+ Odpowiedz w tym w±tku
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    [MkI] Pod¶wietlenie pokrête³ wentylacji

    Witam,

    proszê o pomoc w zakresie pod¶wietlenia pokrête³ wentylacji. Wraca³em sobie wieczorkiem do domu i cosik ciemno widzia³o mi siê nad radiem. Zorientowa³em siê, ¿e ¿adne z pokrête³ nie jest pod¶wietlone . Czy da siê to samemu naprawiæ? Byæ mo¿e trzeba wymieniæ tylko ¿arówki, ale jak?
    Aha i jeszcze jedno - czy w³±cznik ¶wiate³ jest równie¿ pod¶wietlany? Jak kupi³em swoje auto to od pocz±tku nie by³ pod¶wietlony.
    Je¶li jest problem, to zawsze jest te¿ rozwi±zanie. Zatem je¶li nie ma rozwi±zania, to nie ma problemu.

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Znawca le¶nych tras
    Imiê
    Ryszard
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 110 KM
    Opis
    Mondeo
    Od
    15 Jan 2005
    Mieszka w
    Warszawa
    Witaj, najlepiej zdj±æ panel konsoli ¶rodkowej i ¿arówki do wymiany.

  4. #3
    I wy³acznik ¶wiate³ te¿ jest pod¶wietlany - procedura ta sama ¶ci±gn±æ pane³ i wymieniæ ¿arówki. Jest jeszcze jedna ma³a ¿aróweczka w pokrêtle prze³acznika ¶wiate³.
    "... Tyle ¶miesznych zdarzeñ
    Mnie siê jako¶ nie chce ¶miaæ
    Tyle ¶miesznych zdarzeñ
    Co¶ nie dobrze ze mn± dzi¶..."
    T. Nalepa "Sen szaleñca"

  5. #4
    przerabialem ten temat ostatnio w pokretlach masz 2 zaroweczki, a dostac sie do nich mozna po wyjeciu radia, zdjeciu przedniej obudowy (musisz ja podwazyc, jest na zaczepach) no i na koniec masz juz dostep do calego modulu z pokretlami ktory musisz wykrecic i jak go odwrocisz zobaczysz upragnione zarowki do wymiany teraz tylko wizyta w sklepie forda po zarowki (kosztuja 9zl od sztuki sic!) albo pokombinuj troche z zalozeniem zwyklej malej zarowki od podswietlen w innych autach (malutka zarowka 1,2 W cala szklana) do oprawki ktora masz razem z przepalana zarowka a robisz to tak:

    wyciagasz stara zaroweczke z oprawki poprzez wcisniecie metalowych zaczepow z boku oprawki i delikatne wysowanie do gory metoda raz jedna raz druga strona.
    gdy masz juz wszystko w czesciach bierzesz mala zaroweczke rozginasz boczne druciki tak zeby jak patrzysz na zarowke z boku utworzyly odwrocone V

    jak zajzysz do oprawki to na dnie po bokach zobaczysz dwie szczeliny w ktorych normalnie siedza blaszki podtrzymujace zarowke wkladasz nowa zaroweczke do oprawki celujac drucikami w owe szczeliny.

    jak juz ja tam wsadzisz bierzesz blaszki i zaginasz zaczepy podtrzymujace oryginalna zarowke tak zeby za bardzo ci nie przeszkadzaly nastepnie wsuwasz blaszki na swoje miejsca i rownomiernie (jedoczesnie) je wciskasz az dojda do konca oprawki.

    teraz tylko sprawdzic czy sie udalo tzn czy zaroweczka nie wylata i czy swieci

    co do samych zaroweczek, musza byc dokladnie tej samej mocy co oryginaly bo nie zauwazylem zadnej nierownomiernosci w podswietleniu a w zegarach mam czesc takich i czesc przerabianych.

    co do wlacznika swiatel to jest tam zarowka ktora powinna swiecic "cala dobe" jest chyba inna niz taka od podswietlen zegarow, pamietam, ze tez wymienialem i tez zastosowalem podobna metode bo oryginal byl kosmicznie drogi jak na zaroweczke.

    pozdrawiam

    Kamil

  6. #5
    Macie mo¿e w takim razie jaki¶ opis jak zdj±æ panel konsoli ¶rodkowej?
    Je¶li jest problem, to zawsze jest te¿ rozwi±zanie. Zatem je¶li nie ma rozwi±zania, to nie ma problemu.

  7. #6
    OK. Tak zrobiê. Ale podr±¿e jszcze temat, jak zdemontowaæ w³±cznik ¶wiate³? Próbowa³em kiedy¶ go zdj±æ, odkrêci³em ¶rubki z obudowy i w którym¶ miejscu obudowa siê trzyma, ale nie na ¶rubie.
    Je¶li jest problem, to zawsze jest te¿ rozwi±zanie. Zatem je¶li nie ma rozwi±zania, to nie ma problemu.

  8. #7
    Zielony listek
    Imiê
    Andrzej
    Model
    MKI
    Silnik
    1.8 TD 88 KM
    Od
    13 Feb 2006
    Mieszka w
    Kielce
    Wlasnie to przerabialem w ta sobote
    1 - zarowki do podswietlenia wentylacji - 2x3W - do nabycia w sklepach elektronicznych po 4,20 (nalezy je tylko wsunac do oryginalnych oprawek jak opisano wyzej - tylko, ze ja wylamalem te blokujace blaszki, bo inaczej wyjsc nie chcialo - i tak sie super trzyma)
    2 - zarowki do podswietlenia przelacznikow swiatel - 2x1,2W - rowniez do nabycia w sklepach z elektronika (po 0,80, ale trzeba jeszcze oddzielnie dokupic plastikowe obudowy po 2,00 - bo w oryginalne nie wejda)
    3 - jest jeszcze zaroweczka w samym pokretle wlaczania swiatel - ale jest 'kosmiczna' - bede pisal oddzielny watek - bo za cho...e nie mozna jej dostac (nawet w sklepach Forda...)

    Wracajac do pytania o przykrecenie wlacznika. Ja tam nic nie krecilem... Cala plastikowa obudowa (ta czarna) - wchodzi na wcisk (i tak rowniez schodzi). Potem trzeba tylko odpiac kabelki (bo inaczej ciezko sie dobrac do zarowek w tylu). Ta zarowke z 'galki' wyjmujemy poprzez wlozenie np. spinacza w otwor od dolu 'galki'.
    MKI 1.8 TD kombi '95

  9. #8
    Zastanawiam siê dlaczego piszecie o 2 prze³±cznikach ¶wiate³. Ja mam tylko jeden. Po prawej stronie od kierownicy - jeden prze³±cznik ¶wiat³a postojowe (lewe, prawe, obydwa) i ¶wiat³a mijania. Nie mam elektrycznej regulacji ¶wiate³. Po prostu Mondeo bida.
    Je¶li jest problem, to zawsze jest te¿ rozwi±zanie. Zatem je¶li nie ma rozwi±zania, to nie ma problemu.

  10. #9
    Zielony listek
    Imiê
    Andrzej
    Model
    MKI
    Silnik
    1.8 TD 88 KM
    Od
    13 Feb 2006
    Mieszka w
    Kielce
    Po Prawej stronie kierownicy
    Ja ma z lewej jeden od wspomnianych fukcji + drugi od wysokosci swiatel (jesli chodzi o podswietlenie to sa one oswietlane tymi samymi zaroweczkami) + oczywiscie jasnosc oswietlenia wskaznikow (ale to juz oddzielnie).
    MKI 1.8 TD kombi '95

  11. #10
    sorki, mia³em na my¶li lew± stronê. Ale piszesz o 2 ¿arówkach, a ja mam 1 w³±cznik ¶wiate³ + oczywi¶cie jasno¶æ pod¶wietlenia. Chodzi mi g³ównie o pod¶wietlenie ikon nad prze³±cznikiem. Co do ¿arówek, to mam dostêp do wszystkich ¿arówek produkowanych przez firmê Osram. My¶lê, ¿e nie bêdzie problemy z kupnem odpowiednich ¿arówek. Najwiêkszy problem dla mnie to ich wymiana, chocia¿ ¿arówki pod¶wietlenia zegarów uda³o mi siê wymieniæ.
    Je¶li jest problem, to zawsze jest te¿ rozwi±zanie. Zatem je¶li nie ma rozwi±zania, to nie ma problemu.

  12. #11
    Zielony listek
    Imiê
    Andrzej
    Model
    MKI
    Silnik
    1.8 TD 88 KM
    Od
    13 Feb 2006
    Mieszka w
    Kielce
    Zarowki w podswietleniu tych dwu przelacznikach (nie wiem jak jest w w przypadku jednego przelacznika - ale mysle, ze podobnie) sa ulozone troche skosnie, ale i tak obie sa pomiedzy pokretlami (i sluza oczywiscie do podswietlenia tych ikonek na zew. pokretel). Zwykle zarowki 1,2W.
    Do podswietlania ikonek 'na pokretle' wlaczania swiatel jest dodatkowa zarowka, dostepna w ciagu 30sek. pracy (spinaczem i obcazkami).

    Jesli zmieniales zarowki 'zegarow', to TA zmiana, to jest pikus.

    P.S. Zrobie zdjecia tej nieszczesnej zarowce w pokretle (niestety dopiero jutro) - jesli uda Ci sie zalatwic 2 - to tez sie na nia pisze....
    MKI 1.8 TD kombi '95

  13. #12
    OK. Jak za³atwiê ¿arówki to dam znaæ (tylko muszê zobaczyæ zdjêcia). Dzisiaj wieczorkiem wezmê siê za wymianê pozosta³ych. Mam nadziejê ¿e mi siê powiedzie. Dziêki za pomoc
    Je¶li jest problem, to zawsze jest te¿ rozwi±zanie. Zatem je¶li nie ma rozwi±zania, to nie ma problemu.

  14. #13
    Kursant
    Od
    23 Jun 2005
    Mieszka w
    Tarnobrzeg/Rzeszów
    Ojejku spinacze obc±¿ki jak siê to czyta to az ciarki mnie przechodz±....a musze u siebie wymienic zarówki w podswietleniu zegarów oraz od pokrete³ wentylacji mysle ze jak siê tym zajmê i bede to widzia³ to nie bedzie takie straszne. I tu jeszcze jedna sprawa czy kto¶ z Was mili forumiarze móg³by zrobic cos w formie za³acznika jakie zarówki gdzie siê montuje chodzi mi o podswietlenie zegarów o raz pokrete³ wentylacji oraz ile ich potrzeba w sumie......mysle ze sie przyda jeszcze nie raz taka sciagawka
    MKI 2.0 Ghia, 93 B+G

  15. #14
    Zielony listek
    Imiê
    Andrzej
    Model
    MKI
    Silnik
    1.8 TD 88 KM
    Od
    13 Feb 2006
    Mieszka w
    Kielce
    1. Oswietlenie zegarow - 5 sztuk 3W - najlepiej kupic w 'elektroniku' bez oprawek i wstawic w fabryczne oprawki - cena 4,00/szt. (w ASO ok. 6,00-8,00).
    2. Oswietlenie panelu ogrzewania - 2 sztuk 3W (jak wyzej).
    3. Oswietlenie popielniczki/zapalniczki - 1 sztuka 1,2W bez oprawki - cena w 'elektroniku' 0,80 (w ASO jak wyzej) - wstawiamy w oprawke fabryczna.
    4. Oswietlenie przelacznikow swiatel:
    a) 2 sztuki 1,2W (ceny jak wyzej) - bez oprawek + zakup oprawek (standardowe. plastikowe) po 2,00/szt.
    b) 1 sztuka 1,2W - hm, Philipsa, ale jeszcze nie udalo mi sie dostac zamiennika (w ASO brak mozliwosci zakupu).

    I jeszcze jedno - jesli zmieniamy zarowki - to polecam komplet, gdyz nie jest to duzy koszt, a szkoda ponownej pracy. Ponadto zauwazylem (i nie potrafie tego wytlumaczyc), ze jesli juz ruszymy 'stara' zarowke, ktora normalnie swiecila - to juz swiecic nie bedzie i wymiana na nowa staje sie niezbedna.
    MKI 1.8 TD kombi '95

  16. #15
    Trochê siê nie zgodzê:
    pod¶wietlenie popielniczki 5W3 - tak jak piszesz tylko 3W przy 1,5 niewiele widaæ (zreszt± tak jest fabrycznie
    pod¶wietlenie zegarów i kontrolki 3W3 (chyba) nie do dostania w ¿adnym elektroniku
    Jedyne zamienniki jakie mo¿esz dostaæ
    popielniczka
    po¶wietlenie wy³±czników ¶wiat³a i nawiewy
    Reszta niestety co nie znaczy ¿e nie mo¿na nic dobraæ np. diodek lub wstawiæ inne jak kolega :metal ja jednak lubiê mieæ "tak jak w ksi±¿ce pisze"
    @ stefan nie obra¼ siê ale twoje dziwne zachowanie siê ¿arówek wynika w³a¶nie ze stosowania "zamienników"
    "... Tyle ¶miesznych zdarzeñ
    Mnie siê jako¶ nie chce ¶miaæ
    Tyle ¶miesznych zdarzeñ
    Co¶ nie dobrze ze mn± dzi¶..."
    T. Nalepa "Sen szaleñca"

  17. #16
    Zielony listek
    Imiê
    Andrzej
    Model
    MKI
    Silnik
    1.8 TD 88 KM
    Od
    13 Feb 2006
    Mieszka w
    Kielce
    Nie mam sie o co obrazac...
    a) popielniczke - faktycznie u mnie srednio widac, ale taka zarowke mialem tam wstawiona 'od nowosci'... Sprawdze, czy wejdzie tam wieksza (chetnie ja zmienie, jak tylko wejdzie i nie bedzie palic plastikowej obudowy).
    b) fakt, ze w zegary wstawilem oryginaly...( i tu bije sie w piersi, gdyz bylem swiecie przekonany, ze sa takie same jak te w nawiewach, w ktore dalem zamienniki).
    c) dziwne zachowanie zarowek odnosi sie do oryginalow, ktore zastalem w moim mondku. Pojazd ma juz 11 lat, wiec moga dzialac dziwnie (zalatwilem tak 2 z zegarow i 1 z nawiewow).

    Pozdro.
    MKI 1.8 TD kombi '95

  18. #17
    Jeszcze jedno pytanie, kiedy¶ widzia³em w postach link do maila na którym by³ zapisany plik pdf Sam naprawiam... Czy w tej ksi±¿ce s± informacje o rodzajach ¿arówek do Mondeo? Je¿eli tak czy jest jeszcze gdzie¶ zapisana w pdf ta ksi±¿ka?
    Je¶li jest problem, to zawsze jest te¿ rozwi±zanie. Zatem je¶li nie ma rozwi±zania, to nie ma problemu.

  19. #18
    Nie ma, na forum MKP jest zabronione uprawianie piractwa (a jest to nielegalny skan tej ksi±¿ki) Je¶li chodzi o ¿arówki to ja tam nic takiego nie widzia³em s± ¿arówki g³ówne (¶wat³a, kierunkowskazy itd) Gdzie¶ na forum powinien byæ post z kompletnym zestawem ¿arówek - spróbuj poszukaæ, jak nie znajdziesz pisz do fuela on gdzie¶ powinien mieæ :metal

    Spróbuj poszukaæ w elektronicznych zamienników diodowych - do pod¶wietlenia prze³±czników s± napewno, ja p³aci³em w eletronicznym chyba po 4z³/szt - ¶liczne gotowe razem z oprawk±. Do deski da siê dorobiæ, nawet kto¶ na forum dok³adnie to opisa³. Najgorzej jest dorobiæ do pokrêt³a ¶wiate³ trzeba mieæ anielsk± cierpiliwo¶æ i mikroskopijne elementy np. SMD - ale da siê :metal Za³o¿ysz diody masz ¶wiêty spokój na d³ugi czas :metal
    "... Tyle ¶miesznych zdarzeñ
    Mnie siê jako¶ nie chce ¶miaæ
    Tyle ¶miesznych zdarzeñ
    Co¶ nie dobrze ze mn± dzi¶..."
    T. Nalepa "Sen szaleñca"

  20. #19
    Zielony listek
    Imiê
    Andrzej
    Model
    MKI
    Silnik
    1.8 TD 88 KM
    Od
    13 Feb 2006
    Mieszka w
    Kielce
    Musze jeszcze raz wrocic do tematu zamiennikow zarowek...wczoraj jeszcze raz je przejrzalem, bo nie mialem spokoju...
    Na pierwszym zdjeciu:
    1 - oryginalna zarowka+oryginalna oprawka od podsw. panelu wentylacji
    2 - oryginalna oprawka+zamiennik zarowki od podsw. 'zegarow'
    3 - oryginalna oprawka+oryginalna zarowka od podsw. wlacznikow swiatel.
    4 - zamiennik oprawki + zamiennik zarowki od j.w. (tu widzimy roznice w oprawce, ale spoko wchodzi i dziala).
    Na drugim zdjeciu jest 'nieszczesna' zarowka z galki wlacznika swiatel.
    Na trzecim wklady zarowek zamiennikow 1,2W oraz 3W.







    Jak widac - oprawki zarowek nawiewow i 'zegarow' sa jednakowe (pomijajac kolor). Nalezy wiec zalozyc (moze blednie, ale...), ze zarowki wewnatrz tez sa jednakowe. Zamiennik zarowki, ktory zastosowalem - jest wymiarami zgodny z oryginalem. Mozna sie jedynie przyczepic do mocy. W zamiennikach jest to 3W. W oryginalach 'chyba' tez (i tu prosze o opinie - by calkowiecie rozwiac moje watpliwosci).
    MKI 1.8 TD kombi '95

  21. #20
    Kursant
    Od
    23 Jun 2005
    Mieszka w
    Tarnobrzeg/Rzeszów
    na pierwszy rzut oka widac ze chyba wszystko jest ok je¶li mozesz podeslij mi szegó³owe dane tych ¿aróweczek od pokrête³ bo zamierzam sie za to zabrac. No i bedzie trzeba wydrzec stare najprawdopodobniej spalone zaróweczki z tych "obsadek" i zapodac tam te które kupie nie myle sie??
    MKI 2.0 Ghia, 93 B+G

Podobne w±tki

  1. [MkI] Brak pod¶wietlenia pokrête³ wentylacji
    By piotrek30 in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16-01-2011, 20:56
  2. [MkIII] Pod¶wietlenie pokrête³ wentylacji
    By adrianno in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-08-2007, 16:39
  3. [MkI] Pod¶wietlenie pokrête³ nawiewu
    By Edek1977 in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 28-10-2006, 07:10
  4. [MkII] o¶wietlenie pokrête³ wentylacji
    By Guma1000 in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 05-01-2006, 00:14
  5. Pod¶wietlenie pokrête³
    By jacus40 in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 12-04-2005, 17:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów