PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Skromna poprawa dźwięku w mk3



mungo
06-02-2013, 13:17
Witam,

mam w mk3 standardzik: radio 6000cd i ori głośniki. Nie gra to źle, ale szału też nie robi. Chciałbym więc coś rozbudować. Dodać obsługę mp3, poprawić nieco jakość dźwięku, dodać trochę głębi niskim tonom. Jednak bardzo odpowiada mi "fabryczny" wygląd radia u mnie w samochodzie i za cholerę nie chciałbym rzeźbić z jednostkami niestandardowymi, przynajmniej na widoku. Nie planuję też wydawać dużych sum na to. Czy np. w 1000 zł jestem w stanie cokolwiek sensownego pozmieniać? Byłem w salonie car audio - powiedzieli że niżej niż 2000 zł nie ma co dotykać - a jakie Wy macie doświadczenia? Ostatecznie mógłbym zrezygnować z mp3 na rzecz poprawy jakości. Będę wdzięczny za każde sugestie

maniek_
06-02-2013, 13:40
Aby poprawić samą serię można wygłuszyć drzwi. Kosztem ok 150 zł zyskasz więcej basu.
Głośniki przednie wypadałoby wymienić na jakiś zestaw odseparowany - ok 350-400 zł można kupić już coś przyzwoitego.
Najważniejszym elementem jest jednostka główna. Czy chciałbyś mieć coś nowego, na gwarancji, czy również używane radia wchodzą w grę?
Cena ok 2k PLNów to już zabawa we wzmacniacze, subwoofery i inne gadżety. Wtedy faktycznie 2 tysiaki to może być mało. Jednak jeśli nie chcesz bawić się w takie rzeczy to koło tysiaka da się już mocno poprawić brzmienie.

Mateusz V6
06-02-2013, 14:08
Pamietaj ze mozesz kupic uzywki... Bardzo dobrej jakosci... Kolega zainwestował cos kolo 700 zl i gra mu to piknie...;)

wysłane z phona ;)

mungo
06-02-2013, 14:27
o coś takiego mi chodzi. Mogą być używki, wymiana jednostki wchodzi w grę, ale tak jak pisałem - nie chcę radia 1 din z półeczką itp. Chciałbym żeby wyglądało to jak najbardziej schludnie. Plastiki w naszych mondkach mają taki szary odcień i nawet jednostka 2 din czarna nie wiem czy będzie dobrze wyglądać.

Mateusz V6
06-02-2013, 14:58
powiem krótko... wygłusz drzwi po pierwsze tak jak Maniek pisał...(już będzie znaczna różnica... :hmm: - ja tak zrobiłem...), a jak będzie Ci mało to kup sobie głośniki odseparowane jako dopełnienie...

jeżeli Ci to nie wystarczy... to musisz wymienić radio i dołożyć wzmacniacz...:skromny:

badur
06-02-2013, 19:29
Wyglusz drzwi, wsadz w boki cos takiego:

http://www.caraudiosklepy.pl/helix-b62c-p1053.html
http://www.caraudiosklepy.pl/u-dimension-el-comp-6-p208.html

radio pozostaw firmowe i bedzie ok ( na poczatek :hmm: po pol roku i tak bedziesz chcial wiecej :zakrecony:)

mungo
06-02-2013, 20:27
Dzięki chłopaki za rady. Tak zrobię - wygłuszenie plus jakiś zestaw głośników. Pytanie jeszcze czy inwestować powiedzmy więcej w sam przód a tył zostawić firmowy czy rozdzielić bardziej kwotę do wydania na przód i tył?

maniek_
06-02-2013, 20:44
Lepiej zrób porządny przód. W ten sposób zbudujesz efekt sceny. A na tył zawsze można będzie w przyszłości coś wrzucić.

Mateusz V6
06-02-2013, 20:45
Oczywiscie najlepsze efekty beda jak wymienisz wszystko,ale jak masz ograniczenia finansowe to zrób najpierw przód ;)

wysłane z phona ;)

porkis
09-02-2013, 00:55
Całą kasę przeznacz na przód a tył wywal ( odłącz )

mungo
10-02-2013, 11:35
dobra, to wygłuszenie drzwi i dobry przod na początek. Jak będzie mało, to pojdzie tył :)

loo
28-04-2013, 17:53
Koledzy, czy zostawiacie ten fabryczny plastikowy dystans pod głośnikiem i dopiero na niego mocujecie dystans z MDF? W którymś z wątków znalazłem taką opinię, ale przyznam że zaskoczyła mnie. Ludzie biją się o maksymalnie dobre głośniki, odlewane jednolite kosze i montują to na plastiku? Nie przyczyni się to do powstawania drgań? Przed montażem głośników (w poniedziałek mam zamiar kupić) miałem pytać czy cięliście ten dystans tak, żeby zostawić osłonę silnika szyby, a tu niespodzianka :).

http://szymon.zdziabek.net/_pliki/mondeo/mondeo-mk3-drzwi-przod-1.jpg

http://szymon.zdziabek.net/_pliki/mondeo/mondeo-mk3-drzwi-przod-2.jpg

Druga sprawa - jak przy wytłumianiu drzwi oklejacie tę dużą wnękę? Oryginalne wytłumienie wchodzi trochę w jej głąb razem ze styropianowym elementem przymocowanym w tapicerce. Swoją drogą po co ten styropianowy boks? Nie można było wydłużyć schowka drzwiowego? Wiem, to pytanie raczej dla projektantów :P.

http://szymon.zdziabek.net/_pliki/mondeo/mondeo-mk3-tapicerka-drzwi-przod-1.jpg

Na koniec - czy po oklejeniu drzwi matami, nakładacie na to jeszcze to fabryczne dwuwarstwowe wytłumienie?

WojtasS
28-04-2013, 20:33
ja zrobiłem tak, że wykleiłem ten plastik od środka matą, na ten plastik mdf przykręcany, dziurę/dziury technologiczne matą zalepiłem oczywiście wzmocniłem płaskownikami ( w wątku dav18 poszukaj - on ma mk2 ale zasada ta sama) to wypełnienie czerwoną strzałką odkleiłem - ledwo co się trzyma, a inaczej nie zamontujesz boczku...

parę osób słyszało jak to gra i się zdziwiło, że to pod samym radiem tak gra :hehe:

loo
28-04-2013, 20:56
Jakich mat używałeś? Środek drzwi (komora głośnika) dodatkowo wytłumiałeś jakąś pianką, gąbką czy też maty? Też chcę dorzucić ze 2 płaskowniki w duży otwór żeby go usztywnić, chociaż to pewnie popsuje jakieś strefy zgniotu. Dystans z MDF przykręcałeś przez plastikowy do blachy czy trzyma się jedynie plastiku? Otwór pod osłoną silnika szyb też okleiłeś dodatkowo matą?

WojtasS
29-04-2013, 01:38
mat używałem apama miękkich i twardych...zewnętrzną blachę na twardych, wew ( tam gdzie głośnik klamki itp ) miękką... gąbkę akustyczną sobie kupie jeszcze...

ystans z MDF przykręcałeś przez plastikowy do blachy czy trzyma się jedynie plastiku?

tego nei rozumiem, dystans z mdf przykręciłem normalnie do tego plastiku co był oryginalny przykręcony ale cały plastik od wewnątrz wykleiłem matami/matą...


Otwór pod osłoną silnika szyb też okleiłeś dodatkowo matą?
jw, plastik który zakrywał silnik szyb wykleiłem matą od wewnątrz... stwierdziłem że wystarczy

loo
29-04-2013, 10:54
dystans z mdf przykręciłem normalnie do tego plastiku
Nie wiem na ile dobrze trzymają się wkręty w tym plastiku, dlatego pomyślałem żeby rozwiercić poszycie drzwi i przelotowo przykręcić dystans z MDF, przez plastik, do blachy. Dzięki za odpowiedzi, jadę dzisiaj po elementy :).

WojtasS
29-04-2013, 11:49
dobrze się to trzyma... ja od wewnątrz matami wykleiłem to dodatkowo się wkręty trzymają... :)

dirk79
03-05-2013, 19:02
MDFy przykręcone do plastki trzymają się całkiem nieźle (przynajmniej u mnie). Nie oklejałem ich matami od wewnątrz i też gra dobrze. Nie polecam przyklejać spowrotem wytłumienia fabrycznego bo będzie Ci furczało jak "dasz do pieca".
Używałem takich mat http://http://allegro.pl/mata-stp-silver-bulk-drzwi-dach-bagaznik-10szt-i3157486418.html i wyklejając wnękę zrobiłem lekkie wgłębienie, tyle żeby się zmieścił ten styropian.(myślę że ma on za zadanie usztywnić boczek drzwi)

michax
03-05-2013, 20:32
Tak jak koledzy ci doradzaja zainwestuj w wygluszenie i zestaw odseparowany na przod. A co do radia 2 din niedawno kupilem alpine i pod orginalnymi glosnikami bez wytlumienia + subwoofer alpine pod fotel dzwiek robi wrazenie :) jutro wrzuce fotki radia po rzezbie konsoli :) myslalem ze wyglad bd paskudny ale ladnie to wyglada i dzwiek o niebo lepszy :D A skoro jestes z Kowal (jezeli to woj pomorskie spod Gdanska) to moge podjechac i zobaczysz efekt na miejscu bo jestem z Gdanska :) Jakby co to dzwon na koma 513523255 (jutro i niedziele mam wolna wiec moge wpasc :D)

badur
09-05-2013, 00:02
Pytanie do dirk79 i WojtasS : czy po przykręceniu MDF-ów do plastikowych dystansów, mieliście problem z założeniem "boczków" na drzwi? Dziś zamontowałem podobnie jak ty dystanse, ale u mnie boczek opiera się na głośniku. Głośnik jest obsadzony bliżej środka drzwi (o jakieś 2-3 cm) w porównaniu do oryginalnej elipsy i musiałem boczek docisnąć żeby go przykręcić i jest trochę wypukły w okolicy głośnika. Może przysłali mi nie te dystanse co trzeba, mam na nich napisane Mondeo 2002. Mam nadzieję że poszycie nie będzie blokowało ruchu membrany.
Zresztą i tak czeka mnie rzeźbienie nowego dystansu całkowicie z MDF-u zamiast tego plastikowego. Nie lubię półśrodków :smash:

loo
09-05-2013, 00:23
Ja kupiłem dystanse do Focusa bodajże i pozbyłem się plastiku. Są one nieco większe i mają grubość dokładnie taką, jak oryginalny plastik z 9mm standardowym dystansem. Jeżeli wybrałeś już komplet głośników, zalecam faktycznie wykonanie własnych, idealnie dopasowanych dystansów, bo miejscem w drzwiach przynajmniej w przypadku Mk3 trzeba ostrożnie dysponować :).
Wrzuciłem dość głębokie (65.5 mm) Focale PS165 i mimo że wcześniej dokładnie wszystko mierzyłem (głębokości, pozycja prawo-lewo, góra-dół) boczek ma zbyt małą przestrzeń do głośnika. Nie leży na nim, ale bardzo mocno rezonuje, co powoduje że obija się o zawieszenie głośnika. Można pokusić się o zebranie ok. 3-4 mm dystansu, bo tyle przestrzeni jest do szyny szyby. Póki co na pierścieniu głośnika chcę przykleić dość sztywną gąbkę, która minimalnie boczek odciągnie i usztywni jednocześnie wytłumiając ewentualne drgania. Jeżeli to nie pomoże, zostanie mi pocięcie go i wstawienie innej maskownicy. BTW, jakość zestawu PS165 jest fenomenalna.
Krytycznym miejscem jest punkt styku głośnika ze schowkiem, a nie sama maskownica. Można pokusić się o przesunięcie głośnika w stronę zawiasów drzwi, ale wówczas będzie grał w kokpit, co jest nonsensem.
Podpowiedź przed pracami - po zasileniu systemu generatorem akustycznym znalazłem rezonans w okolicach 65Hz na mocowaniu silnika elektrycznych szyb. Wzmocniłem konstrukcję dodatkowym punktem mocującym i śladu po nim nie ma. Zrobiłem też stelaż dla mat wytłumiających w dużym otworze drzwi. Z prac posiadam kilkanaście zdjęć, wrzucę pewnie do swojego wątku jak tylko go stworzę ;).

badur
09-05-2013, 17:30
Krytycznym miejscem jest punkt styku głośnika ze schowkiem, a nie sama maskownica. Można pokusić się o przesunięcie głośnika w stronę zawiasów drzwi, ale wówczas będzie grał w kokpit, co jest nonsensem.


Dokładnie w tym miejscu opiera się boczek na głośniku i właśnie myślałem o tym by przesunąć głośnik o 2-3 cm w stronę zawiasów. Widzę że będę musiał to wszystko przeliczyć lub ingerować w maskownicę głosnika :boshe:

loo
10-05-2013, 21:40
Dość jeżdżenia bez tapicerki! :). Przykleiłem do pierścienia głośnika w miejscu styku z tapicerką ok. 1 cm filcowych podkładek. Z boczku drzwi wyciąłem fragment zaznaczony na zdjęciu (razem z plastikowym trzpieniem mocującym) i złożyłem całość do fabrycznej postaci nie gubiąc i nie myląc żadnych śrubek ;). Trzeba zachować umiar wycinając element, żeby nie zrobić widocznej dziury w okolicach maskownicy.
W syntetycznym teście (pobudzenie sinus 40-70 Hz) głośnik nie obija się. Cały boczek dostaje lekkich wibracji, ale podczas słuchania muzyki nie daje się tego wcale odczuć. Dlatego też póki co plany obicia go od spodu cienką warstwą gąbki odkładam do szuflady :).

http://szymon.zdziabek.net/_pliki/mondeo/mondeo-mk3-wyciecie-tapicerki-drzwi.jpg