikatne zostało podczas powolnej jazdy na wprost, lub też skrętu samochodu (choć mimo tego, że popiskuje, czyli obciera, nic się nie grzeje - obie tylne felgi taka sama temperatura, to dziwne bo gdzie jest tarcie jest temperatura). Wcześniej jak jechałem na urlop to tak się koło rozgrzało, że kołpak lekko stopiło i pokrzywiło.

  13. #12
    Pogromca zakrętów Awatar RadkoR
    Imię
    Radek
    Model
    Volvo V40 T3
    Silnik
    1.6 EcoBoost 150KM
    Od
    08 Sep 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Michal_NDZ1 Zobacz posta
    radkor a czy mógłbyś powiedzieć, gdzie dokładnie odczuwałeś te wibracje? Czy przenosiły się na kierownicę, czy to były tarcze z przodu czy z tyłu? U mnie trzęsie siedzeniem, odczucie jakby ci ktoś jednostajnie lekko pukał w fotel.
    U mnie to były wibracje przodu auta odczuwane lekko na kierownicy. Tarcze przednie oczywiście wymieniałem. Wibracje na wysokości fotela powinny bardziej być od luźnej tylnej tulei wahacza przedniego.
    Jeśli chodzi o piszczenie z tyłu to linki ręcznego wymieniałeś? Oryginalne lubią rdzewieć i mimo wszystko nie działają płynnie i bez zacięć. Jesli zaciski są zrobione, a nadal nie odbijają to na 99% będzie wina linki ręcznego.
    Ostatnio edytowane przez RadkoR ; 21-09-2016 o 14:51

  14. #13
    Kursant
    Model
    MKIV
    Silnik
    1.6 110 KM
    Od
    13 Jul 2016
    Mieszka w
    Łódź
    Tak, linka też wymieniona... Kompleksowo poszło, zapomniałem dodać.
    No właśnie u mnie tył trzepie, to jest bardzo delikatne, podejrzewam, że 50% zwykłych "kierowców" by tego nawet nie zauważyło, ale ja to ja - musi być idealnie Odczuwalne tylko na siedzeniu i lekko przy hamowaniu (tylko w określonej prędkości gdzie mamy drgania) na pedale hamulca i kierze (ale kierze tylko przy hamowaniu) - potem totalny spokój. Byłem 2 razy na stacji diagnostycznej, przetrzepali go w każdą stronę i mówili, że wszystko sztywne. Jeszcze jedno co biorę pod uwagę to, może piasta się lekko skrzywiła kiedy to się tak pięknie w podróży zagrzała przez hamulce co aż kołpak stopiło. Ale czy to możliwe? Obawiam się, że mało...
    Ostatnio edytowane przez Michal_NDZ1 ; 21-09-2016 o 15:19

  15. #14
    Mistrz pobocza Awatar Mortal_Kombat
    Opis
    Mondeo 1.8 125KM + eLPeGie
    Od
    18 Dec 2009
    Mieszka w
    B-stok
    Ja przegrzałem też piastę, ponieważ zacisk nie odbił, aż skwierczało to gdzieś po 15tys. km łożysko padło w tym kole , ale nic w niej nie wykrzywiło. Jedź do mechanika niech sprawdzą ci te piasty i tarcze to będzie można to wyeliminować.

  16. #15
    Pogromca zakrętów Awatar RadkoR
    Imię
    Radek
    Model
    Volvo V40 T3
    Silnik
    1.6 EcoBoost 150KM
    Od
    08 Sep 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Michal_NDZ1 Zobacz posta
    może piasta się lekko skrzywiła kiedy to się tak pięknie w podróży zagrzała przez hamulce co aż kołpak stopiło. Ale czy to możliwe? Obawiam się, że mało...
    Możliwe. I to bardzo. Największa temperatura poszła właśnie z tarczy na piastę.
    Piasty także się krzywią w niekorzystnych warunkach. Zdjąć tarczę i sprawdzić bicie piasty na samochodzie.
    Ostatnio edytowane przez RadkoR ; 21-09-2016 o 20:58

  17. #16
    Kursant
    Model
    MKIV
    Silnik
    1.6 110 KM
    Od
    13 Jul 2016
    Mieszka w
    Łódź
    Niestety na ten moment muszę zawiesić poszukiwania przyczyny drgań. Tak naprawdę aby mieć pewność musiałbym wymienić piastę, a najlepiej dwie, bo w końcu nie wiadomo, z której strony bije i prawdopodobnie nic to nie zmieni, a kolejne minimum 250zl pójdzie w świat. Trzeba mieć nadzieje, że to pierwsze oznaki jakiejś awarii, która lada moment wyjdzie w poważniejszym wydaniu i po wymianie danego elementu auto się uspokoi... Chociaż z drugiej strony przejechałem tak z 7000km i nic, ciągle tak samo, no ale może...może... Będę jeździł albo do 100km/h albo od 125km/h i można powiedzieć, że na ten moment naprawione Gdyby jednak ktoś miał identyczne objawy jak opisane przeze mnie i wiedział co u niego rozwiązało problem, to bardzo proszę o informację Pozdrawiam i dziękuję za pomoc! Jak tylko się uporam z tym badziewiem, czy to z przypadku, czy zrobię kolejny rzut wymian i podamian części to oczywiście podzielę się rozwiązaniem na forum - bo z tego co zwróciłem uwagę, ludzie często zgłaszają się z problemem a o rozwiązaniu zapominają wspomnieć.

  18. #17
    Kursant
    Model
    MKIV
    Silnik
    1.6 110 KM
    Od
    13 Jul 2016
    Mieszka w
    Łódź
    Jednak walczę, dzisiaj latałem przy aucie przez 1,5 godziny i zdiagnozowałem iż pisk nie pochodzi z tylnych kół, a z lewego przedniego koła. Popiskuje przy wolnej jeździe jak i przy skręcie w prawo, skręt w lewo wycisza nieszczęsne piszczenie. Tarcza? Piasta? Piszczenie występuje również przy powolnej jeździe prosto, jak mocniej wcisnę hamulec to ustaje. Wydawałoby się, że można połączyć te dwie kwestie wibracje i piszczenie. Czyżby przednia tarcza była delikatnie zwichrowana i piszczałą w tym powoduje te nieszczęsne drgania przy szybszej jeździe? Czy możliwe, że to jednak piasta? czy wymieniać tarcze+klocki czy wystarczą same klocki? Czy może jednak zacisk?
    Ostatnio edytowane przez Michal_NDZ1 ; 22-09-2016 o 21:12

  19. #18
    Mistrz pobocza Awatar Disizmi
    Imię
    Marcin
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 110 KM
    Opis
    KOMBI '01
    Od
    18 Jun 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Cytat Zamieszczone przez Michal_NDZ1 Zobacz posta
    Popiskuje przy wolnej jeździe jak i przy skręcie w prawo, skręt w lewo wycisza nieszczęsne piszczenie.
    Takie objawy to moim zdaniem wskazują na łożysko w lewym przodzie.
    Mondeo Mk3 2001 Kombi Ambiente z bajerami
    1,8 PB 110 KM + LPG KME NEVO
    State Blue Metallic

  20. #19
    Kursant
    Model
    MKIV
    Silnik
    1.6 110 KM
    Od
    13 Jul 2016
    Mieszka w
    Łódź
    Jednak zacisk nie odpuszcza do końca, po naciśnięciu i puszczeniu hamulca, na podniesionym kole, ciężko je potem przekręcić.

  21. #20
    Pogromca zakrętów Awatar RadkoR
    Imię
    Radek
    Model
    Volvo V40 T3
    Silnik
    1.6 EcoBoost 150KM
    Od
    08 Sep 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Tulejki pływające w jarzmie (te z gumkami harmonijkami) chodzą luźno? Jeśli nie to wyjąć, przeczyścić i nasmarować ceramiką. A najlepiej wymienić zestaw.
    No i oczywiście do sprawdzenia tłoczek w zacisku, ale raczej tu obstawiam tulejki.
    Ostatnio edytowane przez RadkoR ; 23-09-2016 o 11:50

Podobne wątki

  1. [TDCi MKIII] Różnica między TDCi 115 a 130KM
    By bumblebee in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 09-01-2016, 22:52
  2. [MkIV] Drgania samochodu.
    By Jakub in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20-12-2012, 23:59
  3. [MkII] Drgania na kierownicy w zakresie 120-130km/h
    By kub4 in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 30-04-2011, 21:34
  4. [MkI] Drgania samochodu
    By zysek2 in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-03-2008, 20:57
  5. [MkII] drgania samochodu po renowacji
    By przemekb in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-10-2006, 22:24

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów