PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] [Problem] Nie działają przegrywane płyty z Navi w Bla



Camel
21-05-2006, 13:00
Witam.
Posiadam radio Blaupunkta RNS4-TP132 z nawigacją. Nie wiem z jakiego powodu, nagle przestały mi działać wszelkie przegrywane płyty na navi, które wcześniej działały bez problemu. Płyty źródłowe (również kopiowane) działają bez zarzutu. Czy ktoś z Was ma pomysł dlaczego płyty przegrywane przestały działać i w jaki sposób sprawić by wszystko wróciło do prawidłowego funkcjonowania?

einstain1
21-05-2006, 14:07
Mogły zostac uszkodzone płyty{ zaszybko nagrane, słaba jakośc wypalenia płytki} lub trzeba wyczyścic laser Blaupunkta. :bigok:

Camel
21-05-2006, 14:56
Mogły zostac uszkodzone płyty{ zaszybko nagrane, słaba jakośc wypalenia płytki} lub trzeba wyczyścic laser Blaupunkta. :bigok:

Uszkodzenie płyt mogę z góry wyeliminować, gdyż jeszcze tydzień temu działały bezproblemowo. Nie ma więc mowy o zbyt szybkim nagraniu czy słabej jakości wypalenia. Uszkodzenia mechaniczne też odpadają. Pytanie więc: Czym i jak wyczyścic laser?

einstain1
21-05-2006, 15:40
Jezeli faktycznie płyty sa oky to zostało nam czyszczenie lasera.Nalezy wyjac Blaupunkta z autka ,nastepnie w domowym zaciszu otwieramy sprzet i czyscimy delikatnie oczko lasera np.wacikiem [szklana soczewka umieszczona w cewkach elektromagnetycznych ]Po tej operacji skladamy Blaupunkta i podłanczamy w samochodzie.
UWAGA !!! Jezeli nie masz kodu do Blaupunkta to nieodłanczaj go od zasilania{choc i na to sa sposoby} :bigok: :banan:

spidi
24-05-2006, 16:38
A do całej procedury proponuje zakupić środek typu np. AC KONTAKT do czyszczenia napędów optycznych :metal Cena nie przekracza 5zł.

Lipa
24-05-2006, 17:48
Sa też specjalne płyty czyszczące, po wlozeniu płyty ustala się wybraną ścieżkę i czyści bez rozbierania tego ustrojstwa

spidi
24-05-2006, 19:00
Odradzam płyty czyszczące do takiego sprzętu, czasem pomogą, a mogą więcej zepsuć niż naprawić i bedzie :ass:

Lipa
24-05-2006, 19:46
Odradzam płyty czyszczące do takiego sprzętu, czasem pomogą, a mogą więcej zepsuć niż naprawić i bedzie :ass:

Co Tobie mogą zepsuć?? są płyty specjalnie przeznaczone do odwarzaczy, więc co ma ci zepsuć :wall:

spidi
24-05-2006, 20:18
Heeee spokojnie widać, że nie jesteś w temacie spytaj jakiegoś elektronika/infromatyka o opinie na temat "płyt czyszczących", generalnie szorowanie tej "gąbeczki" po soczewce nie jest najbezpieczniejszym i najlepszym rozwiązaniem szczególnie w nowszych napędach gdzie soczewka nie jest już szklana, do taniego sprzętu można pchać takie coś, ale do czegokolwiek więcej wartego bym tego badziewia nie wkładał i tyle, a ty sobie możesz myśleć co chcesz bo na etykiecie jest napisane, że to jest super extra :satan:

Lipa
24-05-2006, 20:57
Nie wiem czy jestem czy nie, ale wiem że do mojego pionera zastosowałem taką płytę i wszystko smiga jak ta lala :jezyk1:

spidi
24-05-2006, 21:07
Nie mówię przecież, że odrazu i zawsze coś się stanie, poprostu dla mnie to półśrodek, którego nie warto stosować, jeśli lepszą metodą jest własnoręczne przeczyszczenie soczewki, które może wykonać przeciętny użytkownik przy zachowaniu określonych zasad i jest tanio, miło i przyjemnie :beer:

Lipa
24-05-2006, 21:10
:metal :metal :metal

Człowiek całe życie się uczy, a i tak głupim umrze, no nie :))

spidi
24-05-2006, 21:46
Oczywiście :metal A z ciekawostek powiem coś takiego, nagrana płytka dvd wrzucam odtwarza wszystko oki, druga to samo, za jakieś 2 tygodnie wrzucam te same płyty wogóle nie porysowane odpowiednio przechowywane i co ?? Odtwarzacz się dusi i za huhu nie chce ich odczytać :jezyk1: I na wyjaśnienie takiego czegoś trzeba chyba dzwonić do Strefy 11, bo wszystkie inne płytki czyta idealnie i ja nie moge wymyślić żadnego logicznego wyjaśnienia dla takiej sytuacji.

A generalnie jeśli chodzi o płytki to przeprowadzałem testy specjalnym softem płyt cd i dvd(te dalej będę testował jak będę miał troche czasu bo narazie tylko kilka sprawdziłem) i powiem tak jest bardzo dużo ścierwa na rynku jeśli chodzi o płyty cd i jak i dvd, poprostu fatalna jakość zapisanych danych i dlatego polecam takie marki jako sprawdzone :
Benq, TDK, Verbatim, Sony, Platinum(DVD, CD nie miałem okazji testować), Vakoss(DVD) i te płytki mogę polecić napewno :metal
Odradzam wszelką "taniochę" typu : Magic, Millenium, Esperanza, Datex, Supratec itp., różnica w cenie będzie gdzieś 20-30gr, a różnica w jakości to przepaść.

I jeśli chodzi o nagrywanie to jesli nagrywamy coś ważnego z czego będziemy często i długo korzystać, a tymbardziej na starszych odtwarzaczach to jak najmniejsza prędkość, ale nie trzeba przesadzać płytki CD wystarczy nagrywać z prędkością 16x wolniej nie ma sensu raczej, tylko w skrajnych wypadkach. A płytki dvd 2-4x.

Pozdrawiam.

rc23
25-05-2006, 22:02
jak nadmienił kolega spidi korzystać tylko z dobrych nośników
w tanich jest zbyt cienka warstwa odbijająca światło lasera
czyszczenie płytą bym sobie darował, na soczewce powstają smugi
jeśli chodzi o czyszczenie to izopropanol załatwi sprawę ale POD ŻADNYM pozorem NICZYM nie dotykajcie soczewki
psiknijcie propanolem i po chwili dmuchnijcie sprężonym powietrzem
SUCHYM to ważne
i nie dmuchajcie z góry ale z boku
dmuchanie z góry może spowodować rozrególowanie układu ogniskowania lasera i będzie :ass: