+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    Pieszy
    Opis
    MKII, 1.8TD
    Od
    12 Jun 2009
    Mieszka w
    Wrocław

    Czy wadliwy montaż pompy wtryskowej może spowodować uszkodzenie rozrządu?

    Drodzy forumowicze,
    jestem laikiem jeśli chodzi o konstrukcję samochodu i można mi wcisnąć wszystko. Pytanie zadaję, niestety, z racji sporu sądowego z warsztatem - bym wiedział, czego się spodziewać na rozprawie. Proszę zatem o wyrozumiałość dla mojej indolencji.

    Jakiś czas temu wykonywałem w pewnym warsztacie usługę uszczelnienia pompy wtryskowej (Lucas) w swoim Mondeo MK II 1.8TD. Ok. miesiąc później samochód zgasł mi na światłach a po jego sholowaniu do (innego niż powyżej) warsztatu okazało się, że uszkodził się rozrząd. Drugi warsztat twierdził, że to z winy złego montażu pompy przez ten pierwszy. Po perturbacjach ubezpieczeniowych udało mi się załatwić bezstronnego rzeczoznawcę motoryzacyjnego z PZMotu, aby ustalił co się stało. Rzeczoznawca w swojej opinii stwierdził, że pasek pompy został zbyt mocno naciągnięty lub też pasek był wadliwy, przez co został zerwany a jego strzępy doprowadziły do przestawienia faz rozrządu.

    W teorii sprawa jest teraz prosta - z opinią idę do sądu i kończę temat. Niemniej jednak, w prywatnej rozmowie (zupełnie spokojnej, uprzejmej i nie na zasadzie "to niemożliwe, bo nie") właściciel warsztatu ciągle twierdzi, że nie może się poczuwać do odpowiedzialności a rzeczoznawca się myli, bo "nie jest możliwe, że pasek został zbyt mocno napięty, bo podczas montażu pompy nie reguluje się jego naciągu - w samochodzie jest samonapinacz, który się jedynie podciąga do zdjęcia paska a później puszcza".

    Kto Waszym zdaniem ma rację? Czy rzeczoznawca się pomylił z tym napięciem paska, czy też to warsztat idzie w zaparte?

    Dziękuję za odpowiedź.

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 90 KM
    Opis
    MK 1 i inne
    Od
    08 Aug 2011
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Jest samonapinacz , ale nie ma problemu żeby ''pomóc'' mu i napiąć pasek bardziej. Nie wiem jak ''strzępy paska'' mogą doprowadzić do przestawienia faz rozrządu. Jeżeli pasek się zerwał , to wał korbowy wykonał jeszcze nawet kilka obrotów niestety rozrząd nie był już napędzany, a to nie jest silnik bezkolizyjny.

  4. #3
    Niedzielny kierowca Awatar mirpo
    Imię
    Mirek
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 115 KM
    Opis
    1.8 TD ---> 2.0 TDCI
    Od
    25 Jul 2009
    Mieszka w
    Pruszków / Lądek Zdrój
    Rzeczoznawca napisal jedna wazna rzecz: "...lub tez byl wadliwy...".
    To stwierdzenie moze byc przewaga na korzysc mechanika. A duzo nabiles kilometrow po tej naprawie?

  5. #4
    Pieszy
    Opis
    MKII, 1.8TD
    Od
    12 Jun 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Przytoczę może fragment z tej opinii (może coś pominąłem wcześniej):

    "Stwierdzono rozerwanie paska zębatego napędu pompy wtryskowej oraz przestawienie rozrządu poprzez przeskoczenie paska spowodowane przedostaniem się resztek rozerwanego paska napędu pompy na kole zębatym wału korbowego. Charakter rozerwania paska pompy wtryskowej wskazuje na jego zbyt mocne naciągnięcie - widoczne też ślady ocierania boku paska o drugi pasek (rozrządu)."

    A to co opisałem jako "...lub tez byl wadliwy..." to moja interpretacja zdania:

    "[...] usługa uszczelniania pompy wtryskowej i zbyt mocne naciągnięcie paska tej pompy mogła być przyczyną jego zerwania, co w rezultacie doprowadziło do przestawienia faz rozrządu. Gdyby wystąpiła sama wada paska, odpowiedzialność również spada na warsztat wykonujący usługę."

    Od razu też podkreślę, że rzeczoznawca nie został powołany przeze mnie a przez ubezpieczyciela warsztatu...

  6. #5
    Niedzielny kierowca Awatar Sliwiec
    Imię
    Jacek
    Opis
    Mondeo MKI 1.8TD Kombi EnduraDE
    Od
    22 Oct 2010
    Mieszka w
    Gdynia
    Cytat Zamieszczone przez TOMEK 70 Zobacz posta
    Jeżeli pasek się zerwał , to wał korbowy wykonał jeszcze nawet kilka obrotów niestety rozrząd nie był już napędzany, a to nie jest silnik bezkolizyjny.
    1.8 TD ma dwa paski. zerwal sie ten miedzy pompa wtryskowa a walem korbowym, stad moza o strzepach zapewne.
    Cytat Zamieszczone przez ddiceman Zobacz posta
    "Stwierdzono rozerwanie paska zębatego napędu pompy wtryskowej oraz przestawienie rozrządu poprzez przeskoczenie paska spowodowane przedostaniem się resztek rozerwanego paska napędu pompy na kole zębatym wału korbowego. Charakter rozerwania paska pompy wtryskowej wskazuje na jego zbyt mocne naciągnięcie - widoczne też ślady ocierania boku paska o drugi pasek (rozrządu)."
    Cytat Zamieszczone przez ddiceman Zobacz posta
    "[...] usługa uszczelniania pompy wtryskowej i zbyt mocne naciągnięcie paska tej pompy mogła być przyczyną jego zerwania, co w rezultacie doprowadziło do przestawienia faz rozrządu. Gdyby wystąpiła sama wada paska, odpowiedzialność również spada na warsztat wykonujący usługę."
    Rzeczoznawca sie nie pomylil. Do tego jeszcze dochodzi kwestia ociepania jednego paska o drugi. To wskazuje nie tyle na zbyt mocne naciagniecie, co zly montaz paska.
    Chcesz na kogoś liczyć - licz na siebie

  7. #6
    Pieszy
    Opis
    MKII, 1.8TD
    Od
    12 Jun 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Dziękuję bardzo za odpowiedź. To jeszcze ostatnia rzecz - warsztat podnosi zarzut, że pasek rozrządu był zbyt mocno naciągnięty. Jaki to mogło mieć wpływ na całe zajście? Bo na mój rozum, jeśli pasek rozrządu byłby zbyt mocno naciągniety to najwyżej by się zerwal a nie przestawił fazy rozrządu, więc jego napięcie (o ile mówimy o nadmiernym napięciu a nie niedostatecznym) nie wpływało na powstanie uszkodzeń. Czy dobrze myślę?

  8. #7
    Niedzielny kierowca Awatar Sliwiec
    Imię
    Jacek
    Opis
    Mondeo MKI 1.8TD Kombi EnduraDE
    Od
    22 Oct 2010
    Mieszka w
    Gdynia
    Cytat Zamieszczone przez ddiceman Zobacz posta
    Dziękuję bardzo za odpowiedź. To jeszcze ostatnia rzecz - warsztat podnosi zarzut, że pasek rozrządu był zbyt mocno naciągnięty. Jaki to mogło mieć wpływ na całe zajście? Bo na mój rozum, jeśli pasek rozrządu byłby zbyt mocno naciągniety to najwyżej by się zerwal a nie przestawił fazy rozrządu, więc jego napięcie (o ile mówimy o nadmiernym napięciu a nie niedostatecznym) nie wpływało na powstanie uszkodzeń. Czy dobrze myślę?
    Po kolei:
    1. jak pisalem wyzej 1.8 TD ma dwa paski rozrzadu - jeden miedzy walem korbowym ,pompa wodna i walkiem rozrzadu a drugi miedzy walem korbowym a pompa wtryskowa
    2. Pasek moze sie zerwac jesli jest za mocno naciagniety
    3. zerwanie paska miedzy walem korbowym a walkiem rozrzadu zawsze przestawia fazy rozrzadu i czesto konczy sie conajmniej remontem glowicy silnika
    4. zerwanie paska (pekniecie) miedzy walem korbowym a pompa wtryskowa spowoduje tylko zgasniecie silnika, chyba ze pasek rozpadniesie na kawalki i ktorys z fragmentow dostanie sie pod pasek miedzy walem korbowym a walkiem rozrzadu.
    5. Moim skromnym zdanie - jezeli pasek rozpadl sie na kawalki to byl po prostu stary, do tego mocne naciagniecie i klopot gotowy.
    Chcesz na kogoś liczyć - licz na siebie

  9. #8
    Pogromca zakrętów Awatar steell
    Imię
    Andrzej
    Model
    Fusion USA
    Silnik
    1.5 EcoBoost 182KM
    Od
    02 May 2008
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    No właśnie, zakładali nowy pasek czy stary? jeżeli był stary to może założyli go w odwrotna stronę co też mogło wpłynąć na jego żywotność. Jeżeli pasek był zakładany nowy, to sprawdź czy aby na pewno /pooglądaj resztki czy nie ma śladów zużycia - pęknięć/ bo moze chcieli dorobić i wpisali na rachunek nowy pasek a założyli stary. No ale to juz prawie teoria spiskowa.
    Ford Fusion /USA/ wersja SE zmodyfikowana. Rocznikowo model 2015.
    Fusion mk2

  10. #9
    Pieszy
    Opis
    MKII, 1.8TD
    Od
    12 Jun 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Cytat Zamieszczone przez Sliwiec Zobacz posta
    Po kolei:
    [...]
    Miałem na myśli raczej: "warsztat broni się, że pasek między wałem korbowym a wałkiem rozrządu był zbyt mocno naciągnięty i dlatego przestawiły się fazy rozrządu. Czy to możliwe?"
    Cytat Zamieszczone przez steel Zobacz posta
    No właśnie, zakładali nowy pasek czy stary?
    Warsztat twierdzi, że nie wymieniali paska (tego między wałem korbowym a pompą wtryskową) a jedynie go rozpięli (dobre określenie?) na czas montażu a później założyli z powrotem.

  11. #10
    Niedzielny kierowca Awatar Sliwiec
    Imię
    Jacek
    Opis
    Mondeo MKI 1.8TD Kombi EnduraDE
    Od
    22 Oct 2010
    Mieszka w
    Gdynia
    Cytat Zamieszczone przez ddiceman Zobacz posta
    Miałem na myśli raczej: "warsztat broni się, że pasek między wałem korbowym a wałkiem rozrządu był zbyt mocno naciągnięty i dlatego przestawiły się fazy rozrządu. Czy to możliwe?"
    Tylko w momencie gdyby TEN pasek sie zerwal, lub zostaly zerwane na nim zeby. Samo zbyt mocne naciagniecie nie moze spowodowac zmian fazy rozrzadu.

    Cytat Zamieszczone przez ddiceman Zobacz posta
    Warsztat twierdzi, że nie wymieniali paska (tego między wałem korbowym a pompą wtryskową) a jedynie go rozpięli (dobre określenie?) na czas montażu a później założyli z powrotem.
    rozpieli czyli poluzowali napinacz, zdjeli pasek, zrobili co mieli zrobic. Po czym zalozyli pasek, naciagneli napinaczem i koniec.
    Chcesz na kogoś liczyć - licz na siebie

  12. #11
    Pogromca zakrętów Awatar steell
    Imię
    Andrzej
    Model
    Fusion USA
    Silnik
    1.5 EcoBoost 182KM
    Od
    02 May 2008
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    To może być problem z tym paskiem, z zasady pasek się wymienia, jeżeli jest w miarę nowy można go założyć ponownie ale powinien być założony w tym samym kierunku biegu. Prędzej powodem zerwania był wiek paska oraz założenie w odwrotnym kierunku, napinacz raczej ma określone parametry naciągu.
    Kiedy był wymieniany ten zerwany pasek? jaki przebieg auto na nim zrobiło?
    Wzrokowa ocena stanu paska może być myląca.
    Ostatnio edytowane przez steell ; 20-10-2011 o 14:34
    Ford Fusion /USA/ wersja SE zmodyfikowana. Rocznikowo model 2015.
    Fusion mk2

  13. #12
    Pieszy
    Opis
    MKII, 1.8TD
    Od
    12 Jun 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Bardzo naświetliły mi rozwiązanie problemu.

    Cytat Zamieszczone przez steell Zobacz posta
    z zasady pasek się wymienia, jeżeli jest w miarę nowy można go założyć ponownie ale powinien być założony w tym samym kierunku biegu
    Domyślam się, że wymianę paska doradza najczęściej zdrowy rozsądek, ale czy jest może jakaś instrukcja serwisowa, która potwierdzi te słowa? W sensie - coś namacalnego, jak pozycja literatury specjalistycznej? Na zasadzie "producent zaleca, aby przy każdorazowym demontażu pasków rozrządu wymienić je na nowe". Pytam w kontekście ewentualnego procesu cywilnego. Do tej pory udało mi się znaleźć w książce H.R. Etzolda "Ford Mondeo. Sam naprawiam samochód", wyd. 2 zmienione, WKŁ 1999, 2003, cytat (ze str. 46) "Nie wolno zakładać ponownie paska zębatego, który już pracował."

    Cytat Zamieszczone przez steell Zobacz posta
    Kiedy był wymieniany ten zerwany pasek? jaki przebieg auto na nim zrobiło?
    Jeśli dobrze pamiętam to ok. 1,5 roku a w tym czasie ok. 15000-2000 km.
    Ostatnio edytowane przez ddiceman ; 20-10-2011 o 15:27

  14. #13
    Niedzielny kierowca Awatar Sliwiec
    Imię
    Jacek
    Opis
    Mondeo MKI 1.8TD Kombi EnduraDE
    Od
    22 Oct 2010
    Mieszka w
    Gdynia
    Cytat Zamieszczone przez steell Zobacz posta
    Prędzej powodem zerwania był wiek paska oraz założenie w odwrotnym kierunku, napinacz raczej ma określone parametry naciągu.
    Ten akurat ma spory margines i nie jest regulowany samoczynnie (mimosrod), tylko recznie (konstrukcja dzwigni).
    Z ta staroscia mozesz miec racje o tyle, ze spotkalem sie kilka razy z sytuacja gdzie przy wymianie rozrzadu, wymieniany byl tylko pasek glowny a ten od pompy nie (bo jeszcze polata...)

    Jesli zamontuje sie pasek odwortnie idzie chyba ocenic to wzrokowo. Nie wiem - nigdy sie nie spotkalem z taka sytacja...
    Chcesz na kogoś liczyć - licz na siebie

  15. #14
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 90 KM
    Opis
    MK 1 i inne
    Od
    08 Aug 2011
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Przepraszam za gafę w poprzedni poście. Pasek raczej w dobrym kierunku , bo żeby go zamienić trzeba by go zdjąć a jest on jako drugi [trzeba by najpierw zdjąć pasek od wałka a tego raczej nie robili]. Jeżeli ocierał jeden pasek o drugi to może zagrzał się nadmiernie i to pomogło mu pęknąć?

  16. #15
    Pochłaniacz prostych Awatar rajman
    Model
    MkIV
    Silnik
    DW10C+
    Od
    29 Mar 2010
    Mieszka w
    Lublin
    jesli ocieral jeden o drugi to byly zle zlozone, nie ma innej opcji.

    i pewnie od tarcia sie przetarl ...

  17. #16
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 90 KM
    Opis
    MK 1 i inne
    Od
    08 Aug 2011
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Ale jak można to żle złożyć? Czy można samą rolkę napinacza założyć odwrotnie [ jeżeli odkręcili całkiem napinacz]?

  18. #17
    Niedzielny kierowca Awatar Sliwiec
    Imię
    Jacek
    Opis
    Mondeo MKI 1.8TD Kombi EnduraDE
    Od
    22 Oct 2010
    Mieszka w
    Gdynia
    moim zdaniem nie da sie zalozyc napinacza odwrotnie, bo to rolka z kawalkiem blachy. Moim zdaniem jesli pasek byl naprezony zbyt mocno mogl plywac na rolce i ocierac o pasek glowny.
    Chcesz na kogoś liczyć - licz na siebie

Podobne wątki

  1. [TDCi MKIII] Wymiana pompy wtryskowej.
    By laska.jar in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 29-07-2014, 09:23
  2. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 14-07-2013, 13:23
  3. [TD MkI] Uszkodzenie Mechaniczne Pompy Wtryskowej Lucas
    By daman0629 in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 20-02-2011, 12:27
  4. [Duratec]Brak napędu walków rozrządu. Uszkodzenie rozrządu..
    By dadi in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 02-09-2009, 18:48
  5. [TD MkII] wyciek z pompy wtryskowej
    By oberek in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-02-2009, 16:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów