PDA

Zobacz pełną wersję : CB - miejsce na antene Alan109



insidex814
23-12-2012, 16:45
Witam, dziś zakupilem radyjko, ale ze kazde auto ma swoje' pole magnetyczne" a przynajmniej tak slyszalem, to chcialbym się Was poradzic Gdzie tą antene (wilson little wil) mam zamontować.


Przeszukałem prawie całe forum ale odpowiedzi nie znalazlem


Mój mondziak to Hatchback 2.0TDCi - 2007 rok :)

henq
23-12-2012, 17:21
Mam MkIII HB mam antenę na klapie bagażnika po przeciwnej stronie niż kierowca i nawet nie trzeba było stroić. Zestaw: president johny antena hustler 100 i daje radę.


pole magnetyczne
Dlatego się stroi antenę do samochodu-miejsca montażu a nie do CB radia.

herbi
23-12-2012, 17:47
u mnie jest na dachu przy klapie z bagaznika i odbiera elegancko

insidex814
23-12-2012, 19:33
A co jeżeli wstawie antene na dachu kolo klapy tak jak kolega, a nie bede stroil radia, moga byc tego jakies przykre skutki ?

henq
23-12-2012, 19:40
Będziesz źle słyszał, źle Ciebie będzie słychać, ewentualnie ale to już skrajne przypadki coś się popali :)
Tu masz więcej:
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/98088-Objawy-nienastrojonej-anteny-jakie

Jaką długą masz tą antenę?

Chuchu
23-12-2012, 20:40
Będziesz źle słyszał, źle Ciebie będzie słychać, ewentualnie ale to już skrajne przypadki coś się popali

Czemu ma sie cos po palic? Nie wierze ze zle zamieszczenie anteny CB moze spowodowac spalenie czego kolwiek...

henq
23-12-2012, 21:00
Czemu ma sie cos po palic? Nie wierze ze zle zamieszczenie anteny CB moze spowodowac spalenie czego kolwiek...
Przeczytałeś posty z linku co podałem? Chyba nie ;)
Źle zestrojona antena lub jej brak może spalić końcówkę mocy.

Chuchu
23-12-2012, 21:21
Przeczytałeś posty z linku co podałem? Chyba nie
Źle zestrojona antena lub jej brak może spalić końcówkę mocy.

Ale to chyba bardzo bardzo rzadkie przypadki?

henq
23-12-2012, 21:25
Ale to chyba bardzo bardzo rzadkie przypadki?
No właśnie nie, częste przypadki jak ktoś nadaje a nie ma anteny podpiętej pod CB lub źle zestrojona, końcówka się nagrzewa i się pali.

Chuchu
23-12-2012, 21:28
No właśnie nie, częste przypadki jak ktoś nadaje a nie ma anteny podpiętej pod CB lub źle zestrojona, końcówka się nagrzewa i się pali.

Ale to ktos glupi chyba nadaje wiedzac ze antena jest nie podlaczona :D to tak jakbym rozmawiac przez telefon w ktorym nie ma baterii :D

henq
23-12-2012, 21:39
Ale to ktos glupi chyba nadaje wiedzac ze antena jest nie podlaczona
Hehe i tu też się zdziwisz bo dużo ludzi podłącza CB (ale bez anteny) by sprawdzić czy w ogóle działa, włącza je i papa końcówka mocy spalona :)

Chuchu
23-12-2012, 21:48
Hehe i tu też się zdziwisz bo dużo ludzi podłącza CB (ale bez anteny) by sprawdzić czy w ogóle działa, włącza je i papa końcówka mocy spalona

A to juz sami sobie winni... Ale ja sie jeszcze z takimi osobami nie spotkalem :) a wracajac do tematu to z tego co wiem to antene ustawia sie w dowolnym miejscu na aucie i do tego miejsca sie ja dostraja, kawalek baciorka nawet sie ucina :) przynajmniej mi tak robili w sklepie i serwisie z radiami CB...

henq
23-12-2012, 21:57
kawalek baciorka nawet sie ucina
Dokładnie na tym to polega ;)
Najlepiej po wybraniu już miejsca gdzie będzie stała antena na stałe - w przypadku magnesowej zawsze w tym miejscu :) podjechać do "strojaczy" (przeważnie prywatne sklepy zajmujące się sprzedażą CB) i sprawdzić czy potrzeba strojenia czy nie. U mnie na wsi sprawdzenie 10zł strojenie 20zł więc koszt nieduży, a satysfakcja z dobrej słyszalności na drodze o miskach w lesie - bezcenna :)

Chuchu
23-12-2012, 22:01
A powiedz mi jeszcze czy jak antena jest ta sama a zmienilem radyjko to trzeba ponownie stroic?

henq
23-12-2012, 22:12
A powiedz mi jeszcze czy jak antena jest ta sama a zmienilem radyjko to trzeba ponownie stroic?
Nie, tak jak pisałem wcześniej stroisz do samochodu i miejsca gdzie antena będzie położona, a nie do radia.

zajec
23-12-2012, 23:08
nie zgodzę się z tezą, że zmieniając radio, nie trzeba dostrajać anteny. Może się tak zdarzyć, że strojenie nie będzie konieczne, ale nie jest to regułą i zawsze lepiej jest antenę sprawdzić. Kiepsko zestrojona ograniczy odbiór i/lub nadawanie. Źle zestrojona, doprowadzi do spalenia końcówki mocy (antena będzie zbytnio tłumiła sygnał, który będzie podkręcany na końcówce mocy, a ta się w końcu przegrzeje i pójdzie z dymem).

Co do miejsca montażu, to zazwyczaj najlepszym miejscem jest środek dachu, gdyż jest to punkt umiejscowiony najwyżej, dający poprawne nachylenie anteny do przodu oraz nie zasłaniający niczym promiennika anteny.
Ja osobiście mam antenę na tylnej części dachu i jest zestrojona bardzo dobrze, ale sprawdzałem również jak by było na środku, no i faktycznie byłoby troszkę lepiej... Mimo to chciałem zachować jakieś minimalne walory estetyczne....

henq
23-12-2012, 23:40
nie zgodzę się z tezą, że zmieniając radio, nie trzeba dostrajać anteny.
Antenę stroimy do warunków w jakich pracuje, do otoczenia, a te sie nie zmieniły. Zmieniając radio nic nie trzeba robić przy antenie. Oczywiście możesz się nie zgadzać, ale to nie zmieni faktu że tak właśnie jest :) i po co ma ktoś płacić za coś co nie potrzebne?
Zapytaj kogokolwiek kto stroi anteny powiedzą Ci to samo.

insidex814
24-12-2012, 11:03
Jaką długą masz tą antenę?[/QUOTE]





metrowy bacik :)

henq
24-12-2012, 11:24
To taki jak mój.
Najlepszym miejscem jest środek dachu, niestety estetycznie to wygląda kiszka :) tak jak pisał @zajec
Sam musisz wybrać odpowiednie miejsce.
Ja mam na klapie bagażnika i powiem że fajnie to wygląda :) co do odbioru i nadawania w tym miejscu (antena hustler więc nie jakiś szał ale daje radę) to na drodze spokojnie 5km, dla mnie to wystarczająco.
Nie wiem czy na dachu było by lepiej - jeżeli tak to nie dużo lepiej może jakieś 2-3km więcej.
W poprzednim mondku miałem na dachu (kombiak) z tą samą anteną, radyjko tylko gorsze cobra 19 i nie słyszałem większej różnicy odległościowej niż jak mam teraz.

insidex814
24-12-2012, 13:13
a jezeli teraz pojde i bez nastrajania podlacze caly zestaw to tez moze grozic spaleniem podczas sluchania ( tylko sluchaania. bez mowiania :)) kierowcow?

henq
24-12-2012, 13:53
tez moze grozic spaleniem podczas sluchania
Słuchać możesz byle byś nie nadawał. Szczerze to radzę podjechać i nastroić bo CB ma w sobie takie coś, że słuchanie to mało :) jakoś zawsze się wyrywa do mówienia.
Sprawdź sobie czy jak nadajesz (krótkie łączenia) to czy nagrzewa się z tyłu końcówka, jeżeli wyczujesz że się grzeje to strojenie.

zajec
24-12-2012, 14:09
Wszystko da sie sprawdzic :) ja mialem strojona antene i zmienilem radio, teraz pojade i jezeli bedzie ok to znaczy ze henq-u ma racje :)


No bez miernika to za wiele nie sprawdzisz:) subiektywny odsłuch to raczej kiepskie sprawdzenie konieczności strojenia:)

insidex814
24-12-2012, 23:31
Narazie sprawdze jak dziala Sprzęt w czwartek nastroje :)

insidex814
29-01-2013, 22:17
DOkładnie to moja antena to taka jaką mi polecano na poczatek czyli Wilson little wil :) chyba 102cm. Pozatym ja podobno nadaje czysto i pieknie jak to mi powiedzial jeden z mobilków. Ponadto, ja slysze ludzi bardzo dobrze, tyle ze na np trasie ekspresowej. Nic sie także nie grzeje

cbmaniak
30-01-2013, 00:17
Jak już opisałem w wątku nowszym. Antena jest naprawdę dobra, parametry według tej strony (http://cbmania.eu/watek-cbradio-wilson-little-will) również są przyzwoite. Moim zdaniem bolączką jest tu bardziej radio aniżeli antena. Wilson jest lepszą wersją Hustlera, moim zdaniem bardzo dobrej anteny za śmieszne pieniążki obecnie. Przeczytaj to co napisałem z tym ustawieniem sq i rf-gain, a będzie ok. Rf-gain nie można też za mocno kręcić, bo on zmienia czułość radia i przy totalnym skręceniu nawet waląc ze 100 wat z boku nie usłyszysz.

insidex814
07-05-2013, 11:20
przez 2 msc stała an środku dachu, wczoraj przestawiłem ( bez strojenia) ją na prawą górną częsć klapy bagażnika :hmm: Zobaczymy jak działa